Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Hlasování ukončeno.
Portál abclinuxu je místem, kde si uživatelé Linuxu navzájem pomáhají. Redakce zajišťuje pravidelný obsah v podobě článků a zpráviček, ale zbytek obsahu tvoříte vy, naši čtenáři. Proto jsme se rozhodli odměnit ty z vás, kteří jsou nejaktivnější a nejvíce ostatním pomáhají tím, že radí v poradně, píší FAQ, aktualizují ovladače, popisují instalaci hardwaru, vysvětlují pojmy ve slovníku, představují různé aplikace atd.
Nemáme patent na rozum, abychom objektivně vybrali výherce a proto jsme se rozhodli použít otevřený způsob výběru osobností portálu abclinuxu. Minulý týden proběhla veřejná nominace, kdy vy sami jste navrhli sedm uživatelů, kteří si tuto cenu zaslouží. Právě teď probíhá druhá část, kde můžete hlasovat pro navržené osobnosti.
Akce bude trvat do neděle 18. února. Hlasovat může každý registrovaný uživatel portálu a to jen jednou (proto nemohou hlasovat anonymní návštěvníci). Je možné dát hlas více nominovaným. O pořadí rozhoduje počet hlasů. Vítěz získá poukázku na nákup ve velkém internetovém obchodě v hodnotě tří tisíc korun, druhý umístěný poukázku v hodnotě dvou tisíc korun a třetí umístěný poukázku v hodnotě tisíc korun. Všichni tři zároveň získají roční elektronické předplatné časopisu LinuxExpress.
Tento seznam nominovaných je seřazen abecedně. U každého uživatele je uvedeno jméno, odkaz na profil a stručný důvod, proč byl nominován.
dobrovolný administrátor diskuzních fór, autor zajímavých zápisků do blogu (Správa uživatelů v síti), z nichž některé byly vydány jako články.
přínosné příspěvky v diskuzních skupinách, které se týkají problémů nejenom začínajících uživatelů, ale dost často trápí administrátory systémů (dns, routování, postfix, jetty), programátor několika vylepšení abíčka.
neúnavně a kvalitně odpovídá v diskuzním fóru, autor mimo jiné celé kapitoly učebnice Síťové protokoly nebo FAQ: Jak zprovoznit veřejnou IP adresu ve vnitřní síti (nebo DMZ)?
odborné diskuze svými příspěvky vždycky pěkně obohacuje, jeho znalosti okolo různých programovacích jazyků jsou téměř bezedné.
sazba PDF časopisu Abíčko s vybranými články z portálu abclinuxu.cz, přínosný návod v blogu: Jak v Linuxu zprovoznit skener.
často přispívá do diskusí, je autorem výborně hodnocených seriálů LiveCD a Jazyky a překladače.
často přispívá v diskusním fóru, sem tam vylepší FAQ, HW záznam a s Gentoo to prostě umí.
Pokud jste si již vybrali, můžete dát svůj hlas jednomu či více nominovaným. Všem patří uznání.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
1/ Burda - okamzita asociace - zamknuta diskuse 2/ Jirsak - bez asociace 3/ Kubecek - ifconfig 4/ Hegenbart - nic 5/ Ott - nepovedenej maturitni vecirek 6/ Vyskocil - nic 7/ Watzke - Gentoo nacpane i do diskuse o kvalite masla
Proto je spravne mazat diskuse, ktere nepatri do zamereni abicka.Ano, a to nejen v sekci Diskuze, ale i komentáře pod články či weblogy. Podle mě je moderování krok správným směrem a pokud se dělá dobře, vede ke zkvalitnění diskuzí. Tady se můj názor liší od názoru (šéf)redakce -- názory, že každý má právo říct, co si myslí, a nikdo mu v tom nesmí bránit atd. atd. atd., jsou podle mě tak trošku mimo mísu. Druhou věcí je, že při moderování se sice zkvalitní diskuze, ale zase část čtenářů přestane číst i vlastní obsah (články atd.) -- prostě to pro ně není dost atraktivní. A tady strach (šéf)redakce z moderování zase chápu, protože méně čtenářů znamená méně peněz za reklamu. (I když... Kvalitní diskuze by mohly přilákat další (nové) čtenáře.)
3/ Kubecek - ifconfigTeď musel Michal dostat infarkt. S Michalem musíte mít asociováno jedině
ifconfig
ip
ifconfig
je tezce obsolete. Lidi, pouzivejte prosim ip(8)
. Dekujeme.
ip(8)
naučím. smíšením přirozených a umělých jazyků dosáhnout nadkritického množstvíA co až to bouchne?