Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Byla zveřejněna databáze 1,2 milionu WiFi sítí v ČR. U každé je SSID, MAC adresa, používané zabezpečení a přibližná poloha. Zaměřovali dobrovolníci s Androidími telefony.
Tiskni
Sdílej:
Active 24 taky ryzuje prachy a jeste ma reklamu tady v tom projektu.Já to vidím na negativní reklamu vzhledem k rychlosti vyhledávání v databázi sítí :)
Představte si, že na vás bude za plotem někdo číhat, aby vás mohl na zahradě vyfotit, jak se škrábete na zadku nebo něco horšího. To prostě musí být nějak postižitelné (alespoň teoreticky)
Proč?
tak to je trestný čin stalkingu.To si úplně nemyslím. Určitě se to v zákoníku jmenuje stalking?
Co me ale trapi je prave ta buzerace googlu za to ze proste delal zaznam toho co ve vzduchu lita ...hm, to mi tak připomíná jeden příklad, co jsme měli na vysvětlenou obchodního tajemství - kdosi vymyslel superskvělý uspořádání nějaký fabriky, tak udělali vysokej plot přes kterej nebylo vidět a začli stavět ... konkurence si najala letadlo, stavbu si zvrchu vyfotila a začala stavět taky ... vynálezce pak vyhrál spor, že jim to obchodní tajemství ukradli a konkurence to mohla zavřít ... ale ty bys ve sporu jistě rozhodl jinak, vždyť si z toho letadla vyfotili jen to, co leželo na zemi, že? a vůbec, to se už můžem bavit rovnou třeba o Coca Cole, když to proženu laborkou a začnu vyrábět kopii, tak se vlastně nic neděje, dyť jsem jenom udělal analýzu toho, co po celým světě teče ... (jinak souhlasím, že není košér když je Google popotahován za to, co jinejm prochází, akorát zrovna tenhle argument "prostě dělal záznam" se moc nevyved ...)
Heslo je: sd156e84898za1 Server je: mujserverX.muj.sv kde X je cisloBeda vam jak to nekdo zneuzije! Na tento prispevek se nikdo nesmi podivat!
Ja bych byl proto aby mohli(Bill Gates, #95)
ale ty bys ve sporu jistě rozhodl jinak, vždyť si z toho letadla vyfotili jen to, co leželo na zemi, že?(kavol, #111) podle mě jasně vyplývá, že nediskutujeme o aktuální implementaci v právním systému nějaké země, nýbrž o morálce, jak by to kdo chtěl udělat. Že aktuální právní situace ne vždy odpovídá přesvědčení jedince doufám není potřeba dokazovat. Vlastněním informace jsem myslel právo „autora“ (resp. „pověřeného orgánu“, který má monopol na násilí - e.g. státu) násilím zakročit proti lidem, kteří informaci kopírují.
samotná možnost něco dělat není kriteriem správnosti (morálnosti, zákonnosti) dané činnosti
Souhlas – kdyby to tak bylo, tak nepotřebujeme žádné umělé zákony a vystačíme si s těmi fyzikálními.
Co se týče té fabriky nebo wifi – beru to tak, že šíříš nějaké záření (obraz) nebo vlnění do veřejného prostoru – a pak se nemůžeš zlobit, že někdo ty tebou emitované signály přijímá.
a pak se nemůžeš zlobit, že někdo ty tebou emitované signály přijímáA můžeš se zlobit, že někdo ty emitované signály crackuje? Nebo naopak, že přijímáš komunikaci z veřejného prostoru a někdo tě crackuje.
a vůbec, to se už můžem bavit rovnou třeba o Coca Cole, když to proženu laborkou a začnu vyrábět kopii, tak se vlastně nic neděje, dyť jsem jenom udělal analýzu toho, co po celým světě teče ...FYI, to spravit mozes. Akurat to pri predaji nesmies nazyvat "Cocal-Cola".
FYI, to spravit mozes. Akurat to pri predaji nesmies nazyvat "Cocal-Cola".to možná v Číně, ale v emérice a krajích, co se s ní snažej bejt za dobře, ti to rozhodně neprojde
recept je znamy len par ludom na sveteJe známý docela velkému okruhu lidí: Voda, oxid uhličitý, barviva na barvu (maximálně karamel), cukr na chuť (ve verzi bez cukru mají přecházet udájně nově na výtažky ze stévie), par aromat, nějaké stabilizátory a úžasná plastová flaška s křiklavě červenou etiketou. Přečti si složení, to tam ze zákona musí být.
Coca-Cola si v ziadnom state na svete nepatentovala zlozenie napoja ktory predava, pretoze by to zlozenie musela vyzradit. Ochrana jej zlozenia teda nie je chranena patentovym pravom, ale obchodnym tajomstvom. Ergo - ked sa ako ich dodavatel dostanes k receptu Coca-Coly (o com ale silne pochybujem, pokial viem, recept je znamy len par ludom na svete, uzkostlivo si ho strazia), tak si stihatelny za porusenie obchodneho tajomstva (za predpokladu ze si ta Coca-Cola ako dodavatela zmluvne osetrila NDAckou, o com zjavne pochybovat netreba)potud dobrý
Ale ked sa ti podari na ich recept prist rozborom obsahu flase kupenej v samoske, good for you, mozes to zacat predavat. Len nie pod nazvom Coca-Cola.můžeš toto nějak doložit? - nejlépe například citací, kde zákon při ochraně obchodního tajemství rozlišuje způsob, jakým bylo získano, proč by měl být reverse-engineering vyňat?
Ze by to bylo tim, ze zakon jaksi neresi situace, kdy ty sam zverejnis svuj vytvorehm, nevím, v jaké zemi žiješ, ale tady v ČR máme tunu zákonů, které situaci "kdy ty sám zveřejníš svůj výtvor" řeší - již zde byl odkázán obchodní zákoník (k tomu podotýkám, že "skutečnost výrobní povahy" jaksi není totéž co hotový výtvor, tedy vlastně z argumentace o zveřejňování výtvoru pro naši situaci nic neplyne), dále nutno zmínit obligátní Autorský zákon (který naopak řeší spíše ty výtvory samotné), a slušnou sbírku relevantních předpisů lze najít třeba tady takže bych prosil příště ty citace, jak jsem již žádal, a ne nějakou zcestnou dojmologii, děkuji
kdosi vymyslel superskvělý uspořádání nějaký fabriky, tak udělali vysokej plot přes kterej nebylo vidět a začli stavět ... konkurence si najala letadlo, stavbu si zvrchu vyfotila a začala stavět taky ... vynálezce pak vyhrál spor, že jim to obchodní tajemství ukradli a konkurence to mohla zavřít ... ale ty bys ve sporu jistě rozhodl jinak, vždyť si z toho letadla vyfotili jen to, co leželo na zemi, že?
Z toho letadla zjistíš, že je tam jedna budova s komínem, kam chodí hodně lidí pěšky. Pak je tam druhá budova bez komínu, kam lidé jezdí auty a je jich trochu míň. A pak je tam ještě jedna budova, celkem velká a jednopodlažní a tam skoro nikdo nechodí, jen pořád dovnitř a ven jezdí náklaďáky.
Dá se odhadnout, že ta první bude továrna, v té druhé budou kanceláře a třetí je nejspíš sklad. Jaké superskvělé uspořádání tady chceš vymýšlet? Důležité je, co se děje uvnitř těch budov. Pokud by těch míst bylo hodně (např. rozvoz zboží do poboček a prodejen), je tu prostor pro optimalizace – ale abys mohl taky takhle optimalizovat, nepotřebuješ dělat průmyslovou špionáž – stačí ti zajít na nějakou přednášku z ekonometrie, operačního výzkumu. Jsou to užitečné věci, které ti pomůžou v podnikání, ale není to nic tajného – jsou to tak desítky nebo stovky let známé věci.
A i kdybys vymyslel něco převratného, co bude vidět z letadla, stejně máš velký náskok před tím, kdo tě kopíruje – než postaví podobné továrny, sežene lidi… ty už máš dávno zboží na trhu a spousty spokojených zákazníků, kteří si zvykli kupovat od tebe. On v tu chvíli teprve začíná, shání obchodní partnery, sype peníze do reklamy, aby o jeho existenci vůbec někdo věděl… a vůbec nemá jistý úspěch, protože od tebe okopíroval jen zlomek1 tvého postupu, neví, co děláš uvnitř těch budov a vlastně ani neví, jestli kopíruje od toho správného.
[1] a nebo snad klíčová část tvého podnikání spočívá v rozmístění budov továrny?
Z toho letadla zjistíš, že ...když se tam proletíš během výstavby, zjistíš toho podstatně víc
Jaké superskvělé uspořádání tady chceš vymýšlet?to v tom článku nebylo, to je přeci to obchodní tajemství :-p jediné, co mohu upřesnit (nakolik paměť slouží?) je, že nešlo o uspořádání budov, ale o něco uvnitř budovy
jsou to tak desítky nebo stovky let známé věci.já se obávám, že všechno, co mohlo být vymyšleno, ještě vymyšleno nebylo, takže i po tom, co zajdeš na nějakou tu přednášku, ještě musíš řešit, jak to uvést do praxe - a zajímavé to začíná být ve chvíli, kdy máš možnost některé kroky provádět jinak nebo třeba úplně vynechat, nahradit jinýmy ... k tomu ale potřebuješ kromě znalostí z eko-blbosti ještě znalosti z příslušného výrobního oboru, abys mohl posoudit, co si můžeš dovolit
A i kdybys vymyslel něco převratného, co bude vidět z letadla, stejně máš velký náskok před tím, kdo tě kopíruje – než postaví podobné továrnyno, pokud já teprve stavím, a konkurent provádí špionáž s cílem okamžitě to implementovat, tak se bavíme o řádu týdnů, maximálně měsíců, což je celkem nevýznamné (ne všecho je jako IT, kde model z minulého měsíce je už dva měsíce morálně zastaralý a zákazník prostě potřebuje něco novějšího)
ty už máš dávno zboží na trhu a spousty spokojených zákazníků, kteří si zvykli kupovat od tebe. On v tu chvíli teprve začínáhm, a co když už jsme na trhu oba, a ta převratnost mi jen významně slevní výrobu, takže bych mu mohl přetáhnout zákazníky cenou, ale on ji dík špionáži dokáže srazit taky a o tuto výhodu mě tedy připravit? co když já jsem nový malý výrobce, který na trh teprve vstupuje, a tou převratností vlastně jen kompenzuju výhody, které má velký zavedený výrobce, a tím, že on ji dokáže využít taky, mě o ty výhodu připraví, a tedy vyřadí z boje, neb mu stále zůstanou ostatní výhody co má?
protože od tebe okopíroval jen zlomek tvého postupuže jde jen o "zlomek" ale ještě neurčuje, jaký vliv má tento krok na kvalitu nebo cenu výsledného produktu vezmi si třebas jenom klasické vaření piva oproti CKT a HGB ... vždyť jde jen o zlomek postupu, co jsou nějaké ležácké tanky oproti složitosti lahvovny, že ...
neví, co děláš uvnitř těch budovviz výše, tento předpoklad je v rozporu s původním zadáním - jistě, to jsem sice na začátku neupřesnil, nicméně krásně to ilustruje, jak si vymýšlíš naprosto nepodložené argumenty v duchu toho falešného monolematu
já se obávám, že všechno, co mohlo být vymyšleno, ještě vymyšleno nebylo, takže i po tom, co zajdeš na nějakou tu přednášku, ještě musíš řešit, jak to uvést do praxe - a zajímavé to začíná být ve chvíli, kdy máš možnost některé kroky provádět jinak nebo třeba úplně vynechat, nahradit jinýmy ... k tomu ale potřebuješ kromě znalostí z eko-blbosti ještě znalosti z příslušného výrobního oboru, abys mohl posoudit, co si můžeš dovolit
A je ta špionáž skutečně takové terno? Není třeba efektivnější najmout pár chytrých lidí a nechat je to vymyslet, optimalizovat? Trochu mi to připomíná ty cikány, kteří kopali měděný kabel, aby ho prodali do sběru – a nakonec se ukázalo, že kdyby stejný výkop udělali pro nějakou stavební firmu, vydělali by si víc peněz.
Neznám ten případ, nevím… uznávám, že tvoje argumenty dávají smysl, něco na tom je, jen jde o tu míru a o to, co převažuje – a to tady v diskusi asi nevymyslíme.
Ještě bych se vrátil k jedné myšlence z mého předchozího komentáře
a vlastně ani neví, jestli kopíruje od toho správného.
Trochu to připomíná opisování písemky od neznámého spolužáka – může ti to pomoci, ale taky nemusí. Jak víš, že ta druhá firma má lepší postupy a nápady než ty? Proč věříš víc jejím zaměstnancům než těm vlastním? Pokud je to nová firma, je dost pravděpodobné, že je to jen banda bláznů a do roka zkrachují. Opisovat od nich by bylo dost nebezpečné.
A je ta špionáž skutečně takové terno?patrně byla, jinak by to nedělali ...
Není třeba efektivnější najmout pár chytrých lidí a nechat je to vymyslet, optimalizovat?ono jde často o nápad ... například, legenda praví, že rubínové sklo nebylo vymyšleno nýbrž vzniklo náhodou pádem nějakého šperku - jak moc chytré lidí musíš najmout, aby vymysleli, že tam mají k dosažení požadovaného výsledku naházet zlato (v době, kdy se o chemii moc nevědělo), anebo jak moc jich musíš najmout, aby to zjistili bruteforce zkoušením všeho možného?
Neznám ten případ, nevím… uznávám, že tvoje argumenty dávají smysl, něco na tom je, jen jde o tu míru a o to, co převažuje – a to tady v diskusi asi nevymyslíme.nebylo účelem něco takového vymýšlet, pouze ilustrovat princip kdyby bylo, tak bych se asi více snažil dobrat, kde jsem to přesně viděl a požádal autora o podklady; případně hodil dotaz do pléna, jestli si někdo ten kurz nepamatuje lépe atd., ale nestojí mi to za to
viz příklad výše, ověřit správnost známého postupu může být řádově jednodušší nežli jej vymyslet ... při té písemce, často stačí mrknout půl očkem, o co vlastně jde, a člověk se rozvzpomene a napíše to sám, ale bez toho impulsu od spolužáka by měl jen prázdný papíra vlastně ani neví, jestli kopíruje od toho správného.Trochu to připomíná opisování písemky od neznámého spolužáka – může ti to pomoci, ale taky nemusí. Jak víš, že ta druhá firma má lepší postupy a nápady než ty? Proč věříš víc jejím zaměstnancům než těm vlastním? Pokud je to nová firma, je dost pravděpodobné, že je to jen banda bláznů a do roka zkrachují. Opisovat od nich by bylo dost nebezpečné.
Na druhou stranu: proč bys měl nějak zásadně víc věřit svému ISP než někomu, kdo jde s anténou kolem? Pro mne dává smysl šifrování z jednoho konce na druhý tzn. z mého počítače na cílový počítač – nikdo mezi nimi do toho nemá co koukat nebo tam co měnit.
Databáze jak vidím ke stažení pouze na známých serverech.Nechápu.
Proč tato databáze vznikla?Asi to toho člověka zajímalo. Nehledal bych za tím žádné velké ještírky.
Bude existovat možnost síť ze seznamu vymazat?Ne, jak vidíš, databáze není na mazání stavěna.
Asi to toho člověka zajímalokomu to pak prodá? nebo na jaký požadavek to vzniklo?
Nechápupodívej se na servery kde je ta databáze (tsv) nabízena ke stažení. Kdyby to bylo zcela legální tak ji nabídne na svém serveru.
Jak to omezím, abych vysílal do patra-po budově a nevysílal z budovy?Obávám se, že s většinou consumer krabiček tohle není problém. Máme malej vesnickej dům a jsem rád, že ho wifina za 500,- vůbec nějak pokreje. Nadruhou stranu je pravda, že SSID/MAC/atd. jsou zachytitelné o dost než je reálná použitelnost wifiny...
Myslím si, že ty data jsou soukromá a tak to má i zůstat.Jestli jsou soukromá, tak je nevyzařuj do okolí.
Jsou ty údaje které on zveřejnil veřejné?Přijde na to, jak definuješ veřejnost. Někdo třeba považuje soukromou hospodu za veřejné místo a je to konzistentní s jeho definicí veřejnosti a přidruženým systémem.
Myslím si, že ty data jsou soukromá a tak to má i zůstat.Tak proč je sakra vysíláš jen tak volně do vzduchu?
Měly by být zveřejněna jen ty data které jsou buď for-free anebo od kterých mají souhlas se zveřejněním.Někdy může být souhlas defaultní. Třeba když je někde u silnice billboard.
komu to pak prodá?To prodá dost těžko, když je to pod skoro-public-domain licencí.
nebo na jaký požadavek to vzniklo?Tyhle projekty většinou vznikají tak, že banda programátorů někde vytuhne a řekne si „hele, co bysme mohli udělat? co třeba klienta pro wardriving?“.
podívej se na servery kde je ta databáze (tsv) nabízena ke staženíTahal jsem to z download.wifileaks.cz. Doména má whois a nevypadá to, že by se autor nějak skrýval.
defaultníale běž, nic takového neexistuje.
download.wifileaks.cz ukazuje pouze texťák, kde to stáhnout. Nic napřímo.Hm, když jsem to odpoledne mirroroval, ještě to bylo přímo tam. Asi mu došel traffic.
ale běž, nic takového neexistuje.Fakt ne? Já nevím, třeba když uděláš shromáždění a stoupneš si na náměstí s megafonem. Nebo když napíšeš do internetové diskuze.
podívej se na servery kde je ta databáze (tsv) nabízena ke stažení. Kdyby to bylo zcela legální tak ji nabídne na svém serveru.Je otázka, jak je na tom s trafficem na tom hostingu.
Jsou ty údaje které on zveřejnil veřejné? Dali lidé svolení s publikováním jejich dat? NE.Asi pro to se ten paket jmenuje Beacon_frame (Beacon = maják) a cpeš ho dobrovolně do vzduchu až 100× za sekundu. Aha.
Bude existovat možnost síť ze seznamu vymazat?Stačí vypnout AP.
tudíž AP je aktivní jeniom když ho potřebuju (což je jen tehdy, když si např. beru notebook do postele nebo na záchod ).Polož si na záchodě kabel
Ale obavam se, ze v nekterych pripadech v databazi uvedenych mohlo dojit k poruseni zakona o ochrane osobnich udaju.Budeš tajemný jako Microsoft ohledně patentů (též známo jako FUD), nebo uvedeš něco konkrétního?
tak mi vadi i zverejnovani essid s mac a gpsHm, já mám zase k informačním technologiím přístup „tak jim to sakra nedávej“. Přijde mi, že ve „fyzickém“ světě se lecčemu brání blbě, ale v IT je na všechno technologické řešení. Jasně, může to být tím, že IT je mi tak nějak bližší a kdo zase dělá do fyzické bezpečnosti, může to vidět opačně. Ale všimni si, že tady třeba stačilo i zaškrtnout jedno blbé
Hide SSID
- vím, že to jde sniffingem na kanálu s provozem triviálně obejít, ale třeba tahle databáze nic takového nedělala (umí to vůbec nerootnutý Android?). Ne, ani tato minimální snaha provozovatelů zveřejněných sítí tam nebyla.
Kamery mi tady přijdou OT. WiFi síť si provozuju dobrovolně a ESSID jsem jí taky vybral já. Kamery mi tlační město.
Ale všimni si, že tady třeba stačilo i zaškrtnout jedno blbé Hide SSID - vím, že to jde sniffingem na kanálu s provozem triviálně obejít, ale třeba tahle databáze nic takového nedělala (umí to vůbec nerootnutý Android?). Ne, ani tato minimální snaha provozovatelů zveřejněných sítí tam nebyla.Jak jsi sám napsal, hide SSID nezvyšuje bezpečnost, tudíž je to zbytečná věc, tudíž ji mnozí nepoužívají. Naopak přináší technické komplikace, protože běžný klientský software podle broadcastovaných SSID detekuje, k jaké síti se může připojit. A některý software dokonce v různých dobách připojení k hidden SSID neuměl (třeba gnome-shell/gnome-control-center). Mně taky databáze SSID nevadí. Pokud by měla být ve formě dlouhodobě udržované databáze, asi bych zkusil nabídnout možnost smazání. Pokud je to snapshot z nějakého pokusu, co se dá dělat. Navíc si každý může tu wifi překonfigurovat.
(umí to vůbec nerootnutý Android?)Ne, ani když ti to nepřiděluje IP a ty jí znáš, tak jí do toho bez rootu nenacpeš
Ale obavam se, ze v nekterych pripadech v databazi uvedenych mohlo dojit k poruseni zakona o ochrane osobnich udaju.A to jako v jakých? ESSID je teď osobní údaj?
Ano, dokud to nebude s heslama, je to neškodné.Píchneme si do vosího hnízda, co kdyby k tomu byly WEP a WPA handshaky, případně rovnou prolité crackerem (u WEP) nebo slovníkem (u WPA)? :)
§231 trzák: (1) Kdo v úmyslu spáchat trestný čin porušení tajemství dopravovaných zpráv podle § 182 odst. 1 písm. b), c) nebo trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací podle § 230 odst. 1, 2 vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává
b) počítačové heslo, přístupový kód, data, postup nebo jakýkoli jiný podobný prostředek, pomocí něhož lze získat přístup k počítačovému systému nebo jeho části,
bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo zákazem činnosti.
Ta MAC adresa už nejspíš osobní údaj je (na základě podobnosti s RZ).aby to byl osobni udaj, musel bys byt schopen na jeho zaklade identifikovat fyzickou osobu - jak to udelas? (Jsem si vedom, ze to neni uplne bezesporne, EU tusim kdysi prohlasovala, ac si nejsu uplne jisty, jestli to nakonec bylo i oficialne nebo to bylo jen nejake doporuceni, ze IP adresa by se mela povazovat za osobni udaj, nicmene prohlasit MAC adresu routeru za osobni udaj mi prijde vcelku odvazne tvrzeni
Identifikace nemusí znamenat, že víte, jak se ten vlastník jmenuje nebo kde bydlí, stačí vědět, že je to ten samý člověk. Nakonec to jméno se dá dohledat i později, až když ho budete potřebovat.jenze neni vubec zrejme, ze je to ten samy clovek. A i kdyby byl, viz to co odkazuji v predhcozim komentari, zjednodusene cituji jen
In the hands of an ISP an IP address becomes personal data when combined with other information that is held – which will include a customer's name and address. In the hands of a website operator, it can become personal data through user profiling.IMHO pokud se nebudu snazit pomoci tohoto sledovat, co uzivatel dela (napr. pokusim se odchytavat provoz) a jen poskytnu informaci, ze tady je dostupna sit XY, IMHO se o osobni udaje nejedna a nic zanekoneho nedelaji (a jak jsem psal vyse, kdyby to bylo opravdu presne a napojilo by se to napr. na katastr nemovitosti, pak by to mozna problem mohl byt)
No jasně, jak jsem psal výše, MAC adresa je osobní údaj zřejmě jen u mobilních zařízení, kde se její pomocí dá sledovat třeba pohyb.IMHO ne, IMHO zalezi na tom, co s tim delas. Tj. moznost sledovat nekoho jeste z dane veci (v tomto pripade MAC) nedela osobni udaj, osobni udaje jsou az napr. informace o pohybu dane MAC. Obdobne IMHO sbirat udaje typu "auto s RZ XY je cervena Fabie" neni osobni udaj, kdezto na sber udaju typu "auto s RZ jezdi kazdy den po traze A-B-C" by se uz vztahoval zakon o ochane osobnich udaju.
Když to někdo broadcastuje do vzduchu, ať se pak nediví.Jak to chceš omezit u ADSL/VDSL Wifi routerů? To prostě nejde omezit. Pokud signál jde do patra apod. tak venku jistě bude vidět.
Nemám, musíš napsat jiný případ jak omezit to, aby síť nebyla vidět z venku.Jasně, a ty ho zase odmítneš bez jediného argumentu. Teď se mi třeba chce na záchod. Poradíš mi, co s tím? Variantu dojít si neberu.
O to jsem se hodně-krát snažil a tyto věci jdou řešit pouze nějakým WIFI boardem (CISCO), který umí ponížit výkon jen na jednom uzlu.Ne, to nepomůže.
Normální VDSL/ADSL+ toto neumí.Můj Baofeng taky neumí chránit přenášená data. Ani ve snu by mě ale nenapadlo jít po někom, kdo si mě naladí. Prostě když budu chtít přenášet něco víc, než co tam přenáším, koupím si rádio, které to umí.
Teď se mi třeba chce na záchod. Poradíš mi, co s tím? Variantu dojít si neberu.zavolej si sanitku a nech se vycévkovat
Přijde mi to, jako kdyby sis chtěl třeba pouštět rádio, dostatečně nahlas, abys ho slyšel ve všech svých místnostech, ale zároveň bys nechtěl, aby ostatní věděli, jakou stanici posloucháš. Tohle prostě nemá řešení. Buď si to pusť do sluchátek – použij ethernet – nebo si nějak vybalancuj výkon vysílače a tloušťku zdí. Je to ale tvůj problém a ty by sis ho měl řešit. Naopak ostatní by mohli být naštvaní, že je obtěžuješ svým vysíláním nebo že jím zamořuješ veřejný prostor.
Já jim nezamořuji veřejný prostor
Proč lžeš?
... jím zamořuješ veřejný prostor.Mám pocit, že právě kvůli zamoření veřejného prostoru se v té databázi moje AP nevyskytuje :) To zamoření je občas dokonce takové, že jsem dome nenanšel žádný nezamořený kanál :(
Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby.
Jak to chceš omezit u ADSL/VDSL Wifi routerů? To prostě nejde omezit.Nejjednodušší asi bude nepoužívat technologii, která by-definition vyzařuje do okolí data, kterých si ceníš (čeho si ceníš na informaci „SSID:default MAC:CF:EE:8A:5B:20:17“?)
Kdykoliv si to kdokoliv může udělat a do žádných osobních údajů to nezasahuje. Podle mě je to po všech stránkách v pořádku ty informace co jsou uvedené jsou veřejný údaj a každý si může veřejné údaje uspořádat a sdílet.Děkuji za předvedení důkazu kruhem.
Jelikož jsou údaje veřejně dostupné, tak prosadí-li se tvůj názor, jediný výsledek bude, že se budou shromažďovat a sdíletTo mi zas tak nevadí a nebráním tomu, uvědomuji si, že prostě třeba do obyčejné vysílačky nemůžu říkat důvěrnosti. (actually, větší zneužití těch informací udělá spíš někdo, kdo si je nasyslí a pak využije neveřejně, aniž by o tom zakládal web) Jenom teď uvažuji o změně ESSID na nějaké méně výstřední
aniž by k nim lidi jako ty měli přístupJá tyto informace, budu-li je mít, zveřejňovat budu dál, v mezích zákona, samozřejmě. Jestli si je někdo syslí, jeho boj.
Jup, šetří se prostě všude
Mám tři routery, nejstarší pokryje se středním výkonem celou ulici...a taky nic
Ten nejstarší je mimochodem nějaký D-link 802.11b vyrobený někdy kolem roku 2000 s 9cm anténou