abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 14:11 | IT novinky

    Společnost Jolla na akci s názvem Jolla Love Day 2 - The Jolla comeback představila telefon se Sailfish OS 5.0 Jolla Community Phone (ve spolupráci se společností Reeder) a počítač Jolla Mind2 Community Edition AI Computer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    22.5. 12:33 | Nová verze

    LibreOffice 24.8 bude vydán jako finální v srpnu 2024, přičemž LibreOffice 24.8 Alpha1 je první předběžnou verzí od začátku vývoje verze 24.8 v prosinci 2023. Od té doby bylo do úložiště kódu odesláno 4448 commitů a více než 667 chyb bylo v Bugzille nastaveno jako opravené. Nové funkce obsažené v této verzi LibreOffice najdete v poznámkách k vydání.

    ZCR | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (82%)
     (4%)
     (7%)
     (7%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Gentoo Linux - partície

    6. 2. 2006 | Matej Gagyi | Systém | 6045×

    Správne rozdelenie partícií môže nielen zvýšiť bezpečnosť dát, ale aj zrýchliť počítač a usporiť diskový priestor! Čím je na partícii viac súborov, tým je pomalšia. Súborový systém sa stáva zložitejší a operačný systém má stále viac problémov s fragmentáciou dát a adresárovou štruktúrou.

    Portage tree

    V Gentoo sa problémy s veľkými partíciami prejavujú hlavne na systéme Portage, ktorý je už aj tak veľmi pomalý. Riešenie som našiel na Gentoo-wiki:

    Umiestnite adresár /usr/portage na samostatnú partíciu. Odporúčam nastaviť veľkosť na minimálne 500MB (bez podadresára distfiles stačí menej ako 800MB).

    Adresár /usr/portage/distfiles zvykne byť veľký rádovo stovky megabytov, až niekoľko gigabytov. Preto by mal byť umiestnený na inú partíciu, najlepšie na tú, kde máte veľa dát (hudba, filmy, databázy, CVS repozitáre a pod.).

    Portage o umiestnení adresára distfiles nebude vedieť automaticky, ale môžete mu o ňom povedať. Editujte súbor /etc/make.conf a doplňte (prípadne zmente) riadok s premennou DISTDIR:

    DISTDIR="/novy/adresar/distfiles"

    Alebo pripojte svoj nový adresár distfiles na cestu /usr/portage/distfiles pomocou príkazu mount s parametrom --bind. Robte to až potom ako pripojíte partíciu s Portage tree, inak prekryje distfiles:

    # mount /dev/hdXY /usr/portage
    # mount --bind /novy/adredsar/distfiles/ /usr/portage/distfiles

    Bootovacia partícia

    Dobré je vytvoriť aj samostatnú partíciu pre adresár /boot, ktorú systém nebude pripájať automaticky pri štarte. Ak z nejakého dôvodu dôjde v systéme k poruche a táto partícia sa nepoškodí. Kernel, konfigurácia GRUBu a podobne, sa vám pri obnove systému môžu hodiť. Navyše GRUB je na konfiguračnom súbore na disku závislý.

    Odporúčam použiť overený súborový systém ext2, alebo ext3 o veľkosti niekoľko MB až 100MB. Táto partícia by nemala byť pripájaná automaticky pri štarte systému. To sa dá docieliť tým, že mu do súboru /etc/fstab pridáme parameter noauto:

    /dev/hdXY    /boot    ext3    defaults,noauto    0 0

    Loopback device

    Loopback device (nemyslí sa lokálne sieťové rozhranie) je blokové pseudo zariadenie, cez ktoré môžete zo súboru urobiť partíciu. Je to čisto softvérová záležitosť, takže peňaženku potrebovať nebudete.

    Najprv musíme vytvoriť dostatočne veľký súbor na našom disku:

    dd if=/dev/zero of=/náš/súbor bs=1M count=veľkosť súboru v MB

    Program dd skopíruje nuly zo špeciálneho súboru /dev/zero do nášho výstupného súboru. Parameter bs=1M hovorí programu, aký veľký má byť jeden block a parameter count=..., koľko blokov skopírovať. Parametre of, bs a count upravte podľa potreby.

    Pomocou programu dd môžeme vytvoriť aj takzvaný sparse súbor, ktorý pri vytvorení nezaberie na disku takmer žiadne miesto. Pri používaní sa tento súbor bude postupne zväčšovať podľa potreby:

    dd if=/dev/zero of=/náš/súbor bs=1M skip=veľkosť_súboru_v_MB count=0

    V súbore musíme vytvoriť súborový systém. Pre ext2 musí byť súbor veľký aspoň 60KB, pre ext3 aspoň 2MB a pre reiserfs aspoň 33MB:

    # mkfs.ext2 /náš/súbor

    alebo

    # mkfs.ext3 /náš/súbor

    alebo

    # mkfs.reiserfs -f /náš/súbor

    Súbor so súborovým systémom už môžeme pripojiť. Najjednoduchší spôsob je použiť príkaz mount a ten sa postará o správne spustenie programu losetup:

    # mount /náš/súbor /miesto/pripojenia -o loop

    Loopback device môže byť aj šifrovaný. Vytvorenie a sprevádzkovanie takéhoto bezpečného úložiska dát je zložité a mimo rámec tohto článku. Ak v diskusii niekto prejaví záujem, napíšem aj osobitný článok o bezpečnosti.

    Swap? Už nikdy viac!

    Mnoho miesta na pevnom disku zaberá partícia na swap. Swap je miesto, kam operačný systém ukladá dáta z operačnej pamäte, keď sa v nej minie miesto. Málokedy sa však stáva, že operačný systém swap použije a v tomto prípade je to len vyhodený diskový priestor.

    Namiesto samostatnej partície môžeme použiť loopback device, s ktorým sa dá narábať pohodlnejšie, ako so samosatnou partíciou. Súbor, do ktorého swap umiestnime, sa musí nachádzať na niektorej z partícií, ktoré sa pripoja automaticky pri štarte. Inak sa swap pri štarte nepripojí.

    dd if=/dev/zero of=/swap bs=1M count=256
    # mkswap

    Ale pozor! Pre swap sa neodporúča použiť sparse súbor. Kernel musí do swapu zapisovať dáta veľmi rýchlo. Alokácia miesta pre sparse súbor by mohla spôsobiť také spomalenie systému, že by sa vám nemuselo podariť ho ani vypnúť. Mne osobne sa nepodarilo sparse súbor ani pripojiť ako swap.

    Swap v súbore pripojíme ešte o čosi jednoduchšie ako súborový systém:

    # swapon /swap

    Záznam o swape môžeme pridať aj do súboru /etc/fstab. Gentoo sa snaží swap pripojiť dvakrát. Prvýkrát na začiatku štartovania systému a druhý krát po pripojení všetkých súborových systémov. To znamená, že súbor so swapom môžete umiestniť na ktorýkoľvek súborový systém (ktorúkoľvek partíciu). Záznam v súbore /etc/fstab:

    /swap    swap    swap    defaults    0 0

    Záver

    Na záver by som ešte rád podotkol, že som nespomenul mnoho ďalších zaujímavých riešení. Napríklad šifrovaný loopback device, na ktorý môžete odkladať veľmi dôležité dáta, alebo Linux Volume Manager - správca dynamických partícií.

           

    Hodnocení: 33 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    6.2.2006 00:29 Tyfus
    Rozbalit Rozbalit vše Jak swapovat do sparse souboru
    Proti swapovani do sparse souboru se to brani. Ale udelat ze sparse souboru blokove zarizeni jde. Treba pro swap k UML skoda plytvat diskem.
    losetup /dev/loop0 /swap ; mkswap /dev/loop0 ; swapon /dev/loop
    Ja mam spis opacny problem. Jadru 2.6 se u me nechce swapovat vsechny ty memory leaky na disk. Asi je 370M pameti na nej moc.
    6.2.2006 00:53 edo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    ja mam adresar /usr/portage na 1GB oddilu a povazuju to za zbytecne moc velky oddil. Po pul roku pouzivani je obsazena zhruba 1/4.
    # df -h /dev/sda6
    Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
    /dev/sda6            1018M  206M  813M  21% /usr/portage
    
    # du -shc /usr/portage/
    171M    /usr/portage/
    171M    total
    
    btw filesystem je xfs vytvoreny prikazem
    # mkfs.xfs -f -b size=512 -n size=8k /dev/sda6
    btw2 /usr/distifles ma u mne zhruba 3GB.
    David Watzke avatar 6.2.2006 15:28 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    3GB? V tom případě doporučuju emergnout gentoolkit a spustit:
    eclean-dist -pd
    pro kontrolu, no a pokud souhlasíš s jejich vymazáním, tak
    eclean-dist -d
    Je to fajn tool. Spuštím to obden a helemese...
    # eclean-dist -pd
     * Building file list for distfiles cleaning...
     * Here are distfiles that would be deleted:
     [ 635.6 K ] 34705-KPersonalTrainer-1.11.tar.gz
     [   1.4 M ] OpenSP-1.5.1.tar.gz
     [  91.1 K ] SGMLSpm-1.03ii.tar.gz
     [ 594.3 K ] alsaplayer-0.99.76.tar.bz2
     [ 149.5 K ] cs.xpi
     [ 264.6 K ] db.1.85.tar.gz
     [  55.3 K ] docbk41.zip
     [ 271.1 K ] docbook-dsssl-1.79.tar.bz2
     [ 122.1 K ] docbook-utils-0.6.14.tar.gz
     [   5.2 M ] espgs-7.07.1-source.tar.bz2
     [   7.9 K ] faad2-patches-4.tar.bz2
     [   8.1 M ] firefox-1.5.tar.gz
     [  13.4 K ] flex-2.5.4a-autoconf.patch.bz2
     [ 372.1 K ] flex-2.5.4a.tar.gz
     [   7.0 M ] gaim-2.0.0beta2.tar.bz2
     [  23.0 K ] genpatches-2.6.15-4.base.tar.bz2
     [  24.0 K ] genpatches-2.6.15-5.base.tar.bz2
     [ 172.7 K ] genpatches-2.6.15-5.extras.tar.bz2
     [  78.4 K ] hashalot-0.3.tar.gz
     [ 106.1 K ] imake-1.0.1.tar.bz2
     [   1.3 M ] jasper-1.701.0.zip
     [ 396.2 K ] jbigkit-1.6.tar.gz
     [ 533.9 K ] kalbum-0.8.0.tar.bz2
     [   5.2 M ] kdemultimedia-3.5.1.tar.bz2
     [ 706.1 K ] krename-3.0.9.tar.bz2
     [ 844.2 K ] ksensors-0.7.3.tar.gz
     [ 291.6 K ] libmpcdec-1.2.tar.bz2
     [ 698.2 K ] liboil-0.3.6.tar.gz
     [ 415.9 K ] libpcap-0.9.4.tar.gz
     [ 796.9 K ] lineak_defaultplugin-0.8.4.tar.gz
     [ 933.4 K ] lineakd-0.8.4.tar.gz
     [ 309.0 K ] ming-0.2a.tgz
     [   1.4 M ] mjpegtools-1.8.0.tar.gz
     [   1.2 M ] nas-1.7.src.tar.gz
     [ 227.8 K ] netpbm-10.30-manpages.tar.bz2
     [   2.3 M ] netpbm-10.31.tgz
     [   1.3 M ] nspr-4.4.1.tar.gz
     [   4.5 M ] nss-3.9.2.tar.gz
     [ 873.9 K ] openjade-1.3.2.tar.gz
     [  48.1 K ] patch-2.6.15-ck3.bz2
     [ 282.4 K ] patch-2.6.16-rc1-git4.bz2
     [   4.1 M ] patch-2.6.16-rc1.bz2
     [  48.8 K ] pax-utils-0.1.8.tar.bz2
     [ 632.3 K ] pth-2.0.5.tar.gz
     [ 230.7 K ] startup-notification-0.8.tar.bz2
     [ 434.7 K ] strace-4.5.14.tar.bz2
     [ 992.6 K ] urt-3.1b.tar.Z
     [   5.4 M ] vim-7.0_alpha20060123.tar.bz2
     [  54.5 K ] whois_4.7.8.tar.gz
     [ 257.6 K ] xorg-cf-files-1.0.1.tar.bz2
     [   4.9 K ] xosd-gentoo-m4-1.tar.bz2
     [   8.4 K ] xosd_2.2.14-1.diff.gz
     [ 408.5 K ] xosd_2.2.14.orig.tar.gz
     * Total space that would be freed in distfiles directory: 61.4 M
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    6.2.2006 01:48 Ritchie | skóre: 27 | blog: Ritchie's | Berlin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Portage má v /var/db/portage, kam IMO logicky patří. Adresář /var připojuji jako samostatný oddíl (reiserfs), protože obsahuje velkém množství především malých souborů, které se poměrně často mění. Portage je přesně takový případ.

    Samostatný /boot oddíl má význam zejména tehdy, máme-li kořenový adresář na souborovém systému, který grub nezná. Pokud se nám ošklivě poškodí souborový systém s kořenovým adresářem, tak nám samostatný /boot oddíl mnoho nepomůže, aneb kde vezmu shell?
    Mnoho miesta na pevnom disku zaberá partícia na swap.
    S tím nemohu souhlasit. Obvyklý swap zabírá méně (někdy výrazně méně) jak 0,5 % kapacity disku. Navíc se připravím o možnost suspend to disk, chci-li ho používat.

    Odkaz na šifrovaný loopback vrací HTTP 404. Já jsem si stejně ale oblíbil univerzálnější device mapper – dm-crypt. S LVM trochu souvisí i RAID, nebál bych se o něm slovem zmínit.
    6.2.2006 01:59 Dan Ohnesorg | skóre: 29 | blog: Danuv patentovy blog | Rudná u Prahy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    100M na boot neni vubec spatna vec, sice samotne jadro je vesmes k nicemu, ale to 100M se pri nejake zachranne operaci vejde fura zajimavych veci. Ze stejneho duvodu je dobry extra swap, da se promptne pouzit jako misto mimo hlavni partition.

    Jinak mount --bind sice zni profi, ale tady by snad stacil uplne obycejny symlink. A je to o hodne prehlednejsi.
    I'm an Igor, thur. We don't athk quethtionth. Really? Why not? I don't know, thur. I didn't athk. TP -- Making Money
    wake avatar 6.2.2006 08:09 wake | skóre: 30 | blog: wake | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    samostatný /boot oddíl mnoho nepomůže, aneb kde vezmu shell?
    v initrd ?
    Tento příspěvek má hlavičku i patičku!
    6.2.2006 09:29 White Raven | skóre: 10 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Navíc se připravím o možnost suspend to disk, chci-li ho používat.

    Suspend2 už podporuje aj file writer, nie? ;)

    CONFIG_SUSPEND2_FILEWRITER: This option enables support for storing an image in a simple file. This should be possible, but we're still testing it.
    6.2.2006 08:53 zack
    Rozbalit Rozbalit vše Chudák Slovenčina
    Slovensky se oddíl řekne particíe? A co třeba oddiel?
    6.2.2006 10:38 skonciljsem | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chudák Slovenčina
    Ale no tak... My to česky řekneme pártyšna;-)
    7.2.2006 14:29 Semo | skóre: 45 | blog: Semo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Chudák Slovenčina
    Diskova particia.

    Pioniersky oddiel.
    If you hold a Unix shell up to your ear, you can you hear the C.
    6.2.2006 09:50 White Raven | skóre: 10 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Šifrovaný FS, gramatika a tak...

    Myslím, že na záujem o osobitný článok o bezpečnosti a šifrovaných súborových systémoch sa ani pýtať nemusíš a rovno ho môžeš začať písať ;)

    A trošku gramatiky... "Málo kedy" = "Málokedy", "partícií, ktoré sa pripoja" = "partícii, ktorá sa pripojí", "uložištia dát" = "diskového priestoru" (ešte sa pozriem do novších PSP, ale v '91 som nič ako {u|ú}loži{šte|sko} nevidel).

    Mimochodom, slovenčina je krásna reč :) Prečo teda nepoužívať radšej slovenské slová? Partícia = oddiel, alokovať = prideliť... Viem, že šermovanie zvláštnymi slovami a modernými termínmi sa momentálne berie ako umenie a je to "in" - no všetko treba s mierou, aby to potom nevyznelo smiešne ;)

    6.2.2006 10:11 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Šifrovaný FS, gramatika a tak...
    "Málo kedy" = "Málokedy"
    Opraveno.
    "partícií, ktoré sa pripoja" = "partícii, ktorá sa pripojí"
    Určitě? Připadá mi, že jsi neporozuměl významu věty... "nachází se na jednom z oddílů, které se připojí", ne "nachází se na oddílu, který se připojí".
    6.2.2006 10:25 dghemo | skóre: 3 | blog: DummiesDump
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Šifrovaný FS, gramatika a tak...
    Ok boys radsej sa predsa len bavme o technických záležitostiach. Alebo teda podme používať to SLOVIO, tam tieto problémy s ohýbaním slov nie sú. ;-)
    6.2.2006 14:44 Marián André | skóre: 10 | blog: Qblog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Šifrovaný FS, gramatika a tak...
    Ešte zopár drobností, ktoré ušli:
    • nie len, správne nielen
    • uložište, správne úložisko
    • prvý krát, správne prvýkrát alebo prvý raz
    6.2.2006 17:04 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Šifrovaný FS, gramatika a tak...
    Dík, opraveno.
    6.2.2006 15:26 White Raven | skóre: 10 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Šifrovaný FS, gramatika a tak...
    Určitě? Připadá mi, že jsi neporozuměl významu věty...
    Pravda, pravda... Nejako som tam vypadol z kontextu :)
    6.2.2006 11:17 mmp
    Rozbalit Rozbalit vše swap oddiel alebo subor
    Ten nadpis o swape je mozno az prilis radikalny. Je sice pravda, ze mat swapovaci (odkladaci?) subor je o cosi pohodlnejsie, ale podla mna sa tym vela ziskat neda - len teraz bude miesto na disku okupovat subor, ktory sa da jednoduchsie odstranit (ruku na srdce, kto vypina/meni swap?). Spomina sa tiez rychlost - myslim si, ze najrychlejsi je zatial suverenne swapovaci oddiel (swapovat na filesystem chce zvycajne vyssiu reziu + neviem ako sa sprava linuxova cache pri swap-subore).
    6.2.2006 11:43 WerK | skóre: 19 | blog: desktop
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Pokud se vam nechce pouzivat reiserfs na oddil s portage, tak jsem nasel celkem pekny zpusob jak to zrychlit. Udelal jsem si z byvalyho swap oddilu gigabytovej ext3fs oddil s 1kB velikosti bloku, nr_inodes=400000, writeback zapisem a 60s commit intervalem. Mam tam ulozeny portage,ccache a cache pro StepManii. Musim rict, ze to portage taky celkem pekne zrychlilo ... 1kB blok pomaha.
    6.2.2006 15:01 Milan Keršláger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Tedy pane kolego, vy jste takový pytlík. Všechno dohromady a hlavu ani patu to nemá. Předně - SWAP není zbytečnost. Až se vám něco nafoukne, budete rád, že vám OOM killer nesestřelí důležité démony (např SSHD). Kromě toho jsem radši, když nepoužívané stránky paměti jsou ve swapu a cenná RAM obsahuje o to více cache/bufferů. Dále - swap do sparse souboru není možný, protože byste pak ztrácel čas alokacemi místa na disku. Kromě toho swap do souboru bude mít vždy nějaký ten overhead. Místo na disku je navíc nesrovnatelně levnější, než RAM, takže opravdu raději obětuju 1-2GB na swap, než bych "šetřil" na nesprávném místě. Dále - rychlost FS se snižuje fragmentací a ne množstvím souborů (to byste musel použít pěkně hloupý FS). K fragmentaci dojde spíše, když není na FS dostatek volného místa, takže drobení na oddíly spíše sebere prostor než ušetří (také kvůli tomu, že budete mít volno na několika oddílech a nebudete ho moct spojit). Dále - samostatný /boot je přežitek z dob, kdy LILO neumělo LBA32 a proto muselo jádro být pod hranicí 1024 cylindrů. Dnes to nemá žádný význam (kromě toho máme tunu rescue CD, které jsou na opravu systému vhodnější, než jádro bez shellu a základních nástrojů v /boot). Čili opět jen plýtváte místem. A na závěr - když už mluvíte o swapu, tak je vhodné říct, že by neměl být na stejném disku, jako je systém (logicky), ale nejlépe na samostatném disku. Nebo alespoň mít těch swapů víc na různých discích a přiřadit jim priority podle toho, jak je který disk za provozu zatížen. PS: blok velikosti 1kB vede ke snížení rychlosti FS a má větší režii. Hodí se jen v případě, že máte opravdu statisíce malých souborů (např. pro proxy cache).
    6.2.2006 17:38 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Dále - swap do sparse souboru není možný, protože byste pak ztrácel čas alokacemi místa na disku.
    Za tohle muzu ja. Jedna z mych pripominek ke clanku byla: 'Ad vytvareni souboru pres `dd` - je mozne pouzit i volbu "-skip=cislo", ktera udela takzvany "sparse file", cili soubor, ktery ma sice treba 1GB, ale na disku zabira minimum mista, ktere se zaplnuje az postupne pri zapisu. Vyhoda je v tom, ze je vytvoreni rychlejsi, nevyhoda je to, ze by *mozna* mohlo dojit k jeho fragmentaci (nevim, VFS layer v kernelu mi nic nerika).'
    Kromě toho swap do souboru bude mít vždy nějaký ten overhead. Místo na disku je navíc nesrovnatelně levnější, než RAM, takže opravdu raději obětuju 1-2GB na swap, než bych "šetřil" na nesprávném místě.
    No, na tohle uz se proflejmovalo hodne elektronu, ale co si myslis, ze udela "novy kancelarsky stroj" (tj. Pentium 4 na necelych 3GHz s 1GB pameti), pokud bude mit 2GB swapu a nekdo na nem pusti neco, co zacne alokovat jak blazen? Jak dlouho asi bude swapovat, nez se OOM killer dostane do hry? Vtip je v tom, ze kapacity pameti rostou mnohem rychleji nez rychlosti disku, a proto je historicke doporuceni "swap ma byt velky jako dvojnasobek pameti" IMHO nemistne.
    6.2.2006 18:59 Milan Keršláger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Nevšiml jsem si, že bych tvrdil SWAP = 2xRAM, ale není to až tak od věci. V případě problému (něco začne extrémně alokovat) nepůjde mašina do kytek, ale jen se zpomalí. Stále se budete moct při dostatku trpělivosti přihlásit a neposlušnou aplikaci zastřelit (a kromě toho také identifikovat problém a příště mu předejít).

    I pokud budete mít 2GB RAM, není 4GB swapu příliš mnoho. A pochybuju, že jen tak někdo bude mít běžně na stole 64GB RAM a podobně :-)
    6.2.2006 19:10 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše [OT] pouzivani swapu, fork() a malloc()
    Nevšiml jsem si, že bych tvrdil SWAP = 2xRAM, ale není to až tak od věci.
    Je/bylo to pomerne bezne a rozsirene pravidlo. IIRC, WinNT treba vytvari defaultne swap o velikosti 1.5*RAM.
    V případě problému (něco začne extrémně alokovat) nepůjde mašina do kytek, ale jen se zpomalí. Stále se budete moct při dostatku trpělivosti přihlásit a neposlušnou aplikaci zastřelit (a kromě toho také identifikovat problém a příště mu předejít).
    Jo, "jenom" se zpomali. Schvalne si zkus pustit obycejny fork bomb (pripadne uprav tak, aby naforkoval jenom nejakych 50, 100 procesu, coz je nizsi, nez rozumny limit pro desktop) a at kazdy proces zacne pomalu alokovat pamet. Mezi procesy se bude prepinat, data se budou prelevat mezi RAM a swapem. Ja to zkousel :).
    I pokud budete mít 2GB RAM, není 4GB swapu příliš mnoho.

    Jiste, zalezi na konkretni aplikaci. Jenom chci zduraznit, ze "hodne swapu" zdaleka nemusi byt dobra vec, protoze problem, ktery by vyresil OOM killer (tedy s urcitou pravdepodobnosti, alespon pokud pouzivas nove jadro, ktere si proces na odstrel nevybira metodou stastnych deset) odlozis a na system se pres SSH v rozumne dobe (minuty, event. desitky minut) proste nedostanes.

    Jednoduchy a hloupy priklad, ktery by se na dobre nakonfigurovanem systemu mel zastavit na maximalnim poctu bezicich procesu, lec stejne vzhledem ke spotrebe pameti dokaze systemu hodne zatopit. Neni problem napsat hezci vec, ktera udela omezene mnozstvi childu, naalokuje "relativne malo pameti" a bude s ni nahodne manipulovat.

    #include <unistd.h>
    #include <stdlib.h>
    int main()
    {
        while(1) {
            malloc(1024);
            fork();
        }
        return 0;
    }
    

    Zkompilovat, pustit, zkusit SSH :).

    Pokud znas nejake reseni, jak podobnym pruserum zabranit, rad se necham poucit.

    7.2.2006 11:01 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: [OT] pouzivani swapu, fork() a malloc()
    Nevšiml jsem si, že bych tvrdil SWAP = 2xRAM, ale není to až tak od věci.
    Je/bylo to pomerne bezne a rozsirene pravidlo.
    ano, jeden z těch nesmyslů, kterými se krmí začátečníci ...

    poslední článek, který jsem na toto téma četl, říkal zhruba něco takového: "Odhadněte si, kolik paměti vám budou nanejvýše zabírat programy, které používáte, přičtěte rozumnou rezervu - asi čtvrtinu až třetinu z vašeho odhadu, odečtěte RAM a vyjde vám, kolik potřebujete swapu. Pokud swap vyjde více než dvakrát větší než RAM, měli byste zauvažovat o upgrade ..." - to mi přijde jako poněkud rozumnější, nežli axiom "swap musí být dvojnásobek RAM", ovšem vyžaduje to předchozí zkušenost s tím, kolik mi programy žerou
    8.2.2006 12:32 Zdenda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: [OT] pouzivani swapu, fork() a malloc()
    Huh.. jak vytvorim SWAP o zaporne velikosti?
    9.2.2006 13:34 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: [OT] pouzivani swapu, fork() a malloc()
    Ramdiskem? ;-)
    10.2.2006 09:28 JP
    Rozbalit Rozbalit vše Re: [OT] pouzivani swapu, fork() a malloc()
    To je pekna ptakovina. Jak se to da asi odhadnout? Jak mam vedet, ktera aplikace mi bude v pristi verzi leakovat nebo jestli za par mesicu nebudu chtit spustit nenazranou javovskou aplikaci?
    6.2.2006 19:23 Rainbow
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Velky swap moze aj skodit, hlavne na serveroch. Weberver s 256MB RAM a 512MB swapom sa pri vacsej zatazi moze uswapovat na smrt:

    Bezi vela apachov a mysql, pamat sa zaplna. Ked sa pamat zaplni, zacne swapovat, co spomali beh. Apache a mysql nestihaju obsluhovat poziadavky a vytvaraju sa nove a nove procesy a swapuje to stale viac a viac. Nakoniec system nerobi takmer nic, lebo vacsinu casu stravi swapovanim - a prihlasovanie moze trvat aj 15 minut (to je uz rychlejsie resetovat natvrdo).

    Riesenie: nastavit obmedzenia jednotlivych sluzieb (napr. pocet procesov apache) tak, aby sa to nestavalo.
    8.2.2006 00:12 bk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    I pokud budete mít 2GB RAM, není 4GB swapu příliš mnoho.
    Mam 1 GB RAM a vyuziti swapu se po celodenni praci pohybuje obvykle nekde kolem 116 kB, takze mi prijde, ze v mem pripade by i 1 MB swapovaciho oddilo byl mnoho, nebyt toho, ze pouzivam suspend to disc.
    7.2.2006 17:08 Tyfus
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Ano, nejcastejsi pripad, kdy se jeden proces zblazni a alokuje dokud ho oom killer nezrusi. Vycerpani swapu v tehle situaci chvili trva a neni uplne zabavne cekat ani pro niceovane procesy.
    Ale resit tenhle problem zrusenim/miniaturizovanim swapu, kdyz staci spravne nastavit ulimit? Tvoje "reseni" mi prijde horsi nez problem.
    8.2.2006 00:24 bk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Předně - SWAP není zbytečnost. Až se vám něco nafoukne, budete rád, že vám OOM killer nesestřelí důležité démony (např SSHD).
    Mne se naopak libi myslenka toho, ze kdyz mi ve vyvijenem programu zacne dost hodne rychle pretekat pamet, tak mi ho OS okamzite usmrti, a ja muzu ihned pokracovat v praci. Naproti tomu se swapem to zacne intenzivne alokovat stranky ve swapovacim oddilu, pocitac znatelne zpomali, a kdyz nestihnu dostatecne rychle sestrelit vadny proces rucne, tak budiz Alt-SysRq-S Alt-SysRq-U Alt-SysRq-B jedinou mou zachranou, coz je ale dost velika ztrata casu, ktery bych mohl zajiste vyuzit k necemu uzitecnejsimu, nez cekanim na to, az pocitac zacne reagovat.
    6.2.2006 15:16 nardew | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    ako bolo uz napisane, s tym clankom o bezpecnosti a kryptovani FS nevahaj ;)

    btw celkom dobry styl vysvetlovania....
    the best way of Memtest is emerge qt kde-meta
    6.2.2006 18:15 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše ještě jednou swap
    Málokedy sa však stáva, že operačný systém swap použije a v tomto prípade je to len vyhodený diskový priestor.
    1. Pokud máte > 512 MB RAM. Stále ještě je ale dost strojů, kde je méně. U mě to vypadá takto:
    $ free -m
                 total       used       free     shared    buffers     cached
    Mem:           249        227         22          0          0         57
    -/+ buffers/cache:        169         80
    Swap:         1027        238        789
    (Gnome, gajim, xchat, bmp, epiphany, freemind, gnome-terminal) } 465 MB RAM obsazené programy. Kdybych pustil ještě OOo2, tak se hravě dostanu přes 512 MB.

    2. I pokud máte více RAM, tak jádro odkládá nepoužívané programy z RAM do swapu a tak umožňuje větší cache. Řídí to hodnota v /proc/sys/vm/swappiness a např. Andrew Morton ji pro desktopy doporučuje dát na 100...
    6.2.2006 18:19 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ještě jednou swap
    s/465/400/g - samozřejmě, zapoměl jsem odečíst cache...

    O o těch OOo2 to to platí stále, ty si vezmou 200 MB ani člověk neví jak...
    6.2.2006 20:29 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    V Gentoo sa problémy s veľkými partíciami prejavujú hlavne na systéme Portage, ktorý je už aj tak veľmi pomalý.
    O překlopení portage do databáze se asi neuvažuje, že?
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    6.2.2006 20:33 Jan Kundrát (jkt) | skóre: 27 | blog: jkt | Praha - Bohnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Pracuje se na prepsani :), modularizaci,...
    6.2.2006 21:09 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Už aby to bylo; výsledek mého posledního updatu:
    
    finn ~ # nice -n 19 emerge sync
    ...
    real	40m35.197s
    user	15m25.162s
    sys	0m43.899s
    
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    David Watzke avatar 6.2.2006 21:37 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Leda první sync na 486 s dial-upem, jinak nevěřím...
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    7.2.2006 08:00 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Sempron 2200+, 512 MB paměti, připojení cca megabitovou linkou; samotný rsync proběhne celkem rychle (přibližně během minuty nebo dvou), ale aktualizace cache portage trvá čtyři pět minut v lepším případě, v tom horším to dopadne takhle.
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    7.2.2006 15:10 Ritchie | skóre: 27 | blog: Ritchie's | Berlin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Viz řešení v mém příspěvku níže.
    David Watzke avatar 8.2.2006 04:48 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    U mně AMD64 Athlon 3000+, 1 GB RAM, emerge info, připojení 5.5 Mbit, nebo 200/50 při aktivním FUPu. Jak je dlouhej sync je irelevantní - třeba půl minuty. No a cache je vždy za pár sekund. Hodilo by se ale vědět jak často syncuješ (viz qlop -s | tail, qlop je v balíku app-portage/portage-utils), protože na tom jistě taky záleží, ale jak píšu, nechce se mi tomu věřit.
    “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
    8.2.2006 17:26 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Portage synchronizuju tak dvakrát třikrát týdně:
    Tue Jan 24 17:40:30 2006 >>> rsync://64.127.121.98/gentoo-portage
    Thu Jan 26 17:14:18 2006 >>> rsync://134.68.220.74/gentoo-portage
    Sun Jan 29 19:24:42 2006 >>> rsync://38.99.64.200/gentoo-portage
    Wed Feb  1 19:35:18 2006 >>> rsync://38.99.64.200/gentoo-portage
    Mon Feb  6 20:36:07 2006 >>> rsync://140.211.166.165/gentoo-portage
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    6.2.2006 21:38 Ritchie | skóre: 27 | blog: Ritchie's | Berlin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Já kvůli tomu používám
    portdbapi.auxdbmodule = portage_db_cdb.database
    eclass_cache.dbmodule = portage_db_cdb.database
    s výsledkem
    emerge metadata  16,98s user 4,40s system 37% cpu 57,022 total
    10.2.2006 09:32 JP
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    Jo, cdb je zaklad, bez nej je sync utrpeni.
    7.2.2006 09:34 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Gentoo Linux - partície
    U stanice na hlavní systém doporučuji ext3 a na portage pak ext3 nastavený na blok o velikosti 1k a se zapnutou volbou dir_index. Portage (bez distfiles) pak zabírá asi jen 250 MB a je také velmi rychlý (stejně, jako s reiserfs).

    Distfiles rozhodně umístěte pomocí symlinku na jinou partition. Čím je speciální oddíl pro portage menší, tím lépe.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.