Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Já bych ale v žádném případě nerozlišoval podle typu stroje. Například mám Mandrivu na Pentiu 133 s 32 MB RAM. V textovém režimu běží skvěle a dokonce se mi podařilo spustit IceWM, když bylo hezké počasí. Naopak s Archem se moje Centrino na 1,6 GHz s 512 MB RAM pořádně nadře, protože tam mám KDE se všemi možnými udělátky.
Jde výhradně o to, jaké grafické prostředí člověk zvolí a jaké daemony chce využívat. Základní softwarové balíky jsou ve všech běžných distrech stejné a pochybuju, že by tam byl nějaký podstatný rozdíl v rychlosti. Takže do těch 800 MHz by tam mělo být něco jiného než KDE a od 800 MHz nahoru se hodí KDE, protože je hodně intuitivní a začátečníka neodkopne.
Naprosto ideálním řešením by byla možnost volby grafického prostředí při přihlášení - každý by si vybral, co mu vyhovuje a měl by možnost vyzkoušet, jak rychle co běží. (Beztak je to v 90% případů celkem jedno.)
Výše zmíněné podmínky splňuje jakákoliv Linuxová distribuce, takže není co řešit.
No... V rukou zkušeného uživatele samozřejmě. Tady ale asi jde o systém, který by byl do značné míry laicky použitelný a konfigurovatelný, takže by možná stálo za to výběr trochu zúžit.
Hele a co tam dat takhle starou distribucu
Mandrake 9.2 bych doporucil ta beha uplne skvele a ktomu na starych PC
Tiskni
Sdílej: