Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Móda ztenčování není jen výsadou Applu. Dell již příští měsíc uvede nový tablet Venue 8 7000. Ten nabídne 8,4palcový OLED displej s rozlišením 2560×1600 a tloušťku těla 6,0 mm (Apple iPad Air 2 aktuálně „vede“ s 6,1 mm). Srdcem přitom bude x86 SoC Intel Atom Z3500 (blíže neupřesněná verze SoC, takže takt může být 2,33 GHz, stejně jako jen 1,33 GHz). Z dalších specifikací víme o 2 GB RAM, 16GB úložišti NAND flash, 8Mpix fotoaparátu, sekundární duální kamerce s podporou Intel RealSense 3D a OS Android.
Oppo jde s novým smartphonem R5 ještě dále. Tloušťka jeho těla je pouze 4,85 mm, čemuž vedle očividně méně odolné mechanické konstrukce padla za oběť i kapacita akumulátoru - ta je pouze 2 000 mAh. Jinak je smartphone nabušený, disponuje 4+4jádrovým 64bitovým ARMem big.LITTLE Qualcomm SnapDragon 615, 2 GB RAM 13Mpix f/2.0 a 5Mpix f/2.0 fotoaparáty, podporou LTE, 5,2palcovým FullHD displejem, ale pouze 16GB flash úložištěm bez slotu microSD a bez 3,5mm jacku. To vše padlo na oltář tenké konstrukci, stejně jako skutečnost, že fotomodulek hlavní kamerky z těla vyčuhuje.
Psal jsem to již vícekrát a napíšu to znova: výrobci dle mého zašli již příliš daleko. Nepochybuji ale ani na vteřinu o tom, že v budoucnu půjdou ještě dále. Dokud jim to budou uživatelé kupovat a dokud bude tenkost těla marketingově fungovat, pak se tohoto trendu nezbavíme. Máme samozřejmě možnost takovéto produkty na trhu v klidu ignorovat.
O tom, že obě nové Maxwell GeForce a speciálně GeForce GTX 980, způsobily AMD několik vrásek na čele, není nutno se příliš rozepisovat. GTX 980 se velmi povedla a AMD, která aktuálně pilně pracuje na příští generaci GPU, neměla hned co proti ní postavit. Sice přišly nějaké zlevňovací akce, ale chtělo to i novinku, která navíc trochu přidá na výkonu.
A tak se můžeme již za několik dní těšit na Radeon R9 290X s 8 GB paměti. To je v podstatě jediná inovace, snad kromě tradičního dodatku, že tyhle karty půjdou na trh rovnou v nereferenčních verzích s lepšími chladiči a také OC frekvencemi. Tradiční partner Sapphire chystá svůj Vapor-X a i všichni další připravují své modely. K uvedení má dojít 6. listopadu. Otázkou zůstává, jak se dvojnásobek paměti projeví na výkonu, zejména ve hrách. Lze předpokládat, že ve většině nastavení u běžně vybavených hráčů prakticky nijak, výhoda tohoto řešení bude spíše ve velmi vysokých rozlišeních (včetně UltraHD / 4k) a v nejvyšších nastaveních kvality a také v CrossFire režimu dvou karet - zde je sice již nějakou dobu na trhu duální Radeon R9 295 X2, ale ten nese právě „jen“ 2× 4 GB GDDR5.
Nejlevnější TN monitory s rozlišením 3840×2160 mají úhlopříčku 28 palců. Pak zde máme rodinu IPS či IGZO panelů s ~32palcovou úhlopříčkou, ale i na nich je pixelová hustota pro mnohé příliš velká. V takovou chvíli se zákazník poohlíží po něčem větším a obvykle už chtě-nechtě končí v nabídce TV, kterým toho ale dost chybí. Třeba 60Hz refresh.
Solidní kombinaci velké úhlopříčky, uvedeného rozlišení a podpory 60Hz zobrazení nabízí nově monitor od Philipsu, disponující 40palcovým displejem typu VA. Podporuje 60Hz zobrazení (po HDMI pouze 30Hz), jas až 300 cd/m², kontrast 5000:1, zorné úhly 176°/176°, sRGB gamut, 8bitové barvy a ΔE pod 3. Rovnoměrnost podsvícení je garantována v rozsahu 96 až 105 %, odezva pro přechod šedá-šedá se při použití silnějšího overdrivu vejde do 3 ms, jinak lze počítat s 8,5 milisekundami.
Podporovány jsou i režimy Picture In Picture (PiP) a Picture By Picture (PbP), výrobce integroval 67W reproduktorky, ze vstupů a rozhraní jsou zde 4× USB 3.0 hub s podporou dobíjení, dále VGA, RS232, DisplayPort, Mini DisplayPort, 2× HDMI (jeden s MHL) a jacky pro sluchátka/mikrofon. To vše za 600 liber a dostupností buď před Vánoci, nebo začátkem příštího roku.
LG G3 s 2560×1600 IPS displejem nebyla ani omylem konečná. Všichni výrobci se ženou dál. Japonský Sharp chystá na počátek příštího roku prozatím blíže nespecifikovaný displej pro smartphony s pixelovou hustotou 600 ppi. Za rok po něm pak přijde hustota 842 ppi, neboli jinak řečeno rozlišení 4096×2160 na úhlopříčce 5,5 palců. K čemu to bude dobré, těžko nyní říci. Jistě budou příslušné smartphony disponovat nádherně vypadajícím písmem a jemností detailů. Na druhou stranu si ale dovolím vyjádřit pochybnosti o dopadu takto velkého množství bodů, které bude nutné spínat a také ze strany ARM SoC obsluhovat, na výdrž akumulátoru. Ale třeba do té doby zase energetická hustota Li-Pol či Li-ion akumulátorů pokročí.
Když už jsem to naťukl, tak si povězme o novém generickém GPU, který připravil ARM. Mali T800 sice nezvyšuje maximální počet bloků Shader Core, 16 jich nesl i GPU Mali T760, stejně jako nejvýkonnější varianta nového Mali T860. GPU se nijak zásadně neliší, mají zde být jisté drobné architektonické úpravy vedoucí k vyššímu výkonu, zůstává však podpora OpenGL 3.1, OpenCL povyšuje na 1.2 a DirectX je sice 11, ale stále jen feature level 9.3.
Související novinkou je nový grafický procesor Mali V550, který podporuje formát H.265, 10bit YUV a lze jej párovat s novým GPU a aktuálními CPU. H.265 je podporováno jako 8bit Main Profile pro kompresi a až 10bit Main pro přehrávání. Od řady T800 lze očekávat, že byla oproti T700 upravena tak, aby se lépe vyráběla s novými výrobními procesy u řady výrobců, zejména s nastupující FinFET výrobou.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Zvrhlo se to už dávno. Tisk z 300dpi tiskárny (to kdysi opravdu existovalo) musím zkoumat hodně pečlivě, abych poznal, že kontury nejsou úplně hladké; u 600dpi už nemám šanci.
Pro mne je daleko zajímavější ten 40" 4K monitor. Snad se přidají i další výrobci a ceny půjdou dolů.
hrnouce ze všech stran obrovská rozlišení míří k nám
rozumíte někdo té větě? jací lidé hrnou rozlišení a kam? (nechybí tam „hrnouce se“?)
Za chvíli budeme ukládat negativy v mobilu a skenovat z jeho displeje rovnou.
Čím tenčí telefon, tím hlubší baterie (včetně zadního krytu) se do něj vejde aniž by vypadával z rukou.