V pátek 20. února 2025 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 6. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj a uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večera. Hackday je určen všem, kteří si chtějí prakticky vyzkoušet práci s linuxovým jádrem i uživatelským prostorem, od posílání patchů například pomocí nástroje b4, přes balíčkování a Flatpak až po drobné úpravy
… více »Evropská rada vydavatelů (EPC) předložila Evropské komisi stížnost na americkou internetovou společnost Google kvůli její službě AI Overviews (AI souhrny), která při vyhledávání na internetu zobrazuje shrnutí informací ze zpravodajských serverů vytvořená pomocí umělé inteligence (AI). Evropská komise již v prosinci oznámila, že v souvislosti s touto službou začala firmu Google vyšetřovat. Google obvinění ze strany vydavatelů
… více »Ubuntu 26.04 (Resolute Raccoon) už nebude v desktopové instalaci obsahovat GUI nástroj 'Software & Updates'. Důvodem jsou obavy z jeho složitosti pro běžné uživatele a z toho plynoucích bezpečnostních rizik. Nástroj lze doinstalovat ručně (sudo apt install software-properties-gtk).
Thomas Dohmke, bývalý CEO GitHubu, představil startup Entire - platformu pro spolupráci vývojářů a agentů umělé inteligence. Entire získalo rekordních 60 milionů dolarů na vývoj databáze a nástrojů, které mají zefektivnit spolupráci mezi lidmi a agenty umělé inteligence. Dohmke zdůrazňuje potřebu přepracovat tradiční vývojové postupy tak, aby odpovídaly realitě, kdy většinu kódu produkuje umělá inteligence.
Toyota Connected North America oznámila vývoj open-source herního enginu Fluorite, postaveného na frameworku Flutter. Pro renderování grafiky využívá 3D engine Filament od společnosti Google a dle svého tvrzení cílí na konzolovou kvalitu her. Fluorite je zřejmě navržen tak, aby fungoval i na méně výkonném hardware, což naznačuje možnost použití přímo v ICE systémech vozidel. Zdrojový kód zatím zveřejněný není.
Byl vytvořen nástroj a postup pro překonání věkového ověření platforem Discord, Kick, Twitch, Snapchat (a možná dalších), kód je open-source a dostupný na GitHubu. Všechny tyto sítě používají stejnou službu k-ID, která určuje věk uživatele scanem obličeje a na původní server posílá pouze šifrovaná metadata, ty ale sociální síť už nedokáže sama nijak validovat, 'útok' spočívá ve vygenerování a podstrčení legitimně vypadajících ověřovacích metadat.
Jihokorejská kryptoměnová burza Bithumb přiznala vážné selhání interních systémů, které ji vystavilo riziku sabotáže a nezabránilo chybné transakci v hodnotě přes 40 miliard dolarů (814 miliard Kč). Druhá největší kryptoměnová burza v Koreji minulý týden při propagační akci omylem rozeslala zákazníkům zhruba 620 000 bitcoinů místo 620 000 wonů (8700 Kč). Incident vyvolal pokles ceny bitcoinu o 17 procent. Většinu
… více »Google Chrome 145 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 145.0.7632.45 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Zpátky je podpora grafického formátu JPEG XL, viz Platform Status. Odstraněna byla před třemi lety. Nový dekodér JPEG XL jxl-rs je napsán v Rustu. Zobrazování JPEG XL lze vyzkoušet na testovací stránce. Povolit lze v nastavení chrome://flags (Enable JXL image format).
Byla vydána nová verze 1.26 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
CrossOver, komerční produkt založený na Wine, byl vydán ve verzi 26. Přehled novinek v ChangeLogu. CrossOver 26 vychází z Wine 11.0, D3DMetal 3.0, DXMT 0.72, Wine Mono 10.4.1 a vkd3d 1.18. Do 17. února lze koupit CrossOver+ se slevou 26 %.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITbiz: Prodej serverů v Evropě meziročně vzrostl asi o 4 %Hlasový asistent pro podnikové aplikace. Entec a jeho Value Added distribuce. Prodej serverů v Evropě meziročně vzrostl asi o 4 %. Oracle nabízí autonomní databázi i cloudovou infrastrukturu – zdarma a neomezeně…
Cardano: promarněná příležitost, nebo blockchain budoucnosti?Je to již nějakou dobu, co jsem měl v hackerspace Labka přednášku na téma Kryptoměny 3. generace - Cardano (ADA), k dispozici je na YouTube i záznam z této přednášky. V oblasti Cardano se toho mnoho stalo, a také nestalo; celý projekt je, co se týče praktické implementace, v současné době o zhruba dva roky zpožděný. Avšak s blížícím se druhým výročím spuštění Cardano mainnetu si dovolím tento blockchainový projekt připomenout i touto formou.
VSHosting masivně rozšíří pozice pro budoucí linux administrátoryPřed více než měsícem jsme oznámili vstup významných zahraničních investorů do VSHostingu. Je to první krok k dalšímu velkému růstu, který nás v brzké době čeká. Německé investiční fondy, které spolupracují i na projektech typu GoDaddy (největší globální hosting) či PLESK vyhodnotili VSHosting jako nejzajímavější lokální managed hosting firmu z pohledu potenciálu růstu.
Distribuční novinky 37-38/2019V průběhu září byly aktualizovány linuxové distribuce Funtoo, KaOS, Manjaro, Lakka, Slax, EndeavourOS, Porteus Kiosk, CentOS 7, Clonezilla Live, PCLinuxOS, Parrot – a nelinuxová distribuce GhostBSD.
Vše nejlepší k dnešnímu Software Freedom Day (SFD, Wikipedie).
Byla vydána nová verze 2.3 linuxové distribuce Lakka, jež umožňuje transformovat podporované počítače v herní konzole. Nová verze přináší podporu jednodeskových počítačů Raspberry Pi 4 a ROCKPro64 a kapesní herní konzole GPi CASE. Lakka 2.3 přichází s RetroArchem 1.7.8. Tento fontend emulátorů, herních enginů a multimediálních přehrávačů umí nově pomocí ZTranslate a Google online překládat texty v počítačových hrách.
Apache Software Foundation oznámila vydání OpenOffice 4.1.7. Nová verze řeší toliko čtyři chyby a děje se tak 10 měsíců od předchozího opravného vydání. Situace kolem stagnujícího vývoje tohoto kancelářského balíku, od kterého se již v roce 2010 oddělil fork LibreOffice, se tedy za poslední dva roky nezlepšila.
Německé ministerstvo vnitra publikovalo studii (PDF), která se zabývá „digitální suverenitou“ a doporučuje přechod na svobodný/open-source software za účelem omezení vendor lock-in a sběru dat třetími stranami. Informuje např. The Register a komentáře na Redditu poskytují shrnutí a kontext.
Richard Stallman se v příspěvku na svém blogu vrací ke své přednášce konané 4. září přímo v Microsoftu. V závěru zmiňuje, že viceprezidentovi Microsoftu doporučil uvolnit zdrojové kódy Windows pod licencí GNU GPL.
Po dvou letech od vydání verze 2.0 Microsoft oznámil vydání verze 3.0 platformy .NET Core (GitHub). Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání.
Byla vydána verze 0.3 distribuce Hyperbola GNU/Linux-libre. Distribuce Hyperbola je na seznamu svobodných distribucí. S verzi 0.3 přešla Hyperbola z implementace X Window Systemu X.Org na implementaci Xenocara a z kryptografické knihovny OpenSSL na LibreSSL.
Dle plánu byl vydán CentOS 8 přesněji CentOS 8.0-1905 vycházející z v květnu vydaného Red Hat Enterprise Linuxu 8. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Představena byla také průběžně aktualizovaná (rolling-release) varianta CentOS s názvem CentOS Stream.
Byla vydána nová verze 0.4.12 svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a v ChangeLogu. Videoukázky ReactOS na YouTube.
Společnost Purism informuje (YouTube), že první chytré mobilní telefony Librem 5 jsou již odesílány přispěvatelům. Telefon Librem 5, jenž by měl respektovat bezpečnost, svobodu a soukromí uživatelů, lze aktuálně předobjednat za 699 dolarů.
Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti proprietárního v PHP napsaného vBulletin fóra. Jedná se o CVE-2019-16759. Útočník může vzdálené spouštět libovolný kód a potenciálně převzít kontrolu nad serverem. Zranitelnost je aktivně zneužívána a ohrožuje všechny verze od 5.0.0 do 5.5.4. Na zranitelnost momentálně není k dispozici oficiální oprava.
Nadace GNOME informuje o soudním sporu se společností Rothschild Patent Imaging. Správce fotografií Shotwell prý porušuje patent US 9,936,086 B2 (Systém a metoda pro bezdrátovou distribuci obrázků).
Nadace pro svobodný software (FSF) udělila certifikát RYF (Respects Your Freedom, Respektuje vaši svobodu) mini WiFi routeru TPE-R1200 od společnosti ThinkPenguin. Router je dodáván s libreCMC, tj. svobodnou distribucí GNU/Linuxu vhodnou pro vestavěné systémy (WiFi routery). Certifikace RYF byla představena v říjnu 2012.
Zářijový pražský sraz spolku OpenAlt se koná příští čtvrtek – 3. 10. 2019 od 18:30 v pivovaru Cobolis (Burešova 1661/2, Praha 8, hned u metra C Ládví), kde ochutnáme zajímavá piva. Zváni jsou nejen na pamětníci COBOLu!
MojeFedora.cz informuje, že Fedora 31 Workstation ve výchozí instalaci podporuje přehrávání videí ve formátu H.264. Jedná se o výsledek spolupráce společností Red Hat, Endless a Cisco. Fedora už nějaký čas obsahuje kodek OpenH264, na který má Cisco zaplacenou licenci a může ho legálně nabízet. Doteď měl ale využití pouze ve WebRTC pro video konference. Chyběly mu totiž hlavní a vyšší profily, které jsou potřeba pro přehrávání videa. Jmenované společnosti se spojily a najaly si firmu Centricular, která ony profily do kodeku doimplementovala a udělala z něj kodek plnohodnotný.
Byla vydána verze 1.38.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Společnost xs:code dle vlastních slov vyřešila "udržitelný způsob rozvoje a používání otevřeného softwaru". Řešením jsou prý duální licence a xs:code. Od listopadu by zdrojové kódy umístěné na GitHubu pod GPL licencí mohly být současně pro platící zákazníky xs:code na xs:code k dispozici pod některou z permisivních licencí umožňujících použití kódů v proprietárních softwarech. Cena za přístup k repozitáři na xs:code byla stanovena na 5 dolarů měsíčně. Část peněz by se měla rozdělit mezi vývojáře. Aktuálně běží informační kampaň, viz například video Open Source is Like... Pizza!.
Richard Stallman oznámil, že sice rezignoval na funkci prezidenta Free Software Foundation (FSF), ale nadále zůstává vedoucím projektu GNU.
Byla vydána beta verze Ubuntu 19.10 s kódovým názvem Eoan Ermine. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení jsou obrazy Ubuntu Desktop, Server a Cloud a také Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, UbuntuKylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio a Xubuntu. Dle plánu by Ubuntu 19.10 mělo vyjít 17. října.
Sean Larkin z Microsoftu zodpovědný za vývoj webového prohlížeče Edge potvrdil portaci nového Edge postaveného na Chromiu na Linux. Současně žádá o vyplnění krátkého dotazníku.
| Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
| merac prietoku plynu | 17 | 25.9. 14:41 |
| Rozdíly DELL PERC H330 a H330+? | 3 | 26.9. 09:17 |
| Server pro SmartHome diy | 7 | 25.9. 13:15 |
| ověřený + "otevřený" NAS | 5 | 25.9. 18:46 |
| DVB-T2 podpora HEVC | 8 | 25.9. 11:21 |
| Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
| Python: jaka je nejlepsi/elegantnejsi praktika pro odkazovani na soubory? | 7 | 25.9. 09:27 |
| Spravne ukoncenie multithread aplikacie - architektura | 31 | včera 19:51 |
python a formátování textu - programátorská challenge ![]() |
3 | včera 15:02 |
| PHP - uložení souboru - Permission denied | 1 | včera 12:15 |
| Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
| Nasadit DNSSEC na presmerovanie? | 2 | 21.9. 23:07 |
| UEFI particiu Debianu prepisal Windows | 23 | 24.9. 21:45 |
| Debian 10 - Boot error | 7 | 22.9. 18:57 |
| Fractional scale v GNOME 3.34 | 2 | 22.9. 18:48 |
| Ubuntu 18.04 LTS + Postfi + PHP 5.6 - jak posílat emaily? | 3 | 23.9. 19:33 |
| Linux Mint - suspend not working | 23 | 26.9. 18:35 |
| gParter - prů*er :( | 42 | 26.9. 03:28 |
| Antix - volba persistence pro Live verzi na USB key | 2 | 25.9. 16:34 |
| Centos7 - Docker | 3 | 26.9. 11:00 |
| TV v domacnosti | 17 | včera 23:57 |
| LO Impress nezobrazuje na externím monitoru | 1 | 26.9. 19:51 |
| Jak zjistit vytizeni CPU a GPU pri hrani? | 8 | včera 08:39 |
| Uvolnění místa na root disku? | 10 | včera 12:20 |
| Zalomení prostého textu s odrážkami | 1 | včera 03:44 |
| Nelze změnit typ pole na not null - mysql | 8 | včera 16:59 |
| ČSOB/Poštovní spořitelna přestala podporovat Linux | 10 | včera 19:10 |
| Amavis a SpamAssassin rozdílné hodnocení | 1 | včera 14:09 |
| KUser | 3 | včera 23:42 |
| Coreelec - apk pro Android | 0 | včera 21:52 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: