Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz – Internet věcí podle T-MobileMicrosoft doluje data i ve Windows 7 a 8, umělá inteligence v podnikovém IT má smysl, manažeři utrácejí více za zabezpečení počítačů. S ředitelem společnosti J.K.R. jsme si popovídali o novém systému Byznys EVO a zástupci T-Mobile nám představili síť SIGFOX pro internet věcí.
HW novinky: Gigabyte přináší USB 3.1 a Thunderbolt do světa PCKombinaci všech současných moderních rozhraní přináší nová základní deska od Gigabyte. Vybere si každý, vedle Thunderboltu 3 nabízí USB 3.1 Type C / USB 3.0 Type A, HDMI 2.0 pro IGP, až 36W nabíjení po USB, M.2 i SATA Express a třeba také vylepšenou zvukovku. Vedle této krásné desky se podíváme na trápení AMD s připravovanou CPU architekturou Zen a další témata.
HW novinky: co přijde po DDR4 pamětech?V dnešním dílu si povíme z velké části o paměťových technologiích, jelikož polovinu článku věnujeme pamětem HBM a „DDR5“. Kromě toho si ale ukážeme také 5k monitor, který nepoužívá obligátní 27palcový IPS panel, a vše zakončíme foto/video novinkami u Canonu, který nás zase po nějaké době nechal nahlédnout pod pokličku připravovaných technologií.
Bola vydaná nová verzia Pythonu. Zoznam zmen spomína napríklad os.scandir() (rýchlejšia náhrada os.walk()), nový operátor @ na násobenie matíc, podporu archívov .pyz/.pyzw (hlavne pre Windows), zjednodušenie písania asynchrónneho kódu pomocou async/await...
Přihlásit přednášku nebo workshop, nebo také navrhnout zajímavé téma nebo osobu, na brněnskou open-source, open-mind a open-hardware konferenci OpenAlt 2015, jež navazuje na konference LinuxAlt a Openmobility a proběhne 7. a 8. listopadu 2015, lze do pondělí 21. 9. 2015. Na základě četných přání byla uzávěrka CFP posunuta.
Mají-li virtualizační nástroje VMware a VirtualBox běžet na systému se zapnutým SecureBoot, je nutno podepsat zaváděné jaderné moduly. Jak vytvořit certifikát, jak jej naimportovat do UEFI a jak jaderné moduly podepsat v článku na Fedora.cz.
Spolek OpenAlt zve na 120. sraz příznivců open source přístupu k spolupráci, vědě a vzdělávání, který proběhne v Brně v pátek 18. září od 18:00 v Potrefené Huse na zahrádce před Galerií Vaňkovka na ulici Ve Vaňkovce 1.
Potřebujete ovládat otevírání oken ve skleníku podle teploty a vlhkosti? Chcete vědět, jakou máte teplotu v lednici? Hodil by se vám ukazatel vzdálenosti auta od zdi ve vaší garáži? Chcete vědět, kde je vaše auto nebo jízdní kolo? Na všechno toto existují nějaká hotová zařízení, která můžete nějak přiohnout – nebo si můžete postavit vlastní! Nejspíš to nebude lepší, levnější ani hezčí než to, co seženete v obchodě, ale postavíte si to sami, přesně na míru, a něco se přitom naučíte! Spoustu takových věcí, a ještě mnohem víc, si postavíte s Arduinem. Stačí jen vědět, jak na to! Přijďte 19.9. na workshop Arduino 101 do Industra v Brně.
Mozilla ukázala koncept, jak by mohla ve Firefoxu vypadat funkce nazývaná "Contextual Identity". Jde zatím opravdu jen o čistý koncept funkce, která by měla například umožnit být na jedné stránce současně přihlášen pod několika uživatelskými účty nebo zamezit přizpůsobení obsahu např. na základě dříve uložených cookies. V současnosti je podobného chování možné dosáhnout pomocí oddělených profilů Firefoxu a nebo doplňku Multifox.
Byla vydána Mesa 11.0.0. Jedná se o vývojovou verzi. Stabilní bude až verze 11.0.1. Mesa 11 přináší například podporu OpenGL 4.1 (radeonsi, nvc0), OpenGL ES 3.0 (freedreno) nebo EGL 1.5 (r600, radeonsi, nv50, nvc0).
Druhá letošní konference sdružení CZ.NIC věnovaná tématům spojeným s doménami, internetovými technologiemi a Internetem samotným se uskuteční 13. a 14 listopadu v prostorách Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (Malostranské náměstí 25, Praha 1, refektář). Přihlásit se na akci bude možné od poloviny října, kdy budou zveřejněny internetové stránky s programem a dalšími informacemi. Archiv předešlých ročníků konference Internet a Technologie je k dispozici na internetové adrese www.nic.cz/konference-it.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt (zprávička), jež bude od 16. listopadu (aktualizovaný plán spuštění) nabízet certifikáty pro servery rychle, bezpečně, transparentně a zadarmo, vydala první certifikát (Hello World, Let's Encrypt.). Současně požádala o začlenění do webových prohlížečů (Mozilla, Google). Zapojit se lze do beta programu.
Byla vydána Opera 32. Nejnovější verze tohoto webového prohlížeče přináší například synchronizaci hesel nebo animovaná témata.
Na webu konference LinuxDays byl zveřejněn program přednášek a workshopů. Čeká vás celá řada témat týkajících se správy serverů, vývojářských nástrojů, počítačových sítí, bezpečnosti a dalších. Kromě toho proběhnou také LPI certifikace, tradiční stavba 3D tiskáren a další doprovodný program včetně stánků řady open source projektů. Konference proběhne o víkendu 10. a 11. října v Dejvicích, vstup je zdarma a pokud se chystáte přijít, zaregistrujte se.
Konference DevConf.cz 2016 vyhlásila CFP (Call for Papers). Navrhněte téma pro přednášku nebo workshop do 30. listopadu 2015. Brněnská konference DevConf.cz je jednou z největších akcí zaměřených na Linux a open source ve střední Evropě. Ročník 2016 se bude konat 5. až 7. února 2016 v prostorách Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně.
Italská armáda přechází na LibreOffice a ODF (Open Document Format). Svobodný kancelářský balík LibreOffice bude v průběhu půldruhého roku nainstalován na 150 tisíc počítačů.
Byla vydána verze 4.3.1 redakčního systému WordPress. Řešeny jsou především dvě zranitelnosti XSS (CVE-2015-5714) a jedna potenciální eskalace privilegií (CVE-2015-5715). Podrobnosti v poznámkách k vydání.
V Androidu 5.x byla nalezena a opravena bezpečnostní chyba CVE-2015-3860. Telefon chráněný heslem lze odemknout pomocí dlouhého náhodného hesla. Ukázka na YouTube.
Prezident a CEO Red Hatu Jim Whitehurst poskytl rozhovor serveru My Linux Rig. Steven Ovadia se pravidelně ptá osobností z linuxového světa, proč používají Linux, jakou používají distribuci, jaké desktopové prostředí, jaké mají oblíbené aplikace a s jakým počítačem pracují. Jim Whitehurst používá Fedoru 22, GNOME 3 s GNOME Shellem a GNOME Tweak Tool, Thunderbird, Chrome a LibreOffice na notebooku Dell XPS 13.
Příspěvek na blogu GnuPG shrnuje dění v GnuPG za léto 2015. Zmiňuje například několik přednášek o GnuPG na různých konferencích, vybrat lze zvanou přednášku hlavního vývojáře GnuPG Wernera Kocha na konferenci DebConf15 (webm, pdf), generátor náhodných čísel NeuG (zprávička), práci na nové verzi specifikace OpenPGP, snahu o začlenění modelu TOFU (Trust On First Use) do GnuPG, podporu Curve25519 nebo vydání několika nových verzí produktů.
V sobotu 19. září proběhne v Brně v Industře (Masná 9, areál Mrazíren Rovner) celodenní Industra Lab hackathon: Arduino, 3D tisk a cyklo dílny. Čeká vás vybavená dílna se zkušenými mentory, kteří vás zasvětí do tajů programovatelné elektroniky (Workshop Arduino 101 v Brně), 3D tisku a modelování předmětů na počítači nebo přelakování, vylepšení a seřízení vlastního kola.
V Torontu probíhá letošní konference vývojářů X.Org XDC2015 (X.Org Developer's Conference, Wikipedie). Na programu je řada zajímavých přednášek. Postupně jsou uvolňovány prezentace a videozáznamy. Z uvolněných materiálů lze vybrat například prezentaci věnovanou knihovně libratbag (GitHub) určené pro konfiguraci herních myší.
Byla vydána verze 1.14 open source nástroje pro on-the-fly šifrování (OTFE) dat VeraCrypt. Nejnovější verze tohoto nástupce TrueCryptu umožňuje například na Linuxu načíst heslo ze standardního vstupu.
Na letošním ročníku LinuxDays bude k dispozici otevřená místnost, kterou mohou účastníci využít k vytvoření vlastního programu. Potřebujete místo pro setkání nebo schůzi? Chcete udělat malé představení svého projektu? Přesně k tomu je otevřená místnost určena. Stačí se zaregistrovat na přesný čas a pak už je na vás, jak prostor využijete. Konference proběhne o víkendu 10. a 11. října v Dejvicích, vstup je zdarma a pokud se chystáte přijít, zaregistrujte se.
V Disney Research se zkoumají také možnosti komunikace pomocí viditelného světla (VLC). V rámci výzkumu byly představeny (pdf) LED žárovky s Linuxem určené pro propojení a komunikaci internetu věcí (IoT).
Phoronix představil výkonnou matematickou knihovnu Yeppp! (Bitbucket). Knihovna je optimalizována na použití instrukcí typu SIMD. Výkonnostní porovnání na stránkách knihovny. Knihovna Yeppp! je k dispozici pod licencí BSD.
Společnost Red Hat na svém blogu věnovaném bezpečnosti oznámila narušení bezpečnosti serverů Ceph (ceph.com) a Inktank (download.inktank.com) hostovaných mimo infrastrukturu Red Hatu. Red hat koupil společnost Inktank zajišťující podporu a další rozvoj úložného systému Ceph v dubnu 2014 (zprávička). Kompromitace aktuálních balíčků Cephu nebyla zjištěna. Nelze ale vyloučit, že k ní nedošlo někdy v minulosti. Odteď jsou balíčky podepisovány novými klíči.
Kamala Subramaniam oznámila na blogu Microsoft Azure, že Microsoft pracuje na operačním systému Azure Cloud Switch (ACS) pro sítové prvky jako přepínače (switche) založeném na Linuxu. Díky specifikaci Switch Abstraction Interface (SAI) přijaté projektem Open Compute Project (OCP) by měl Azure Cloud Switch běžet na přepínačích od různých výrobců.
Před týdnem byly vydány verze 4.2.15, 4.4.10 a 5.0.1 systému pro správu chyb (Bug Tracking System) Bugzilla. Řešen byl především bezpečnostní problém CVE-2015-4499. Pokud útočník při vytváření svého účtu zadal přihlašovací jméno (obvykle emailová adresa) delší než 255 znaků, tak toto jméno bylo automaticky zkráceno a například z přihlašovacího jména aaa[...]aaa @ mozilla.com.attackerdomain.com se stalo aaa[...]aaa @ mozilla.com a útočník mohl získal práva na základě domény mozilla.com. Více na blogu PerimeterX.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Server pro PROXMOX | 15 | včera 10:02 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Android - widget Spinner a drawSelectorOnTop | 0 | 13.9. 20:17 |
Jak restartovat vlastní program | 11 | 17.9. 19:23 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
PC-BSD pbidir.com nefunguje | 1 | 14.9. 11:26 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: