Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Trojku v názvu opravdu nemá a upřímně, rozhodnutí nahradit úderné jednoslovné „iPad“ souslovím „The New iPad“ nechápu. On je ostatně každý „nový“ iPad jiný než „nový“? Co by na to asi řekl Steve Jobs .
„iPad 3“, tedy jeho tělo dominuje pochopitelně přesně to, co tušíme již několik měsíců: 9,7palcový IPS displej s rozlišením 2048×1536. Bodová hustota je tak obrovská, že se nemusíme bát o nějaký rastr na fontech či cokoli takového, ale vyžádala si dvě drobnosti: Novou baterii („iPad 3“ je o fousek těžší, i když o něco tenčí) a nové výkonnější SoC. Dovolím si tvrdit, že nyní již víme, proč je 28nm grafik na trhu stále „menší množství než dostatečné“: Apple potřebuje tyhle 28nm čipy Apple A5X vyrábět co nejrychleji, aby uspokojil poptávku. Na 40nm procesy by prostě tenhle 2×CPU+4×GPU čip nebyl pro „iPad 3“ použitelný, baštil by příliš a výdrž by rozhodně nebyla 9 hodin při surfování skrze 4G modul s microSIM, resp. 10 hodin přes WiFi.
Dále se do nového iPadu dostal foťák z iPhonu 4S, tedy pokročilá skleněná optika s objektivem o světelnosti f/2.4 a 5Mpix čipem. Je to právě objektiv, který je asi nejcennější vlastností evolučního iPhone 4S, v iPadu 3 jej ale zcela zastiňuje nový displej.
Na trhu míří 16, 32 a 64GB verze, všechny buď pouze s WiFi, nebo WiFi+4G konektivitou. Další rozhraní jako třeba Bluetooth 4.0 asi netřeba zmiňovat, stejně jako softwarovou výbavu a napojení na všechny služby a odpovídající zařízení firmy Apple.
Cena „iPadu 3“ je stanovena na 499, 599, 699 dolarů za WiFi verzi, za 4G si zákazník připlatí 130 dolarů navíc. Nejvyšší varianta tak stojí 829 dolarů, tedy v přepočtu 15 500 Kč. Jedno se Applu musí nechat, dokáže vyvolat v lidech takový psychický stav, že ty peníze za něj prostě dají.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Z8srtgR38JIMimochodem, Apple se v prezentaci „iPadu 3“ chvástal, že jeho grafická část je 4× rychlejší než Nvidia Tegra 3. Na to kalifornský výrobce GPU okamžitě reagoval: vyzval Apple, aby zveřejnil použitou testovací metodiku a sám hodlá na zakoupených nových iPadech vše přeměřit. Schyluje se nám k zajímavému boji.
Nový iPad je momentálně v předprodeji, prvním zákazníkům bude doručen 16. března. To zas ve Foxconnu jistě přibývají sítě kolem budov :-S.
Po lednových Radeonech HD 7900 následovaných únorovými Radeony HD 7700 přidává AMD třetí díl 28nm skládačky. Radeony HD 7800 si sedají mezi obě výše uvedené řady, avšak po (ne)dobrém zvyku předchozích řad je odstup mezi HD 7770 (640 stream procesorů) a HD 7870 (1280 stream procesorů) poměrně značný, podobně na tom je HD 7750 (512 sp) vs HD 7850 (1024 SP) Jistě vás napadne, že tohle si koleduje o kartu s tradičními 800, případně možná ještě hezky ajťáckými 960 stream procesory. Ale kdo ví, třeba přijde něco jako HD 7970 či HD 7830 (a všichni se budeme modlit, aby si takové karty nevyžraly do dna tradičně špatnou pověst modelů končících na x790 či x830). Jinak je poměrně slušná díra i mezi HD 7870 a HD 7950 – celých 512 sp, takže kdo ví, že by se ještě objevilo někdy něco s 1536 stream procesory. Malý vtípek: něco takového se skutečně objeví, ale bude se to jmenovat Nvidia Kepler .
Radeon HD 7850 a HD 7870 sdílejí 28nm GPU se 2,8 miliardami tranzistorů. Díky výrobnímu procesu a to jak umí AMD „nahňácat“ a TSMC pak následně vyrobit velkou hromadu tranzistorů v malém prostoru, tu máme příjemné GPU o velikosti 212 mm², což je stále ještě optimální z hlediska výtěžnosti výroby. Doufejme tedy, že se TSMC bude dařit tato GPU vyrábět jako párky v masokombinátu Nikity Chruščova.
Z hlediska double-precision výpočtů je na tom HD 7800 řada shodně s HD 7700, tedy tuto záležitost podporuje, ale nemá na to přímo nějaký speciální dodatečný kus čipu, takže jen při 1/16 výkonu v single precision. Zkrátka je to spíše herní grafika než něco pro poctivé GPGPU.
Zatímco GPU Radeonu HD 7850 běží na referenční kartě na 860 MHz, Radeon HD 7870 šlape na rovný 1,0 GHz. 28nm GPU se zkrátka povedla extrémně dobře hned napoprvé a já se nestydím přiznat, že jsem TSMC do poslední chvíle nevěřil, že to zvládne. Klobouk dolů.
Typická spotřeba nových karet ve 3D je 130, resp. 175 W, takže model HD 7850 si stále vystačí jen s jediným 6pin PCI Express konektorem – skvělé. Z výstupů nesou obě karty ve výchozím designu tradiční kombo jednoho DVI-I, jednoho HDMI 1,4a 3GHz a dvou miniDP 1.2.
To nejlepší na závěr: Radeon HD 7850 stojí 5 620 Kč, model HD 7870 pak eshopy registrují někde od 7 700 Kč výše. Takže za lehce přes polovinu ceny Radeonu HD 7950 lze pořídit velmi úspornou kartu s 1 024 stream procesory.
Ještě chvilku se u AMD a grafických karet zdržíme, na právě probíhajícím CeBITu jsou totiž k vidění dva velmi pěkné modely nejvyššího typu. Nejprve k PowerColoru, který před časem představil svoji vodní variaci na téma HD 7970, nyní ji tedy doplňuje o nadstandardní vzduchovou, dokonce ještě rychlejší. GPU modelu Radeon 7970 Vortex II totiž běží na 1,1 GHz (základem je pro připomenutí 925 MHz). Ač 28nm, tak napájení není žádná sranda, takže karta saje hned ze dvou 8pinových PCI Expressních prsů, celkově si tak teoreticky může ze systému odsávat až 375 W, samozřejmě za předpokladu, že na to má dimenzované napájení (to předpokládám jako samozřejmost) a uživatel třeba pojme choutku vyhnat frekvence ještě výše.
Právě tam, ještě výše, zamířil dvorní výrobce karet s GPU AMD, firma Sapphire. Její Radeon HD 7970 TOXIC je skutečná bomba. Nejenže jeho srdce tepe na frekvenci 1,2 GHz, ale navíc jej doprovází 6 GB paměti. Tohle opravdu nebude levná karta, ale kdo ji koupí, bude mít nejméně 3 roky (spíše 5) klid. Takže pokud chcete jednočipovou grafiku bez kompromisů, pak si buď počkejte na tuhle fešandu, nebo … na pana Johannese Keplera.
Ale protože takové výkonné grafiky je nutné něčím živit, ukažme si zdroj, který v USA typicky řadí do kategorie „badass“. High Power posunul hranici o dalších 100 wattů dále, jeho nový zdrojHigh Power RockSolid Pro 1600W svůj výkon hlásá hned v názvu.
Pokud okázale pominu parametry ostatních větví (ostatně vše je na fotce štítku), pak tím hlavním je čtveřice 12V větví dimenzovaných po 50 A. Kombinované dokáží nabídnou systému až 130 A, tedy 1 560 W, což je opravdu síla a pochopitelně tomu odpovídají rozměry zdroje. Zatím se toho o zdroji moc neví, snad ještě zmínil alespoň účinnost 80Plus Silver, ale osobně se moc těším, co nám o něm (snad v dohledné budoucnosti) poví jonnyGURU. Chlazení má na starosti 135mm ventilátor a kdybych si směl něco tipnout, tak to, že do jisté meze výkonu je zcela vypnutý. Každopádně 80 Plus Silver specifikace žádá při 100% zatížení účinnost 85 %. Řekněme, že tento zdroj má 86 %, ale i to znamená přibližně 260 W+ odpadního tepla (tj dává 1 600 W výkonu a sám k výrobě tohoto výkonu na jednotlivých větvích spotřebovává 1 860 W). Wow, opravdu se moc těším na test a fotografie vnitřku.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
Novej iPad se nejmenuje "The new iPad" ale prostě "iPad"...zajimavy ze na ty porovnavaci strance se to jmenuje "The new iPad" - http://www.apple.com/ipad/compare/