Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Sice osobně moc nerozumím tomu, komu by mohlo integrované grafické jádro v procesorech rodiny „Sandy bridge“ vadit, ale asi takových lidí nebude málo a tak na trh míří, podobně jako u AMD a procesorů pro socket FM1 („Llano“), modely bez integrované grafiky.
Intel pochopitelně nepřekopával návrh čipu a nevyrábí speciálně wafery bez GPU, v nových modelech je tato část jen jednoduše vypnuta. Poznáte je podle „P" v názvu a konkrétně jde v tuto chvíli o Core i5-2450P (3,2 GHz, 3,5 GHz Turbo) a Core i5-2380P (3,1 GHz, 3,4 GHz Turbo). Jsou levnější v podstatě jen v řádu jednotek dolarů, rozhodování zdali verzi s, nebo bez tak vlastně bude rozhodovat jen morální stránka věci. Ani v jednom případě však nejde o procesor verze “K", tedy přetaktování nakloněný odemčený čip.
Když už jsme u K, přidejme si na seznam ještě nejnovější OC procesor Core i5-2550K. V jeho případě jde o jakýsi hybrid mezi 2500K (3,3 GHz, bez HT) a 2600K (3,4 GHz s HT), pracuje totiž na 3,4 GHz, ale nedisponuje HyperThreadingem. Jeho cena je samozřejmě posazena do patřičných mantinelů, v případě aktuálního ceníku firmy Intel je to 9 dolarů nad modelem 2500K.
Budoucí mikroprocesorová architektura Intel „Haswell“ je vděčné téma a jistě tomu tak bude až do jeho uvedení … i po něm. Tentokrát se dozvídáme, jak Intel hodlá vylepšit jeho GPU část.
Podpora videa půjde vysoko za hranice „FullHD“, tedy 1920×1080. Haswell si má poradit i se 4k videem, které sice není stále pevně definováno, ale počítejme s 4096 × 2048, ač bych si osobně vsadil klidně i na 4096 × 2160.
Pro foto zde bude podpora hardwarové dekomprese JPEGu až do rozlišení 16k × 16k, tedy do ~268 Mpix. Nakolik tohle bude rozhodující výbava procesoru, je dnes asi předčasné posuzovat, ale spíše se to bude hodit v marketingových materiálech. Rozlišení fotoaparátů takto rychle neroste a pro jiná užití již existují jiná speciální řešení. Obecně ale HW akcelerace JPEGu či video formátů bude dobrých tahákem pro web, jistě zejména u mobilních CPU architektury Haswell.
Intel dále hodlá zapracovat na kvalitě produkovaného videa. Současný uznávaný, byť svého druhu specifický test HQV Benchmark 2.0 zrovna Intelu moc radost nedělá, takže jeho inženýři zapracují zejména na vylepšené post-processingu, lepších deinterlačních metodách, redukci šumu, doostřování a barevných korekcích (zejména pleťových odstínů). Má se objevit i technologie pro stabilizaci třesoucích se videí, kterou má implementovánu již nejedna generace GPU AMD (v současné době již Steady Video 2.0). Co určitě ale potěší hodně, je hardwarová podpora konverze snímkové frekvence.
„Haswell“ má přijít na trh někdy v příštím roce, přičemž již loni Intel tuto generaci předváděl na IDF. Jde o druhou generaci 22nm výroby, tu první přinese v krátké době mikroarchitektura „Ivy Bridge“.
Než se pustíme do vlastního Radeonu HD 7950, připomeňme si, jakou technologickou výbavu sebou tato generace nese.
Zatímco Radeon HD 7970 se již směle prodává s cenovkou začínající v naších končinách někde kolem 12 500 Kč, Radeon HD 7950 přichází na trh tento týden. Jeho výhodou je výrazně nižší cena, je zhruba o dva tisíce levnější a přitom si zachovává řadu dobrých vlastností. Výkon šel ale pochopitelně dolu.
AMD pochopitelně ubrala na výpočetních jednotkách, takže místo 2 048 stream processorů nese Radeon HD 7950 „jen“ 1 792. Základní frekvence GPU také klesla, a sice z 925 MHz na 800 MHz. Ale velkým plusem pro HD 7950 je skutečnost, že vedle referenční karty povolila AMD výrobcům ihned uvést i nereferenční a výše taktované modely. Řada z nich tak na trh míří s frekvencí GPU kolem 900 MHz a tak je nižší výkon tohoto modelu dán prakticky jen nižším počtem stream processorů. Celkově s ohledem na cenovku a výrazně lepší provozní vlastnosti a nadále zachovanou schopnost dosahovat ještě vyšších taktů (1,1 GHz na GPU není nic výjimečného), jde o vynikající kartu.
Podle dosavadních testů, kterých se na internetu potloukají již desítky, je výkon takový, že definitivně pohřbívá konkurenční GeForce GTX 580. Nvidia tak nyní prakticky nemá nic čím by mohla konkurovat, Kepler je teprve na cestě a ještě pořádně ani nevíme, co se z něj skutečně vyklube. Snad jen doufejme, že přijde rychle a bude skvělý, jinak nás čeká u Radeonů HD 7900 spíše stagnace a možná i růst cen, neboť proč prodávat „levně“, když nemáte konkurenci – přesně to se stalo krátce po uvedení Radeonů HD 5800.
Své modely již představili prakticky všichni významní výrobci.
Krátká vsuvka: AMD zatím linuxové ovladače pro HD 7000 nenabízí, očekával bych je s nejbližším vydáním Catalystů 12.01, nicméně s open-source ovladačem lze Radeony HD 7900 celkem slušně provozovat (samozřejmě ale zapomeňte na věci, které neběží ani na předchozích generacích včetně všeho, co přináší architektura Graphics Core Next nového). Totéž platí i pro:
Zhruba dva týdny nás také dělí od uvedení dvou nižších tříd Radeonů řady HD 7000. Jejich parametry si necháme na jindy, protože oficiálně zatím prozrazeny nebyly. Snad jen od kolegů z ComputerBase doplním, že Radeon HD 7850 a HD 7870 mají nést 1 280, resp. 1 408 stream processorů, modely řady HD 7700 adekvátně méně, tedy někde mezi 800 a 1000. Bude zajímavé sledovat, jaký nejvyšší model si vystačí s pouze 75W napájením z PCI Express slotu a jaký výrobce si troufne přijít s pasivně chlazenou kartou řady HD 7800 (vsázím minimálně na Asus a Gigabyte).
Karty řad 7700 a 7800 se budou objevovat v průběhu února a března, do uvedení Kepleru tedy AMD stihne zaplnit celé výkonnostní spektrum (nezapomeňme, od 400 stream processorů níže jej již nyní pokrývá svými APU řad Zacate a Llano, přičemž letos přijdou jejich následovníci).
Ceny za HD 7750, 7770, 7850 a 7870 prorokuje Lenzfire na 139, 149, 219/249 a 299 dolarů, tedy aktuálně v přepočtu 2 700 až 5 800 Kč.
Není to ještě ani měsíc, co na trh zamířil jeden z posledních pevných disků se značkou Hitachi na své samolepce, 5X00otáčkovému Deskstaru ale dlouho smutno nebude: Hitachi pouští na trh ještě 7200otáčkový model Deskstar 7K4000.
Na něm je jedna zajímavost, kterou Hitachi po celá léta silně obhajovala a která byla shodná třeba i v době 1TB diksů: 7K4000 totiž nenese obvyklé čtyři plotny, nýbrž pětici 800GB ploten. Teoreticky bychom tak od disku mohli čekat vyšší spotřebu či zahřívání, Hitachi však umí toto dostatečně dobře ošetřit a rozdíly nejsou zdaleka takové, jaké by člověk čekal. Totéž jistě bude platit i pro 4TB model.
Co již nějakou dobu asi netřeba připomínat, je jak 6,0Gbps SATA rozhraní a 64MB cache (obojí obvyklá výbava aktuální generace), tak 4k Advanced Format provedení (plus podporu emulace 512B). 4TB Hitachi se 7200 otáčkami již lze nějakou dobu zaregistrovat i v českých e-shopech s cenou kolem 7 500 Kč. Není to věru málo, ale na druhou stranu se jedná podle všeho o jeden z posledních záchvěvů tohoto výrobce, neboť divize Hitachi GST pomalu ale jistě míří do „chřtánu“ firmy Western Digital. Vedle vlastního DeskStaru Hitachi uvádí i externí model ve spolupráci s G-Technology.
Rychlost přenosu na plotny dosahuje až ~205 MB/s. Modelové označení je HDS724040ALE640.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Když jsem to četl, tak jsem si řikal, že to bude stejná frekvence, ale bude mít HT. Ale ono je to přesně naopak, k ničemu...
Catalysty pro HD7900 rady na linux uz jsou ... amd-driver-installer-8.921-x86.x86_64.run -> http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/catalyst121linuxdriver.aspx