abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:55 | IT novinky

    Společnost Anthropic vydala Claude 3.5 Sonnet, tj. novou verzi své umělé inteligence Claude (Wikipedie). Videoukázky na YouTube. S Claude 3, stejně jak s GPT-3.5, Llama 3 a Mixtral, si lze pokecat bez přihlašování na DuckDuckGo AI Chat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:55 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.8 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 126. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube. Vypíchnuta jsou vylepšení v integrovaném poštovním klientu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:11 | Zajímavý článek

    Příspěvek Aukce domén – měsíc po spuštění na blogu CZ.NIC shrnuje první měsíc provozu Aukce domén .CZ. Aukcemi prošlo celkem 18 174 domén, z toho na 742 z nich byl učiněn alespoň 1 příhoz. Nejdražší aukcí byla na doménu virtualnisidlo.cz s cenou 95 001 Kč, která však nebyla včas uhrazena. Nejdražší aukcí, která byla vydražena i zaplacena je praguecityline.cz s cenovkou 55 600 Kč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 11:11 | IT novinky

    Před 40 lety, 19. června 1984, Bob Scheifler představil první verzi okenního systému X (X Window System). Vycházela z okenního systému W (W Window System).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 11:00 | Nová verze

    Desktopové prostředí MATE bylo vydáno ve verzi 1.28. V gitových repozitářích je sice už od února, ale oznámení vydání se na webu objevilo s několikaměsíčním zpožděním (únorové datum zveřejnění je nepravdivé). Jde o první velké vydání od roku 2021. Uživatelsky nejvýznamnější pokrok je v podpoře Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Nová verze

    Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.24.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Přidány byly nové parametry do rozhraní příkazové řádky „export-msg“, „export-msgs“, „import-msg“ a „import-msgs“, které dovolují číst/zapisovat zprávy z/do databází. Veliký panel nástrojů byl nahrazen více nastavitelnými

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:11 | Nová verze

    Mapnik (Wikipedie), tj. open source toolkit pro vykreslování map a vývoj mapových aplikací, byl vydán ve verzi 4.0.0. Přehled změn na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 10:44 | IT novinky

    Mozilla koupila firmu Anonym, tj. průkopníka v "digitální reklamě chránící soukromí".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    18.6. 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.6. 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    Rozcestník

    Mageia 5 v obrazech: nové vydání po téměř roce a půl

    30. 6. 2015 | David Ježek | Recenze | 7218×

    Páté vydání následníka již zesnulých distribucí Mandrakelinux a Mandriva přináší trošku konzervativnější složení softwaru, což je v mnoha ohledech naopak kladem. Pojďte se podívat, jak Mageia 5 vypadá a co nabízí.

    Dnešní představení nového vydání staré dobré distribuce nebude téměř v ničem objevné. Mageia 5 se totiž drží své tradice mírného konzervatismu, takže ač nám za několik hodin začne červenec a máme tu relativně čerstvě jádro verze 4.1, Mageia 5 staví na kernelu 3.19.8 (s podporou DMA-BUF + fences). Je to na škodu? Inu, pokud třeba máte Broadwell či Skylake (ha, ha, ha, jsem to ale vtipálek ;-), tak vás může mrzet chybějící pokrok v ovladačích, případně pro majitele radeonů jde o to, že na nejnovější pokrok v podobě next-gen ovladače AMDGPU si ještě počkají (kdo ví, možná až do vydání Mageiy 6).

    Pro grafiky Nvidia z hlediska proprietárního ovladače, jelikož Nvidia zahodila podporu pro starší karty, jsou zde tři větve: balíček nvidia304 pro Geforce 6/7, balíček nvidia340 pro Geforce 8/9 a 100 až 415 a nakonec aktuální nvidia-current pro Geforce od 420 výše. Plus samozřejmě ovladač nouveau. Instalátor systému se při instalaci v případě možnosti ptá, jeslti chcete používat otevřený, nebo rovnou stáhnout a nahodit uzavřený ovladač (ověřeno na GeForce GTX 750 Ti).

    Z dalších věcí je zde X.Org 1.16.4, Qt 5.4.0, GTK+ 3.14.8, mezi desktopovými prostředími pak KDE 4.14.3 (ale také Plasma 5.1.2 a Frameworks 5.5), GNOME 3.14 (plus „Gnome Classic“), Cinnamon 2.4.5, MATE 1.8.0, Xfce 4.12, LXQt 0.9.0 (a také LXDE na instalačním DVD), Enlightenment E18 (a mnoho dalších lehkých desktopů jako afterstep, awesome, dwm, fluxbox, fvwm2, fvwm-crystal, i3, icewm, jwm, lightdm, matchbox, openbox, pekwm, sugar, swm, windowmaker) a za aplikací třeba LibreOffice 4.4.2.2, Firefox ESR 31.7.0 (má být velmi (možná už byl) brzy upgradován na Firefox ESR 38.x). Balíčkovací systém používá RPM 4.12.0.1 s tzv. weak dependencies managementem. Editor HandBrake má podporu x265, konvertor Transmageddon podporuje VA-API, přibyl lehký prohlížeč fotografií Phototonic, instalátor Flashe freshplayerplugin, který využívá instalačku pepperflashe z Chrome (je nutno ji stále dodat ručně).

    Zkrátka novinky jsou celkem příjemné, ale nic co by představovalo revoluci. A to je dobře.

    Instalace, zabydlení, KDE

    Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

    Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

    Instalátor je obligátní klasika, nic zásadního se nemění, snad jedině ta podpora instalace uzavřeného ovladače pro GPU.

    Mageia

    Musím bohužel konstatovat, že mi opět neběžela přímo v instalaci Wi-Fi (může jít o pebkac, nevím), ale vytvoření UEFI / Grub2 instalace na mém stroji (Haswell Refresh a ASROck deska s UEFI) vedlo k nebootovatelnému systému. Možná chyba v implementaci Grubu2, nebo něco jiného, nicméně nejrychlejším řešením pro mě bylo repete klasickou cestou.

    Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

    Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

    Mageia

    Zabydlení v KDE je stejné jako u Mageiy 4. Ostatně jde stále o KDE 4, s ohledem na zkušenosti s horší stabilitou „KDE 5“ v Kubuntu 15.04, za to Mageiu spíš chválím.

    Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

    Mageia Welcome je zde stále a funguje dobře. Skrze ni nahodíte jak repozitáře, tak dodatečné instalace, včetně metabalíčků pro audio a video kodeky a mnoho dalšího včetně Skype a Flashe. Musím uznat, že od prvního objevení mi tento nástroj je stále sympatičtější.

    Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

    Následně už začínají putovat i aktualizace. Nastavení všeho možného je bezproblémové.

    GNOME, Xfce a další desktopy

    Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia Mageia

    GNOME i Xfce, stejně jako LXDE / LXQt vypadají víceméně standardně, ovládají se tak jak jsme zvyklí a totéž platí i pro zbývající GUI prostředí. Cinnamonu se týká stejný problém jako s Mageiou 4: opět mi odmítá nastartovat, s chybovou hláškou u Cinnamon i Cinnamon2D.

    Zkušenosti z půlročního používání (od beta verze)

    Mageiu 5 jsem osobně začal provozovat někdy v době vydání 5 Beta 1, tedy od poloviny listopadu. Už tehdy šlo o poměrně stabilní systém, který nabízel novější verze aplikací než Mageia 4, případně aktualizační vydání Mageia 4.1 uveřejněné po Heartbleed aféře. I o finálním vydání si dovolím říci, že pokud si pohlídáte známé chyby (a nebudete chtít používat Cinnamon, pokud vám také nepoběží :-), pak dostanete systém sice neběžící na bleeding-edge verzích programů, ale dobře udržovaný a stabilní (což jsem opravdu o Kubuntu či Lubuntu verze 15.04 říci bez uzardění nemohl). Vše je tak otázkou toho, jaká linuxová distribuce vám svojí filosofií či stabilitou vývoje nejvíce vyhovuje. Faktem totiž je, že s Mageiou se to poslední měsíce dost třáslo, je na ní stále znát, že vývojářů či balíčkářů není dostatečné množství a tak se vydání plánované na podzim/zimu daného roku může zpozdit až na léto roku příštího. Také je potřeba se smířit s tím, že ne na vše pro Mageiu najdete postupy, ne všechny programy jsou v repozitářích, natož v nejnovějších verzích. Ale každý další rok pozoruji, že stav je o něco lepší.

           

    Hodnocení: 75 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    jiri.one avatar 1.7.2015 07:38 jiri.one | skóre: 19 | blog: Jiriho blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 5 v obrazech: nové vydání po téměř roce a půl
    Z určitých důvodů teď jedu chvilku na nejnovějším Kubuntu 15.04 a stabilita KDE byla opravdu mizerná, ale když jsem povolil backport repozitáře, tak se KDE aktualizovalo a teď jede stabilně k mé plné spokojenosti.
    www.jiri.one - Můj blog o Linuxu, hrách, životě, ...
    1.7.2015 11:48 Dima
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 5 v obrazech: nové vydání po téměř roce a půl
    Zkousel jsem Cinnamon v Mageia 5 kvuli kamaradovi a funguje bez problemu.
    1.7.2015 17:38 Dusan | skóre: 23 | blog: Moje_trable_s_internetom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 5 v obrazech: nové vydání po téměř roce a půl
    Testujem mag5 (stále v cauldrone ako vyšla 4.) vo virtuálu a zatiaľ môžem povedať že budem ubgradovať moju mag4 čo nevidieť.

    Pribudlo pár nie tak často videných programov ako aegisub v najnovšej verzii. Niektoré programy sú zastaralé ako napríklad qgis (nepracujem v ňom len testujem)
    1.7.2015 20:30 Petr Ježek | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 5 v obrazech: nové vydání po téměř roce a půl
    Osobně jsem zvědav na OpenMandrivu LX3, beta je na světě a léto bude na finální testování pro záříjové vydání. Bude to jistě zajímavé srovnání i z hlediska potenciálu obou vývojových skupin. Pak bude možné usoudit, zda by nebylo lépe opět spojené úsilí.
    Archlinux for your comps, faster running guaranted!
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 2.7.2015 13:01 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 5 v obrazech: nové vydání po téměř roce a půl
    Domnívám se, že ty skupiny jsou si dosti vzálené. Mageia je nástupcem Mandrivy, kdežto OpenMandriva se odklonila k RosaLinuxu a jejich směr je dosti odlišný. Tady by slučování přineslo asi více škod, než užitku.
    2.7.2015 08:00 tomvec | skóre: 24 | Kojetín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 5 v obrazech: nové vydání po téměř roce a půl
    Líbí se mi recenze stylu "Tato distribuce je oproti *buntu velmi stabilní, jen v ní nejde WiFi a po nainstalování nejde nabootovat, takže je nutné ji nainstalovat znovu a jinak. Ale jinak je prostě boží :-)".
    2.7.2015 11:15 vxmery | skóre: 8 | Čeklís
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 5 v obrazech: nové vydání po téměř roce a půl
    A pokial nebude spolahlivo fungovať UEFI, tak si na novým strojoch velmi nezahraje.
    Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať
    2.7.2015 10:13 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia 5 v obrazech: nové vydání po téměř roce a půl
    Aktualizace čtyřky proběhla na T23 bez problémů, až jsem se divil...
    http://bandzone.cz/_90972

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.