abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    30.4. 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 510 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    HW novinky: Radeony HD 7700 vůbec poprvé s double-precision v mainstreamu

    17. 2. 2012 | David Ježek | Hardware | 3231×

    Můžeme za to poděkovat flexibilitě architektury AMD GCN, ale nově uváděné mainstreamové, tedy levné Radeony HD 7700 jsou prvními novodobými kartami, které podporují double-precision. Vedle nich se podíváme na nová SSD firmy Hitachi a vše završíme jednou zajímavou kovovou krabičkou od Olympusu ukrývající zbrusu nový CMOS čip.

    Obsah

    Radoeny HD 7700 přichází

    link

    Něco málo jsme si o Radeonech HD 7700 řekli předminule, dnes už to máme oficiálně. AMD doplňuje svoji 28nm skládačku o další dva díly s označeními Radeon HD 7750 a HD 7770. Prvně jmenovaný nese 28nm GPU architektury Graphics Core Next s 512 stream procesory, přičemž se spotřebou vejde výrazně pod limit PCI Express slotu (takže čekejme i pasivně chlazené verze), vyšší model nabídne 640 stream procesorů a TDP na hodnotě 80 W, tedy pouze 5 wattů nad limitem ×16 slotu.

    Obě karty nabízejí technologicky totéž co modely řady 7900 (a 7800, až ta přijde na trh) plus jeden příjemný bonus: podporu double-precision float výpočtů na mainstreamových katrách. Díky architektuře GCN, která umí pospojovat single jednotky tak, aby zvládaly double výpočty bez nutnosti další dodatečné tranzistorové nálože v GPU, jak tomu dosud bylo jen u hi-end modelů. lze Radeony HD 7700 využít i na tyto přesnější výpočty, byť s výkonnostním dopadem: v double dají pouze 1/16 single výkonu.

    Spotřeba ve 2D je typicky pod 10 wattů, přičemž při delší nečinnosti (tj. když se na monitoru nehne ani pixel) klesá na 3 watty. Výbava výstupy je i zde kompletní, tedy vedle DVI-I je zde HDMI 1.4a 3GHz i DisplayPort 1.2. GPU má v obou případech fyzicky rozměr 123 mm², což dává dostatečný základ pro předpoklad velmi dobré až výborné výtěžnosti výroby. Jinak Radeon HD 7770 je vůbec první kartou, jejíž GPU oficiálně šlape na 1 GHz (nebo i více) – navíc AMD opět nedávala výrobcům karet žádná omezení a na trh rovnou míří edice s upraveným chlazením.

    Hardwarové novinky Hardwarové novinky Hardwarové novinky

    Porostou ceny pamětí?

    link

    Tuhle písničku jsme si hráli již mnohokrát v minulosti. Již několikrát za posledních dvacet let kleply různé regulační úřady výrobce pamětí přes prsty za cenové kartely. A vypadá to, že se nám pomalu opět schyluje k něčemu takovému. Občas prostě výrobci ten konkurenční boj přeženou a srazí ceny tak hluboko, že je vytrestá výše zisků nižší než očekávaná. Jako dar z nebes by se daly vnímat záplavy v Thajsku, které výrobcům HDD umožnily vyhnat ceny nahoru a trochu se zahojit (Seagate ostatně vykázal výrazný nárůst zisků v období po těchto povodních) a výrobci DRAM pamětí asi závidí a přemýšlí co s tím.

    Jak jinak si totiž vyložit zvěsti o tom, že ceny pamětí jsou dlouhodobě na neudržitelně nízké úrovni. Tato zpráva se nám pravidelně opakuje, takže aktuální rada by opět asi měla začít znít: pokud přemýšlíte, nakupte, dokud je zalevno. Již prosincové ceny převážně mírně rostly a kdo ví co bude dál. S výrobci pamětí je zkrátka tato historická zkušenost, takže pokud máte pocit, že vámi sledovaný typ pamětí cenově roste a současně jej shledáváte na přijatelné úrovni, zauvažujte.

    Toto se každopádně netýká modulů, jejichž cena se moc nemění, případně nechutně drahých kitů, kde svůj vliv mají i výkyvy kurzu měn (dolaru) a pamětí, které jsou již technologicky za zenitem a tudíž drahé tak nějak už nastálo (DDR1, DDR2 a tak podobně). Osobně si pamatuji skokové zdražení někdy v roce 1999 u SDR-DRAM DIMMů, takřka na dvojnásobek během jednoho týdne, stejně jako podobné zdražení u DDR před asi 5 lety.

    SSD s rychlostí přes půl gigabajtu již i v SAS provedení

    link

    Stále ještě pod značkou Hitachi uvádí tento výrobce pevných disků na trh novou řadu SSD, která je určena pro enterprise nasazení, přesněji všude tam, kde je požadováno SAS (Serial Attached SCSI) provedení a vysoká spolehlivost, byť parametry leží papírově pod úrovní levných desktopových SSD.

    Hitachi Global Storage Technologies pouští do světa prý vůbec první takováto SSD. Řada Ultrastar SSD400S.B využívá 25nm SLC NAND flash čipy od Intelu a blíže neupřesněný řadič flash pamětí. Na trh jdou tato SSD v kapacitách 100, 200 a 400 GB a samozřejmě s podporou 6,0Gbps SAS rozhraní, nic jiného ani při rychlostech dosahujících až 536 MB/s při čtení a až 502 MB/s při zápisu nedostačuje.

    Hodnoty IOPS jsou nižší, než na jaké jsme zvyklí u současné „3. generace“ SSD s řadičem SandForce SF-2281, Hitachi udává „pouze“ 57 500 při čtení a 25 500 IOPS při zápisu náhodných 4k bloků, ale i tak jde o velmi pěkné hodnoty. Nechybí ani technologie pro šifrování a Hitachi ještě přidává dva zajímavé údaje.

    Za prvé je to prý dosud nejvyšší poměr IOPS/watt, konkrétně 8 360, což zajišťuje energetickou efektivitu, současně při pohledu na napájecí část SSD navíc podpořenou dobrou stabilitou napětí a také ochranou proti ztrátě dat při výpadku napájení. Druhou zajímavostí je údaj o životnosti použitých NAND flash čipů: pro jednotlivé kapacity udává Hitachi možnost přepsat 9, 18, resp. 35 PB dat, tedy přibližně 90 tisíc cyklů přepsání celého SSD.

    Tato 2,5palcová SSD si za běhu vezou 5,5 W, takzvaný active idle režim konzumuje pouze 1,7 W. Hitachi v tuto chvíli finišuje testování těchto SSD se svými partnery v jejich systémech, na trhu by se tato řada měla objevit ještě v tomto pololetí za blíže neupřesněnou cenu. Záruka je buď 5 let, nebo do vyčerpání uvedeného limitu garantovaného zápisu dat.

    Hardwarové novinky Hardwarové novinky Hardwarové novinky Hardwarové novinky

    16Mpix návrat legendy od Olympusu?

    link

    Občasná tradice informování o fotonovinkách nás na závěr nemine ani dnes, neboť krizí kolem podvodů v účetnictví zmítaný Olympus samozřejmě pokračuje v inovacích svých produktových řad. Bez ohledu na to, jaká je situace firmy z hlediska „kravaťáků“, tamní inženýři v bílých pláštích se opět jednou blýskli.

    Olympus po mnoha letech oživuje svoují veleúspěšnou a pověstí kvality ovenčenou řadu OM. Nový systém OM-D dostává hned do začátku papírově parádní tělo, model E-M5. Olympus konečně po letech, kdy od startu Micro Four Thirds systému „bezzrcadlovek“ (nebo chcete-li kompaktů s výměnnými objektivy) posunuje rozlišení z 12 Mpix výše, konkrétně na 16 Mpix (4608×3456, 12bit RAW). Použitý LiveMOS čip je přitom prý zbrusu nový a nemá moc společného s 16Mpix CMOS čipy, které u svých Micro43 těl používá Panasonic.

    Vedle něj Olympus zatlačil výrazněji na elektroniku, která nese jak nový 240fps systém ostření doprovázený procesorem TruePic VI, tak 120Hz elektronický hledáček (100% pokrytí, 1,15× zvětšení, rozlišení 800×600) doprovázený třípalcovým výklopným dotykovým OLED s rozlišením 640k bodů (~640×480).

    Stabilizace je opět řešena snímačem (jeden z VELKÝCH negativ micro43 těl Panasonicu: stabilizace v objektivech), přičemž povýšila na korekce v celkem pěti osách a Olympus udává schopnost udržet časy až o 5 eV vyšší. Ke stabilizaci se sluší dodat, že i Olympus zde podporuje podobnou skvělou vlastnost jako Pentax, a sice ruční zadání ohniskové vzdálenosti objektivu (v hodnotách 8, 10, 12, 16, 18, 24, 28, 30, 35, 40, 48, 50, 55, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 105, 120, 135, 150, 180, 200, 210, 250, 300, 350, 400, 500, 600, 800, 1000 mm). Tělo je kompletně z poctivého kovu, chráněné proti vodě i prachu a totéž platí i pro nový „seťák“ s rozsahem 12-50 mm (v přepočtu na kinofilm: 24 – 100 mm) a výbornou podporou pro video (které je zde v až 1080/60i AVCHD/H.264/MJPEG podobě).

    Ostřících bodů dal Olympus k dispozici 35, přičemž opět se chlubí, že ve své kategorii je OM-D E-M5 opět nejrychlejším na světě. K dostání bude i grip. Rychlost snímání dosahuje až 9 fps. Výdrž baterie zatím nebyla upřesněna, někde jsem ale zahlédl údaj se dvěma akumulátory (v gripu), což bylo něco kolem 650 snímků.

    Celkově vypadá OM-D E-M5 papírově naprosto skvěle. Hodnocení designu je subjektivní, ale rozhodně z něj mám asi tak 100× lepší dojem než z Pentaxu K-01 (o něm zase příště) a pokud se potvrdí i pověstná kvalita konstrukce (kterou naznačuje právě i příslušnost k OM řadě), tak už zbude jediný zádrhel: kvalita fotek lezoucích z malého snímače s vysokým rozlišením. Nakolik povolí Olympus uzdu low-pass filtru a nakolik bude tento nový snímač schopen „nasávat fotony“ při nízkých intenzitách osvětlení, to je zatím nejasné, ale zázraky bych nečekal. Víme, kde jsou zhruba současné limity ve výrobě CMOS snímačů a víme jak jsou na tom současné Micro Four Thirds snímače a skokové vylepšení kvality opravdu nečekejme, zvláště když Olympus s tímto tělem přechází z letitých 12 Mpix na rozlišení vyšší.

    Pokud si mohu dovolit trochu více toho subjektivního balastu, tak jestli mě nějaké tělo za posledního 1/4 roku nadchlo, tak je to právě OM-D ME-5. Splňuje v podstatě vše, co od univerzálního přístroje schopného fotit i točit video požaduje, včetně zvýšené odolnosti a možnosti využívat objektivy libovolných starších systémů včetně těch s kratší registrovou vzdáleností (např. Minolta MD), což můj oblíbený Pentax u modelu K-01 spolehlivě zabil.

    OM-D ME-5 vyjde za 999 dolarů samotné tělo, kity samozřejmě dráže. Na reálné ceny v CZ/SK si ještě chvíli počkáme.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    17.2.2012 02:31 Michal
    Rozbalit Rozbalit vše SSD
    Záruka je ... do vyčerpání uvedeného limitu garantovaného zápisu dat.

    Lze ze SATA SSD disku nejak precist kolikrat byl cely prepsan? Pomoci SMART mozna? Koukam skrz smartctl na muj disk v notebooku ale nic uzitecneho z toho vykoukat nemuzu...

    17.2.2012 08:46 sdfgf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSD
    SMART se falšuje.
    17.2.2012 09:43 feofieu
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSD
    Zalezi od disku. Corsair takuto informaciu poskytoval (ale sklamal som sa v tej znacke uz pri dvoch kusoch ssd v kancelarskom nasadeni na w7) a tiez OCZ disk take pise...

    sudo smartctl -A /dev/sda | grep GiB 241 Lifetime_Writes_GiB 0x0032 000 000 000 Old_age Always - 24192 242 Lifetime_Reads_GiB 0x0032 000 000 000 Old_age Always - 15744

    Je to sice pocet precitanych a zapisanych dat, ale dalsie ukazovatele ukazuju, ze rozdiel medzi opotrebovanim roznych buniek je len 5%, takze to beriem tak, ze sa to zapisuje pekne rovnomerne... Pre popis poloziek ocz diskov pouzivam tabulku.
    17.2.2012 11:47 skywaker
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SSD
    pre Radeon 7700 uz je v Haiku podpora pre Mode Settings (nastavenia rozlisenia) http://cia.vc/stats/project/Haiku/.message/279fb

    :)
    17.2.2012 10:23 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Radeony HD 7700 vůbec poprvé s double-precision v mainstreamu
    přičemž povýšila na korekce v celkem pěti osách
    No nazývat nahoru, dolů, doleva, doprava a rotaci pěti osami je dobrý marketingový trik, ale možná by sneslo to v článku trochu korigovat :-).
    17.2.2012 10:59 machy | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Radeony HD 7700 vůbec poprvé s double-precision v mainstreamu
    Podle obrázku by mělo jít o pohyb ve dvou osách a rotaci ve třech viz:
    http://www.dpreview.com/previews/olympusEM5/images/5axes.jpg
    17.2.2012 11:12 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Radeony HD 7700 vůbec poprvé s double-precision v mainstreamu
    V no v tom videu to říkají tak jak jsem psal a dál jsem po tom nepátral. Pravda z jiných zdrojů to vypadá jak píšeš...
    17.2.2012 12:07 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Radeony HD 7700 vůbec poprvé s double-precision v mainstreamu

    Jak moc je to "zlé" s cenami pamětí? Nějaké odhady budoucího cenového růstu (třeba na dvoj/trojnásobek před koncem roku?). Mám v desktopu 2x Kingston HyperX Blu 4GB DDR3 1333 a tak trochu jsem uvažoval nad dokoupením dalších dvou (do 16GB), i když to reálně v současnosti nevyužiju. Pokud by cena měla stoupnout z 2x~550Kč (s DPH) na trojnásobek, asi bych kupoval hned (a instaloval za půl roku, až dostanu PC do bezprašného prostředí).

    Desktopové 8GB moduly předpokládám s tou cenou výrazně dolů nepůjdou a pro 32GB si nedovedu představit využití už vůbec (to je lepší rovnou počkat na nové základní desky a DDR4), takže mě zajímají jen 4GB moduly.

    Díky.

    19.2.2012 20:44 w4rr10r
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Radeony HD 7700 vůbec poprvé s double-precision v mainstreamu
    Tak mám v PC 8 GiB RAM. Nevím, zda je mi to k něčemu dobré, ale pokud se má zdražovat, pak lepší teď (ten jeden modul mě vyšel na čtyři stovky) než za několik měsíců.
    Karry avatar 20.2.2012 09:54 Karry | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Radeony HD 7700 vůbec poprvé s double-precision v mainstreamu
    Čas udávaný v eV? To mají být elektronVolty? To má být suma energie fotonů které stihnou dopadnout na snímač, nebo co si pod tím mám představit?
    unzip; strip; touch; grep; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep
    Heron avatar 20.2.2012 10:19 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Radeony HD 7700 vůbec poprvé s double-precision v mainstreamu
    vlastikroot avatar 20.2.2012 10:22 vlastikroot | skóre: 24 | blog: vlastikovo | Milevsko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: HW novinky: Radeony HD 7700 vůbec poprvé s double-precision v mainstreamu
    Neni to nahodou expozice?
    We will destroys the Christian's legion ... and the cross, will be inverted

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.