Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
It was originally designed for use by human rights groups working in 3rd world dictatorships, but was often proposed for use in other countries such as the United Kingdom where threats of imprisonment can be used to force people to reveal their encryption keys (see Regulation of Investigatory Powers Act 2000).Možná by stačilo zařadit UK mezi diktatury třetího světa, a nebyla by zapotřebí ta zbytečná vedlejší věta.
Možná by stačilo zařadit UK mezi diktatury třetího světa, a nebyla by zapotřebí ta zbytečná vedlejší věta.
Evropská úmluva o lidských právech výslovně zaručuje právo člověka odmítnout vypovídat, aniž by čelil jakýmkoliv negativním důsledkům. Je to podle ECHR jedno ze základních lidských práv.Opravdu? V kterem clanku? Ja to tam nikde nenasel.
A nebyl nahodou predvolan jako svedek? Jako svedek nemuzete svedectvi odmitnout. Leda by slo o osobu vam blizkou a nechtel ji pritizit - alespon u nas to tak je.
Staci smichat tri hmotnostni dily oxidu zeleziteho Fe(2)O(3) (=rez) a jeden dil praskoveho hliniku (=stribrenka).Za mých pyrotechnických let se práškový hliník míchal se suříkem (Pb3O4). Má to ovšem tu nevýhodu, že je suřík jedovatý.
Ale pozor - dokud termit nehori, je temer neskondny, ale kdyz uz chytne, tak nejde nicim uhasit.Proto také kdysi tak brutálně vyhořela fabrika, kde se vyráběly termitové "sirky" (něco na sváření kolejnic).
Jen doufam, ze se tohohle nechytne i EU a neprosadi se to jako zakon, ve jmenu boje proti detske pornografii, terorismu a kopirovani hudby a filmu.Potom zbyva uz je jedine reseni - autodesrukcni disk.
Nesuhlasim. Potom uz zostava len jedine - zobrat zbrane a strielat kym sa nezacnu zasekavat naboje v komorach. A verte mi, ze k tomu coskoro dojde, pokial to pojde takto dalej.
Vždyť jsou horší, než náš bývalý admin na gymplu, kterýho každej nesnášel právě kvůli tomuto.
Já můžu mít na svým disku kurňa co chci, nikdo nemá právo mi do toho ňourat, ikdyby si ho z nějaké státní autority přidělil. Můžu si vyvíjet šifrovací algoritmy a budu-li na to mít kapacitu, mohu si vyvinout a poté používat nějaké extra silné klíče a algoritmy, dělat si s nimi pokusy. A nikomu do toho nic není. Co je to za idio*y, že si osobují taková práva. Ono se pod boj s terorismem dá schovat úplně vše. Od čeho by bylo šifrování, kdyby to fungovalo takhle? Zašifruju si své privátní data a pak dám klíč každému, kdo na mě zahrozí pěstí?
Tiskni
Sdílej: