Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Móda ztenčování není jen výsadou Applu. Dell již příští měsíc uvede nový tablet Venue 8 7000. Ten nabídne 8,4palcový OLED displej s rozlišením 2560×1600 a tloušťku těla 6,0 mm (Apple iPad Air 2 aktuálně „vede“ s 6,1 mm). Srdcem přitom bude x86 SoC Intel Atom Z3500 (blíže neupřesněná verze SoC, takže takt může být 2,33 GHz, stejně jako jen 1,33 GHz). Z dalších specifikací víme o 2 GB RAM, 16GB úložišti NAND flash, 8Mpix fotoaparátu, sekundární duální kamerce s podporou Intel RealSense 3D a OS Android.
Oppo jde s novým smartphonem R5 ještě dále. Tloušťka jeho těla je pouze 4,85 mm, čemuž vedle očividně méně odolné mechanické konstrukce padla za oběť i kapacita akumulátoru - ta je pouze 2 000 mAh. Jinak je smartphone nabušený, disponuje 4+4jádrovým 64bitovým ARMem big.LITTLE Qualcomm SnapDragon 615, 2 GB RAM 13Mpix f/2.0 a 5Mpix f/2.0 fotoaparáty, podporou LTE, 5,2palcovým FullHD displejem, ale pouze 16GB flash úložištěm bez slotu microSD a bez 3,5mm jacku. To vše padlo na oltář tenké konstrukci, stejně jako skutečnost, že fotomodulek hlavní kamerky z těla vyčuhuje.
Psal jsem to již vícekrát a napíšu to znova: výrobci dle mého zašli již příliš daleko. Nepochybuji ale ani na vteřinu o tom, že v budoucnu půjdou ještě dále. Dokud jim to budou uživatelé kupovat a dokud bude tenkost těla marketingově fungovat, pak se tohoto trendu nezbavíme. Máme samozřejmě možnost takovéto produkty na trhu v klidu ignorovat.
O tom, že obě nové Maxwell GeForce a speciálně GeForce GTX 980, způsobily AMD několik vrásek na čele, není nutno se příliš rozepisovat. GTX 980 se velmi povedla a AMD, která aktuálně pilně pracuje na příští generaci GPU, neměla hned co proti ní postavit. Sice přišly nějaké zlevňovací akce, ale chtělo to i novinku, která navíc trochu přidá na výkonu.
A tak se můžeme již za několik dní těšit na Radeon R9 290X s 8 GB paměti. To je v podstatě jediná inovace, snad kromě tradičního dodatku, že tyhle karty půjdou na trh rovnou v nereferenčních verzích s lepšími chladiči a také OC frekvencemi. Tradiční partner Sapphire chystá svůj Vapor-X a i všichni další připravují své modely. K uvedení má dojít 6. listopadu. Otázkou zůstává, jak se dvojnásobek paměti projeví na výkonu, zejména ve hrách. Lze předpokládat, že ve většině nastavení u běžně vybavených hráčů prakticky nijak, výhoda tohoto řešení bude spíše ve velmi vysokých rozlišeních (včetně UltraHD / 4k) a v nejvyšších nastaveních kvality a také v CrossFire režimu dvou karet - zde je sice již nějakou dobu na trhu duální Radeon R9 295 X2, ale ten nese právě „jen“ 2× 4 GB GDDR5.
Nejlevnější TN monitory s rozlišením 3840×2160 mají úhlopříčku 28 palců. Pak zde máme rodinu IPS či IGZO panelů s ~32palcovou úhlopříčkou, ale i na nich je pixelová hustota pro mnohé příliš velká. V takovou chvíli se zákazník poohlíží po něčem větším a obvykle už chtě-nechtě končí v nabídce TV, kterým toho ale dost chybí. Třeba 60Hz refresh.
Solidní kombinaci velké úhlopříčky, uvedeného rozlišení a podpory 60Hz zobrazení nabízí nově monitor od Philipsu, disponující 40palcovým displejem typu VA. Podporuje 60Hz zobrazení (po HDMI pouze 30Hz), jas až 300 cd/m², kontrast 5000:1, zorné úhly 176°/176°, sRGB gamut, 8bitové barvy a ΔE pod 3. Rovnoměrnost podsvícení je garantována v rozsahu 96 až 105 %, odezva pro přechod šedá-šedá se při použití silnějšího overdrivu vejde do 3 ms, jinak lze počítat s 8,5 milisekundami.
Podporovány jsou i režimy Picture In Picture (PiP) a Picture By Picture (PbP), výrobce integroval 67W reproduktorky, ze vstupů a rozhraní jsou zde 4× USB 3.0 hub s podporou dobíjení, dále VGA, RS232, DisplayPort, Mini DisplayPort, 2× HDMI (jeden s MHL) a jacky pro sluchátka/mikrofon. To vše za 600 liber a dostupností buď před Vánoci, nebo začátkem příštího roku.
LG G3 s 2560×1600 IPS displejem nebyla ani omylem konečná. Všichni výrobci se ženou dál. Japonský Sharp chystá na počátek příštího roku prozatím blíže nespecifikovaný displej pro smartphony s pixelovou hustotou 600 ppi. Za rok po něm pak přijde hustota 842 ppi, neboli jinak řečeno rozlišení 4096×2160 na úhlopříčce 5,5 palců. K čemu to bude dobré, těžko nyní říci. Jistě budou příslušné smartphony disponovat nádherně vypadajícím písmem a jemností detailů. Na druhou stranu si ale dovolím vyjádřit pochybnosti o dopadu takto velkého množství bodů, které bude nutné spínat a také ze strany ARM SoC obsluhovat, na výdrž akumulátoru. Ale třeba do té doby zase energetická hustota Li-Pol či Li-ion akumulátorů pokročí.
Když už jsem to naťukl, tak si povězme o novém generickém GPU, který připravil ARM. Mali T800 sice nezvyšuje maximální počet bloků Shader Core, 16 jich nesl i GPU Mali T760, stejně jako nejvýkonnější varianta nového Mali T860. GPU se nijak zásadně neliší, mají zde být jisté drobné architektonické úpravy vedoucí k vyššímu výkonu, zůstává však podpora OpenGL 3.1, OpenCL povyšuje na 1.2 a DirectX je sice 11, ale stále jen feature level 9.3.
Související novinkou je nový grafický procesor Mali V550, který podporuje formát H.265, 10bit YUV a lze jej párovat s novým GPU a aktuálními CPU. H.265 je podporováno jako 8bit Main Profile pro kompresi a až 10bit Main pro přehrávání. Od řady T800 lze očekávat, že byla oproti T700 upravena tak, aby se lépe vyráběla s novými výrobními procesy u řady výrobců, zejména s nastupující FinFET výrobou.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Zvrhlo se to už dávno. Tisk z 300dpi tiskárny (to kdysi opravdu existovalo) musím zkoumat hodně pečlivě, abych poznal, že kontury nejsou úplně hladké; u 600dpi už nemám šanci.
Pro mne je daleko zajímavější ten 40" 4K monitor. Snad se přidají i další výrobci a ceny půjdou dolů.
hrnouce ze všech stran obrovská rozlišení míří k nám
rozumíte někdo té větě? jací lidé hrnou rozlišení a kam? (nechybí tam „hrnouce se“?)
Za chvíli budeme ukládat negativy v mobilu a skenovat z jeho displeje rovnou.
Čím tenčí telefon, tím hlubší baterie (včetně zadního krytu) se do něj vejde aniž by vypadával z rukou.