Portál AbcLinuxu, 21. července 2025 10:56
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Konference se budou společně konat 20. dubna 2010 v kongresovém centru u Hájků v Praze.
Událo se v týdnu 11/2010Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 449: Od desíti k pětiXKCD česky.
Jaderné noviny – 24. 2. 2010Aktuální verze jádra: 2.6.33. Citáty týdne: Zachary Amsden, Linus Torvalds. Otevírání podle manipulátoru. Rezervované síťové porty. Novinky u kontrolních bodů/restartu. Kontrolní body. Restart. Bezpečnost. Jak si věci stojí.
Stavíme poštovní server – 16 (záložní server)Může se stát, že je poštovní server nějakou dobu nedostupný – například když je umístěn uvnitř sítě firmy a přestane fungovat internetové připojení. Pro takové případy se často používá záložní server, který nemá úložiště pošty se schránkami, ale může poštu dočasně přebírat k pozdějšímu doručení na hlavní poštovní server.
Amarok 2.3 (Clear Light) – zlepšení?Nové vydání Amaroku, hlavního hudebního přehrávače pro KDE, se nese ve znamení změn spíše kosmetických – cílem je snazší použitelnost, ačkoliv některé úpravy jsou poněkud kontroverzní.
Komiks xkcd 452: PosláníXKCD česky.
Hardwarové novinky – 11/2010Z událostí posledních dní tentokrát vybíráme trochu zvláštní základní desku od Asusteku určenou pro „SuperComputer“, smršť nových xeonů od Intelu či další superrychlé paměti, tentokrát doprovázené superrychlou Blu-ray vypalovačkou. A vše završíme drobnou ochutnávkou toho, čemu zanedlouho skončí NDA…
Menu pro KDE4V rámci desktopového prostředí KDE4 můžete používat několik různých variant hlavního menu. Od základního, které neposkytuje nic víc než prosté menu po komplexní „spouštěče“ nového stylu, které vám zprostředkují přístup k souborovému systému, konfiguračním volbám apod. pojďme si je představit.
A je tu další beta verze 0.25 prohlížeče obrázků XnViewMP založeného na QT. Seznam změn je dlouhý.
nVIDIA vydala CUDA 3.0. Nová verze přináší především podporu karet Fermi (GeForce řady 400), až 100x rychlejší debugger a podporu nových OpenCL vlastností. Novinkou je také Memory Checker, který rozšiřuje možnosti debugování a podpora dědičnosti C++ šablon a tříd.
Vyšlo KOffice 2.2 Beta 1. V tomto vydání se do kancelářského balíku vrací Kexi. Mezi novinky dále patří mnohem lepší podpora starších Microsoftích formátů, základní podpora formátů MS OOXML a více podporovaných formátů v Kritě. Pro podrobnosti vizte seznam změn.
Německá firma neofonie chystá velký tablet s Androidem: WePad. Parametry: 11,6" displej (1366x768), 1,66GHz Intel Atom N450, grafika GMA 3150, webkamera, 2 USB porty, čtečka karet, UMTS modem a 6 hodin výdrže na baterii.
Na vývojářském serveru get.opera.com se objevily první balíčky Opery 10.51 (build 6252, oznámení o vydání, rozsáhejší popis). Podle vyjádření Opera Software je verze 10.5x oproti předchozí verzi (10.10) sedmkrát rychlejší a přináší tři aktualizované technologie - renderovací jádro Presto je nyní ve verzi 2.50, kromě něj se objevují nový javascriptový engine Caracan a engine Vega pro rendering grafiky. Nově podporuje HTML 5 tagy audio a video, zlepšuje podporu CSS3 a přináší režim anonymního prohlížení v tabu či celém okně. Změny se dotkly i vzhledu prohlížeče, který nyní značně připomíná Google Chrome, zejména díky absenci klasického menu. Brzy by snad mohla být dostupná finální verze.
Blíží se Document Freedom Day (31.3.), který má upozornit na výhody otevřených formátů. Do celosvětové akce se zapojuje také Liberix, o.p.s., a to seminářem Kancelářské programy pro neziskovky. Uvítáme i "ziskové" zájemce. Přijďte diskutovat, pomáhejte prosazovat otevřené formáty - osvoboďte své dokumenty.
Vyšlo Banshee 1.5.6, což je druhý kandidát na vydání 1.6. Tato verze nepřináší nové vlastnosti, opravuje však 44 chyb. Jedná se například o chyby související s hlasitostí přehrávání, nastavením ekvalizéru, kompilací a podobně. Více informací najdete v poznámkách k vydání.
Open source střílečka Nexuiz byla forknuta jako Xonotic, protože původní hra má být přepracována a jako proprietární vydána pro Xbox 360. Xonotic má přes 30 členů hlavního vývojářského týmu, takže se snad brzy objeví hratelná verze.
Na stránkách Linuxbeacon.com vyšel přehled užitečných nástrojů pro organizaci informací, které mohou pomoci autorům: Must-have Open Source Applications for Writers.
Novell odmítl nabídku na převzetí za 2 miliardy dolarů od fondu Elliott Associates. Ředitel společnosti Ron Hovsepian nabídku označil za podhodnocenou, ale zároveň se Novell v podstatě nabídl k prodeji, protože Rada vyzvala ke zvážení jiných nabídek.
Podle zápisku A new approach to China: an update na firemním blogu firmy Google, dnes tato společnost přestala cenzurovat výsledky vyhledávání v Číně. Návštěvnící domény google.cn jsou přesměrování na google.com.hk.
Na swpat.org vyšel přepis přednášky o obraně před patenty na software, kterou měl Andrew Tridgell (tvůrce softwaru Samba) na Linux.conf.au 2010. Tridge v přednášce říká, jak patenty číst, jak spolupracovat s patentovými právníky a jak vybudovat solidní obranu před napadením kvůli porušení patentů. K dispozici je i videozáznam přednášky.
The RegHardware recenzuje nejnovější androidovský smartphone od HTC: Legend. Oproti Hero má HTC Legend Android 2.1, AMOLED displej, optický trackpad a celohliníkové tělo.
Ostatic.com se ptá, jestli se mazání nového obsahu z Wikipedie nevymyká kontrole. Poslední kontroverze vznikla kvůli výmazu nového záznamu o správci oken dwm, který někteří wikipedisté nepovažují za dostatečně význačný, aby si zasloužil zmínku.
Linux Foundation vyhlásila největší linuxové guru - podle příspěvků v komunitě Linux.com. 5 nejlepších dostalo notebook, který podepsal Linus Torvalds. Hlavní vítěz je Masen Marshall (foto přiloženo).
Vyšel Mozilla Firefox 3.6.2. Verze 3.6.1 byla přeskočena. Nový Firefox řeší především bezpečnostní problém při zpracování WOFF (Web Open Font Format) formátu. Podpora WOFF byla přidána ve verzi 3.6. Seznam všech 111 opravených chyb.
Bylo oznámeno uvolnění veřejné betaverze Ubuntu One Music Store pluginu pro Rhythmbox. Doposud jej mohla testovat jen uzavřená skupina lidí, nyní je však k dispozici všem uživatelům vývojového Ubuntu Lucid Lynx. Podrobnější informace jsou k nalezení na stránce s FAQ.
Již rok běží v rámci ISC projekt připravující BIND 10. Na oslavu tohoto výročí byla uvolněna první veřejná testovací verze. Verze pro produkční nasazení přijde odhadem za dva roky.
Vedle letošního LinuxExpa proběhne také Open Source Conference, což umožní návštěvníkům lepší orientaci v zaměření přednášek. Open Source Conference přinese celou řadu zajímavých příspěvků zaměřených na využití OSS ve školství a vzdělávání, mimo jiné návštěvníkům přiblíží projekt Moodle či možnosti použití služeb a aplikací Google pro školy. LinuxExpo zároveň jistě nezklame tradiční příznivce linuxové komunity a poskytne prostor pro prezentaci novinek v oblasti linuxových řešení. Svůj vztah k OSS nastíní i partnerské společnosti, kromě loňských účastníků nově také SGI a NetApp. Konference LinuxExpo a Open Source Conference se koná 20. dubna v pražském kongresovém centru U Hájků. Podrobné informace včetně kompletního programu a registračního formuláře pro vstup zdarma naleznete na www.linuxexpo.cz, www.oscon.cz.
Byl vydán Gnome Shell 2.29.1. Nově přináší podporu (a závislost na) Clutter 1.2, umožňuje přesouvání oken v lineárním pohledu na plochy, zobrazuje výsledky hledání aplikací jako dlaždice, čistí kód, opravuje chyby, vylepšuje UI a podobně. Podrobnosti naleznete v oznámení vydání.
Blíží se vydání kompozitního správce oken Compiz 0.9 - půjde o kompletní přepis kódu, na kterém se pracuje už více než rok. Poslední velká překonaná překážka bylo portování pluginu DBus. Další podrobnosti na Phoronixu a v mailing listu.
Glyn Moody píše o historii MySQL. Jak vznikla, jak přišel úspěch, jak se objevily problémy a jak to s projektem vypadá do budoucna. Článek doprovází citace lidí z původní MySQL, které dokreslují postupný úpadek (Martin Mickos, Monty Widenius, ...).
WebUpd8 shrnuje diskuse vývojářů GNOME a KDE o projektech, které by mohly představovat svobodnou alternativu ke službě Dropbox (online synchronizace, backup a sdílení dat). Zatímco v případě KDE jde o ownCloud, GNOME ještě konkrétní představu nemá. Existuje však možnost, že by projekty spolupracovaly na jednom řešení. Podobnou službu nabízí také Ubuntu One, ale to bohužel není (a nebude) open source (otevřený je jen klient).
Focus.com představuje 50 organizací, o kterých jste možná nevěděli, že používají Linux. Seznam samozřejmě zahrnuje známé příklady jako Google nebo NYSE, ale najdou se tam i klienti méně známí: US Postal Service (je zmíněna i Česká pošta) nebo Peugeot.
Phoronix informuje, že vyšel ovladač AMD Catalyst 10.3. Tato nová verze ovladače přináší oficiální podporu Red Hat Enterprise Linux 5.5 a opravuje několik okrajových chyb. Podpora X serveru 1.7 stále chybí.
Stefan Majewsky napsal plasmoid (applet pro KDE4), který umožní odstranit pruh s titulkem okna a tím ušetřit místo na obrazovce. Tlačítka pro maximalizaci, uzavření atd. jsou umístěna přímo v hlavním panelu. Podobnou vlastnost implementuje i uživatelské rozhraní Plasma-netbook.
Martin Nordholts píše o pokračujícím vývoji GIMP 2.8. Pracuje se především na MDI, přičemž z hlavních funkcí chybí správa sezení v jednookenním režimu. Předpokládané datum vydání je i nadále 27.12.2010
The Register shrnuje finanční výsledky a vyhlídky Red Hatu - jsou velmi příznivé. Red Hat v minulém roce rostl i navzdory ekonomické krizi a podobný vývoj se očekává i pro fiskální rok 2011. Roli budou hrát technologie JBoss, KVM a chystaný RHEL 6.
Jednota školských informatiků (JŠI) je organizace, která sdružuje pedagogy a odborníky zabývající se ICT ve školství. Vzhledem k zaměření letošního ročníku Open Source Conference je fakt, že se JŠI stala garantem konference, zárukou kvalitního programu a lákadlem pro zájemce o tuto oblast v rámci OSS.
Své aktivity, včetně správy portálů LinuxEXPRES, OpenOffice.cz a dalších, představí také další z odborných partnerů konference, Liberix, o.p.s. Návod na úspěšné zavedení a získání uživatelů pro open source aplikace návštěvníkům přiblíží hosté společnosti Microsoft. Zajímavá bude jistě také studie prezentující komplexní open source řešení pro front-endové aplikace, kterou představí společnost Accenture. K tématu vzdělávání se připojila také společnost openSUSE, která se pochlubí možnostmi kombinace funkcí openSUSE nástrojů pro tvorbu specializované verze pro školy. Open Source Conference se spolu s konferencí LinuxExpo koná 20. dubna v pražském kongresovém centru U Hájků. Podrobné informace včetně kompletního programu a registračního formuláře pro vstup zdarma naleznete na www.oscon.cz.
Na Free Software Magazine vyšel článek pojednávající o různých navrhovaných způsobech pro reformu copyrightového systému. Text identifikuje problém stávajícího prostředí, představuje možné změny a rozebírá jejich výhody, nevýhody a míru reálnosti. Making a copyright system that works.
Vyšla nová, kompletně přepracovaná verze AMD ATI Stream SDK, což je kolekce knihoven a runtime umožňujících výpočty akcelerované GPU. Nejžhavější novinka této verze je podpora otevřeného multiplatformního standardu OpenCL.
Nové SDK obsahuje CL knihovny a kompilátor, OpenCL ovladač pro GPU je poskytován ovladačem grafické karty (v současné době catalyst nebo nvidia). Dále obsahuje knihovny a runtime prostředí CAL a množství ukázkových programů pro OpenCL i CAL. Prostředí Brook+ již není součástí SDK. Pro většinu distribucí jsou již k dispozici balíčky. Archlinuxový balíček hledejte v AURu.
Edice CZ.NIC chystá vydání další knihy (vizte recenzi předchozího titulu Pro Git). Půjde o překlad knihy Dive into Python 3. Na překladu už se pracuje, ale CZ.NIC se nyní obrací na odbornou veřejnost s žádostí o vybrání nejvhodnějších překladů určitých termínů. Návrhy najdete v glosáři (PDF). Komentovat je můžete pod příspěvkem v blogu CZ.NIC do 6. dubna. Vaše připomínky potom budou předány překladateli, který s nimi bude dále pracovat.
Phoronix informuje, že AMD překvapivě rychle vydalo ovladač s podporou OpenGL 3.3 a 4.0, který je založený na AMD Catalyst 10.3. Tento ovladač není oficiálně podporovaný. AMD v podpoře OpenGL 4.0 předběhlo nVIDIA, jelikož ta zatím nemá kompatibilní hardware (což se v následujících dnech změní s vydáním Fermi).
Hackeři z fóra PreCentral.net prezentují v krátkém videu upravené linuxové jádro systému webOS na smartphone Palm Pre. Toto jádro umožňuje prozovat CPU telefonu stabilně na 720 nebo 800 MHz. Výchozí frekvence procesoru je 500 MHz, při spouštění her se zvyšuje na 600 MHz.
Vyšiel VirtualBox 3.1.6. Odstraňuje množstvo hlásených chýb (napríklad zlepšenie kompatibility s novými jadrami Linuxu v hosťovskej i hostiteľskej role, či zas o niečo stabilnejšia podpora 3D akcelerácie), nové funkcie v tomto vydaní neboli pridané.
Intel spustil obchod AppUp Center s aplikacemi pro systém Moblin (později bude sloužit systému MeeGo). Zatím mají do obchodu přístup jen z USA a Kanady, ale již příští týden přibude 27 států Evropy.
Wikipedia chystá ostré nasazení nového vzhledu svého webu. Redesign, označovaný názvem Vector, se má na stránkách objevit 5. dubna. Zachovává podobnou strukturu, ale trochu uhlazuje ostré hrany výchozího vzhledu MediaWiki. Dosud byl Vector v betaprovozu k dispozici jen registrovaným uživatelům.
Debian vydal obrazy liveDVD první alfaverze Squeeze. Současná větev testing měla být původně vydána jako stabilní během léta 2010, ale ukázalo se, že počet chyb nedovoluje včasné zmrazení, takže se vydání Squeeze opozdí.
Zdálo se, že Miguel de Icaza dal za pravdu těm, kdo označovali Mono za nebezpečnou patentovou past. Je to jinak. Bruce Byfield i Icaza dnes vysvětlují, jak se z komentářů vytržených z kontextu zrodila internetová fáma. Vše je při starém, Miguel má Microsoft pořád rád.
4. alfaverze Firefoxu 3.7 přidává experimentální javascriptový engine JaegerMonkey. Další novinka je možnost měnit velikost textboxů. Ukázka WebGL na Inatux.com.
John Gruber tvrdí v rámci debaty H.264 vs. Theora pro HTML5 tvrdí, že Theora může představovat větší patentové riziko než H.264. Svou úvahu zakládá na tom, že je prý Theora ohrožována hned dvěma druhy patentů: "submarine patents" (podané, ale dosud neschválené) a patenty firmy MPEG-LA (vlastní H.264). Thom Holwerda na OSnews oponuje.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Zvuková karta creative X-Fi XtremeGamer | 0 | 20.3. 12:17 |
Monitor a roztrhnutý spoj | 18 | včera 22:49 |
Tlačítka klávesnice se chovají jako multimediální | 2 | včera 21:04 |
Připojení 4 pinového IrDA ke COM portu? | 4 | 25.3. 12:14 |
Diagnostika externího usb disku | 3 | 24.3. 20:29 |
tiskarna HP LaserJet M1005 MFP | 0 | 24.3. 09:23 |
Po upgrade z Etch na Lenny přestala fungovat DVD-mechanika | 1 | včera 14:20 |
ADSL 2+ modem - existuje opravdu kvalitní? | 4 | 25.3. 21:18 |
Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
(LaTeX):problém s umístěním longtable | 7 | 25.3. 11:34 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Jak "zakódovat" exportované symboly | 6 | 21.3. 18:35 |
Spojení řádků označených čísly | 11 | včera 09:11 |
awk zjisteni zda sloupec je cislo | 4 | 20.3. 16:34 |
SQL select case | 6 | 21.3. 10:11 |
Lze vyrobit meta-Okular? | 3 | 24.3. 17:22 |
bezpecnost meziprocesni komunikace | 7 | 22.3. 14:10 |
Parametry | 17 | 23.3. 16:57 |
php - ako zistit index prvku v array | 3 | 21.3. 16:31 |
funkce poll() a timeout při nečinnosti sériového portu - jazyk C | 2 | 22.3. 18:42 |
Poraďte vhodnou OS licenci pro můj program | 7 | 22.3. 21:01 |
cisteno obrazu | 5 | 23.3. 13:11 |
funkce getline | 5 | 24.3. 09:26 |
Upload a zpracování velkého souboru - PHP - PostgreSQL | 9 | 25.3. 13:31 |
Strace | 15 | 24.3. 07:46 |
Bash + Regularni vyraz | 6 | 25.3. 10:48 |
pthread_kill, mutex a EINTR | 2 | 24.3. 21:22 |
Licence | 3 | včera 08:42 |
Regularni vzraz | 16 | včera 15:11 |
vim : Opakováni z bufferu | 2 | včera 09:59 |
Semafor, interní počítadlo | 3 | včera 19:58 |
GNUPLOT jak vyplnit prosotr mezi křivkami | 0 | včera 23:04 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
FreeBSD 8.0/AMD64 - ATI Radeon HD 4350 - EIZO S2201W | 5 | včera 20:10 |
odkud ziskavate informace o bezpečnosti a hackingu? | 8 | včera 15:21 |
Monitorovani teploty na SPARCu a Sol 10 | 5 | včera 18:20 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.