Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Orbitální magnetismus a grafenNeuronové sítě po rozpoznání obsahu obrázků přiřazují i související emoce. Chování umělých černých děr (respektive analogů černých děr). Svět samořízených aut. Kříženci planety s měsícem. Proč rypoš necítí bolest?
Jaderné noviny – přehled za červenec 2019Přehled červencových vydání Jaderných novin: stav vydání jádra, citáty týdne a seznam článků týkajících se jádra.
Sampler je zajímavý vizualizační nástroj běžící v terminálu. Naprogramován je v programovacím jazyce Go a zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Jejich licence je Fair Source. Tato "férová licence" říká, že se jedná o proprietární software se zdrojovými kódy. Parametr "Use Limitation" v licenci definuje, kolik uživatelů může daný software bezplatně používat. U Sampleru je to 1 uživatel. Používají-li ve firmě tento software 2 uživatelé, už je nutné platit [reddit].
Lidé stojící za svobodným grafickým programem Krita, zaměřeným především na kreslení, v článku představují vývojový proces a v rámci pokračující spolupráce s Ramonem Mirandou připravují nové videonávody pro uživatele (první díl na YouTube).
V Las Vegas probíhá bezpečnostní konference Black Hat USA 2019 (Twitter), na kterou plynule naváže bezpečnostní konference DEF CON 27 (Twitter). V rámci konference Black Hat budou vyhlášeny letošní Pwnie Awards (Twitter), tj. to nejlepší, ale i to nejhorší z IT bezpečnosti, tj. bezpečnostní Oscar a Malina v jednom. Zveřejněny byly nominace.
Notebook Pinebook Pro, nástupce Pinebooku, je v předprodeji za slibovaných 199 dolarů. Zatím jenom pro uživatele diskusního fóra PINE64 zaregistrované do 1. července 2019.
Přesně před dvaceti lety, 5. srpna 1999, měl v českých a slovenských kinech premiéru kultovní film Matrix. Připomenutí komiksem.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 0,79 %. V prosinci loňského roku to bylo 0,82 %. Nejčastěji používanou linuxovou distribucí je Ubuntu 18.04.2 LTS 64 bit. Přehled her oficiálně podporujících SteamOS a Linux na stránkách Steamu. Přehled her pro Windows běžících na Linuxu díky Protonu na stránkách ProtonDB.
Byla vydána verze 4.2 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub). Zmínit lze například možnost dekódování AV1 pomocí knihovny libdav1d z projektu dav1d.
Byla vydána nová verze 1.20.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Přehled novinek v příspěvku na blogu Ľubomíra Rintela a v souboru NEWS na GitLabu.
The Box je krátký dvanáctiminutový oceňovaný film vytvořený v 3D softwaru Blender. Autor, Dušan Kastelic, jej celý zveřejnil na Vimeu.
Po devíti měsících od vydání verze 5.3.0 byla vydána verze 5.4.0 svobodného integrovaného vývojového prostředí KDevelop (Wikipedie). Z novinek lze zmínit podporu Mesonu nebo Clang-Tidy. Ke stažení a k vyzkoušení je i binární balíček s KDevelopem 5.4.0 ve formátu AppImage.
Byly zveřejněny informace o nové bezpečnostní chybě CVE-2019-1125 v procesorech. Chyba byla pojmenovaná Spectre SWAPGS a v upstreamu již byla opravena.
Dominik Penner (@zer0pwn) zveřejnil informace o zatím neopravené bezpečnostní chybě v KDE Plasma. Pouhým otevřením adresáře s útočníkem připraveným souborem .desktop nebo .directory v Dolphinu může být spuštěn libovolný příkaz. Viz videoukázka na YouTube. Vývojáři KDE zatím doporučují nestahovat soubory .desktop a .directory a nerozbalovat archivy z neznámých zdrojů.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 7.7, který přináší vedle nových vlastností a oprav chyb také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Příspěvek na blogu Ubuntu je věnován podpoře souborového systému ZFS v této linuxové distribuci. Ubuntu 19.10 bude mít experimentální podporu ZFS pro kořenový souborový systém a bude tedy možné ze ZFS nabootovat.
Lars Knoll představil plány pro vývoj Qt 6. Půjde o spíše inkrementální proces přechodu z Qt 5 (5.14, 5.15) připravovaný do konce roku 2020. Mezi stěžejní změny by mělo patřit pročištění a posílení QML a podpora nových API pro 3D grafiku (na Linuxu Vulkan).
Společnost Nvidia začala publikovat dokumentaci ke svým GPU. K dispozici je na GitHubu (HTML). Dokumentace pomůže vývojářům open source ovladačů nouveau [reddit].
Už na sklonku roku 2017 byl oznámen konec časopisu Linux Journal. Tehdy se ještě našel investor, ale nyní redakce zřejmě končí definitivně.
The Document Foundation oznámila na svém blogu vydání nové verze 6.3 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání a na YouTube (české titulky).
Společnost SUSE zveřejnila na YouTube záznam vystoupení SUSEbandu na konferenci SUSECON 2019. Jedná se o píseň Coding (Cocaine od Erica Claptona).
Bylo vydáno Ubuntu 18.04.3 LTS, tj. třetí opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Vyšla verze 1.3.0 webového prohlížeče Next, který je postavený na QtWebengine (Blink) a vyznačuje se uživatelským rozhraním inspirovaným Emacsem. S novým vydáním se stává prakticky použitelným: přidává podporu proxy, stahování, blokování obsahu (reklamy, JavaScriptu). Více v seznamu změn.
Projekt OpenStreetMap (Wikipedie), jehož cílem je tvorba volně dostupných geografických dat a následně jejich vizualizace do podoby topografických map (například silniční mapa, turistická mapa, cyklomapa a navigování v nich), slaví 15 let. Doména openstreetmap.org byla zaregistrována 9. srpna 2004.
Byla vydána nová verze 1.37 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání a také na YouTube. Ve verzi 1.37 bylo vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Po čtyřech měsících vývoje od vydání verze 6.1.0 byla oficiálně vydána nová verze 6.2.0 správce digitálních fotografií a nově i videí digiKam (digiKam Software Collection, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Ke stažení je také balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
debian na zyxel 310 | 0 | 3.8. 12:51 |
Kde koupit Dell XPS 7590 | 1 | 4.8. 17:51 |
Časté zapojování SATA konektoru | 7 | 7.8. 01:11 |
Praktický průkaz non-SMR HDD | 2 | 7.8. 07:46 |
Předělání SDHC na SDXC | 1 | 8.8. 12:29 |
Presun VM ve VMware | 2 | včera 10:06 |
Readonly USB flash disk | 0 | včera 23:45 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MYSQL PHP čeština a názvy databaze a tabulek | 5 | včera 23:07 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Interaktivní notifikace | 10 | včera 23:42 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: