Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Formát Blu-ray si sice stále nevysloužil takové uznání většiny, jako tomu bylo v případě CD a DVD, ale jistě ještě neřekl poslední slovo, alespoň co se vypalovatelných disků týče. Nejnovější počin Pioneeru jde ve „vyjetých šlépějích“, v podstatě totiž jen navyšuje rychlosti.
Pioneer BDR-S07J asi u nás pořádně nekoupíme, vypalovačky této firmy se zde moc neprodávají (a neprodávaly se příliš ani v minulosti, pouze „obyčejné verze“, vylepšené varianty s pěkným čelním panelem do Evropy vůbec neputovaly), nicméně má jednu hezkou vlastnost: BDXL média, tedy ta s kapacitou 100, resp. 128 GB, pálí šestirychlostně.
6× speed se týká tedy tří- a čtyřvrstvých BD-R disků, na klasické 50GB BD-R DL a 25GB BD-R SL umí až 12×. BD-RE bez ohledu na počet vrstev (maximem jsou 3) pak 2×. Otázkou pro Středoevropana tak pouze zůstává: co je nám to platné, když rozumně se zde dají koupit snad jen 6× BD-R SL a DL disky. A možná ještě tu otázku přetransformuji jinak: bude z pohledu Evropana osud BDXL stejný jako osud 12× DVD-RAM médií?
Každopádně za mechaniku si Pioneer nechává v Zemi vycházejícího slunce zaplatit zhruba 25 tisíc Jenů, tedy lehce pod 6 500 Kč – tedy více než trojnásobek ceny nejlevnější BD vypalovačky (jež BDXL neumí).
P.S.: pro ty, kdo si toho ještě nevšimli: vypalovat na BD-R SL již dnes nevyjde nijak dráž než na DVD±R SL.
Že je většina ultrabooků (mělo by se psát „Velké U“, je to registrovaný název) vybavena SSD není povinnost, ale spíše pohodlnost, případně vychytralost výrobců. Specifikace pro utlrabooky generace Sandy Bridge neklade na použité datové úložiště žádné podmínky, použití HDD brání v podstatě jen fyzické rozměry typických 2,5palcových disků (a o 1,8palcových se z pochopitelných důvodů nemá smysl bavit). I v příští generaci ultrabooků (Ivy Bridge) budou podmínky poměrně mírné (min. 16GB úložiště s min. rychlostí 80 MB/s), ale to nastane až letos na jaře.
Zatím je to u ultrabooků spíše otázka efektivnějšího řešení těchto přístrojů, kde SSD je snadnější na implementaci, ať již z rozměrových důvodů nebo kvůli odvodu tepla. Ale Hitachi toto možná změní, firma totiž přichází s novým HDD, který do ultrabooků krásně padne. Nový jednoplotnový Travelstar Z7K500 má výšku těla pouze 7 mm (2,5palcové HDD mají standardně 9,5 mm), přitom nijak nešetří na rychlosti: 7 200 ot/min ve spojení s vysokou hustotou záznamu tohoto 500GB disku dává rychlost až ~171 MB/s. Vše je podpořeno 32MB cache, 6,0Gbps SATA rozhraním a schopností přežít náraz až 400 G po 2 sec, resp. 225 G/1 sec.
Přístupová doba činí 13/25 ms dle režimu (průměrná/přes celou plotnu), což samozřejmě za SSD zaostává, ale typický SSD v ultrabooku zase nemá kapacitu „půl terária“. Spotřeba 1,8/2,1 W při čtení či zápisu, resp. při seekování, je více než dobrá, lowpower idle režim baštící pouze 800 mW ještě lepší a hlučnost 23/24 dB zanedbatelná, takže je doufejme jen otázkou času, než se nějaký ten ultrabook s 500GB HDD v útrobách objeví.
Aby to nevyznělo, že ultrabooky s HDD se nedělají vůbec, tak připomenu alespoň Acer Aspire S3, Lenovo IdeaPad U300e či Samsung Series 5. Tento Hitachi ale oproti dříve použitým řešením nabízí právě 7 200 otáček.
Když už jsme u 2,5palcových HDD a Hitachi GST, kterou pomalu ale jistě pohlcuje firma Western Digital, zmiňme ještě jednu zcela čerstvou věc. Podle informací, jež se potloukají porůznu v e-shopech, to vypadá, že Western Digital brzy oficiálně uvede 2TB disk velikosti 2,5 palce. Prozatím moc informací není, výrobce jej na svém webu nemá, ale lze předpokládat, že půjde o tříplotnový disk s výškou těla 12,5 mm, tedy nepoužitelný pro 99,9 % notebooků, ale v externím USB provedení půjde o něco, co třeba já osobně velmi ocením.
„WD My Passport Studio 2TB“ má mít USB 2.0 i FireWire připojení a je předurčen pro použití s počítači Mac díky předformátování HFS+. Nikomu ale nic nebrání změnit toto na NTFS, ext či cokoli jiného. Uvnitř krabičky se každopádně ukrývá HDD s 8 MB cache a nepochybně plotnami honěnými do práce při 5 400 ot/min. Vedle této verze čekejme samozřejmě i USB 3.0 v podobě „WD Passport Essential SE 2TB“. Takže pokud takový disk vyhlížíte, sledujte příští měsíc své oblíbené obchody, případně provětrejte strýčka Googla na řetězec WDBY8L0020BBK.
PowerColor je jedním z prvních výrobců, kteřé pouští na trh Radeon HD 7970 s výrazně navýšenými takty a blokem vodního chlazení. GPU na kartě PowerColor HD 7970 LCS je taktováno na 1,05 GHz, paměti pak na efektivních 5,7 GHz s tím, že dalšímu lámání vyšších frekvencí se samozřejmě nebrání. Výhodou této karty ale bude nesporně tichý chod odvislý pouze od hlučnosti čerpadla či ventilátorů na radiátoru. Koncová cena v přepočtu 18 000 Kč samozřejmě odpovídá skutečnosti, že na kartě je blok v ceně pár tisíc již osazen (uživatel je tak ušetřen koupě samostatného bloku a jeho osazování). Zbytek vodního okruhu je ale na majiteli, PowerColor přidává již jen fitinky (3/8" a 1/2"). Na co nejrychlejší hraní či OpenCL je tohle v současné době ale asi nejvhodnější model.
Pentax vstoupil do světa bezzrcátkových foťáků s velkým čipem a výměnnými objektivy opravdu velmi netradičně. Po zvláštním systémů Pentax Q s kompaktovým 1/2,3" snímačem (který se však minimálně v Japonsku skvěle prodává i přes vysokou cenu) ani jeho druhý systém nepřipomíná kopírování konkurence.
Pentax K-01 by se dal považovat za „Pentax K-5 pro metrosexuály, zrcátka zbavený“. Firma zachovala focal flange distance a mechanické i elektrické provedení svého bajonetu K, takže i s novým mirrorless systémem mohou zákazníci používat objektivy pro Pentaxí bajonet, který je od roku 1975 stále stejný (samozřejmě až na jistá omezení v jednotlivých verzích).
Pentax K-01 nese víceméně podobný vnitřek s K-5, jde o 16Mpix tělo, které ale pochopitelně přišlo o fázové ostření, zato dostalo do vínku FullHD video v podobě AVCHD/H.264 (u K-5 je to značně neefektivní MJPEG). Stručné shrnutí rozdílu najdete na obligátním webu, v podstatě to ale spíše bude o tom, jestli už K-5 máte, případně co říkáte na design K-01 z pera Marca Newsona. Po ergonomicky vyladěné K-05 je tahle krabice od bot opravdu zvláštní počin, nicméně jde ve firemní linii nabízet věci, tkeré konkurence nenabízí a takto se vymykat všemu konkurenčnímu (což v nedávném rozhovoru potvrdil i Hiraku Kawauchi, šéf plánovací skupiny v Pentaxu).
Mnoho lidí se shoduje, že kdyby K-01 přinesla bajonet elektricky a mechanicky kompatibilní s K, ale s kratší registrovou vzdáleností plus k tělu přibalila redukci (v podstatě distanční kroužek) pro klasický K bajonet, udělala by z hlediska rozměrů lépe, nicméně rozhodnutí už padlo, a tak je K-01 rozměrově z velké části jednoduše „prázdná krabice kolem bajonetu a čipu“ a nové objektivy (jako setový 40mm F2.8 XS) tak zapouštějí nemalou část své optiky dovnitř bajonetu, aby příliš nepřečuhovaly – to ale neřeší nic ohledně stávajících skel, která tak budou tragicky přečuhovat a těžiště celé soustavy třeba s takovou Sigmou 18-250mm bude hodně mimo.
Zatímco Pentax K-5 se (do)prodává (?) kolem 22 000 Kč, Pentax K-01 startuje s cenovkou ~15 000 Kč za tělo, resp. 16 500 Kč za kit s objektivem 18-55mm/F3.5-5.6, nebo 40mm/F2.8 XS Limited. Na tělo s 16Mpix APS-C čipem je to tedy více než slušné, ale musíte se smířit s absencí hledáčku (ani optický (pochopitelně), ani elektronický, ani sáňky/konektor pro přídavný elektronický).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
schopností přežít náraz až 400 G po 2 sec, resp. 225 G/1 sec.Jako že ten disk přežije, když ho vystavím přetížení 400 G po dobu 2 s? To je nějaké zvrácené, ne?
400 G na 2 sekundy, to dává rozdíl rychlostí 8 km/s, což je IIRC asi tak první kosmická rychlost… No, asi by to chtělo zkoušet ve vakuu. :-)
Asi to budou spíš milisekundy, ale stejně nedává smysl, že by větší přetížení zvládl disk na delší dobu než menší. A s těmi 400 G to bude asi takhle:
On umře! Tady se píše, že je v tom 150 procent alkoholu!
Klid, to nejsou skutečná procenta. To je jen taková Kolíkova reklama.
Akorat nevim, na kolik se skutecne zmackne takova dlazba...Její modul přetvárnosti je někde v desítkách GPa, jestli ti to při tvém výpočtu pomůže.
400 G na 2 sekundy, to dává rozdíl rychlostí 8 km/s, což je IIRC asi tak první kosmická rychlost… No, asi by to chtělo zkoušet ve vakuu.Což o to, laboratorní centrifuga ti dá klidně několik tisíc G (jasně, s mikrozkumavkami, ne s harddiskem). Ale proč bych centrifugoval disk?![]()