Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Na mém telefonu běží:
Android |
|
28% (491) |
iOS (iPhone) |
|
5% (95) |
Windows Mobile |
|
7% (120) |
Symbian |
|
21% (379) |
PalmOS |
|
1% (20) |
jiný linuxový OS |
|
6% (102) |
jiný OS |
|
3% (45) |
žádný OS |
|
30% (530) |
Celkem 1782 hlasů
Vytvořeno: 19.12.2010 15:54
Tiskni
Sdílej:
Myslím si že Maemo/Meego by si zasloužili své samostatné místo v anketě
DOS sice podle klasických definy OS byl, ale pro praktické účely ho některé aplikace používaly jen pro souboprvé operace a často dokonce jen uvnitř virtualizovaného v86 stroje. Obdobně BIOS se používal např. jen na nahození grafiky, protože samotné operace skrz jeho služby byly oproti přímému přístupu k hardware příliš pomalé (obzvlášť v hrách). A hardware jako zvukové karty se téměř vždy programoval přímo.To je potom s podivem, že ty hry tehdy obvykle fungovaly. Když dneska může mít s různým hardwarem problémy i např. Linux a to i po nastavení, doinstalování driverů (ne jen "spustím a funguje"); přitom Linux je mnohem propracovanější software na kterém dělá víc lidí než nějaká stará hra.
Buď se omezily na VESU nebo podporovaly jen několik modelů konkrétní grafické karty.Vetsinou ani nebyla potreba VESA, nebot hry si obvykle vystacily s VGA rezimy, ktere byly na ruznych grafickych kartach hardwarove kompatibilni.
Rozbitou VESU řešil rezidentní program Univbe, který se pověsil na přerušení a opravoval chyby grafického BIOSu.
Sony Ericsson K510i, dokud nás smrt nerozdělí...
Těžko, už kvůli díře v krytu na čočku být nemůže...
To co se od ní objeví ve smartphonech je nic moc a prozatím na smartphony s Androidem nebo WM nemá.
Já teda nevím... N900 je pro jistou skupinu lidí absolutní bomba, N8 (a některé další špičkové modely) je prý fantastická a na MeeGo se zatím čeká.
Na MeeGo se čeká dlouho a dlouho.
Kuš! Před sotva rokem prohlásili, že něco takového vznikne a za tu dobu se udělalo obrovské množství práce. Bylo to s Androidem nebo čímkoliv jiným jinak?
N8 jsem držel v ruce u mého dodavatele. Po spuštění systém zařval, že je starý a chce se upgradovat (jenom 18MB) reakce systému jsou nelogické a místy i totálně tuhé. U mašiny s cenu nad 10K si představuji něco jiného.
Vzhledem k některým dřívějším komentářům tohle beru hodně s rezervou. Třeba tu dřívě zde pomlouvanou C6-00 teď máme doma a je fajn. Taky po HW stránce jsou nokie IMHO výborné (osahal jsem si nějaká ta opěvovaná htc: větší výsměch jsem dlouho nezažil).
Všechny tyto špičkové modely od Nokie mají být uvedeny na trh později než kokurence a to co Nokie má tak tak to špička není.
Než která konkurence? Termíny třeba s HP jsou zhruba stejné. (Ale upřímně, mě osobně konkurence nezajímá, protože ajfoun je blbost^n, Android považuju za capinu, na Win* nešáhnu ani klackem... takže mi zbývá Palm, Nokia a případný hardware s MeeGo. A to o nějakém telefonu s QWERTY klávesnicí dost vážně uvažuju.)
Třeba tu dřívě zde pomlouvanou C6-00 teď máme doma a je fajn.Spuštění 3-4 aplikací současně nebrzdí systém? Existuje pro Nokie volně dostupný prohlížeč/editor office dokumentů?
Taky po HW stránce jsou nokie IMHO výborné (osahal jsem si nějaká ta opěvovaná htc: větší výsměch jsem dlouho nezažilNevím co jsi držel v ruce za HTC, ale mi to připadalo vždy naopak. Samsung/HTC mají jak výkonnější procesor/GPU než Nokia. Podobný procesor, který Nokia nacpala do C6-00 mělo HTC ve svém modelu HTC HERMES (rok 2006). Já jsem dlouho dobu používal PALM, z firemních důvodů jsem musel přejít tehdy na Nokii. Tehdejší modely 9300/9500 to byly slušné kousky. Od těch dob se hodně změnilo. A i já jsem byl nucen přejít na WinMo. Pokud se použije neoficiální firmware pak systém je vcelku hodně rychlý a použitelný.
Spuštění 3-4 aplikací současně nebrzdí systém? Existuje pro Nokie volně dostupný prohlížeč/editor office dokumentů?
Nejsem teď doma a osobně mě to vůbec nezajímá, takže v tuto chvíli nedokážu odpovědět.
Samsung/HTC mají jak výkonnější procesor/GPU než Nokia.
[citation needed]
Pokud se použije neoficiální firmware pak systém je vcelku hodně rychlý a použitelný.
Jednak nutnost neoficiálního firmware je hnus (stejně jako složité získávání roota na Androidu nebo jailbreak u ajfounu) a jednak lidi, které potkávám a musejí používat WM, furt jenom nadávají, na tom asi něco bude.
Nokie N8 používá např. 680MHz ARM 11, a HTC Desire používá 1GHz Qualcomm Snapdragon.
Liší se nároky systému, liší se výdrž na baterie. Nehledě k tomu, že ten snapdragon za moc nestojí ve srovnání třeba s OMAP36xx (N900).
Neoficální flashnutí na WM telefonech je otázka chvilky a systém díky tomu opravdu funguje. Systém fungoval i s originálním FW, ale akorát tak na 2/3 výkonu.
Systém, který se nedá používat bez různých obskurních úprav, je systém na PÍÍÍP.
Ano, kombinační výraz Symbian a použitelný, nebo snad dokonce rychlý .... mě dostávají do stavu křečíMna zas rovnako dostava kombinacia s Windows mobile. A ini ludia reaguju podobne na ostatne OS, takze asi neexistuje jediny pouzitelny a rychly OS..
Vela ludi napriklad tvrdi, ze ma rychly Symbian, Android, alebo ten WM.. Takze je snad kazdy OS rychly a pouzitelny?Android, Symbian, WM od výrobce nejsou rychlé telefony. U každého telefonu to chce chvíli ladění, hledání a bádání co a jak použít, aby se to nesekalo a aby systém dělal co měl. Vem si, že na tyto telefony uděláš první synchronizaci nacpou se ti tam kontakty apod. a hotovo. Než jsem došel na to, že po první synchronizaci je lépe udělat sw reset tak nějaká doba utekla. Měl jsem firemní N6310i i N9500 a oba telefony chodily jak měly a byly hodně použitelné a rychlé. Na N6310i vzpomínám furt.
To si neviděl jak svižný je palmOS na Treo 680. A ten opravdu nemá 500MHz.. má něco přes 300MHz. A oproti němu je kámošova nokia na symbianu opravdu šnek.Videl, preto uvazujem ze moj dalsi mobil bude palm..
Během týdne mi na telefonu běželo: SHR, Debian, OM2008, Hackable1, QTMoko, Android, a teď tam láduju zpátky QTmoko.
Chybi polozka: "nemam zadny telefon"
Chybí tam volba „nemám telefon“.
Android 2.2 na HTC Desire.
První telefon, který mě přesvědčil o tom, že dotykový komunikátor může být ovladatelný prstem, bez čekání až se mu něco uráčí udělat a pak teprve něco provede a hlavně bez toho, aby to byl iPhone
Předtím 3 Nokie 3310, nějaký_model_který_už_nevím, E90 - ne, opravdu ať mi nikdo neříká, že Symbian je super. S jejich poťapanými certikáty ať se jdou bodnout.