Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.
Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
HW novinky: CES 2015 #2: nejen SSD M.2 s adaptérem PCI ExpressDnešní díl hardwarových novinek opět věnujeme zejména věcem z výstavy CES. Zastavíme se ale i jinde, takže nás vedle SSD pro letošní rok čekají nové počiny u MediaTeku, informace k novým Radeonům a zase další úsměvné snažení výrobců (Ultra)HD TV.
Jaderné noviny – 10. 12. 2014: Otevření začleňovacího okna verze 3.19Stav vydání jádra. Citát týdne. Otevírá se začleňovací okno verze 3.19. Připojení programů eBPF k soketům. Rozhraní iov_iter.
Linuxové zařízení dobíjí mobilní telefony bezdrátověSpolečnost Energous představila linuxové zařízení WattUp, které za použití technologie bezdrátového dobíjení umí dobíjet kompatibilní zařízení na vzdálenost až 4,5 metru.
GNU R prakticky - 3. dílDnes se s vámi podělím o postup získání vhodné matematické funkce, jejíž křivka by protnula požadované body.
Po více než roce a půl od vydání verze 0.7 (zprávička) vyšla verze 0.8 svobodné (GPLv2) akční počítačové hry Xonotic. Z novinek lze zmínit 3 nové mapy, nové zvuky, nové menu, podporu SDL 2 nebo monstra.
Spouštěč aplikace Steam pro Linux může v některých případech smazat veškerá uživatelská data. Podrobněji například zde, neoficiální patch tady.
Spolek OpenAlt zveřejnil záznam z panelové diskuse (mp4, webm), která proběhla v pondělí 12. ledna v Brně v kině Scala po promítání filmu Internetový chlapec: Příběh Aarona Swartze (zprávička).
Bylo vydáno GNU LibreJS 6.0.8, rozšíření pro GNU IceCat a Mozilla Firefox, jež informuje uživatele o přítomnosti netriviálního proprietárního JavaScriptového kódu na zobrazované stránce. Standardně je tento kód blokován. Uživatel má možnost kód povolit. Více například ve zprávičce k GNU LibreJS 5.4.
Do 30. ledna se můžete vyjádřit k tomu, které přednášky či workshopy byste rádi viděli na letošním InstallFestu, který proběhne 7. a 8. března na pražském Strahově.
Ještě týden poběží na Indiegogo kampaň na podporu vývoje integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro GNOME pojmenovaného Builder. Cílem bylo vybrat 30 tisíc dolarů, aby se hlavní vývojář, Christian Hergert, mohl Builderu věnovat na plný úvazek 3 až 5 měsíců. Aktuálně je vybráno přes 42 tisíc dolarů, což znamená více času na vývoj a Builder vylepšený o podporu skriptování, JavaScriptu a integraci DBusu. V případě, že se povede vybrat 50 tisíc dolarů, bude to stačit také na grafický debugger a integraci s externími hardwarovými zařízeními. Rozhovor s autorem na stránkách GNOME.
V prosinci představil Mark Shuttleworth na svém blogu Ubuntu Core s transakčními aktualizacemi pomocí snappy (zprávička). V dnešním příspěvku na blogu (YouTube) se věnuje možnostem nahrazení neaktualizovaných firmwarů chytrých věcí postavených nad ARM a x86 právě systémem Snappy Ubuntu Core. Podrobněji na stránce věnované Ubuntu Core v Internetu věcí (IoT).
Feminist Software Foundation (FSF) představuje ToleranUX, první tolerantní operační systém. ToleranUX se nezaměřuje pouze na uživatelský prostor a prostor jádra. Důraz je kladen na bezpečný prostor. Tradiční unixová filozofie je výsledkem mužského šovinismu. Proč by měl dělat program pouze jednu věc a to pořádně? Ať si každý program dělá co chce. Řada klasických unixových příkazů byla přejmenována. Příkaz kill byl nahrazen příkazem fire, přece se nebudou procesy zabíjet. Příkaz man byl nahrazen příkazem wymyn. Příkaz history příkazem herstory. Už nikdy žádné mount, ale embrace...
SatoshiLabs a Paralelní Polis organizují víkendový hackathon zaměřený na kryptografii pojmenovaný /crypto^HACK. Bude se konat 6.–8.2. (pátek–neděle) v Praze v prostorech Paralelní Polis. Na místě budou po dobu celého konání akce k dispozici mentoři ze SatoshiLabs. Více informací se nachází na stránkách akce, případně na facebookové události.
Společnost WhatsApp představila WhatsApp Web, webové rozšíření své proprietární multiplatformní aplikace WhatsApp Messenger umožňující výměnu zpráv a multimediálních souborů mezi vlastníky chytrých telefonů. Nejedná se o náhradu mobilní aplikace, ale pouze o její rozšíření. Uživatel se přihlašuje naskenováním QR kódu. Telefon musí zůstat připojen k internetu. Aktuálně je podporován pouze prohlížeč Google Chrome. Na podpoře dalších prohlížečů se pracuje. [OMG! Chrome!]
Google Chrome 40 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 40.0.2214.91 pro Windows, Mac a Linux opravuje především 62 bezpečnostních chyb. Řada z nich byla odhalena pomocí nástrojů AddressSanitizer a MemorySanitizer.
Byl vydán Adobe Flash Player ve verzích 16.0.0.291 a 11.2.202.438. Dle bezpečnostního upozornění APSB15-02 je opravena závažná bezpečnostní chyba CVE-2015-0310 v současnosti zneužívaná k cíleným útokům. Nainstalovanou a doporučenou verzi Adobe Flash Player, spolu s odkazem ke stažení, lze zjistit na stránce About Flash Player.
Vývojový tým OpenSSL vydal verzi 1.0.2 kryptografické knihovny OpenSSL. Jedná se o první verzi z nové větve 1.0.2. Větve 0.9.8 a 1.0.0 budou podporovány do konce letošního roku. Větve 1.0.1 a 1.0.2 do konce následujícího. Vydána byla také nová verze konkurenční knihovny LibreSSL. Nejnovější verze 2.1.3 řeší například bezpečnostní problém CVE-2015-0206.
29. ledna 2014 večer se v Brně koná první DevOpsClub – otevřené setkání lidí, kteří se pohybují okolo vývoje, nasazování a provozu aplikací.
| Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
| cisco switch a tagovani/odtagovani odchozich/prichozich paketu | 3 | 22.1. 16:16 |
| Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
| Prezentace pouze jedné fotky | 1 | 18.1. 04:18 |
| Organizování SQL dotazů | 3 | 22.1. 10:06 |
| PHP, MySQL a SQL injection | 7 | včera 20:17 |
| Jak spustit shell/bash script v terminálu jinak než v terminálu | 6 | 22.1. 23:25 |
| Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
| ssh uživatele s databazi | 6 | 21.1. 17:48 |
| Je adresář opravdu soubor? | 6 | včera 12:23 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: