Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Počet .eu domén v Česku rosteBěhem posledních dvanácti měsíců jsme zaznamenali velký nárůst počtu .eu domén. Ačkoliv je WEDOS Internet, a.s. největším provozovatelem sdíleného webhosting v Česku, tak nás číslo 11.925 opravdu překvapilo.
Jaderné noviny - 26. 2. 2015: Lazytime narazil na problémStav vydání jádra. Citáty týdne. Lazytime narazil na problém.
Nové linuxové drony od Parrotu umí létat i plavat na voděSpolečnost Parrot před nedávnem představila třináct cenově dostupných dronů, které umí nejen létat, ale také jezdit po zemi či plavat na vodě.
Evoluční Xubuntu 15.04 s konzervativním Xfce 4.12 ve 121 obrazechKombinace nejnovějšího Ubuntu se systemd a kernelem 3.19 pod kapotou s konzervativním desktopem Xfce 4.12 může působit podivně jen na první pohled. Jde totiž o symbiózu dávající solidní variantu Ubuntu, která potěší ty, kdož vnímají GNOME 3.xx jako zlo seslané Luciferem, ale v GNOME 2.xx/MATE již usínají nudou. Jak ale Xfce 4.12 v podání Ubuntu světa vypadá?
Po více než roce vývoje byla vydána Mageia 5. Jednou z novinek této linuxové distribuce je podpora UEFI. Přehled aplikací v Mageia App Db. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lennart Poettering oznámil vydání verze 221 správce systému a služeb systemd. Verze 221 vyšla necelý měsíc od vydání verze 220 (zprávička). Vývoj systemd byl mezitím přesunut z freedesktop.org na GitHub (zprávička). Jedná se především o opravnou verzi. Přináší ale také nové vlastnosti a vylepšení. API sd-bus.h a sd-event.h bylo prohlášeno za stabilní, podrobnosti v příspěvku na blogu. Vypnutí podpory kdbus při překladu již není podporováno, podpora chkconfig (--enable-chkconfig) byla odstraněna, ...
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 8.0.0. Přidáno bylo celkem 7716 nových znaků. Nových je například 41 obrázkových znaků Emoji (NERD FACE) včetně 5 modifikátorů barvy kůže (Diversity).
Článek Nuvola Player: integrujte streamovanou hudbu do desktopu na Fedora.cz představuje hudební přehrávač Nuvola Player. Jedná se o desktopovou aplikaci se všemi jejími výhodami, jež je ve skutečnosti "obal" nad webovými rozhraními služeb nabízejících streamovanou hudbu.
Linus Torvalds oznámil vydání Linuxu 4.1. Jedná se o verzi s prodlouženou podporou (LTS). Z novinek lze zmínit podporu šifrování v souborovém systému ext4, podporu perzistentní paměti (nový ovladač pmem) nebo podporu ACPI pro architekturu ARM64. Podrobnosti postupně na Kernel Newbies.
Mark Shuttleworth v příspěvku Introducing the Fan – simpler container networking na svém blogu představil Fan, jednodušší síťování kontejnerů. Podrobnosti na wiki stránce FanNetworking.
Konsorcium Linux Foundation představilo v dubnu loňského roku (zprávička) program Core Infrastructure Initiative (CII), jehož cílem je finančně podporovat klíčové open source projekty. Prvním podpořeným projektem byl projekt OpenSSL. Dále byly podpořeny projekty GnuPG, NTPd a OpenSSH. Dnes konsorcium oznámilo finanční podporu 3 nových projektů: open source TIS Interpreter pro automatické testování softwaru, iniciativa Debianu Reproducible Builds zabývající se reprodukovatelnými sestaveními (zprávička) a The Fuzzing Project zabývající se hledáním softwarových chyb.
Uživatel @rmsthebot, který na twitteru paroduje Richarda Stallmana, zřejmě nevydržel přehlížení projektu GNU v hovorové řeči a rozhodl se poopravit terminologii blogera Garyho Newella. Ten v reakci na to napsal článek o tom, proč je nesmysl používat označení GNU/Linux, přičemž citoval i samotného Linuse. Jeden z jeho čtenářů pro jistotu zavedl i termín GNU/Linux / Linux.
Red Hat Inc. oznámil, že společnost přebírá vůdčí roli při udržování OpenJDK 7. Komunita by tak měla získat "volnější ruce" a více se soustředit na vývoj budoucích verzí OpenJDK. Red Hat podobný krok učinil již v roce 2013 s OpenJDK 6. V obou projektech bude Red Hat zastupovat Andrew Haley v pozici projektového vedoucího.
Byly zveřejněny videozáznamy přednášek z Fedora 22 Release Party konané 2. června v Brně a 18. června v Praze.
V Bostonu dnes začíná čtyřdenní konference Red Hat Summit 2015. Úvodní přednášky (keynotes) živě od 22:00 na stránkách konference. Videozáznamy vybraných přednášek budou k dispozici na kanálu YouTube Red Hat Summit.
Konsorcium Linux Foundation oznámilo, že Open Container Project (OCP) se stal novým oficiálním projektem konsorcia (Linux Foundation Collaborative Projects). Zakládajícími členy OCP jsou Amazon Web Services, Apcera, Cisco, CoreOS, Docker, EMC, Fujitsu Limited, Goldman Sachs, Google, HP, Huawei, IBM, Intel, Joyent, Linux Foundation, Mesosphere, Microsoft, Pivotal, Rancher Labs, Red Hat a VMware. Cílem OCP je standardizovat softwarové kontejnery.
Vydání již páté verze LibreOffice se opět přiblížilo. Od třetí beta verze byla opravena dlouhá řada chyb, mezi něž patřily úseky nepoužívaného či již zastaralého kódu, pád aplikace při uzavření panelu barev, nesouměrné ikony... LibreOffice 5.0.0 přinese například úplnou podporu formátů ODFF1.2 a lepší kompatibilitu s Excel2013. Co všechno můžeme od nového LibreOffice očekávat shrnul Lukáš Jelínek na OpenOffice.cz .
Kexi, grafický nástroj pro tvorbu databází a na nich založených aplikací, je již tři týdny portován na Qt 5. Zatím pre-alpha Kexi 3.0 využívá KDE Frameworks 5 a Qt 5.4, díky čemuž má být nástroj kompaktnější a rychlejší než předešlá verze.
Pátá a současně i poslední část miniseriálu o debuggerech dostupných programátorům v Linuxu je věnována popisu propojení populárních textových editorů Emacs a Vim s debuggery, především pak s GNU Debuggerem (GDB). Toto propojení je v mnoha ohledech výhodné, protože programátoři mohou využívat známé uživatelské prostředí svých textových editorů a příkazy do GNU Debuggeru mohou zadávat pouze v odůvodněných případech.
Na USA Network má dnes oficiální premiéru seriál Mr. Robot (terminál). Uživatelé Linuxu jistě zbystří, když uslyší: Vidím, že používáte Gnome. Já osobně mám raději KDE (Youtube). Pro ně by asi nebyl problém odpovědět na otázku v televizní soutěži: Který svobodný operační systém vyvinul Linus Torvalds? Odpověď na YouTube.
Společnost Canonical oznámila, že mobilní telefon MX4 Ubuntu Edition se od zítra prodává také v Evropě. Telefon se v květnu začal prodávat v Číně (zprávička). Cena telefonu je 299 €.
Richard Hughes představil beta verzi Linux Vendor Firmware Service (LVFS). Jedná se o službu, jež by měla umožnit výrobcům hardwaru zveřejňovat aktualizace firmwarů a uživatelům Linuxu následně pomocí nástroje fwupd provádět aktualizace firmwarů ve svých počítačích. Zveřejňování firmwarů by nemělo výrobce hardwaru zatěžovat. Firmware je možné předat ve formátu .cab, stejně jak je tomu u operačních systémů Microsoft Windows.
Eclipse Foundation oznámila vydání nové verze vývojového prostředí Eclipse. Eclipse 4.5 s kódovým označením Mars vychází rok po vydání verze 4.4 s kódovým označením Luna (zprávička) a přináší celou řadu novinek.
David Hill, který je v Lenovo na postu viceprezidenta korporátní identity a designu, píše na blogu o konceptu retro Thinkpadu, tedy nové vnitřnosti a starý design s 18mm tloušťkou...
Odlišení od stávajících aktualních Thinkpad modelů by mělo být následující:
Vícebarevné logo Thinkpad
Sedmiřadá klávesnice
Displej s poměrem 16:10
Samostatná tlačítka hlasitosti
Pogumovaný povrch
Viditelné šroubky
Indikační LED
Modrý ENTER
a možná i osvětlení ThinkLight pomocí 2xLED
zdroj: liliputing.com
Společnost ESET vydala důležitou aktualizaci, která ošetřuje vážnou zranitelnost nejenom v ESET NOD32 Antivirus pro Linux Desktop. Zranitelnost spočívá v chybě emulátoru, která umožňuje spustit libovolný kód v průběhu skenování. [NCKB].
Před rokem GitHub uvolnil zdrojové kódy svého, na webových technologiích (HTML, CSS a JavaScript) postaveného, textového editoru Atom pod licencí MIT (zprávička). Včera bylo oznámeno vydání verze 1.0 tohoto textového editoru. Představení nové verze editoru na YouTube.
Správa na freedesktop naznačuje, že NVIDIA v blízkej dobe zverejní časť dokumentácie k jej grafickým kartám (vo forme header-fileov) a Nouveau bude primárny grafický driver. Prvý krok budú chipy Tegra, ale je údajne otvorená možnosť, že sa časom zverejní aj dokumentácia k chipom >= NV50 (GeForce 8).
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Recovery tabletu zaseklého v boot manažeru | 5 | 22.6. 13:58 |
Kalibrace dotykové obrazovky androidího tabletu | 3 | 22.6. 15:24 |
Watchdog detected hard LOCKUP on cpu 0 | 8 | 25.6. 22:13 |
Laptop vyber | 6 | 23.6. 21:04 |
aoc-i2269vwm-led-monitor-22 | 32 | včera 19:01 |
Oplati sa kupit T420ka pouzivana za 300 eur ? Pojde na nom Debian ? | 15 | včera 07:52 |
switch 1G | 4 | včera 21:23 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Oracle 10g RMAN restore ASM newname? | 3 | 25.6. 13:22 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Python - Jak získat počet číslic ? | 4 | 22.6. 10:46 |
Propojení dvou mySQL tabulek nefunguje | 1 | včera 12:52 |
Optimalizace PYTHONU | 9 | včera 13:31 |
python: rozdíl mezi import a import from | 2 | včera 19:04 |
Jak vytvořit složité pole, seznam v Pythonu | 0 | včera 22:45 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Ještě to tady někdo adminuje? | 13 | včera 23:17 |
bugzilla | 0 | 25.6. 23:04 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: