Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ScienceMag.cz: Polovodiče a záporný index lomu grafenuMůžeme postavit počítač silnější než Turingův stroj a jak s tím souvisejí černé díry? Úvod do smyčkové kvantové gravitace. Generátor náhodných čísel a hádání z papírků, uvěříte tomu? Voda v uhlíkových nanotrubičkách. Co si ťuhýk myslí o rozdílech mezi strakou a sojkou. Hyperloop.
Jak vytvořit chatbot ve službě Conversation na platformě Bluemix od IBM?Nezadržitelným trendem dnešní doby je automatizace mnoha procesů i včetně automatizace komunikace v elektronických komunikačních kanálech. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit platformu, kterou si můžete spustit skrze webový prohlížeč a používat chytré nástroje, které vám usnadní práci programátora či vývojáře aplikací. To je Bluemix.
Byla vydána verze 1.0.0 emulátoru terminálu Terminology postaveného nad EFL (Enlightenment Foundation Libraries). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
DevConf.cz 2017, již devátý ročník jedné z největších akcí zaměřených na Linux a open source ve střední Evropě, proběhne od pátku 27. ledna do neděle 29. ledna v prostorách Fakulty informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Letos je povinná registrace.
Øyvind Kolås, hlavní vývojář grafických knihoven GEGL a babl, které využívá grafický program GIMP, žádá o podporu na Patreonu. Díky ní bude moci pracovat na vývoji na plný úvazek. Milník 1000 $, který by stačil na holé přežití, se již téměř podařilo vybrat, dalším cílem je dosažení 2500 $, které mu umožní běžně fungovat ve společnosti.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, upozorňuje na svém blogu, že nový Inkscape 0.92 rozbíjí dokumenty vytvořené v předchozích verzích Inkscape. Problém by měl být vyřešen v Inkscape 0.92.2 [reddit].
Program letošního ročníku konference Prague PostgreSQL Developer Days, která se koná již 15. a 16. února 2017 na ČVUT FIT, Thákurova 9, Praha 6, byl dnes zveřejněn. Najdete ho na stránkách konference včetně anotací přednášek a školení. Registrace na konferenci bude otevřena zítra (24. ledna) v brzkých odpoledních hodinách.
Lednový Prague Containers Meetup se koná ve čtvrtek 26. ledna 2017 od 18:00 v Apiary, Pernerova 49, Praha 8. Přijďte se podívat na přednášky o Enterprise Kubernetes a Jenkins as a code.
Po sedmi měsících vývoje od vydání verze 5.7 byla vydána verze 5.8 (YouTube) toolkitu Qt. Z novinek lze zmínit například Qt Lite pro vestavěná zařízení. Nově jsou plně podporovány moduly Qt Wayland Compositor (YouTube) a Qt SCXML (YouTube). Současně byla vydána verze 4.2.1 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator.
Byla zveřejněna pravidla hackerské soutěže Pwn2Own 2017, jež proběhne od 15. do 17. března v rámci bezpečnostní konference CanSecWes ve Vancouveru. Soutěžit se bude o více než milion dolarů v pěti kategoriích. Letos se bude útočit i na Ubuntu. Jedná se již o 10. ročník této soutěže.
Do prodeje (Farnell) se dostal jednodeskový počítač Tinker Board (unboxing). Jedná se o konkurenci Raspberry Pi 3 od společnosti Asus. Porovnání (jpg) těchto počítačů například na CNXSoft. Cena Tinker Boardu je 55 £.
Byl vydán Mozilla Firefox 51.0. Z novinek lze upozornit například na upozorňování na přihlašování přes nešifrované spojení (HTTP), podporu pro přehrávání bezeztrátového formátu FLAC nebo podporu WebGL 2. Podrobné informace v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Po více než roce vývoje od vydání verze 1.8 a 6 600 změnách byla vydána verze 2.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit například podporu Microsoft Office 2013. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Byla vydána verze 2.10 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Z novinek lze zmínit nástroj pro anonymní sdílení souborů OnionShare. Řešeno je několik bezpečnostních problémů. Podrobný přehled změn v changelogu.
Nadace Raspberry Pi na svém blogu představila (YouTube) nový stostránkový anglicky psaný časopis Hello World primárně určený pro učitele informatiky a výpočetní techniky. Stejně jako časopis MagPi je i Hello World volně ke stažení (pdf).
Mozilla.cz informuje, že Firefox přinese drobná vylepšení vstupních polí. V nových sestaveních Firefoxu se objevují drobná, ale užitečná vylepšení vstupních polí, která mohou pomoci při každodenním prohlížení webu. Prvním z nich je možnost vyhledávat v dlouhých seznamech možností – je-li seznam moc dlouhý, zobrazí se u výběru malé vyhledávací políčko. Dále Mozilla pracuje na implementaci vstupních políček pro datum a čas podle standardu HTML5.
Na AbcLinuxu bylo diskutováno před čtyřmi lety, ale určitě neuškodí si připomenout. Kopírování příkazů z webových stránek může být hodně nebezpečné, aneb není ls -lat jako ls -lat [reddit].
Google Chrome 56 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 56.0.2924.76 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo také 51 bezpečnostních chyb. Mariusz Mlynski si například tentokrát vydělal 32 337 dolarů za 4 nahlášené chyby. V prosinci si vydělal 22 500 dolarů za 3 nahlášené chyby.
Tým vývojářů KDE ve spolupráci se společností Slimbook představil notebook KDE Slimbook s předinstalovaným KDE neon, tj. nejnovější verzí KDE softwaru nad Ubuntu LTS. KDE Slimbook s Intel i5 lze předobjednat za 729 €. Verzi s Intel i7 za 849 €.
Byly vydány verze 1.1.0d a 1.0.2k kryptografické knihovny OpenSSL. Dle bezpečnostního upozornění 20170126 byly opraveny 4 bezpečnostní chyby: CVE-2017-3731, CVE-2017-3730, CVE-2017-3732 a CVE-2016-7055.
Bylo vydáno (pdf) již čtyřiapadesáté číslo stostránkového anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači. K dispozici je také jako papírový časopis za 5,99 £.
Po více než dvou letech vývoje oznámili vývojáři programu RawTherapee vydání jeho páté verze. Kromě obvyklé podpory nových fotoaparátů, přidání nových nástrojů (Vlnka, Retinex), optimalizací a vylepšení existujících nástrojů, podporuje tato verze nově i GTK+3.
V Brně probíhá DevConf.cz 2017, již devátý ročník jedné z největších akcí zaměřených na Linux a open source ve střední Evropě. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Sledovat je lze i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Twitteru.
Po šesti týdnech od vydání linuxové distribuce Linux Mint 18.1 s kódovým jménem Serena a prostředími Cinnamon a MATE (zprávička) byla oznámena také vydání s prostředími KDE a Xfce. Podrobnosti v poznámkách k vydání (KDE, Xfce) a v přehledech novinek s náhledy (KDE, Xfce). Linux Mint 18.1 je podporován do roku 2021.
Byly zveřejněny informace o bezpečnostní chybě ve verzi 4.5.0 terminálového multiplexeru GNU Screen. Tato nejnovější verze, jež byla vydána 18. ledna, přinesla mimo jiné možnost definovat si pomocí volby -L název log souboru a právě této volby lze zneužít k lokální eskalaci práv.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Jak je to s DDR | 39 | včera 17:34 |
X230, T430 a NEC uPD 720202 | 15 | včera 21:29 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
std::ofstream::open a string s nulovými znaky | 23 | 23.1. 21:48 |
Skipfish - Query injector vector v jednoduchom priklade | 0 | 24.1. 12:44 |
Můžu vložit return do podmínky když není v žádném cyklu? | 6 | včera 20:01 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
ZFS - errors: 33265615 data errors, use '-v' for a list | 17 | 25.1. 00:38 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: