OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jednou z věcí, na které se zaměřují vývojáři Ubuntu je zvyšování rychlosti spouštění systému. Mezi verzemi 8.10 a 9.04 už došlo ke zkrácení trvání z 65 na 25 sekund. Ve verzi 10.04 se však budou snažit o zkrácení na 10 sekund. Více na ars technica.
Tiskni
Sdílej:
Jenze prihlasovani prostredi uz neni zalezitost distribuce, ale vyvojaru daneho prostredi. A navic takove zdrzeni jde snadno ostranit volbou jineho prostredi :–) .
A navic takove zdrzeni jde snadno ostranit volbou jineho prostredi :–) .
Má někdo další stejný pocit jako já, že v G/K flamových válkách jsou uživatelé G obvykle agresivnější? Připadá mi, že příznivci G mnohem častěji flame začínají, obvykle nějakou malou narážkou jako byla ta výše.
(Je možné, že můj předchůdce má namysli X a ne G, ale pro zjednodušení snad můžeme chvíli předpokládat X=G v limitě, tedy pokud to nevyvolá flame zase na rozhraní X/G.)
> Je možné, že můj předchůdce má namysli X a ne G
Gnome jsem na mysli rozhodne nemel. To by byla zmena z blata do louze. Existuje mnoho window manageru, kteri nastartuji prakticky okamzite, takze se ani nenamahaji zobrazit splashscreen.
Doufám ze si nemel na mysli ten nedodelek Gambrinus? Je mnoho lepsich piv, napr. Rohozec a Svijany.
Pivo je pro baby. Co je to vubec za habaduru se stupni? Vzdyt to ma jenom par procent alkoholu.
Má někdo další stejný pocit jako já, že v G/K flamových válkách jsou uživatelé G obvykle agresivnější? Připadá mi, že příznivci G mnohem častěji flame začínají, obvykle nějakou malou narážkou jako byla ta výše.
Tak pokud nepočítám sebe, tak jsem názoru přesně opačného. Géčku vůbec nevadí používat Kčkové aplikace, ale když má Káčko použít Géčkovou aplikaci, tak by se muselo rozkrájet a radši o tom napíše blog(a většinou se přijde na to, že je to jen z toho důvodu , že je to lampa a neumí si nastavit vzhled). A o radikálním K jádře jako je Žitník a spol. radši ani nemluvě.
BTW: Někdy by se tu mohla udělat anketa: Používáte v prohlížeči karty a stav z minula místo záložek a pokud ano, jste K nebo G?
Budiž blahořečen.
To zase nepovažuju až za takovou výjimku. Já taky používam KDE (jsem na něj zvyklý a líbí se mi), ale zkoušel jsem Kmail, Kopete, Konqueror - to je prostě ve srovnání s TB, Pidginem a FF slabota. Ty programy mají perspektivu, nabízí některý zajímavý nápady a možná za rok budu mluvit úplně jinak. Ale v současném stavu moc KDE aplikací používat nejde. Na druhou stranu bych asi nemohl fungovat bez Krusaderu, Gwenview, SMPlayeru nebo VLC.
Z GTK+ aplikací ještě hojně využívám Synaptics a Songbird. Prostě si vyberu program, který mi nejvíc sedí, a je mi poměrně fuk, jestli je napsaný pomocí GTK+ nebo Qt.
Kmail, Kopete, Konqueror - to je prostě ve srovnání s TB, Pidginem a FF slabotaKckove verze spolu umi mnohem lepe spolupracovat -- napriklad v kmailu je u kazde zpravy online status odesilatele z kopete a mohu mu hned napsat. Kdyz kliknu pravym tlacitkem na emailovou adresu, kterou ma nekdo v mem adresari, mohu mu hned napsat na IM, z konqueroru muzu pres prave tlacitko posilat soubory pres email a IM atd... Konqueror pak diky kpart+kio dokaze prohlizet temer vse. Muzu si otevrit xls soubor pres webdab, video pres ssh atd. kombinaci je opravdu velmi mnoho. Ten program krasne naplnuje smysl slova prohlizec.
Osobně bych raději, kdyby specializované aplikace podporovaly kio - např. firefox, thunderbird, OpenOffice, než prohlížeč s kparts.
Bezproblémově nabootuju za nějakých 25s (a to si vystačím s normálním initem) ale než mi naběhne komplet KDE tak je to dalších 30 sekund.Muzete pouzit spekulativni prihlaseni. System po startu prihlasi automaticky jednoho uzivatele a zobrazi prihlasovaci vyzvu. Pokud se trefil, mate po zadani hesla uz prostredi nastartovane, pokud ne, musi se puvodne prihlaseny uzivatel odhlasit a login je pak o neco delsi. Pokud pracuje na pocitaci vyhradne jeden uzivatel, tak je to dobra vec.
ubuntu taky chtelo byt distribuci pro lidi a jak ji to chteni pomohlo se prosadit ... a vo tom to je
No já vám nevím, na windows mi to fungovalo vždycky. Pravda, že s linuxem jsem to na desktopech neměl, protože nebyla snaha, ale na notebooku mi to fungovalo pěkně. Ale velmi pomalu - tady by myslím bylo zrychlení důležitější, než ten boot...
Tak suspend-2-ram, ne? Moje notebookové zkušenosti jsou takové, že boot vpylácne celkem velký kus baterky, takže spát několik hodin by se místo toho vyplatilo. Což o to, u tohoto zařízení to může být jinak...
Vídím že se v blbuntu soustředí na čím dál tím větší 3.14-čoviny. Se nedivím, že se to nedá používat
/suspend_file
, do kterýho se data z RAM ukládají. Vzhledem k tomu, že swap se dá udělat i v souboru, tak máš pravdu, ale na druhou stranu ten soubor jako swap nepoužívám.
Ne nutně. Kdyby netahali celou RAM, ale optimalizovali to jen pro alokované místo…přece jen je rozdíl tahat 8GB a 128MB.
pokud není po tomto úkonu alespoň polovina RAM volné, tak dokonce uspávání umře.
To je hodně užitečný.
Já sem uspával laptop s 128MB RAM, KDE3, Kate, Konqueror, OOo2 otevřené... takže to určitě jde i bez půlky RAM volné :) Myslím že to zahazuje třeba i knihovny které se dají znova načíst z disku (tak proč to duplikovat do hibernačního souboru). Nevím ovšem, co jsem používal, možná to byla ten starý jaderný typ hibenrace/suspendu. Šlo to o dost rychleji než suspend2, i když to pořád nebylo nic moc.
Aplikace restart moc nepotřebují. A taky se mi zdá, že s léty je těch restartů protřeba čím dál míň, teď mám na XP sp3 a zdá se mi, že restart není třeba prakticky nikdy, i velká část aktualizací proleze bez něj. Asi se přece jenom chlapci snaží :)
Bios? I na tom se někde něco dělá - www.coreboot.org
Tak pod toto sa podpisem s velkou radostou..
Navíc to určitě nebude jediná změna v tý nový verzi Ubuntu.Jo jo, zapomněli na nový vzhled!
Zajímavý. Snad vždycky, když se někdo rozhodne něco zlepšit, tak se ozve tlupa lidí, že zlepšuje kravinu.
Promiň, ale je to kravina. On ten boot jako nefunguje? Ono to jako vůbec nenajede či co? Tohle je jasný enhancement a na ty teď není čas. Co definitivně potřebuje poladit (přepsat) jsou Firefox s OpenOffice. To by pomohlo mnohem více než 15 sekund za den, nemyslíš?
Je to furt samý "kdyby radši".
Já kdyby neříkám. Když jsem předevčírem rozhodnul A a teď A neplatí, neznamená to, že rozhodnutí byo špatné. Rozhodnutí bylo nejlepší v době, kdy k rozhodnutí došlo. Teď je situace jiná. Tímto se řídím já a funguje mi to. Člověk musí být konstruktivní.
A proto si stojím za tím, že toto je opravdu plýtvání lidskými zdroji. (Uznávám, že úprava Firefoxu a OpenOffice znamená delete a začít od začátku (major rewrite), ale jednou se to udělat musí.)
Kdybyste vy radši (jakkoliv) makali na vyřešení problémů, které vás štvou
Jak to souvisí se špatným řízením lidských zdrojů? Dost mi to připomíná: "A vy zase mlátíte Černochy!"
Tohle je jasný enhancement a na ty teď není čas.Kdo přesně na to podle tebe nemá čas?
Co definitivně potřebuje poladit (přepsat) jsou Firefox s OpenOffice.Když ti nevyhovuje Firefox, tak si počkej na něco pořádnýho s WebKitem (ten se vyvíjí furt). Lepší kancelář než OpenOffice bohužel nemáme a uznávám, že tam by se zrychlení určitě šiklo. Ale především... jak tohle souvisí? Skoro mi přijde jak když říkáš, že by se vývojáři Ubuntu měli vykašlat na zrychlování bootu a jít zlepšovat OO.o. Huh?
Kdo přesně na to podle tebe nemá čas?
Že by vývojáři Ubuntu?
Když ti nevyhovuje Firefox, tak si počkej na něco pořádnýho s WebKitem (ten se vyvíjí furt).
Tak se stalo před třemi lety.
Skoro mi přijde jak když říkáš, že by se vývojáři Ubuntu měli vykašlat na zrychlování bootu a jít zlepšovat OO.o. Huh?
Ano! Přesně to mám na mysli. Já také musím občas dělat věci, který mě nebaví. Občas je potřeba se zapřít a udělat to, co je třeba.
Tak
Koho to s**e tak at si postavi vlastni distro a nekeruje.
Tak to se me ani nechce verit boot 10s od biosu.
Je fakt ze pokud se vyhazou nepotrebne veci z jadra a initu tak to hodne zrychli.
Jenze je treba aby distro behalo na ruznem zeleze a zde se nejake univerzalni strukture init skriptu asi moc nelze vyhnout.
10 s od grubu do konzoloveho loginu (bez X) mam na Debianu (a celkem pomalem CPU) take, aniz bych to nejak vyznamne tunil.
přidávám se k názoru zrychlování gui, a hned bych věděl co: gnome -> při pohybu oken mám dojem, že jsem na úrovni tak před deseti lety co se s pentiem 233 v windows 98 nedalo rozumně ani pohnout průzkuníkem s více soubory - prostě se to trhá a dle mého názoru dost vytěžuje cpu.
Ježiš, co s tím GUI furt máte? Už abych se naučil profilovat.
> Nezapínejte zlé daemony (HAL,
Jo, zrovna HAL vede muj seznam nejobludnejsich demonu. Na mem starem stroji startoval (kdyz jsem ho jednou zkusil pustit) asi 10 s, tedy dele nez samotne jadro.
Z následujícího rozhovoru vyplynulo, že se jedná o funkcionalitu vylepšující požitek z desktopu a na síťové přesahy nikdo nemyslí. Dále se upozornilo, že všechny tyhle vychytávky mají tendenci zabývat se systémovými tématy, ale nechtěně do toho tahají závislost na desktopu, což je nevhodné pro serverové nasazení (třeba různá multimediální centra a myšleny tím byly všechny ty *kity).... což mi připomíná jeden starší blog, tedy konec třetího odstavce. Jak vidno, tak ekonomický svět se od toho F/OSS až tak moc neliší.