Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Aktuality a zajímavosti ze světa linuxových distribucí (a systémů BSD).
Ještě před začátkem října vyšel poslední balík aktualizací RHEL 7 a odpovídajícího Oracle Linuxu. Pak následovaly novinky v Garuda Linuxu a také specializovaných distribucích IPFire, Parted Magic, Porteus Kiosk, CloudReady, Rescuezilla, Redo Rescue a Untangle NG Firewall, načež výběr uzavřely antiX, Trisquel, SystemRescue (již ne -Cd), OSMC, NetBSD a 25. výročí OpenBSD.
Druhá část měsíce září přinesla četné spíše iterativní aktualizace řady distribucí: FuryBSD, Project Trident založený na Void Linuxu, IPFire, 4MLinux, EndeavourOS (nově také pro ARM), Puppy Linux založený na Ubuntu 20.04, Ubuntu Touch, Tails, Univention Corporate Server, KaOS, Debian či Enso OS.
Na přelomu srpna a září byl v krátkém sledu aktualizován Garuda Linux, jedno z nových desktopových sestavení Archu, a dále IPFire, Q4OS, GeckoLinux nebo skupina příruček Linux From Scratch. Poté následovala také vydání distribucí Zorin OS, NuTyX, deepin a Manjaro Linux.
V druhé polovině srpna vyšel Kali Linux 2020.3, aktualizovány byly také linuxové distribuce Raspberry Pi OS (dříve Raspbian), Parted Magic, Tails či EasyOS.
Na sklonku července a v první polovině srpna vyšla celá řada zvláště inkrementálních aktualizací či občerstvení obrazů distribucí Tails, OPNsense, GeckoLinux, ruské ALT Linux, Debian, BunsenLabs, BSD Router Project, Ubuntu, GhostBSD, Finnix, KDE Neon, CAELinux, LibreELEC, MX Linux, která dostala prostředí KDE Plasma, nebo Parrot.
Druhá část července přinesla pravidelné vydání Univention Corporate Server, první výročí EndeavourOS, poslední aktualizaci obrazů Debianu 9 „Stretch“, nové obrazy KaOS, s openSUSE Leap spojený Gecko Linux a SUSE Linux Enterprise, vydání nezávislé distribuce Omarine, ožití projektu REMnux zaměřeného na analýzu malwaru nebo aktualizaci IPFire pro firewally.
Na začátku července vyšlo openSUSE Leap 15.2. Vedle toho byla od sklonku června aktualizována řada distribucí: IPFire, Tails, Project Trident, CloudReady (sestavení ChromiumOS), Citrix Hypervisor, GParted Live, Zenwalk, SolydXK, Clonezilla Live, NomadBSD, Neptune či Slackel.
Koncem června vyšel Linux Mint 20. A co předtím? Od poloviny června byly vydány balíky aktualizací CentOS a FreeBSD. Ožila distribuce Redo Rescue a její fork Rescuezilla. Vyšel také nový Calculate Linux nebo na Debianu založený Grml pro systémové administrátory. Odvážlivci mohou provozovat Ubuntu jako průběžně aktualizovanou distribuci.
První červnový týden přinesl oznámení nové, na Linuxu založené, varianty systému TrueNAS a vydání bezmála tuctu dalších distribucí: MX Linux, Devuan, Greenie, Tails, Karoshi/LinuxSchools, LibreELEC, OSMC, Turris, IPFire a Network Security Toolkit. Pak po týdenní odmlce následovalo také pravidelné vydání 4MLinuxu.
Mezi květnovými vydáními figurovaly aktualizace specializovaných distribucí jako Kali, Proxmox Virtual Environment, UBports, Q4OS, BackBox, Kodachi nebo Raspbian (nově Raspberry Pi OS), jakožto i NuTyX, Redcore či Alpine Linux. Ožila „živá“ distribuce Finnix pro správce systémů. Po delší době přišlo vydání experimentální distribuce s alternativní adresářovou strukturou GoboLinux. Vyšlo mezitím také nové OpenBSD.
Koncem dubna vyšla nejen zpožděná Fedora 32, ale i aktualizace RHEL a CentOS, distribucí založených na Debianu – Endless OS, Parrot či Simplicity – a derivátů Ubuntu 20.04 – Voyager či Pop!_OS – nebo GhostBSD. Začátek května pak přinesl aktualizace KaOS, unixu OpenIndiana Hipster, na Debianu založených TurnKey Linux, Tails, Clonezilla Live, AV Linux a nakonec i samotného Debianu 10, nebo Zentyal Server.
Ve druhé části dubna byly aktualizovány desktopové distribuce Anarchy Linux, FuryBSD, Project Trident a Manjaro, systém pro síťové prvky IPFire, balíčkovací systémy a odpovídající linuxové distribuce Guix a Nix – z velkých vydání mainstreamových distribucí to pak bylo Ubuntu 20.04 tentokrát s dlouhodobou podporou.
Tentokrát se ohlédneme za *BSD distribucí TrueOS a souvisejícími projekty, k nimž se váže i openmediavault pro síťová úložiště. Dále byla na přelomu března a dubna, potažmo v první polovině dubna aktualizována řada distribucí: Red Hat Enterprise Linux, XCP-ng, ExTiX, Rescatux, Tails, Simply Linux, AV Linux, EndeavourOS a Kanotix; z nelinuxových systémů pak NetBSD či ReactOS. Potenciálně zajímavá může být minimalistická distribuce Carbs Linux příbuzná KISS Linuxu.
Druhá polovina března přinesla aktualizace nejrůznějších linuxových distribucí založených na Debianu – Emmabuntüs, Linux Mint Debian Edition, Parrot, Univention Corporate Server či antiX – ale také japonského Berry Linuxu založeného na Fedoře, derivátu Ubuntu Bodhi s prostředí Moksha, nebo systémů pro síťové prvky IPFire a pfSense.
V první polovině března se dostalo převážně inkrementálních aktualizací distribucím Porteus Kiosk, DragonFly BSD, Kali Linux, Zorin OS, 4MLinux, FuryBSD, NomadBSD, Clonezilla Live, LibreELEC, Tails, NuTyX a AryaLinux. Bylo také oznámeno přejmenování systému FreeNAS.
Druhá polovina února přinesla aktualizace zvláště instalačních obrazů distribucí Untangle NG Firewall, Absolute Linux, Netrunner, IPFire, Manjaro, KaOS a GhostBSD. Pak byla aktualizována také kniha Linux From Scratch. Větší vydání představuje port Androidu 9.0 na architekturu x86.
V první polovině února byly aktualizovány distribuce Simplicity, elementary OS, Raspbian, IPFire, Debian, Tiny Core Linux, Freespire, Tails, Raspberry Digital Signage, Ubuntu, Project Trident, MX Linux a nelinuxový systém NetBSD. Blíží se konec CoreOS (Container Linux).
V třetí třetině ledna byly aktualizovány distribuce GParted Live, GhostBSD, Lakka, Solus, Kali, FreeNAS, OLPC OS a OPNsense, na samém začátku února pak OpenMandriva Lx.
S novým rokem přišla také nová vydání linuxových distribucí ExTiX, Qubes OS, Q4OS, KaOS, OpenWrt, Tails, IPFire, AryaLinux, SuperGamer, Raspberry Slideshow, Linux Lite či CentOS. Firma Huawei zveřejnila serverový EulerOS jako openEuler. Pokročil vývoj linuxové varianty Project Trident.
V průběhu prosince byly aktualizovány linuxové distribuce SUSE Linux Enterprise Server 12, Zorin OS, Robolinux, 4MLinux, Minimal Linux Live, Linux Mint, Peppermint OS, Alpine Linux, NuTyX, LinuxConsole, EndeavourOS, feren OS a Calculate Linux. Linux Hyperbola už nebude GNU/Linux-libre, nýbrž BSD.
Na přelomu listopadu a prosince byly aktualizovány distribuce LibreELEC, Kali Linux, Proxmox Mail Gateway a Virtual Environment, CAINE, elementary OS, Tails, Sparky Linux a NomadBSD.
V polovině listopadu byly aktualizovány obrazy distribucí Slackware Live Edition, PCLinuxOS a Debian „Buster“. Debian „Buster“ bude také obsažen v kontejnerech pro běh linuxových aplikací na ChromeOS 80. Po RHEL 8.1 následuje Oracle Linux 8.1. Aktualizován byl i systém IPFire pro firewally. Firma AT&T uvolnila DANOS jako open source. Vyšel také Zorin OS 15 Lite a Devuan 2.1.
Na přelomu října a listopadu byla vydána nová Fedora a dále Clonezilla Live, Zentyal Server, obrazy KaOS, MidnightBSD, FreeBSD, Red Hat Enterprise Linux, aktualizace Sailfish OS, OpenIndiana Hipster, alfaverze Project Trident založená na Void Linuxu, či XigmaNAS. Pokračují také práce na elementary OS.
V polovině října byl upřesněn plán přechodu Project Trident z BSD na Linux, bylo vydáno Ubuntu 19.10 s deriváty oficiálními i neoficiálními včetně Pop!_OS od System76 nebo ExTiX, pokračoval přechod distribucí – antiX, MX Linux či Tails – založených na Debianu na nové „stable“ vydání Buster a také byly aktualizovány systémy BSD Router Project, NuTyX, OpenBSD, NethServer, Ubuntu Touch a GhostBSD.
Koncem září byly aktualizovány operační systém ReactOS usilující o kompatibilitu s MS Windows či svobodná distribuce Hyperbola GNU/Linux-libre, kterou doporučuje i FSF. Do poloviny října vyšly také na Debianu založené Univention Corporate Server, Raspbian, SolydX a SolydK nebo Sparky, jakožto i nezávislá linuxová distribuce IPFire a FreeBSD distribuce XigmaNAS. Také byl vydán CentOS 8 a nový CentOS Stream. Project Trident se chystá k přechodu z *BSD na Linux. Perličkou je projekt Collapse OS pro architekturu Z80.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: