abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    14.6. 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.6. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Kde hledat Creative Commons a alternativy

    23. 4. 2013 | Michal Polák | Tipy a triky | 11181×

    V předchozích článcích jsme se věnovali vyhledávání „použitelných“ fotografií na Flickr.com a Creative Commons obecně. Nyní se podíváme na další konkrétní zdroje, ve kterých čerpat ať už fotografie nebo jiný obrazový materiál. Vedle projektu známé Wikimedia Commons se podíváme v našich končinách i na méně známé webové stránky.

    Obsah

    Wikimedia Commons

    link

    Wikimedia Commons není třeba nijak zdlouhavě představovat. Zjednodušeně řečeno se jedná o úložiště volných fotografií, ilustrací, videa, zvuků a dalšího obsahu, které je přístupné a využívané všemi projekty Wikimedia Foundation. Vznik Wikimedia Commons nebo jen Commons navrhl v roce 2004 Erik Möller, současný náměstek ředitele Wikipedie. Hlavním důvodem pro vznik takového úložiště se stala potřeba použitelných materiálů pro samotnou Wikipedii.

    Na začátku roku 2013 se v úložišti nacházelo více než 15,8 milionu souborů. Wikipedia využívá tzv. Volného díla. Historicky velmi využívá známé licence typu GNU. Od června 2009 přitom Wikipedia přešla na Creative Commons, který umožňuje uživateli větší svobodu v rozhodování o využití díla a zároveň umožňuje využití velkého množství již existujících děl. Speciálním případem pak zůstává použití fotografií amerických státních institucí, protože jimi pořízené fotografie mají být veřejně dostupné všem, pokud nejsou použity ke komerčnímu účelu (ve smyslu reklamy) a je uveden autor a instituce.

    Hlavní stránka projektu se nachází na adrese commons.wikimedia.org. Obsah je rozdělen standardně na obrázky, hudbu a video. V celé databázi přitom můžete napřímo vyhledávat. Výsledky hledání se zobrazují pod sebou a uváděny jsou název, popis, velikost (případně jiné parametry) a datum nahrání. Na konkrétní stránce například s fotografií jsou pak uvedeny shrnující informace jako popis, datum, zdroj a autor (ten přitom bývá uveden ten, kdo prováděl upload). Licencování je umístěné v boxu. Obecně Volná díla se vyznačují přeškrtnutým znakem a Creative Commons schémata jsou umístěna v samostatném boxu.

    Opět tedy platí, že i přes velkou péči správců je třeba býti ostražitý. A samozřejmě i Wikimedia Commons vyžaduje (a je jako projekt) ráda za nahrávání obsahu. K tomu si stačí založit účet a nahrávat. Opět samozřejmě platí to, že by každý měl nahrávat svoje vlastní dílo nebo dílo, u kterého si je jist, že je volné a neporušuje tím autorská práva.

    Open Clip Art Library

    link

    Výborným zdrojem pro Clip Arty a podobný typ grafiky je Open Clip Art Library. Velkou výhodou je, že pokud není uvedeno jinak, je obsah vydáván jako Public Domain a nikterak není omezeno jeho použití.

    Grafiku lze přitom stáhnout do PNG, případně si jí stáhnout ve formátu SVG nebo jí rovnou v okně upravit v aplikaci www.flamingtext.com. Konkrétně u SVG se jedná o vektorový formát, který je zároveň defaultním pro výborný svobodný vektorový editor Inkscape. Staženou grafiku si tak můžete velice jednoduše upravit podle svých potřeb.

    Europeana

    link

    Hodně zajímavým projektem je www.Europeana.eu, který schraňuje obsah z evropských digitálních knihoven jako například obrazy, fotografie, knihy apod. Přestože byl iniciován Evropskou komisí, nelze jej označit vyloženě za nepovedený.

    Jakmile zadáte hledaný výraz, níže se zobrazí výsledky s piktogramy, které naznačují, zda se jedná o dokument, fotografii nebo třeba video. V levém panelu se pak nachází filtr, kde si můžete vybírat v první řadě podle typů: Text, Video, Image Sound. Dále ale máte k dispozici i takové možnosti jako filtrování podle jazyka, data, země, poskytovatele a konečně copyrightu. Konkrétně Europeana.eu rozděluje na volný vstup, placený přístup, neznámý copyright. Ten využívá verze 1.0 Creative Commons ve smyslu No Copyright, tedy věnování díla volnému užití.

    Fotopedia

    link

    Oproti tomu Fotopedia byla založena v červnu 2009 pěticí zaměstnanců společnosti Apple. Nejedná se ani o typickou encyklopedii ani databázi fotografií uživatelů, ale o spojení obou. Jakási fotografická encyklopedie funguje tak, že do vyhledávacího pole napíšete slovo, o kterém chcete něco zjistit. Následně se otevře graficky nevšední stránka, na které největší část zabírá vybraná fotografie, vlevo panel nástrojů a dole miniatury dalších fotek k hledané frázi.

    Po pravé straně si pak můžete nechat zobrazit obecné informace ke konkrétnímu hledanému slovu, například „Prague“ a níže popis k právě zobrazované fotografii jako například „Prague Astronomical Clock“. Pod každým popisem (mimochodem se přebírá z Wikipedie) jsou také známé piktogramy znázorňující jednotlivá schémata Creative Commons. Nahrát můžete i vlastní fotografie a to buď přes účet na Fotopedii nebo přes účet Facebook.

    Creative Commons Search: vše na jednom místě

    link

    Vyhledávání na svých vlastních webových stránkách nabízí také samotný Creative Commons. Čerpá přitom z: Europeana, Flickr, Fotopedia, Google, Google Images, Jamendo, Open Clip Art Library, SoinXpress, Wikimedia Commons, YouTube, Pixabay, ccMixteru a Sound Cloud. Výhodou je, že vyhledávání probíhá na jednom místě. K samotnému vyhledávání a zobrazení hledaných výsledků přitom využívá vyhledávače Google.

    Na druhou stranu je uživatel ochuzen o specifická nastavení vyhledávání a funkce jednotlivých databází. K zadání bližšího nastavení vyhledávání na Flickeru.com nebo ke stažení SVG na Open Clip Art Library stejně budete muset na oficiální stránky jednotlivých služeb.

    Samozřejmě webových stánek a databází je celá řada. Za zmínku stojí ještě výborná databáze více než 80 000 fotografií WorldImages hostovaná na California State University. Vyhledávač Wylio si zase dává za cíl zpřístupnit fotografie vhodné k ilustračním účelům do blogů. Pro vyhledávání dalších fotek pro ilustrativní účely se zase může hodit web morgueFile, který má u obsahu hodně volné podmínky použití.

    A odkud čerpáte fotografie vy?

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    egg avatar 23.4.2013 23:35 egg | skóre: 20 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kde hledat Creative Commons a alternativy
    s/Wikipedia Foundation/Wikimedia Foundation/
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.