Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Velké nové verze si samozřejmě cestu do většiny distribucí razí pomaleji… V Kubuntu si můžeme pomoci repozitářem Kubuntu Backports, OpenSUSE má také připravený repozitář s aktuální verzí atd. Já používám právě Kubuntu Backports nebo Project Neon (aktuální, potenciálně nestabilní sestavení KDE).
Nejprve k novinkám pod povrchem. Pokračuje přepisování kódu, především widgetů Plasmy, aby se co nejvíce využíval framework Qt Quick. To by mělo vést ke snazší údržbě a méně chybám. Jeden z příjemných vedlejších efektů je, že v liště pro přidávání widgetů Plasmy konečně slušně funguje posouvání.
Další změny se týkají správce oken KWin — vývojáři se zaměřili především na stabilitu. Úpravy opět probublaly až na povrch. Pokud používáte kompozitní desktop, nastavení efektu přepínání oken už nehledejte v dialogu Efekty na ploše, nýbrž v Chování oken : Přepínač úloh. Možnosti konfigurace jsou poměrně velké.
Někteří lidé pozorovali s přechodem na verzi 4.9 zrychlení celého prostředí. S tím jsem se nyní nesetkal, zažil jsem to totiž už začátkem roku s příchodem vydání 4.8. Co se stability týče, letos jsem potíže ještě nezažil. Tu a tam se vloudí drobná, triviálně odstranitelná chybička při urputném (opravdu velmi urputném) přeuspořádávání panelů či widgetů… a to je vše.
KDE 4.8 přineslo přepsaný Dolphin 2.0, díky čemuž tento správce souborů nezanedbatelně zrychlil. Teď došlo pouze k drobným vylepšením:
Také v Konsoli se objevila návyková funkce: když kartu s terminálem vytáhnete z okna a upustíte nad plochou, otevře se karta v novém okně Konsole (chování je podobné jako např. ve Firefoxu).
Nejvýznamnější novinkou v Okularu je možnost tisku anotací v rámci dokumentu (o anotování např. PDF v Okularu jsem psal dříve). Dále potěší třeba to, že program si konečně pamatuje poslední zvolený nástroj.
Jednou z často nepochopených funkcí v KDE4 jsou aktivity. Jde o koncept podobný plochám, ovšem s plochami paralelně koexistující. Stěžejní vlastnost je možnost umístění různých widgetů Plasmy na plochu v různých aktivitách. Asi namítnete, že toho jde snadno dosáhnout i s plochami. Ano, to je pravda. Nicméně postupně se objevuje další funkcionalita, která zvětšuje potenciální význam aktivit. Klíčové je uvědomit si myšlenku za tímto konceptem: když mám otevřených mnoho oken, umístím některá na další obrazovku, abych se v nich lépe vyznal… pokud ale více obrazovek nemám, použiju virtuální plochy; oproti tomu aktivity nejsou zaměřeny primárně na správu oken, nýbrž na oddělení úloh. Např. můžu mít na laptopu aktivitu pro práci, ve které budu mít na ploše decentní tapetu a widget s poznámkami a otevřená okna s vývojovým prostředím a dokumentací. Když s prací skončím, přepnu se na aktivitu s widgety pro& nbsp;interakci se sociálními sítěmi, NSFW tapetou atd.
V současné době je možné různým aktivitám přiřadit různé profily správy napájení, to je první příjemný krok vpřed. Novinkou ve verzi 4.9 je přiřazení souborů různým aktivitám — přiznávám, že tuto funkci jsem nepochopil. Bohužel mi ale stále chybí možnost nastavit si v různých aktivitách různé panely a nastavení upozorňování (např. při programování nechci být upozorňován na příchozí zprávy, ale při prostém brouzdání po webu to naopak vítám). Z těchto důvodů také aktivity většinou ignoruji — opravdu není problém používat Plasma Workspace a o aktivity ani nezavadit.
Dotkl jsem se více obrazovek. Používám na jednom počítači dva monitory. Pokud používáte proprietární ovladače, nastavení může být trošku divoké (obvykle se provádí pomocí konfiguračního nástroje daných ovladačů). V případě svobodných ovladačů je to naopak velmi snadné. Stačí si v části Obrazovka a monitor Nastavení systému naklikat, co potřebujete, a jestliže dané nastavení chcete zachovat do budoucna, zvolte Uložit jako výchozí. Se samotným používáním už nějaký čas potíže nemám. Dříve se mi občas přihodilo, že se nové okno otevřelo na jiné obrazovce, než jsem chtěl, ale i to je nyní vyřešeno. Snad jediné zklamání vás může potkat, pokud používáte více monitorů a současně vyžadujete od KWinu dlaždicování (tiling).
Změny se dotkly i dalších aplikací. Namátkou přehrávač JuK konečně dostal podporu last.fm a společně s Dragon Playerem podporuje API MPRIS2. Do balíku KDE Education přibylo pexeso Pairs. A tak dále a tak podobně.
Součástí nového vydání jsou i aktualizované překlady. Bohužel mám pocit, že častěji narážím na nepřeložené kousky a občas ne tak docela srozumitelné překlady1 — ale to může být tím, že jsem se začal více vrtat v detailnějších nastaveních.
Každopádně mé dojmy z aktuálního softwaru produkovaného komunitou KDE jsou veskrze pozitivní. Jde o komplexní balík, tudíž tu a tam zadrhne nějaká hrubší hrana, ale přes to se dovedu přenést. Zvláště když prostředí jde skvěle přizpůsobit i mému poměrně specifickému stylu používání, aniž bych musel trávit dlouhé hodiny a dny nad manuálovými stránkami, skripty a konfiguračními soubory.
Ba někdy dokonce i překlady zcela zcestné, namátkou „tabs“ přeložené v Amaroku jako „karty“, ačkoliv jde o tabulatury.↩
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
K nastavení monitorů: je to na dvě věci. Musel jsem si napsat vlastní program, aby to pořádně fungovalo. KDe je tak blbé, že vám klidně aktivuje výstup, kde není žádný monitor. Vyzkoušejte si sami s notebookem. Spusťte KDE, v konfigurátku zapněte externí monitor, vypněte ten v notebooku. Restartujte a vytáhněte externí monitor. Po startu KDE jste ve stavu, že nevidíte nic. KDE vypne interní displej a snaží se zapnout výstup na externí a protože si nezkontroluje připojení, popř. chybové kódy z volání xrandr, tak neví, že neuspěl. Výsledek? Nepoužitelný desktop.
Musíte přepnout do konzole a modlit se, že se vám rozsvítí na tom správném monitoru (intel ovladač se stále ještě pere s kms a po přepnutí do konzole se rozvítí interní displej jen když máte štěstí, často se snaží rozsvítit ten aktivovaný v X, někdy rozsvítí oba...). V konzoli exportovat DISPLAY a spustit xrandr. Dostane se vám chyby, protože je aktivní konzole a i přes správně nastavený DISPLAY se to nepodaří. Musíte před to hodit sleep a přepnout do vt s běžícím X serverem před tím, než se spustí xrandr. Hurá, desktop opět použitelný
Nebo děláte takle se zapnutým externím displejem a vypnou proud (popř. chcete přenést notebook a kabel vytáhnete). KDE je tak blbé, že vám nechá aktivovaný externí výstup a nepřepne na interní displej. Opět čachry machry s konzolí, když teda máte štěstí a zapne se vám interní display při přepnutí vt.
Bez mé utilitky prostě nemožné s KDE operovat s více monitory, pokud nechcete pořád něco přepínat a nastavovat. V GNOME3 tohle sice funguje uspokojivě, ale GNOME3 je pro mě nepoužitelné, protože intel ovladače, intel x3100 a composite se nemají rádi (všechno pomalé jakho*no, artefakty a jénevímcoještě), a prostředí jako takové je i tak nepoužitelné. (jinak composite s kwinem funguje docela v poho, protože ten dokáže použít xrender, ale gnome to asi všechno jebe přes opengl, je to totiž stejně zasekaný jako kwin s composite+opengl).
Pro příště pro posunutí okna můžete použít Alt + myš nebo Super + myš. Nejsem si ale jistý, jestli kwin tuhle základní funkcionalitu má.eh, asi si nerozumíme ... vždyť píšu, že jsem to nakonec trefil a přetáhnul šlo mi o postup bez myši
Spusťte KDE, v konfigurátku zapněte externí monitor, vypněte ten v notebooku.
Trochu špatně ne ? Když je interní vypnutý, tak je vypnutý a nemá ho nic samo zapnout. Takže se to chová správně.
Musí se nechat zapnutý a určit priorita. Mám na notebooku nastaven jako defaultní externí displej. Kdyz naběhnu v doku se zavřeným NB (lid zhasne interní LCD), jedu na externí fullHD LCD. Když naběhnu samotný NB, normálně najede jeho LCD jen 1280.
Pravdou je, ze harakiri uspávání a vsunutí/vyjmutí v doku nedejbože v kombinaci vede NB bez obrazu a nejrychlejší je ho restartovat, kupodivu nepomůže ani restart X trojhmatem...
V postranním panelu Náhled se zobrazují metadata souborů, namátkou třeba z EXIF v případě fotografií. Krom toho mi konečně začaly fungovat náhledy souborů DNG (formát RAW fotografií).Tak zrovna s tímhle mám problém - včera jsem to dával do dotazů. V Dolphinu (KDE 4.9.00 na Kubuntu 12.04 amd64) se mi špatně zobrazují exif informace z fotek. Clona, Doba expozice i další jsou v podivné formě a hlavně položka Vytvořeno je zcela špatně. Exiv2 v konzoli to zobrazuje správně a v čitelné formě. Tuší někdo, co by s tím mohlo být za problém?
Bohužel mám pocit, že častěji narážím na nepřeložené kousky a občas ne tak docela srozumitelné překladyA to se to musím dozvedet az tady?
Ba někdy dokonce i překlady zcela zcestné, namátkou „tabs“ přeložené v Amaroku jako „karty“, ačkoliv jde o tabulatury.↩Hm. Kouknul jsem do prekladu Amaroku a tabs jsou tam prelozene vyhradne jako tabulatury. A Amarok jako takovy mame prelozeny takrka kompletne.
To já jsem velice rád. Teď už mám ty tabs pro kytaru přeložené taky výhradně jako tabulatury. A Amarok jako takový mám přeložený (2.6) úplně úplně už měsíce.
A Amarok jako takový mám přeložený (2.6) úplně úplně už měsíce.No jo, ale jak. BTW, na tvych strankach s prekladama jsem si vsimnul, ze dodavas pouze mo soubory. Treba jsem to prehlednul, ale paklize opravdu po soubory nedodavas, nejednas tak trochu v rozporu s GPL? Ano, vim ze jde mo soubor dekompilovat.
Chceš si jej ode mě vyžádat? Takhle nějak to funguje? Napadlo mě to už kdysi, že bych ho dobrovolně dal k dispozici, abych (jednomu) ulehčil život, ale myslel jsem si taky, že by sis mohl myslet, že by ti to mohlo zaplevelit zahrádku, pokud bys to nedržel na vakcínou chráněném stroji.
A taky, Amarok je, jak sám říkaš skoro celý přeložený, takže je tu otázka přínosu.
Dekompilace .mo souboru - to zní zajímavě, o tom jsem už kdysi pro některý případ uvažoval, ale nejsem zas nějak moc technicky zaměřený, a neviděl jsem v tom nějaký zvláštní přínos pro to, co dělám (získání souboru, který bych načetl - použil jako překladovou knihovnu), a nebyl jsem si jistý, jestli to je vůbec možné, i kdybych po tom pátral. Některé věci jsem si o práci se soubory, se kterými dělám, nějak tak zjistil a víc zatím není potřeba.
Amarok: No jo, ale jak. No tak, že mi to vyhovuje. Další, komu to vyhovuje, ať se přihlásí v diskuzi. O kvalitě mých překladů máš snad nějaké pochybnosti? Svěř se. David se už, myslím, od všech pochyb oprostil, a je na nejlepší cestě k dokonalosti.
A to se to musím dozvedet az tady?
Něco podivného se děje mezi mailovou konferencí a mým e-mailovým klientem. Posílal jsem něco oprav a připomínek.
Hm. Kouknul jsem do prekladu Amaroku a tabs jsou tam prelozene vyhradne jako tabulatury. A Amarok jako takovy mame prelozeny takrka kompletne.
Mám to v Amaroku 2.6 z Kubuntu Backports v tom „appletu“ v panelu Kontext. Na disku bych měl mít opravu, možná jsem ji i posílal, ale viz výše.
Soubor s překladem pro Amarok si můžeš stáhnout tady: http://fripohled.webnode.cz/ Měl by ti pomoct.
Krom toho jsem protipříklad.vážně? - ty používáš Akonadi a přitom ti to nedělá takové skvělé věci, jako že třeba cachuje lokální soubory?
Na druhou stranu svůj vlastní argument výrazně oslabil tím, že řekl že má dělo, tedy systém dimenzovaný na KDE + Akonadi, což může být 2x až 3x výkonnější mašina než systém dimenzovaný na "pouhé" KDE ;)
Já pořád zapomínám na ten [sarcasm sign]. Moje „dělo“ je pouhé AMD Zacate E-350 s 8GiB RAM a obyčejným diskem.
Logiku to má, když neví, že to tam je, asi se to nějak výrazně neprojevuje,jenže o tom ten výrok nebyl ... že ti plevel v zahrádce neznemožňuje sklízet úrodu ještě neimplikuje nepřítomnost plevele
například to neznemožňuje používat systém, jak jsi oponoval ty.kde já jsem tvrdil něco o tom, že by to Kolibáčovi znemožňovalo používat systém?
Na druhou stranu svůj vlastní argument výrazně oslabil tím, že řekl že má dělo, tedy systém dimenzovaný na KDE + Akonadi, což může být 2x až 3x výkonnější mašina než systém dimenzovaný na "pouhé" KDE ;)
s/2x až 3x/20x až 30x/
Jednou z často nepochopených funkcí v KDE4 jsou aktivity.Po nějaké době jsem aktivity pochopil, ale zatím jsem se stále nedostal k jejich používání. Myšlenka je to v zásadě dobrá, jen jsem si zvykl používat tímto stylem plochy. Aktivity jsou lepší, ale pořád to má nějaké nedostatky - co když třeba v "pracovní aktivitě" kliknu na odkaz a Firefox mám puštěný v "zábavní aktivitě"? V tu chvíli bych potřeboval, aby se otevřelo nové okno prohlížeče v dané aktivitě (nebo použilo existující). Jenže to se nestane (vyzkoušeno s Firefoxem a Rekonqem), alespoň ne v 4.8.4. Jak je na tom 4.9? Navíc tady je potřeba podpora i ze stran aplikací - nebo aspoň upravit
xdg-open
(či podobný příkaz), aby vyhledal aplikaci na dané aktivitě/ploše a otevřel to v ní...
Oknům jde přiřadit aktivity, navíc jde mít více oken prohlížečeJasně, ale prohlížeč typicky otevře novou stránku v okně, které jsi používal naposledy (což může být to z jiné aktivity).
že bych se vykašlal na karty/panely ve Firefoxu a začal místo toho používat karty v KWinujj, tohle považuji za ideální stav - o správu panelů se má starat prostředí a ne aplikace. Mj. tak půjdou seskupovat do oken panely z různých aplikací. Akorát je ještě potřeba, aby seznam úloh na panelu zobrazoval jen skupiny, ne jednotlivé panely (je tohle už v 4.9?) a taky aby panely mohly být řešení i jinak, než v záhlaví okna (to je sice dobré, ale při velkém množství panelů se může hodit mít na ně zvláštní řádek).
Jasně, ale prohlížeč typicky otevře novou stránku v okně, které jsi používal naposledy (což může být to z jiné aktivity).
Otevřel by ji v novém okně.
Akorát je ještě potřeba, aby seznam úloh na panelu zobrazoval jen skupiny, ne jednotlivé panely (je tohle už v 4.9?) a taky aby panely mohly být řešení i jinak, než v záhlaví okna (to je sice dobré, ale při velkém množství panelů se může hodit mít na ně zvláštní řádek).
Nepoužívám seznam úloh. Karty jsem přestal používat, protože nepoužívám dekorace oken — možná si udělám nějakou s vertikálním pruhem, aby to zbytečně nezabíralo místo na širokém displeji.
Akorát je ještě potřeba, aby seznam úloh na panelu zobrazoval jen skupiny, ne jednotlivé panely (je tohle už v 4.9?)Bohužel není.
Zabírají místo?Od toho je přece víc ploch případně ty aktivity - navíc tam jsou ty aplikace nějak tématicky rozdělené, ale na panelu se jen štosují vedle sebe.
Může se tam zobrazovat NSFW textík?NSFW věci si můžeš přesunout na jinou plochu/aktivitu. A hlavně: když budu mít na jedné ploše otevřené tři terminály nebo editory, tak je mi nějaká ikona na nic - potřebuji vidět název.