Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Aktuality a zajímavosti ze světa linuxových distribucí (a systémů BSD).
Podzimní týdny přinesly Red Hat Enterprise Linux 8.5 s řadou alternativních sestavení včetně posledního CentOS Linuxu 8.x, nový Endless OS založený na Debianu „Bullseye“, oznámení Amazon Linuxu v jiné podobě, mezi aktualizovaný systémy byly mobilní Sailfish OS, specializované serverové distribuce Proxmox, desktopové Q4OS a deepin, multimediální Lakka a OSMC, Clonezilla live, dále IPFire či NuTyX.
Vydání Fedora Linux 35 bylo odloženo až na začátek listopadu. Dále podzimní dny přinesly finální, na Linuxu založený TrueNAS SCALE, naopak oznámení konce Project Trident, přechod antiX či Raspberry Pi OS na Debian „Bullseye“ a řadu opravných vydání: OpenWrt, Trisquel, Tails nebo LibreELEC.
V říjnu bylo dosud vydáno Ubuntu 21.10, OpenBSD 7.0 nebo ruská, na Mandrivě založená ROSA Fresh Desktop R12. Na Debian „Bullseye“ přešly jeho deriváty bez systemd Devuan a MX Linux. Také byly aktualizovány distribuce KaOS, GhostBSD, Porteus Kiosk, Redcore Linux či NuTyX.
Babí léto přineslo aktualizace řady více či méně specializovaných distribucí: přechod na Debian 11 v projektech Emmabuntüs DE4 nejen pro vzdělávání, Q4OS také s desktopovým prostředím Trinity, stabilní obrazy PureOS firmy Purism, dále Redo Rescue pro práci s diskovými oddíly, pokračující experimenty v EasyOS a mezi tím vším občerstvení MidnightBSD, Ubuntu Touch, Lakka, IPFire, Tails, Feren OS či Debianu.
Na sklonku léta vyšel nový Whonix, podíváme se na systém pro klientské stanice ThinStation a aktualizovány byly také distribuce Finnix, Lakka, GhostBSD, Tails, Kali, Ubuntu LTS, Sailfish OS nebo Sparky Linux.
Závěr letních prázdnin a začátek školního roku přinesly několik významných vydání, LibreELEC s novým Kodi, příručky Linux From Scratch nebo novou stabilní větev OpenWrt, a také aktualizace Clonezilly, Ubuntu LTS, EndeavourOS, EasyOS či NuTyXu.
V srpnu byl vydán nejen stabilní Debian 11 „Bullseye“, ale i nový OSMC, elementary OS, Zorin OS, IPFire nebo Sparky Linux. Aktualizací se dočkaly také Tails, Manjaro či KaOS.
Distribuce siduction koncem července oslavila 10. výročí. Jinak byly od poloviny července vydány také nové stages Gentoo, aktualizace více či méně specializovaných distribucí IPFire, GParted Live, Grml, OPNsense, 4MLinux nebo Lakka.
Mezi červencovými vydáními figurují Proxmox Virtual Environment a Mail Gateway založené na chystaném Debianu 11 „Bullseye“, který byl mezitím zcela zmrazen; finální EasyNAS 1.0; dále aktualizace desktopových distribucí Linux Mint a Solus, metadistribuce T2 SDE, „živé“ distribuce Tails nebo mobilního systému Ubuntu Touch.
Druhá polovina června a začátek prázdnin přinesly vydání např. Koozali SME Server, Alpine Linuxu, dalších sestavení RHEL 8 či SUSE Linux Enterprise; Pop!_OS vyšel s vlastní variací GNOME; dále dorazily aktualizace řady specializovaných linuxových distribucí jako Network Security Toolkit, Lakka a IPFire, obrazů Debianu, KaOS, Q4OS nebo také distribuce NuTyX, která ovšem končí.
Od května byla vydána řada alternativních sestavení Red Hat Enterprise Linuxu 8, openSUSE Leap a odpovídající GeckoLinux, dále linuxové distribuce OSGeoLive, Simply Linux, Univention Corporate Server, Clonezilla live, Kali Linux, NixOS, Tails, Rescuezilla, Lakka, Redcore Linux nebo mobilní systémy Sailfish OS či JingOS.
Květen přinesl nová vydání linuxové distribuce Bodhi, systému Lakka pro retrohráče, metadistribuce T2, BSD systémů DragonFly BSD, NetBSD a NomadBSD, provázená aktualizacemi GNU Guix, Ubuntu Touch, GeckoLinuxu, antiX Linuxu, Red Hat Enterprise Linuxu 8 či AV Linuxu…
Vyšla Fedora 34. Přelom dubna a května přinesl také nový Calculate Linux a aktualizace unixových systémů GhostBSD, OpenBSD a OpenIndiana nebo specializovaných linuxových distribucí KaOS, Proxmox Virtual Environment, GParted Live či IPFire.
Během dubna bylo doposud vydáno FreeBSD 13.0, Ubuntu 21.04 s oficiálními deriváty a mezitím také aktualizace EasyOS Dunfell, Proxmox Backup Server, EndeavourOS, Tails, Univention Corporate Server a pak také metadistribuce T2. Naopak skončí distribuce Zeroshell. OPNsense oznámilo plán přechodu na FreeBSD.
Začátek jara přinesl první veřejné vydání AlmaLinuxu (jednoho z pokračovatelů CentOS), hojnost aktualizací linuxových distribucí – Porteus Kiosk, Manjaro, Tails, KaOS, 4MLinux, Debian, IPFire, Parrot, Proxmox Mail Gateway, deepin, JingOS, MX Linux – a také završení jednak poměrně kuriózního projektu Collapse OS, jednak ztrátu financování amerického státního projektu TENS pro zabezpečenou vzdálenou práci.
V březnu se dostalo aktualizací příručkám (Beyond) Linux From Scratch, distribucím NomadBSD, Qubes OS, Raspberry Pi OS, MakuluLinux a SystemRescue, posléze pak mobilnímu systému Ubuntu Touch a distribuci Linux Kodachi.
V závěru února vyšla finální Mageia 8. Ještě předtím byly vydány také aktualizace linuxových distribucí siduction, Q4OS, mobilního Sailfish OS, Tiny Core, Void, Netrunner, PCLinuxOS, GeckoLinux, Tails, Kali a Garuda – nebo také *BSD pfSense.
V první polovině února vyšly Linspire 10 a OpenMandriva LX 4.2. Také byly aktualizovány obrazy dalších linuxových distribucí EndeavourOS, Solus, Ubuntu 20.04, Debian „Buster“, PCLinuxOS, Finnix a Devuan.
V druhé polovině ledna Red Hat oficiálně oznámil rozšíření bezplatných licencí pro Enterprise Linux po oznámení konce dosavadních sestavení CentOS. Ubuntu se rozhoduje o podobě desktopu pro vydání 21.04. Také byly aktualizovány specializované, na Debianu založené linuxové distribuce OctoPi, Tails, Zentyal Server, Clonezilla live a GParted Live, a pak také *BSD systém OPNsense.
Od začátku roku se do poloviny ledna sešla sbírka aktualizací řady distribucí a několik zcela nových projektů: AlmaLinux, jeden z nástupců CentOS, ze starších i mladších distribucí Slackel, Garuda Linux, Puppy Linux, Linux Mint, Raspberry Pi OS, GamerOS, Alpine Linux, GhostBSD, KaOS, Zeroshell… Artixu se vyvíjí nový instalátor. Netradiční námět na linuxovou distribuci představuje Glacies.
V prosinci Google v tichosti převzal firmu Neverware, která poskytuje alternativní sestavení ChromiumOS. Od poloviny měsíce do konce roku byly aktualizovány linuxové distribuce NuTyX, Tails, Ubuntu Touch, Q4OS, Kwort, IPFire, 4MLinux a deepin.
V první polovině prosince vzbudil rozruch plán ukončit vydávání CentOS jako alternativního sestavení Red Hat Enterprise Linuxu a ponechat pouze CentOS Stream. Po deseti letech vyšla metadistribuce T2 SDE. Vedle toho také proudily aktualizace distribucí – Univention Corporate Server, NethServer, Raspberry Pi OS, Manjaro, Debian, Garuda, CRUX, Zenwalk, Batocera, GeckoLinux nebo Rescuezilla.
Čtvrtletní vydání Kali Linuxu, XCP-ng s dlouhodobou podporou, AV Linux založený na MX Linuxu, radikální změny v Sabayon Linuxu nebo aktualizace distribucí IPFire, Tails, Proxmox Mail Gateway a Virtual Environment, EasyOS, KaOS, GParted Live, openmamba, GNU GuixSD, Armbian či GhostBSD (doprovázeno koncem spřízněného FuryBSD). To přinesla druhá polovina listopadu.
Do poloviny listopadu Firma Proxmox vydala nový Backup Server a dále byly aktualizovány rozličné linuxové distribuce LibreELEC, Ubuntu Touch, Endless OS, Clonezilla Live, Feren OS, MX Linux, CentOS 7 a Oracle Linux 8, PrimTux a nelinuxové MidnightBSD.
V řádném termínu vyšly podzimní Ubuntu i Fedora. Začaly se rojit příslušné aktualizace derivátů Ubuntu jako Pop!_OS a Voyager Linux. Firma iXsystems označila sjednocený TrueNAS 12.0 založený na FreeBSD za stabilní. Vydán byl také nový open-source RISC OS. Dále řada distribucí dostala větší či menší balíky aktualizací: Tails, FreeBSD, Snal Linux, IPFire, NixOS, GParted Live, RHEL, Linux Lite, ArchBang, OpenIndiana Hipster
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: