Portál AbcLinuxu, 14. května 2025 12:11
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 25. 10. 2012: Energeticky efektivnější plánovačAktuální verze jádra: 3.7-rc2. Citáty týdne: Rob Pike, Andrew Morton, Jiří Slabý, Dave Airlie. Zdrojový kód ovladače VideoCore pro Raspberry Pi uvolněn. Shlukování drobných úloh.
Konference Internet a Technologie 12 bude ve znamení projektů spojených s akademickou půdouJubilejní pátý ročník konference věnované aktuálním internetovým technologiím se uskuteční v sobotu 24. listopadu. Setkání pořádá sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, a CESNET, který buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu pro výzkum, vývoj a vzdělávání v České republice.
LinuxAlt 2012I letos se první listopadový víkend v Brně konal LinuxAlt. Akce si tradičně drží dobrou úroveň — pojďme se podívat, jak to vypadalo tentokrát.
Newerth – Savage XR: seber kladivo, vylešti zbroj a vyraž!Provětrat si hlavu a dopřát si pár přesných zásahů do nepřítelova těla nebo naopak nenechat zahálet mozkové závity a postavit kvetoucí impérium? A proč ne obojí zároveň?
Komiks xkcd 924: 3D tiskárnaXKCD česky.
HW novinky: Intel začal prodávat Larrabee, AMD kontruje dvoučipovou FireProDalo by se říci, že nyní již konec světa klidně může nastat. Peklo definitivně zamrzlo, Strýček Heini i Strýček Hermy mají u nosů rampouchy a vy pomalu můžete vykrmovat hodně velké prasátko. Intel Xeon Phi Coprocessor 5110P, výpočetní karta s 60 x86 jádry je hlavním hitem tohoto týdne. Aspoň doufejme…
Oracle představuje kontroverzní projekt RedPatch. Cílem projektu je "rozsekat" poskytované zdrojové kódy jádra RHEL na jednotlivé patche a dát je k dispozici pomocí GITu. V únoru loňského roku změnil Red Hat způsob poskytování zdrojových kódu jádra RHEL. Jednotlivé patche na jádro byly nahrazeny zdrojovými kódy jádra s již aplikovanými patchi (Snaží se Red Hat komplikovat práci Oraclu?, Red Hat opravdu ztěžuje práci Oraclu). Diskuse k RedPatch také na LWN.net.
Po nedávném vydání alfaverze desktopového prostředí E17 se objevil také plán, jak by to mělo být s dalšími verzemi: beta má vyjít 1. prosince a finální vydání je naplánováno na konec májského kalendáře, tj. 21. prosince.
Na blogu CZ.NIC dnes vyšel další report spojený s projektem Honeynet. Jiří Machálek z Laboratoří CZ.NIC v něm mimo jiné píše: "Tentokrát jsme útočníky seskupili podle jejich autonomních systémů, oproti původnímu přehledu jednotlivých adres. Důvodem je výskyt rovnoměrnějších útoků více strojů z jednoho AS, které by jinak obsadily většinu z prvních deseti míst v přehledu jednotlivců. Nejčastěji se připojovaly adresy z AS3462 (Tchaj-wan) a šířily tuto verzi červa Conficker (konkrétně 19630 případů). Další místo patří ruskému AS8402, jehož stroje nás napadly jinou verzí (7472 případů). Soutěž jednotlivců by vyhrála IP adresa 212.56.215.250 z Moldavska, která se připojovala téměř stotisíckrát, což je více než dvojnásobek proti minulému období." Součástí textu jsou také mapa nějčastějších útoků, přehled zachyceného malwaru nebo nejfrekventovanějších přihlašovacích jmen a hesel útočníků.
Projektu Honeynet bude věnována také jedna z přednášek konference Internet a Technologie 12.GUG ČVUT, který se po DevFestu proměnil na GDG ČVUT, bude pořádat 19.11. od 18:00 druhou přednášku z nepravidelného cyklu aDev Meetup.
Tentokrát bude naším hostem Tomáš Kypta ze společnosti Inmite a bude nám přednášet o "Stylování ActionBaru" a následně se přesuneme do blízkého baru, kde bude pokračovat diskuze.
"Google doporučuje pro aplikace určité designové zásady, ty ale nemusí kreativitě a aplikacím vždy dostačovat. Proto se dozvíme jak při stylování ActionBaru postupovat, kterých zásad je dobré se držet a čeho se vyvarovat."
Vstup zdarma, registrace nutná ve formuláři zde http://goo.gl/6oBhg a Google+ je zde
Zítra, v úterý 13. listopadu se od 20:00 na pražském Strahově odehraje přednáška "Svět openSUSE", která představí distribuci openSUSE a její ekosystém. Pokud vás tato zelená distribuce někdy lákala, přijďte se podívat a poznat ji blíže. Akce je otevřena široké veřejnosti a vstup je zdarma. Více se dozvíte na webu Střediska unixových technologií.
Používáte PGP a nikdo Vám nevěří? Chcete podepsaný SSL certifikát zadarmo? Stavte se tento čtvrtek po páté hodině večer v pražské pobočce SUSE!
O co půjde? Budeme se vzájemně ověřovat a podepisovat si svoje GPG klíče. Aby to šlo všechno dobře a jednoduše, je třeba přijít s papírky na nichž bude vytištěn Váš GPG fingerprint. Pro snadné vygenerování doporučujeme použít následující stránku:
http://openpgp.quelltextlich.at/slip.html.
Druhá část programu se bude skládat z udělovaní bodů pro CAcert. CAcert je web of trust který Vám po dosažení 50-ti bodů umožní nechat si podepsat vaše SSL certifikáty od jejich certifikační autority. Zatím sice této autoritě věří jen někdo, ale zase je to zdarma. Abyste byli ověřeni, budete potřebovat si vzít sebou dva vládou vydané dokumenty potvrzující Vaší identitu. Aktuálně máme zajištěny dva lidi, schopné udělit dohromady 20-25 bodů, ale hledáme a oslovujeme další.
Takže ve čtvrtek večer v SUSE, občanky a pasy sebou, jinak Vám ani tam nikdo věřit nebude.
Byl aktualizován seznam 500 nejrychlejších superpočítačů na světě TOP500. V červnu nejrychlejší Sequoia se dostal na druhé místo. Aktuálním nejrychlejším superpočítačem je Titan s operačním systémem Cray Linux Environment od společnosti Cray.
H Online informuje, že programovací jazyk Go o víkendu oslavil své třetí narozeniny. Od svého představení v listopadu 2009 přilákal více než 300 přispěvatelů a je používán organizacemi jako jsou například Canonical, BBC, SoundCloud a pochopitelně také Google. Vývojáři v březnu tohoto roku vydali první stabilní verzi 1.0 a momentálně pracují na verzi 1.1.
Chris Lattner se zmínil, že vývoj LLVM by potřeboval více „vlastníků“ kódu — tedy správců, kteří by měli na starosti konkrétní část kódu a byli zodpovědní za jeho vývoj, dokumentaci a také sloužili jako kontaktní osoba pro danou část kódu. Ve vývojářské e-mailové konferenci následně začala debata mimo jiné o tom, jaké by vhodný kandidát měl mít vlastnosti a znalosti. Zdroj: Phoronix.
Na MobilManii vyšel rozhovor s českými vývojáři her pro Android, studia Playito. Tématem článku je pirátství, které na Androidu podle jejich zkušeností činí 98 až 99 % - jen něco přes procento uživatelů má placenou aplikaci nainstalovanou legálně. Překvapivým zjištěním je to, že na iOS je to ještě o trochu horší.
Do e-mailových konferencí různých *BSD operačních systémů přišla zpráva volající po vzniku jednotného OS, který by si ze všech vzal to nejlepší. Autor zprávy se představil jako mladý naivní sysadmin a jako výhodu svého návrhu vidí vyšší konkurenceschopnost takového systému. Ačkoliv není příliš pravděpodobná, stála by podle vás podobná varianta za to?
Vyšla verze 2.0 LuaJIT, Just-In-Time kompilátoru pro Lua. Oproti verzi 1.1.x prináší vedle bugfixů celou řadu zlepšení zahrnující podporu více platforem a architektur, podporu C++ výjimek, kompilaci rekurzivního kódu, zlepšenou optimalizaci bytekódu či nový build systém. Více zde.
Zveme vás na 86. sraz příznivců svobodného SW, který se bude konat v pátek 16. listopadu od 18 hodin v restauraci U Dřeváka na ulici Dřevařská 22. Těšíme se na vás. LvB
The H informuje o vážné, již opravené, bezpečnostní chybě ve Skype. Několik měsíců stačila k nabourání se do libovolného Skype účtu pouhá znalost emailové adresy oběti. Stačilo si vytvořit nový účet, zadat emailovou adresu oběti, přihlásit se na nový účet a požádat o obnovu hesla. Odkaz pro obnovení hesla se seznamem účtů s danou emailovou adresou, tj. také účet oběti, byl zaslán rovněž do okna Skype.
SC Magazine informuje, že řada routerů společnosti Telstra obsahuje vážnou bezpečnostní chybu – zařízení totiž obsahují přihlašovací jména a hesla přímo v kódu firmwaru. Na problém upozornil Roberto Paleari, který také objevil jinou chybu spojenou s nedostatečným ošetřením vstupů. Telstra pracuje na nápravě a snaží se co nejrychleji distribuovat záplatu firmwaru.
Na serveru packetlife.net lze nalézt zajímavé příklady síťových protokolů v konkrétních příkladech. Lze je prohlížet přímo na webu či stáhnout jako pcap soubory.
Bylo oznámeno vydání Parsix GNU/Linux 4.0 s označením „Gloria“. Tato verze přináší nové verze programů (například je to první verze s GNOME 3), nového správce softwaru, nový vzhled a podobně. Více informací naleznete v poznámkách k vydání. Jedná se o distribuci založenou na testing větvi Debianu, verze 4.0 odpovídá snapshotu ze 7. listopadu.
Glyn Moody (The H Open) zpovídal Linuse Torvaldse. V rozhovoru se dočtete o tom, jak se za posledních asi deset let změnil Linux, jaderná komunita a Linusova pozice ve vývoji.
Vyšel Skype 4.1 pro Linux. Zatím nejsou k dispozici informace o změnách v této verzi, ale web Skype ji nabízí ke stažení.
Projekt Cyanogenmod se důsledkem vnitřních neshod přesunul na doménu cyanogenmod.org. Vlastník domény v TLD .com nejprve zneužíval svého postavení, kdy se při jednáních s třetími stranami vydával za jiné členy komunity, následně při konfrontaci s důkazy začal požadovat peníze za doménu a když je nedostal, tak začal vyhrožovat změnami v DNS.
Dnes probíhá KDE 4.9 Test Day. Uživatelé mají možnost vyzkoušet nové funkce a opravy chyb v KDE Plasma Workspaces i aplikacích jako Rekonq, Calligra Suite, KDE IM (Telepathy), Dolphin, Okular, Konsole atd. Nechybí také testování integrace KDE s hardware: Bluetooth, podpora více monitorů (Multihead), tiskárny, KMix (zvuk) a applet baterie.
Pokud máte zájem zúčastnit se osobně konference Internet a Technologie 12, neváhejte a co nejdříve se přihlaste. I když je možné se registrovat až do 19. listopadu, už teď je velká část ze 130 míst obsazena. Registrační formulář, stejně jako program akce a další informace, je k dispozici na stránkách www.nic.cz/it12.
Konference Internet a Technologie 12 se letos koná již po páté. Jejími pořadateli jsou tentokrát sdružení CZ.NIC a CESNET. Partnerem akce je Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, v jejíž prostorách na Malostranském náměstí v Praze se bude setkání konat. Mediálními partnery konference Internet a Technologie 12 jsou i servery AbcLinuxu.cz a ITbiz.cz.Intel pracuje na ovladači PowerClamp, jehož smyslem je umožnit správcům omezovat výkon systému kvůli rozpočtovým omezením na spotřebu energie, omezení vyzařování tepla a tak podobně. Ovladač by se mohl objevit už v Linuxu 3.8.
LWN.net upozorňuje na další z řady bizarních chyb v UEFI. Matthew Garrett (mjg59) při instalaci Fedory na počítači Lenovo Thinkcentre M92p zjistil, že UEFI tohoto počítače dokáže zavést pouze "Windows Boot Manager" nebo "Red Hat Enterprise Linux". Instalace Fedory proběhne bez problémů, po restartu počítače se ale ve výběru nainstalovaných operačních systémů vůbec neobjeví. Nejedná se přitom o problém s UEFI Secure Boot. Po bližším zkoumání bylo zjištěno, že UEFI v Lenovu Thinkcentre M92p řetězec "Fedora" prostě ignoruje. Dokáže zobrazit pouze "Windows Boot Manager" nebo "Red Hat Enterprise Linux". Uživatelům Fedory a dalších linuxových distribucí tak nezůstává nic jiného, než povolit Legacy Boot.
Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
Nejde mi zvuk, něco jsem odinstalovala. Může mi někdo poradit prosím? | 4 | 15.11. 18:22 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Zdielanie scanneru po sieti... | 3 | 12.11. 11:16 |
WiFi router nedostupný/neviditelný z Linuxu, z Win bezproblémově | 7 | 12.11. 19:39 |
format nebo odstraneni hesla z harddisku chraneneho heslem | 10 | 12.11. 17:50 |
Defekt v obrazu | 21 | včera 17:04 |
spolehlivý HDD .. dá se ještě sehnat ? | 21 | 15.11. 09:57 |
CPU do serveru | 7 | 13.11. 19:50 |
Mini ITX riešenie s podporou virtualizácie | 4 | včera 22:18 |
z GF 7600 GT DDR3 na Radeon HD 6570 DDR3 | 2 | včera 12:03 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Dva součty v podselectu | 2 | 14.11. 12:33 |
Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
Zalomení slupců v prostředí multicols | 2 | 15.11. 20:10 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
whiptail - problém s volbou | 7 | 13.11. 14:23 |
Programování v CoDeSys | 2 | 13.11. 11:20 |
stažení adresáře podle data (wget?) | 1 | 14.11. 23:14 |
BASH spusteni rsync s $OPT ve ktere je ' | 11 | 14.11. 12:37 |
problém se sčítáním v shellu | 8 | včera 02:38 |
Je Ch písmeno? | 90 | včera 15:04 |
Spousteni cgi scriptu pod pravy uzivatele | 3 | 15.11. 13:17 |
Web Window Manager - alternativa k WinLIKE | 5 | 14.11. 12:09 |
Distribuce python modulů a submodulů | 4 | 15.11. 10:04 |
refresh "div" pomocí "selectu" a načtení dat z mysql | 3 | včera 12:08 |
Zjistovani pritomnosti argumentu u getopt | 0 | 15.11. 21:37 |
Jak načíst každou třetí položku v poli? | 23 | včera 00:04 |
hledani optimalni kombinace slozeni | 6 | včera 18:58 |
Bash a PHP | 1 | včera 08:56 |
CSS + jQuery | 1 | včera 17:32 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Expiracia ssl certifikatu | 6 | 13.11. 13:10 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
openbsd | 5 | včera 20:17 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.