Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Federkiel.wordpress.com píše o plánech pro vývoj GTK+ 3.0, které byly prezentovány na GTK+ Hackfest 2008 (PDF). Mezi hlavní plánované změny patří předělání systému témat (skinů) a animací, zlepšení integrace do operačních systémů a přidání nového standardního Canvas.
Tiskni
Sdílej:
Ja by som tie plany upravil... 1. Upravit rychlost GTK 2. Vykaslat sa na skiny/animacie a popracovat opat na rychlosti GTK
zoufalé přání č. 1 prakticky ve všech diskusích o GTK+,Je ovšem třeba říct, že na GTK si nejvíc stěžují ti, co nejvíc nenávidí GNOME a GTK aplikace by stejně nepoužívali.
gtk_button_new_with_label()
ukazují, že čistý C není pro tvorbu GUI dvakrát výhodný, kód je pak komplikovanej a složitej.
Jestli nějaké odvětví softwaru má šanci zabránit tomu všudypřítomnému "kynutí kódu" (Wirth's Law), je to svodobný software. Ale zatím se mu nedaří.Ale dari. Jenom si uzivatele casto sami vybiraji z bohate nabidky ten nakynuly software oproti stridmym alternativam.
Je ovšem třeba říct, že na GTK si nejvíc stěžují ti, co nejvíc nenávidí GNOME a GTK aplikace by stejně nepoužívali.Podle sebe soudím tebe, co?
suck less Dedicated to software which sucks less… The upper boundary on the size of the software we accept is 10,000 source lines of code (SLOC).
Kdy a kde se ta "pomalost" projevuje? Pomalé ve srovnání s čím? Uznávám, že GTK+ s xychtíky typu Brushed má na línějším železe problém s překreslováním, ale že bych zrovna toto viděl nějak tragicky? Prostě tenhle vzhled ignoruji a nemám sebemenší problém.GTK+ je velmi pomalé i s tím nejrychlejším motivem vzhledu. Nicméně moderní vzhledy jej ještě velmi zpomalují. Pomalé ve v porovnání s téměř čímkoli, kromě nativního GUI Windows (na které se nechytá téměř nic) typicky např. v porovnání s Qt (zejména verze 3.x). Jeden názorný příklad za všechny (zachycený digitálním foťákem, programy zachytávající dění na obrazovce neumí zahycovat skutečné dění na obrazovce): na 2.4GHZ CPU trvá GTK+ vykreslení 128 spinuttonů do dialogového okna asi takto dlouho: gtk-priklad.mp4 A z této šílené pomalosti se odvíjí všechno, netřeba to dál rozvádět.
#!/usr/bin/python # -*- coding:utf-8 -*- import gtk N = 20 a = [N*[0] for i in range(N)] def value_changed(button, a, i, j): a[i][j] = button.get_value_as_int() vb = gtk.VBox() for i in range(N): hb = gtk.HBox() for j in range(N): adj = gtk.Adjustment(0.0, 0.0, 9999.0, 1.0, 10.0, 0.0) sb = gtk.SpinButton(adj, 0, 0) sb.set_numeric(True) sb.set_snap_to_ticks(True) sb.connect('value-changed', value_changed, a, i, j) hb.add(sb) vb.add(hb) w = gtk.Window() w.add(vb) w.show_all() w.connect('destroy', gtk.main_quit) gtk.main() print aVím ještě o dalších cca pěti případech, kde je gtk pomalé kvůli chybě (editace dlouhého řádku, několik dalších podivných situacích v TreeView a ve FileChooseru. Ale rozhodně bych kvůli tomu nezobecňoval, že "gtk je pomalé". Nemohl byste někdo tento prográmek napsat i v Qt? Třeba by to urychlilo opravení chyby.
#!/usr/bin/python # -*- coding:utf-8 -*- import gtk, pango l = gtk.Label() l.modify_font(pango.FontDescription("100")) l.modify_fg(gtk.STATE_NORMAL, gtk.gdk.color_parse('green')) w = gtk.Window() w.modify_bg(gtk.STATE_NORMAL, gtk.gdk.color_parse('black')) w.add(l) w.show_all() for i in range(5000): l.set_text('%04d' %i) while gtk.events_pending(): gtk.main_iteration()
Klidně věřte tomu, že je Gtk úžasně vyspělý, dobře napsaný a rychlý toolkit. Nechápu, proč si prostě i zastánci Gtk nepřiznají, jak na tom Gtk je. Podle mého názoru je jediný důvod, proč Gtk ještě žije to obrovské množství aplikací, které ho používají + licence umožňující komerční vývoj.Souhlasím. Hlavní důvod používání GTK+ a vůbec jeho dominance v linuxových (a BSD či jiných) systémech je jeho licence. Což vědí i třeba výrobci mobilních zařízení, kteří jej používají se skřípěním zůbů, protože sice stojí za houby, ale je free. Taky po vydání GTK+ 2.8, které přineslo tu úžasnou integraci Caira, museli chudáci roky zamrznout na zastaralé 2.6, protože s tím Cairem už to bylo tak neúnosně pomalé, že už to ani ta free licence nepřebila.
než "toolkit" windows implementovaný v kerneluAchjo ... I kdyby bylo GUI ve Windows implementované kdekoliv, tak v tomto to určitě není. Pod X Window System lze také napsat rychlé GUI s velice dobrou odezvou.
Snad jedině s vájimkou souborového dialogu, který by mohl být na adresářích s tisíci soubory fungovat lépe, tady vykreslovat je postupně a ne najednouProč vykreslovat 1000 souborů, když se vám jich do dialogu vleze tak 20 ? Chce to použít další vlákno a ikonky MIME typů načítat až později, ale mám pocit, že to bych chtěl po Gtk vývojářich asi hodně.
A to druhé už je úplná pitomost. Toolkit má funkce a widgety od toho, aby se používaly. Správné používání toolkitu není nepoužívat jej a obcházet jeho pomalost.Pokud cokoliv překresluješ víc než 120x za sekundu (nejvyšší mě známá vertikální frekvence monitoru), tak pouze plýtváš výkonem CPU v jakémkoliv toolkitu (a podle toho, co píšeš, je to právě případ Ardouru).
#!/usr/bin/python # -*- coding:utf-8 -*- import gtk, pango, psyco, gobject from time import time psyco.full() class main(object): def __init__(self): self.cycle = 0 self.lastShow = time() self.l = gtk.Label() self.l.modify_font(pango.FontDescription("100")) self.l.modify_fg(gtk.STATE_NORMAL, gtk.gdk.color_parse('green')) w = gtk.Window() w.modify_bg(gtk.STATE_NORMAL, gtk.gdk.color_parse('black')) w.add(self.l) w.show_all() gobject.idle_add(self.update) gtk.main() def update(self): self.cycle += 1 now = time() if now - self.lastShow < 0.1: return True self.lastShow = now if self.cycle > 500000: gtk.main_quit() return False self.l.set_text('%06d' % self.cycle) return True main()U me 500 000 cyklu probehne za necelych 8 sec. Pokud rychlost aktualizaci obrazovky zdesetinasobim (na nesmyslnych 100 za sekundu), pak tech 500 000 cyklu probehne za necelych 10 sec. Pritom drive uvedena ukazka s 5 000 cykly u me trvala 12 sec. Tedy je to cca 150 nasobne zrychleni aplikace (marketingove lepe zni zrychleni o 15 000 %). Berme to i jako nazornou ukazku mezi dobre a spatne udelanym gui. A proto znnovu opakuji, jestli ma nejaka aplikace pomale gui, je to predevsim chyba programatora toho gui a spatnym pouzitim toolkitu, nez toolkitem samotnym.