Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Správce oken KWin může fungovat v dlaždicovacím režimu, podporuje ovládání pomocí klávesnice a navíc vládne několika velice praktickými kompozitními efekty pro přehledné přepínání i mezi mnoha okny. Zvláště v době širokoúhlých displejů, na nichž je vertikální misto docela cenné, proto můžete — jako já — dojít k závěru, že dekorace oken, především tedy lišty s titulky oken jsou zbytečné. Jak se jich ale zbavit? Inu, zcela intuitivní to není, byť jistou logiku to nepostrádá.
Spustíme Nastavení systému a navigujeme se do Vzhled pracovní plochy — Dekorace oken, zvolíme si dekoraci Oxygen a zamíříme do jeho konfigurace (Nastavit dekoraci...). Nyní přichází trik: vybereme Výjimky pro specifická okna, přidáme novou, označíme přepínač Skrýt titulkový pruh okna a Regulární výraz pro porovnání necháme prázdný. Odsouhlasíme změny a tramtadadá: okna jsou bez dekorací.
Jak teď vlastně provádět dříve zřejmé akce?
Máte-li neodbytnou potřebu mít nastavenou šířku/výšku panelu (podle toho, zda jde o vertikální, nebo horizontální panel) v pixelech, zamiřte do souboru ~/.kde/share/config/plasma-desktop-appletsrc
, kde se nachází blok začínající [Containments]
a obsahující řádek plugin=panel
. V něm upravte příslušnou číselnou hodnotu geometry
na řádku, který v mém případě zní geometry=10061,-1086,55,1080
(zde jde zjevně o to třetí číslo). Po příštím spuštění prostředí (nebo Plasmy) by měl panel mít požadované rozměry.
Současná nabídka spouštěče aplikací vyžaduje využívání klávesnice nebo četné klepání na tlačítko polohovacího zařízení, což je zvláště v případě myši vcelku nepohodlné. Jedním z možných řešení je používat povedenou alternativní nabídku Lancelot.
Když nad ikonkou widgetu vyvoláme kontextovou nabídku, vybereme Nastavení 'Spouštěč Lancelot' a pak Nabídka, potom můžeme změnit Metoda aktivace na Aktivace bez klikání. Posléze se budou v nabídce zobrazovat vedle položek šipečky, nad něž stačí najet kurzorem a položka se vybere (aplikace bude spuštěna apod.).
Poměrně často opomíjenou aplikací je KTeaTime, přitom pro nás (neschopné čaj včas zalít a pak včas odstranit sítko či sáček z konvice) patří bezpochyby mezi nejužitečnější. Skrývá se v oznamovací oblasti a funguje v podstatě jako budíček — po uplynutí zadaného času (jde si předdefinovat pro různé typy čaje) se připomene skrze nativní upozornění.
Jeden takový postřeh, který ale dokáže (ne)mile překvapit: Klávesové zkratky v KDE Plasma Workspace se vážou na fyzické klávesy podle výchozího rozložení. Např. výchozí zkratkou pro přepínání rozložení je Ctrl+Alt+K: když máte jako výchozí rozložení QWERTY, na běžné klávesnici to K znamená klávesu mezi J a L; přepnete-li se za chodu na Colemak, pak je klávesová zkratka již Ctrl+Alt+E, protože na fyzickou klávesu K je v Colemaku namapováno E. Pravděpodobně se zde bohužel nenajde mnoho uživatelů ergonomických rozložení, nicméně toto by vás mohlo překvapit, jestliže přepínáte mezi např. anglickou QWERTY a českou QWERTZ.
Pokud máte malou obrazovku a chcete si přečíst dokument, který má veliké okraje, takže se vám nevejde celý na stránku nebo byste museli využívat posuvníky při zobrazení dvojice stránek vedle sebe, možná oceníte funkci Ořezat okraje v nabídce pohled.
Zvláště v noci se může hodit invertovat barvy (především prohodí černou a bílou). Učiníte tak v Nastavení — Nastavit Okular — Přístupnost tím, že označíte Změnit barvy a Barevný režim změníte na Invertovat barvy.
V dřívějším článku jsem se věnoval aplikacím určeným ke k psaní poznámek — některé z nich (jako Xournal) umožňují také kreslit „do“ dokumentů ve formátu PDF. To ovšem nemusí být vždy optimální metoda, někdy potřebujeme spíše pouze zvýrazňovat text nebo tu a tam dopsat nějaký text, přičemž se musíme obejít bez tabletu — jen s klávesnicí a běžnějším polohovacím zařízením. V tom případě potěší funkce Recenze v [Okularu]. Ukrývá se v nabídce Nástroje, příp. pod klávesovou zkratkou F6. Při levé hraně obrazovky (můžeme si ji ale přesunout k jiné hraně) by se pak měla zobrazit lišta s několika ikonkami reprezentujícími různé nástroje, pro rychlejší přístup k nim ovšem poslouží klávesy 1 až 9.
Pro všechny nástroje platí, že jejich aplikací získáme nějaký objekt v dokumentu — když na něj klepneme druhým tlačítkem polohovacího zařízení, objeví se kontextová nabídka nabízející smazání objektu, úpravu jeho vlastností nebo změnu připojené textové poznámky (v tomto případě jde přístup urychlit „dvojklikem“ na objekt). Taková poznámka může být přiřazena lecčemu, třeba i podtržení nebo nějaké šmáranici, a zobrazí se po přejetí kurzorem přes daný objekt.
A co za anotační nástroje vlastně máme k dispozici?
Ve výčtu jsou uvedené barvy a další specifika, ale to jde změnit pomocí dialogového okna Vlastnosti (vyvolaného z výše zmíněné kontextové nabídky). Typicky tam máte možnost změnit barvu, průhlednost a autora objektu, v závislosti na konkrétním typu objektu se k tomu přidává např. způsob zvýraznění (podtržení, přeškrtnutí apod.) nebo tloušťka čáry. Bohužel nejde nastavit si vlastní nástroje pro opakované použití.
Trošku zamrzí možnost exportu pouze do zvláštního formátu — výsledkem je binární soubor s příponou .okular
. Provádí se přes nabídku Soubor — Exportovat jako — Archiv dokumentu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
A co používáte za finty vy?GNOME
Dekoraci oken jsem měl na některá okna vypnutou, ale nevyhovovalo mi to.Já mam u všech oken pouze tenoučkej rámeček, bez tlačítek. Win+Q zavře okno, Win+X je maximalizace/obnovení, Win+Y je minimalizace, Win+F je fullscreen (funguje kupodivu skoro u všeho). Win+LeftClick kamkoli do okna posunuje okno, Win+RightClick v blízkosti (asi 40%) některého okraje okna mění velikost. Win+kolečko posunuje plochy, stejně tak Win+šipky a Win+F1,F2,... Podobně jako ty mam Win+T stay on top a ještě Win+S sticky - okno viditelné na všech plochách. Taky Win+M je negativ okna (invertuje barvy) - mám systém nastavený na tmavý motiv a některé frameworky (ehm, Swing, ehm) nebo weby to nerespektují... Prostě jednou mam na klávesnici tlačítko windows, tak ho použiju na window management
Však ono to v grafice běžně jde, jen to nezobrazuje jaký je rozměr panelu v pixelech, jsou tam pouze táhla. Což mě jako perfekcionistu strašně štve... Zas pod KDE jsou textové konfiguráky a lecos se tam dá udělat.Nastavit výšku/šířku panelu snad není není tip, ale základní funkcionalita.
Které se ovšem ani na jednu z uvedených fint nikdy nezmohlo a nikdy nezmůže.
A co používáte za finty vy?Hlavní finta, kterou používám je debilizace KDE vypnutím Nepomuku a Akonadi. Za tip na vypnutí Akonadi děkuji KrisKovi
Driv mi pri psani do adresniho radku Opery nesla prepinat klavesnice. Ted uz to ale nejakej patek funguje, prepinam pomoci Ctrl+Alt+K. Ctr+F* ale nefunguje porad, pritom ty zkratky jsou na stejne "urovni" a oboje odchytava KGlobalAccel, takze bych spis tipoval, jestli ty zkratky neodchytavaji ty dane aplikace - napriklad Win+F2 v Opere mi otevre "Go To Page" dialog.
Taky si vybavuju, ze jsem o tomhle problemu kdysi videl nejaky bug report (uz fakt nevim kde, narazil jsem na nej, tusim, nahodou). Snad nekecam, ale vysvetleni v podstate bylo, ze problem byl nekde mezi Qt a X (to dropdown menu ma nejaky zvlastni druh focusu ktery nepropaguje stisky vys).
echo "Hello world";
, zda to opravdu nekdo pouziva, nebo je to jen (hloupy) joke. ?