Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Změna patrná na první pohled je nová lišta s ovládacími prvky. Vlevo se nachází obligátní tlačítko pro pozastavení přehrávání, pak následuje dlouhý ukazatel průběhu a pak tlačítko, které zjevně slouží ke změně hlasitosti. Ovšem po kliknutí na něj se zvuk vypne/zapne – jak se tedy mění ta hlasitost? Nejsnáze točením kolečka myši, případně po obvodu čudlíku je tenká linie… A kam se poděly další ovládací prvky?!
Nad ukazatelem průběhu se ukazují názvy předchozí, aktuální a následující skladby – při klepnutí na název na kraji tedy proběhne skok na předchozí, resp. následující skladbu. Kolem názvu aktuální stopy se ještě ukrývají tlačítka pro uložení záložky a označení písně jako milované (pro last.fm), ale jejich kontrast je skutečně bídný. Tahle lišta bude vypadat zajímavě na displejích mobilních zařízení, ale takhle moc použitelná není. Naštěstí zůstala ještě lišta minimalistická, představená ve verzi 2.2, případně lze Amarok ovládat prostřednictvím ikonky v oznamovací oblasti, nabídky, lokálních ovládacích prvků v seznamu skladeb nebo nejlépe přes globální klávesové zkratky.
Novinka (ve verzi 2.2.2) je tzv. „moodbar", neboli ukazatel průběhu hrající barvami na základě toho, jak Amarok skladbu analyzuje – cílem je upozornit takto na zajímavá místa. Vyžaduje GStreamer a prográmek moodbar.
V Amaroku 2.0 sklidil napevno uchycený středový kontextový panel značný negativní ohlas. Současná situace je o mnoho lepší. Plocha pod ovládacími prvky je rozdělena na tři panely (Kontext, Seznam skladeb a Hudební zdroje), z nichž všechny lze skrýt, přesouvat, zvětšovat či zmenšovat, vyhodit do samostatného okna i seskupovat do panelu jednoho – pomocí karet pak lze panely přepínat (jde se tedy v podstatě vrátit k rozvržení z Amaroku 1.4.
Podcasty a uložené seznamy skladeb se seskupují do seznamů podobných kolekci. U podcastů si lze nastavit, jak často a kam se mají ukládat.
Již vyšlo stabilní KDE 4.4 a s ním tedy i nová verze Phononu – ekvalizér je ve spolupráci s ní připraven a funkční. Umožňuje výběr z celé řady předvoleb, i tvorbu vlastních nastavení. Kvalitu hodnotit nebudu, používání ekvalizéru je dle mého názoru neúctou k práci zvukaře, který na nahrávce pracoval.
Drobných změn a oprav chyb je spousta.
Amarok se s každou novou verzí lepší ve spoustě drobností. Do příštích verzí by se mohla dostat podpora obrázků alb ukrytých v MP3 souborech nebo třeba podpora Music Brainz, kopírování podcastů do iPodu (mass storage zařízení již podporována jsou) a iPod scrobbling.
Na druhou stranu nová hlavní lišta není právě nejšťastněji řešena, je ovšem očekávána zpětná vazba, snad tedy dojde ke zlepšení.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Z diskuze:
When will Music Brains or its replacement be included in Amarok? It is a feature that I use frequently in Amarok 1.4. Yes, I am still using 1.4 version but I think that the progress in 2.x has been very interesting.
--
One developer is working on it but due to a bug in liblastfm it I can't tell you when it will be ready. It might be 2.3.1...
Ovládání vypadá dobře, pruh s náladou se mi ale nezprovoznil tak, aby bylo jasné, že se něco analyzuje; něco pro to snad ještě není nainstalováno.
Mně to taky nefunguje, ale myslím, že se musí prvně projet skladba moodbarem (v CLI) a na základě vygenerovaného souboru, jenže ten se musí nějak přiřadit -- nevím jak.
#!/bin/bash control_c() # run if user hits control-c { echo $1 > lastreadsong echo "Exiting..." exit } if [ -e lastreadsong ]; then read filetodelete < lastreadsong rm "$filetodelete" lastreadsong fi find . -type f -regextype posix-awk -iregex '.*\.(mp3|ogg|flac|wma)' | while read i do trap 'control_c "$OUTF"' SIGINT TEMP="${i%.*}.mood" OUTF=`echo "$TEMP" | sed 's#\(.*\)/\([^,]*\)#\1/.\2#'` if [ ! -e "$OUTF" ]; then moodbar -o "$OUTF" "$i" fi done
Nevim jak u vas ostatnich, ale u mne pri serazeni dle abecedy micha slozky a soubory, neserazuje je oddelene.
Tak je to IMHO správně. Jinak jde řadit podle typu, přičemž v rámci jednoho typu souborů se obvykle řadí podle abecedy.
Dale divne vypada zobrazeni cesty k aktualnimu adresari, zobrazuje plnou cestu.
Jo, ty drobečky se obvykle tak nějak nevejdou na šířku onoho panelu, takže nejsou moc použitelné.
Proste toto vydani mne dost zklamalo, uz jen kvuli tomu spravci souboru.
To má jako obsahovat rovnou celý Konqueror? Kuš! Amarok je "jen" hudební přehrávač, vývojáři mají rozum a nedělají z něj i prohlížeč obrázků, přehrávač videí atd. (jako se tomu bohužel děje u Banshee).
..vývojáři mají rozum a nedělají z něj i prohlížeč obrázků, přehrávač videí atd...Rejp :D
..vývojáři mají rozum a nedělají z něj i prohlížeč obrázků, přehrávač videí atd...Keď tak pozerám na položku "Photos" :D