plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Ve stručnosti: 12 jader, 96 MB L3 cache, 8× hyperthreading (tedy celkem 96 CPU „jader“) a hlavně dvakrát vyšší výkon oproti předchozí generaci. To jsou stručné charakteristiky připravované architektury Power 8 v podání IBM. Té architektury, která kralovala herním konzolím současné generace (Xbox 360, Playstation 3 a tak trochu i starší Nintendo Wii a současné Wii U) a která byla odmítnuta pro generaci nadcházející (Xbox One i Playstation 4 nesou osmijádrové x86 APU od AMD). IBM má ale stále dost zákazníků, generuje s Power architekturou slušné peníze, sama ji uplatňuje ve svých serverech a do budoucna v ní chce pokračovat.
Power 8 staví na firemním 22nm SOI výrobním procesu (Power 7 využívá 32nm). Mimo jiné přinese rozhraní PCI Express 3.0, propustnost paměťového systému až 230 GB/s, to vše v čipu o velikosti 650 mm². Termín uvedení nepadl, ostatně Power 7 je to s námi od loňska.
Hi-endový 8core procesor AMD, který měl být výspou extrémního výkonu bez ohledu na ten tepelný, případně pořizovací cenu PC, se nakonec objevil v běžném prodeji. A krátce na to stihl masivně zlevnit, na méně než polovinu. To, co před pár týdny stálo 20 tisíc Kč, je dnes pod 10 tisíc. AMD ale za toto nemůže, sama FX-9590 do maloobchodního prodeje nepustila, byl určen jen pro stavitele sestav do zcela hi-endových mašin. To, že někteří z nich nakoupené kity pustili do prodeje, je věc jiná.
Každopádně tak monstrózní osmijádro s taktem až 5,0 GHz, 16 MB cache a hlavně hodnotou TDP 220 W, je tak dosažitelnější. Ale ne v Česku, zde se masivní slevy (zatím?) nijak neprojevily. Sluší se ale doplnit, že s ohledem na obrovský odběr je potřeba si pohlídat i koupi základní desky s podporou a také pokud možno výkonnější zdroj a kvalitnější chladič (AMD nedoporučuje nic menšího než vodní, ale myslím, že ty opravdu velké a výkonné vzduchové chladiče jej zvládnou udržet pod Tjunction také).
Českému čtenáři jistě netřeba představovat technologii optických disků s anorganickou záznamovou vrstvou. Přišla na svět v prodejní podobě pod křídly firmy Millenniata s udávanou životností 1000 let u DVD-R disků. Později tuto technologii vyladila česká firma Northern Star do podoby DVD-R DataTresorDisc s udávanou životností 160 let, ale schopností zápisu v řadě běžných DVD mechanik. Později LG zahrnula podporu i pro Millenniata, ale přiznejme si, že i přes razantní snižování ceny je to prostě kapacitně menší a menší médium. S každým rokem.
Millenniata alias M-DISC před časem oznámil(a), že chystá Blu-ray verzi. Tedy BD-R kotoučky s kapacitou 25 GB, postavené na stejné technologii. Zde si dovolím ještě ocitovat aktuální stav věci mezi DTD a M-DISC, z článku na Deep in IT: „Pokud by vás zajímalo, čím se liší Data Tresor Disc a M-DISC, pak vězte, že po technologické stránce ničím. Výroba je prakticky stejná, liší se to v podstatě jen licencováním. Millenniata má smlouvu s LG, která jako jediná dělá vypalovačky kompatibilní s M-DISC, navíc tyto vypalovačky (které mají logo M-DISC) striktně odmítají pálit na Data Tresor Disky.“.
Každopádně, pokud Northern Star jednoho krásného dne nevybuduje také BD-R linky, pak bude M-DISC jedinou variantou anorganických BD-R s plasmově naprašovanou záznamovou vrstvou.
Nejnenuje se to NEX, nevypadá to jako typický NEX, ale NEX to vlastně je. Sony zkouší trh dalším hybridním konceptem, který možná jednoho dne ukončí existenci přístrojů se zrcátkem uvnitř. Sony A3000 je bezzrcadlovkou s bajonetem Sony E, tedy součást systému NEX. Vzhledem ale připomíná levnou zrcadlovku (případně vyšší EVFko). Je tak první bezzrcadlovkou NEX, která se dá normálně ergonomicky držet.
Vnitřnosti přibližně odpovídají levné 20Mpix „zrcadlovce s elektronickým hledáčkem“ Sony A58. Je zde 20Mpix APS-C BSI CMOS čip (reálné rozlišení 5456×3632), rozsah citlivostí ISO 100 až 16 000, EVF se 100% pokrytím a 0,7× zvětšením, podpora RAWu, AVCHD H.264 video se stereo zvukem a – bohužel – mizerný třípalcový LCD s 230k body. Celé to váží 411 gramů a měří 128×91×85 mm. Akumulátor vydrží na 470 snímků (dle CIPA metodiky). Pro srovnání ona ekvivalentní „D-SLR“ A58 má rozměry 129×95×78 mm hmotnost 492 gramů – je tedy v podstatě v hlavním rozměru menší a přitom má výklopný displej se 460k body. Divné.
Cenu A3000 v kitu s 18-55mm OSS objektivem stanovila Sony na 399 dolarů.
Spekuluje se o tom, jestli tohle pro Sony není test, jak se obejít zcela bez zrcátka. Vzhledem k tomu, že dnes již jsou vyráběny buď snímače s AF body na sobě, nebo jako v případě Canonu 70D takové, kde většina snímacích fotodiod je zdvojená a slouží pro autofocus, je zrcátko kradoucí významnou část fotonů snímačů a odklánějící je na speciální AF senzor přežitkem.
Mnozí v tom vidí to, že se Sony zbaví bajonetu A (Minolta A je první AF systém na trhu, první model s tímto bajonetem – Dynax 7000AF – přišel na trh v roce 1985) a přejde čistě na systém E-mountu. Tak daleko bych zatím ve spekulacích nezacházel, Sony klidně může jít cestou bezzrcadlovky Pentax K-01, tedy bajonetu klasického zrcadlovkového, ale bez zrcátka uvnitř. Vzhledem k tomu, že A58 je co do hloubky těla menší než A3000, je zjevné, že to tak klidně může být a „svět se kvůli tomu nepoprdí“. Uvidíme.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
„D-SLR“ A58 má rozměry 129&imes;95×78 mm
V cloudu ty data mají ještě menší životnost než na obyčejném CD.No to nevím. Amazon třeba poskytuje docela zajímavé zálohovací řešení, kde se platí pár centů za nahrávání a o něco víc za stažení. Že bych se zrovna nějak bál o existenci mazonu se říct nedá.
na to je nejlepší externí disk nebo domácí serverTo nepřežije požár, povodně, nebo zloděje. Zálohování by imho mělo být geograficky oddělené.
jde o to, že jakmile přestaneš platit, tak o data přijdeš.To ale docela dobře řeší systém předplacení. Tzn pošlu si tam třeba $500 a mám na příštích 10 let vystaráno.
To nepřežije požár, povodně, nebo zloděje. Zálohování by imho mělo být geograficky oddělené.Co treba jeden server u sebe, druhy server u rodicu?
Ono, gramafónové platne sa už skenovali. Ak so dobre spomínam.The Atomic-Powered Robot. Imho dost dobrý hack.
...je zrcátko kradoucí významnou část fotonů snímačů a odklánějící je na speciální AF senzor přežitkem.
V době prvních CD vypalovaček se mluvilo o životnosti médií 100 let. A jaká je realita? Nejdéle po dvou letech jsou média nečitelná. Tak jsem zvědavý, čím se dosáhne té udávané tisícileté životnosti u médií s mnohem vyšší hustotou záznamu.