Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Humanoidní roboti možná nebudou pokládáni za „věci“Můžete robota nejen poškodit, ale i zranit? Autonomní automobily, sonda Juno u Jupiteru, hobiti na Flores, výročí klonované ovce Dolly a ještě něco o důkazu Poincarého věty.
Jaderné noviny - 30. 6. 2016: Virtuálně mapované zásobníky podruhéStav vydání jádra. Citát týdne: Tom Herbert. Shrnutí Summitu na Glungezeru. WireGuard. Virtuálně mapované zásobníky 2: thread_info
vrací úder.
Oracle musí zaplatit HP odškodné v případě Itanium, síť pro internet věcí na 80 % území ČR, Intel možná prodá divizi kybernetické bezpečnosti, razie ve španělských kancelářích Googlu, další automobilky investují do vývoje samořiditelných aut a konektivity…
Byla vydána verze 5.0 interaktivního shellu pro Python IPython. Jedná se o verzi s prodlouženou podporou (LTS). Větev 5.x bude podporována minimálně do konce roku 2019. Současně se jedná o poslední větev, která podporuje Python 2. IPython 6.x bude vyžadovat Python 3. Více v příspěvku na blogu.
Bylo uvolněno dvacáté číslo časopisu Linux Voice z loňského listopadu. K dispozici je jak ve formátu pdf o 116 stranách (40 MB), tak ve formátu ePub ve vysokém (62 MB) i nízkém (22 MB) rozlišení.
Čtyři dny po vydání KDE Plasmy 5.7 (zprávička) bylo oznámeno vydání KDE Frameworks 5.24.0, tj. aktuálně 66 knihoven rozšířujících multiplatformní framework Qt. Knihovny KDE Frameworks jsou dnes využívány nejenom KDE Plasmou a KDE Aplikacemi.
Chris Garry ve spolupráci s Virtual AGC a MIT Museum zveřejnil na GitHubu veškeré zdrojové kódy programů pro naváděcí počítač (AGC) Apolla 11 [reddit].
V květnu loňského roku byl představen hardwarový generátor náhodných čísel NeuG (zprávička). V sobotu na konferenci DebConf16 (Debian Conference 2016) byl představen (video webm) open source hardwarový generátor náhodných čísel ChaosKey.
GDG Prague pořádá v sobotu 16. 7. v Praze celodenní Firebase Hackathon. Nová Firebase je jedna z největších novinek letošního Google I/O. Jedná se o sadu nástrojů od Google, která vývojářům umožňuje jednodušší vytváření Android, iOS a webových aplikací. Velmi rychle jde začít, proto je platforma vhodná pro hackathon.
Přijďte si za námi do K10 vše osobně vyzkoušet, pobavit se a potkat se s lidmi se stejnými zájmy. Nejsou vyžadovány žádné předchozí zkušenosti s touto technologií. Měli byste mít však zkušenost s vývojem Android, iOS nebo webových aplikací. Možné je také přijít se podívat jen na dopolední přednášky. Můžete pracovat na novém nápadu, přidat Firebase do stávajícího projektu, a nebo se přidat k některému z ostatních týmů. Vše si vyzkoušíte pod dohledem mentorů - Google Developer Expertů na web a Android, kteří vám poradí a pomohou realizovat vaše nápady. Potřeba je jen vlastní notebook, chuť si něco nového vyzkoušet a dobrá nálada. Vstup je zdarma, registrace je povinná.Byla vydána nová verze 2.3.7 populárního pluginu All in One SEO Pack pro CMS WordPress. Ta přináší opravu závažné zranitelnosti persistentní XSS, kterou útočník může zneužít například ke krádeži session administrátora nebo provedení vlastních akcí pod účtem administrátora [CSIRT.CZ].
Vkládat komentáře do zdrojových kódů programů psaných v programovacím jazyce C lze několika způsoby. Překladači jazyka C je jedno, který ze způsobů je použit. Kolega nebo kolegyně v týmu může mít ale s některými způsoby zápisu komentářů problém. Jaké způsoby zápisu komentářů [reddit] ve zdrojových kódech Linuxu doporučuje Linus Torvalds?
Konference LinuxDays, která se bude konat 8. a 9. 10. 2016 v pražských Dejvicích, shání přednášející. Do konce srpna si můžete přihlásit přednášku nebo workshop.
Spolek OpenAlt zve na 130. distribuovaný sraz příznivců svobodného softwaru a otevřených technologií (hardware, 3D tisk, SDR, DIY, makers, …), který se bude konat ve čtvrtek 21. července od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Byla vydána verze 5.1.0 multiplatformního virtualizačního nástroje Oracle VM VirtualBox. Jedná se o první stabilní verzi z nové větve 5.1. Z novinek lze zmínit vylepšení výkonu, portaci na Qt 5 nebo lepší podporu multimédií. Podrobnosti v seznamu změn.
Byl vydán Adobe Flash Player ve verzích 22.0.0.209 a 11.2.202.632. V bezpečnostním upozornění APSB16-25 je tentokrát zmíněno 52 bezpečnostních chyb (CVE). Nainstalovanou verzi Adobe Flash Playeru lze zjistit například na stránce About Flash Player.
Dave Herman na blogu Mozilla Hacks oznámil, že již Firefox 48, jenž by dle plánu měl vyjít 2. srpna, bude obsahovat komponentu napsanou v programovacím jazyce Rust. První přepsanou komponentou, která se dostane do stabilního Firefoxu, je parser pro ISO base media file format (GitHub). Na dalších komponentách se pracuje, viz projekt Oxidation.
Microsoft vydal alfa verzi nového Skype pro Linux. Nový Skype využívá WebRTC a není kompatibilní s předchozí verzí 4.3.0.37. Více o novém Skype pro Linux v často kladených dotazech. Současně bylo oznámeno, že díky WebRTC mohou uživatelé webového prohlížeče Chrome na Linuxu po připojení na web.skype.com volat přímo z prohlížeče.
Ve 3 rozšiřujících modulech systému pro správu obsahu (CMS) Drupal 7.x byly nalezeny závažné zranitelnosti. Jedná se o moduly třetích stran Webform Multiple File Upload, Coder a RESTful Web Services. Bezpečnostní aktualizace jsou k dispozici.
Byla vydána verze 2.8.18 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP. Řešena je zranitelnost CVE-2016-4994 v načítání souborů typu XCF. Útočník může speciálně upraveným XCF souborem GIMP shodit, případně spustit libovolný kód. Vydána byla také vývojová verze 2.9.4. Přehled novinek (vylepšení uživatelského rozhraní, vylepšena správa barev, symetrické malování, ...) i s náhledy v oznámení o vydání.
Vývojáři z projektu Document Liberation potřebují .cmx soubory vytvořené pomocí CorelDRAW pro Mac. Cílem projektu Document Liberation je vývoj knihoven pro zpřístupnění (osvobození) dokumentů vytvořených v proprietárních formátech (zprávička).
Dropbox představil Lepton, obrazový formát a příkaz pro bezeztrátovou kompresi a převod souborů ve formátu JPEG na formát Lepton a obráceně. Dle oznámení lze převodem .jpg na .lep ušetřit cca 22 % úložného prostoru. Zdrojové kódy Leptonu jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache.
Společnost HDRsoft vydala Photomatix pro Linux. Jedná se o proprietární software pro vytváření HDR fotografií. Software lze aktuálně koupit s 50% slevou za 24,50 $. Ke stažení je zkušební verze vkládající do fotografií vodoznaky. Porovnání Photomatix pro Linux s Photomatix Essentials a Photomatix Pro [OMG! Ubuntu!].
V Tokiu proběhl Automotive Linux Summit (ALS). Projekt konsorcia Linux Foundation Automotive Grade Linux (AGL) na summitu představil Unified Code Base (UCB) 2.0, novou verzi referenční linuxové platformy využitelné v automobilovém průmyslu nejenom v zábavních a informačních systémech (In-Vehicle Infotainment (IVI)).
Canonical oznámil, že Ubuntu Forums běžící na vBulletin bylo hacknuto. Útočník využil zranitelnosti SQL injection v neaktualizovaném doplňku Forumrunner a povedlo se mu získat obsah tabulky "user", tj. jména uživatelů a jejich emailové adresy a IP adresy. Tabulka obsahuje i hesla, jedná se ale o náhodně vygenerované řetězce. Ubuntu Forums používá Ubuntu Single Sign On.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Spravny vyber tlaciarne | 17 | 12.7. 08:23 |
Synology Hybrid Raid (SHR) - cele disky alebo particie | 2 | 14.7. 13:19 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Vývoj Qt aplikácie | 24 | 11.7. 14:06 |
VMware ESXi 6 zálohování na Sambu | 6 | včera 23:29 |
Chování proměnné (ActionScript 3.0) | 0 | 13.7. 14:40 |
Nová knihovna na Ubuntu 14.04 | 4 | včera 22:27 |
javascript: vyhodnocení tří proměnných najednou | 6 | včera 22:16 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: