Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
První ročník hlasování o Osobnost portálu abclinuxu.cz je za námi. Zúčastnilo se 313 hlasujících, kteří dali sedmi nominovaným dohromady 725 hlasů. Výsledné pořadí bylo následující:
Zdeněk Burda | 134 |
Michal Kubeček | 129 |
David Watzke | 127 |
Vlasta Ott | 119 |
Michal Vyskočil | 99 |
Jakub Hegenbart (Kyosuke) | 71 |
Filip Jirsák | 46 |
Zdeněk, Michal a David dostanou každý elektronické předplatné LinuxEXPRESu. K tomu podle pořadí poukázky na nákup počítačového vybavení v hodnotě 3, 2 a 1 tisíc korun.
1) Můžeš se našim čtenářům představit? Kolik je ti let, kde žiješ, kde pracuješ či studuješ?
Představit? Tak jo. Jmenuji se Zdeněk Burda, v blízké době mi bude 24 let. Doma jsem v Srchu (Pardubický kraj, kousek od Kunětické hory), ale posledních pár let žiji v Praze, kde pracuji ve společnosti Avnet a sem tam se snažím studovat.
2) Jaké máš koníčky?
Asi největším mým koníčkem je fotografování, se kterým je spojené cestování. Zatím většinou po ČR, ale letos se chystám na pár výletů za hranice.
3) Co pro tebe znamená Linux? Jaká věc tě jako první napadne, když tento název slyšíš?
4) Jakou distribuci, desktop či správce oken a editor používáš?
5) Jak ses dostal na portál abclinuxu.cz, co máš na něm nejraději a co tě nejvíce štve?
Když Linux Hardware z Penguinu přešlo na abclinuxu.cz, přešel jsem i já :-).
Na abclinuxu mám nejraději lidi. Potkal jsem tu hodně zajímavých lidí, v některých případech i velmi dobrých kamarádů nebo zákazníků :-). Nejvíc mě štve zbytečná práce, jako je promazávání spamu a zamykání OT diskuzí.
1) Můžeš se našim čtenářům představit? Kolik je ti let, kde žiješ, kde pracuješ či studuješ?
Věk 33, bydlím v Luštěnicích (kousek od Mladé Boleslavi). Práce na živnostenský list - hlavně jako externí lektor (Linux), správa serveru a správa a vývoj informačního systému České basketbalové federace, několik dalších příležitostných aktivit (vesměs správa nebo instalace serverů).
2) Jaké máš koníčky?
Basketbal (poslední dobou bohužel jen pasivně), sci-fi, fotografování.
3) Co pro tebe znamená Linux? Jaká věc tě jako první napadne, když tento název slyšíš?
Prostředí, kde trávím většinu času, kdy jsem u počítače. Pocit něčeho důvěrně známého.
4) Jakou distribuci, desktop či správce oken a editor používáš?
OpenSuSE 10.2, KDE, podle druhu práce Vim nebo Kate.
5) Jak ses dostal na portál abclinuxu.cz, co máš na něm nejraději a co tě nejvíce štve?
Tak to už si nevzpomenu, nejspíš odkazem z nějakého jiného linuxovéého webu. Nejraději mám zajímavé a netypické problémy (zvlášť, když se je podaří vyřešit), nejvíc mne štve politická propaganda.
1) Můžeš se našim čtenářům představit? Kolik je ti let, kde žiješ, kde pracuješ či studuješ?
Je mi 15 let a bydlím v Bystřanech (tj. u Teplic). Jsem student 1. ročníku Střední průmyslové školy v Teplicích.
2) Jaké máš koníčky?
Téměř vše okolo počítačů a poslech dobré hudby.
3) Co pro tebe znamená Linux? Jaká věc tě jako první napadne, když tento název slyšíš?
Mám Linux (jádro i systém) moc rád, protože mám možnost opravit chyby, podívat se jak funguje a díky tomu neustále rozšiřovat své znalosti. GNU/Linux pro mě znamená výkonný a stabilní OS, bez kterého si už opravdu nedovedu představit život.
4) Jakou distribuci, desktop či správce oken a editor používáš?
Gentoo, KDE, (g)Vim a Kate :-).
5) Jak ses dostal na portál abclinuxu.cz, co máš na něm nejraději a co tě nejvíce štve?
Dozvěděl jsem se o něm od kamaráda asi v roce 2005. Začal jsem používat GNU/Linux a brzy jsem si AbcLinuxu hodně oblíbil, což je doufám znát :-). Nejraději mám, jak tým AbcLinuxu vychází vstříc přáním uživatelů, pak ochotu zdejších poradit a určitě by se toho našlo víc. Co mě štve? Zrovna si nemůžu nic vybavit, snad jen trollové a podobní škůdci.
P.S. Rád bych moc poděkoval všem, kteří jste mi dali hlas. Opravdu si toho cením a doufám, že vás ani v budoucnu nezklamu.
Děkujeme všem, kteří se ankety zúčastnili. Kromě toho děkujeme všem vítězům, nominovaným i ostatním uživatelům a návštěvníkům, kteří nám v roce 2006 pomáhali abclinuxu.cz vylepšovat. Zvláštní dík patří ještě adminům diskuzí, kteří odvádějí sice mnohdy nevděčnou, ale přesto velmi důležitou práci.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
To asi není fotka. Nejspíš mu při rozhovoru redakce napsala: "potřebujeme fotku" a on rychle žádnou neměl a "vyfotil" se webovou kamerou na stole. To potom s kvalitou nic nenadělá a může se soustředit pouze na to, aby neseděl před oknem, nebo aby mu z hlavy nevyčuhovala nějaká tyč
Proč jsou otázky číslované 1) 2) 2) 3) 4) ?Protože jsem se spletl.
A malá anketa: Kdo si myslí, že celá tahle soutěž byla o ničem?Jako že nevyřešila situaci v Palestině a nenašla lék na rakovinu? To máš pravdu, ani se o to moc nesnažila. Ale jinak svůj účel splnila. Dala uživatelům portálu možnost ocenit pomoc těch těch, kterých si váží.
… ale proč jim v třetí (čtvrté) otázce vykáte a v ostatních tykáte?To mě taky zarazilo. Navíc bych upozornil na překlep konííčky.
proč jim v třetí (čtvrté) otázce vykáte a v ostatních tykáte?Otázky byly vítězům odeslány najednou a Leoš je oslovoval v množném čísle. Pro článek jsem to převedl na jednotné, ale jeden výskyt mi unikl.
Já si v 15ti nedokázal život představit bez jiných věcí.
A kdyz jsem videl tvoji foto - tak jsem to pochopil ....ROFL.
u posranyho pocitace nesedel zadny muj kamarad, kdyz mi bylo 15nact.Jenže já počítač nemám posranej a sedí u něj téměř každej můj kamarád
Je mi 30 a u posranyho pocitace nesedel zadny muj kamarad, kdyz mi bylo 15nact. Delali jsme uplne jine veci o kterych dnesni mladi nemaji ani sajn ....U posranýho počítače tví kamarádi neseděli patrně také proto, že počítače nebyly tolik rozšířeny, ne? To je jako říkat, že v 18. století lidé neseděli u posraný televize... Mimochodem, co jste dělali, když vám bylo 15? Já o tom nemám ani šajn! Hlavně bych chtěl slyšet nějakou srdceryvnou pohádku, jak jste každý druhý den chodili s kytárou na čundry atd. Ba ne. Ba ne. A dále, co tě na Davidově fotce tak zaujalo? Aha, před 15 lety 15letí kluci vypadali jako Michelangelův David. Ale co, David jako David. (Mimochodem, pozapomněl jsi přiložit svou vlastní fotografii. Očekávám urostlého jinocha v červených trenýrkách. Vrr.)
ad 2. jedete tam potreti a stale nevite jak tam ject kdyz vypnete GPSAle no tak, nedělej z lidí blbce.
Ze potrebujeme pocitace ??? a vsechny ty nesmysly ?? Co nam usnadnuji zivot ? Houby.Teď se samozřejmě nabízí otázka proč tady takový odpůrce techniky už tak dlouhou dobu diskutuje v internetovém diskuzním fóru...
Usnadnuje nem to zivot ??? Ano, ale jaky ? Ten co prosedite u stroje ?? Aha. Ano narazite na posun techniky. Ano vim co myslite, a rozumim jak tomu myslite, ale stale patrite to hornich 10 procent, ostatni nemaji ani na zradlo, myslite, ze je zajima PC ??? Toto je znovu zbytecna diskuse.Jistěže to usnadňuje život. Pokrok vždy usnadňuje život -- pokud se člověk nestane jeho otrokem, ale to už je každého věc. Když si představím, jak ve starověku lidé říkají: fuj, papyrus, to je pokrok, pryč s ním... Někteří to možná říkali, ale fakt je ten, že oni teď nikoho nezajímají a papyrus ano. Kdo se chce vrátit na stromy, může. Už jsem se bál, že se nedočkám narážek na chudý svět. Jestli jim chceš pomoci, tak jim ten svůj počítač pošli (stejně je pro tebe zbytečný -- v ničem ti přece nepomáhá). Mimochodem, jistě, že i chudé, nemocné a hladové lidi zajímají počítače. Díky nim se mohou dobrat bohatství, zdraví a sytosti.
Treba David, je to chytry mlady kluk, mel by byt vedeny aby mel vic zajmu a ne jen PC, tak se to zvrtne, az se tim bude zivit (a treba velmi dobre), tak to bude jen ocas co sedi u PC, jako my ostatni. Delam cca 12 hodin denne (pocitace), slusne me to zivy, ale co delam jineho ?? Jasne koukam na filmy na pocitaci. Ano mam konicek, hraju PC hry. A kdyz mam volno, ucim se linux ... Vlastne mam spousty zajmu.K čemu je David vedený, to nevím. To ví jen David a ti, co ho k tomu vedou. Davidovi vyčítáš, že ho zajímají jen počítače a nakonec z tebe vyleze, že s nimi sám děláš 12 hodin denně, ale že to není všechno, protože máš i další zájmy: například počítače a také počítače.
Pocitace pomahaji, tak proc sakra porazi ty stromy, kvuli A4 do tiskarny ??? Vsechno musi byt na papire, pocitac to urychly, ale stale je tu parir. Pocitac vse urychleji, kaceni lesu, spotrebni vyroby v modernich zavodech, armadu, spasu ?Příliš bereš drogy. Nebo příliš málo. Stromky a lesní porost se sakra kácí proto, že se to na papíře sakra lépe čte a méně z toho bolí oči.
Ano jsme "ajťáci" a ty se divis ? To snad ne. Ano paklize si myslis, ze technika je to co te obohati a usnadni zivot, pak to chapu. Ja samozrejme citim take to pohodlnost technickeho sveta, ale proste si nejsem jisty, zda je to "pohodlnost", ze kterou mam zaplatit zivotem. No uvidime.V kostce: nenávidíš techniku, ale vzdát se jí nehodláš, protože by to bylo příliš nepohodlné. Dle očekávání.
Když si představím, jak ve starověku lidé říkají: fuj, papyrus, to je pokrok, pryč s ním...Znáš to úsloví "to je slovo do pranice"? Pochází z doby, kdy se psalo na hliněné destičky, které se potom vypalovaly, aby vytvrdly. Od té doby, co se používá papyrus, už to se slovem v pranici moc nevytrhneš
Pozor, hliněné destičky se nevypalovaly. Pouze se důkladně sušily na slunci. Rozhodně nevím nic o tom, že by se vypalovaly systematicky, pokud nějaká část byla vypálena úmyslně brzy po napsání, bude to drcená menšina. Ovšem ani Sumerové, Asyřané a Babylóňané nebyli imunní vůči požárům a tudíž se spousta, ne-li většina písemných památek z té doby (a na tomto materiálu) překvapivě dochovala díky blahodárným (
) požárům.
Samozřejmě je jasné, že co do funkce křepčivosti (archeologa při představě požáru) v závislosti na (vy)studovaném dějinném období, nachází se v kontinuu archeologů této geografické oblasti ostrý předěl – zhruba kolem přechodu na jiné formy písma, které se do vlhké hlíny klínem špatně vrývaly (kupříkladu aramejština) a tudíž se musely psát již na jiné materiály, na které měl ovšem oheň inverzní účinek, například papyrus a pergamen.
Davidovi nic nevycitam, jen je mi ho lito..Nemusí, mně to tak vyhovuje.
…toho je priliz. Jestli to beres tipycky…
To je nějaký zvrhlý pokus o humor nebo to myslíte vážně?
Život je otázka priorit. Kdysi jsem pořád ležel v knížkách, pak jsem dostal počítač, tak jsem zase seděl u počítače. Tehdy nebyl žádný internet, takže jsem buď hrál hry, nebo si hrál se systémem. Nic jiného jsem nedělal.
Teď mám manželku, dítě, další na cestě. Pracuji jako programátor, knížky čtu ve vlaku, po večerech sedím u počítače, o víkendech návštěvy nebo chodíváme na hory (bohužel teď už je to na manželku moc namáhavé), fotím, jednou týdně si jdu do čajovny zahrát deskovky. Mám teď více zájmů, méně času, ale nestěžuji si
Kdysi jsem si nedokázal život bez počítače představit, ale teď nemám problém odjet na 14 dní na dovolenou a počítač mi vůbec nechybí. Takže bych to nevidět až tak tragicky.
Trochu smutné když 15ti letý kluku prohlásí: "GNU/Linux pro mě znamená výkonný a stabilní OS, bez kterého si už opravdu nedovedu představit život."Pro tebe možná smutné, ale třeba pro mě je to "životní sen" mít potomka který bude v 15ti umět to co David (a dokonce mít i stejnej názor) ...
Je mi 30 a u posranyho pocitace nesedel zadny muj kamarad, kdyz mi bylo 15nact. Delali jsme uplne jine veci o kterych dnesni mladi nemaji ani sajn ....Pro tebe je to posranej stroj a posranej OS, ale třeba pro mě a předpokládám že do budoucna i pro Davida a vůbec většinu lidí tady je to něco víc - jedna z těch "něco víc" věcí je práce a od práce a jejího ohodnocení (které v tomhle oboru nebývá špatné) se odvíjející jak říkají v televizi "kvalita života".
Ted sedi u pocitace i lidi do kterych bych to nkdy nerekl. Pocitac je jen posrany stroj s posranym OS, ostatne jako vsechny zbytecne veci.
pro mě je to "životní sen" mít potomka který bude v 15ti umět to co DavidTo opravdu rád slyším, ale moje znalosti bohužel nejsou nijak převratné. Navíc čím víc toho poznávám, tím víc si připadám neznalý
anebo četli pod lavicí prasárny.
To těžko. Možná pár vyvolených, kteří měli přístup k Playboyi, což byla asi tak největší "prasárna", která se dala sehnat.
a kolikrát: "Ne, já jsem na to ještě mladej," co?
Já to slyším skoro pořád. Na adresu dětí, i když hlavně od mé drahé polovičky. Chtějí na počítač - říkám, že by se měli i něco učit (jednoduchá grafika, základy html), nejenom pařit hry; mimo PC - chci, aby jen nečuměli do bedny a hráli i něco jiného, než blbé Člověče (sám jsem v jejich letech hrál závodně šachy, a Člověče mne nebavilo ani ve 4 letech, televize mne nebavila nikdy) - „Na to jsou ještě malí, dnes je jiná doba, nemůžeš je srovnávat se sebou…“ Dětičky samozřejmě spokojeny, že je maminka chrání.
chci, aby jen nečuměli do bedny a hráli i něco jiného, než blbé Člověče (sám jsem v jejich letech hrál závodně šachy, a Člověče mne nebavilo ani ve 4 letech, televize mne nebavila nikdy)
Šachy mě nikdy nechytly, ale dnes jsou i mnohem zajímavější hry než člověče. Osadníci z Katanu, Carcassone, Bang!, Citadela, Funkenschlag, Blafuj, Poštovní kurýr, Tsuro a mnoho dalších... (www.hrajeme.cz).
Jsou to hry deskové, karetní, strategické i oddychové. Každý si vybere.
Jo jo, Carcassone doma máme. Rozšířenou jedničku a dvě sady sběračů a lovců. Také Alhambru, Puerto Rico, Citadelu. Carcassone je ale stejně jen o málo lepší, než Člobrdo. Ty další hry jsou lepší. Také jsem vlastnoručně vyrobil dřevěný Scrabble, s tím ale děcka mají docela problém, přece jen dětská slovní zásoba a znalosti pravopisu nejsou to pravé ořechové, takže je to moc nebaví. Skvělá hra jsou také prostorové piškvorky (4x4x4 - kuličky nabodávané na dřevěné kolíky). On je spíš ten problém, je bolí přemýšlení. Nejraději si mlátí s debilními "pogy".
Tak moment...Vždyť jsem se v tom smyslu vyjádřil. Byla to reakce na to, že si (patrně i) moje a starší generace četla pod lavicí prasárny. Jenže tehdy žádné nebyly. A právě Playboy byl jediný časopis, který vím, že vůbec existoval, protože ho některý spolužák do školy donesl