Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Hlasování ukončeno.
Portál abclinuxu je místem, kde si uživatelé Linuxu navzájem pomáhají. Redakce zajišťuje pravidelný obsah v podobě článků a zpráviček, ale zbytek obsahu tvoříte vy, naši čtenáři. Proto jsme se rozhodli odměnit ty z vás, kteří jsou nejaktivnější a nejvíce ostatním pomáhají tím, že radí v poradně, píší FAQ, aktualizují ovladače, popisují instalaci hardwaru, vysvětlují pojmy ve slovníku, představují různé aplikace atd.
Nemáme patent na rozum, abychom objektivně vybrali výherce a proto jsme se rozhodli použít otevřený způsob výběru osobností portálu abclinuxu. Minulý týden proběhla veřejná nominace, kdy vy sami jste navrhli sedm uživatelů, kteří si tuto cenu zaslouží. Právě teď probíhá druhá část, kde můžete hlasovat pro navržené osobnosti.
Akce bude trvat do neděle 18. února. Hlasovat může každý registrovaný uživatel portálu a to jen jednou (proto nemohou hlasovat anonymní návštěvníci). Je možné dát hlas více nominovaným. O pořadí rozhoduje počet hlasů. Vítěz získá poukázku na nákup ve velkém internetovém obchodě v hodnotě tří tisíc korun, druhý umístěný poukázku v hodnotě dvou tisíc korun a třetí umístěný poukázku v hodnotě tisíc korun. Všichni tři zároveň získají roční elektronické předplatné časopisu LinuxExpress.
Tento seznam nominovaných je seřazen abecedně. U každého uživatele je uvedeno jméno, odkaz na profil a stručný důvod, proč byl nominován.
dobrovolný administrátor diskuzních fór, autor zajímavých zápisků do blogu (Správa uživatelů v síti), z nichž některé byly vydány jako články.
přínosné příspěvky v diskuzních skupinách, které se týkají problémů nejenom začínajících uživatelů, ale dost často trápí administrátory systémů (dns, routování, postfix, jetty), programátor několika vylepšení abíčka.
neúnavně a kvalitně odpovídá v diskuzním fóru, autor mimo jiné celé kapitoly učebnice Síťové protokoly nebo FAQ: Jak zprovoznit veřejnou IP adresu ve vnitřní síti (nebo DMZ)?
odborné diskuze svými příspěvky vždycky pěkně obohacuje, jeho znalosti okolo různých programovacích jazyků jsou téměř bezedné.
sazba PDF časopisu Abíčko s vybranými články z portálu abclinuxu.cz, přínosný návod v blogu: Jak v Linuxu zprovoznit skener.
často přispívá do diskusí, je autorem výborně hodnocených seriálů LiveCD a Jazyky a překladače.
často přispívá v diskusním fóru, sem tam vylepší FAQ, HW záznam a s Gentoo to prostě umí.
Pokud jste si již vybrali, můžete dát svůj hlas jednomu či více nominovaným. Všem patří uznání.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
1/ Burda - okamzita asociace - zamknuta diskuse 2/ Jirsak - bez asociace 3/ Kubecek - ifconfig 4/ Hegenbart - nic 5/ Ott - nepovedenej maturitni vecirek 6/ Vyskocil - nic 7/ Watzke - Gentoo nacpane i do diskuse o kvalite masla
Proto je spravne mazat diskuse, ktere nepatri do zamereni abicka.Ano, a to nejen v sekci Diskuze, ale i komentáře pod články či weblogy. Podle mě je moderování krok správným směrem a pokud se dělá dobře, vede ke zkvalitnění diskuzí. Tady se můj názor liší od názoru (šéf)redakce -- názory, že každý má právo říct, co si myslí, a nikdo mu v tom nesmí bránit atd. atd. atd., jsou podle mě tak trošku mimo mísu. Druhou věcí je, že při moderování se sice zkvalitní diskuze, ale zase část čtenářů přestane číst i vlastní obsah (články atd.) -- prostě to pro ně není dost atraktivní. A tady strach (šéf)redakce z moderování zase chápu, protože méně čtenářů znamená méně peněz za reklamu. (I když... Kvalitní diskuze by mohly přilákat další (nové) čtenáře.)
3/ Kubecek - ifconfigTeď musel Michal dostat infarkt. S Michalem musíte mít asociováno jedině
ifconfig
ip
ifconfig
je tezce obsolete. Lidi, pouzivejte prosim ip(8)
. Dekujeme.
ip(8)
naučím. smíšením přirozených a umělých jazyků dosáhnout nadkritického množstvíA co až to bouchne?