Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Bohužel pro Linux jsem nenašel žádnou rozumnou alternativu pro interaktivní výuku cizích jazyků, tak holt je třeba využít služeb Wine a SW pro Windows.
Věci jako "Talk to me", "Tell me more" apod. Není to všelék, ale je to hodně povedená věcička pro samostudium.
Kdyby mi někdo (při jakékoliv příležitosti) řekl "jako celkem dobrý" a "ňák úplně divně" tak ho pošlu do míst, kde slunce nesvítí bez výčitek.Proc? nechapu...
# apt-cache search zip|sort|grep zip|manuální_přebrání bzip2 - high-quality block-sorting file compressor - utilities cl-inflate - Common Lisp package to decompress a gzip, jar, and winzip file dictzip - Compression utility for dictionary databases fcrackzip - password cracker for zip archives gzip - The GNU compression utility jazip - Mount and unmount Iomega Zip and/or Jaz drives libarchive1 - Single library to read/write tar, cpio, pax, zip, iso9660, etc. libarchive-dev - Single library to read/write tar, cpio, pax, zip, iso9660, etc. libarchive-zip-perl - Module for manipulation of ZIP archives libphp-pclzip - zip archive manager class for PHP libzipios++0c2a - a small C++ library for reading zip files (library) libzipios++-dev - a small C++ library for reading zip files (development) libzip-ocaml-dev - ocaml compression libraries libzip-ocaml - ocaml compression libraries libzip-ruby1.8 - a ruby module for reading and writing zip files libzzip-0-12 - library providing read access on ZIP-archives - library libzzip-dev - library providing read access on ZIP-archives - development p7zip - 7-Zip is a file archiver with high compression ratio p7zip-full - 7-Zip is a file archiver with high compression ratio rzip - compression program for large files unalz - Decompress alzip format files unzip - De-archiver for .zip files wzip - Lossy compression and denoising zip - Archiver for .zip files zipper.app - Tool for inspecting the contents of a compressed archive zziplib-bin - library providing read access on ZIP-archives - binaries
Jinak se koukni na appdb.winehq.org, pokud se tam píše, že hra nejde, ani nemá cenu to zkoušet.
nic o tom nevím, ale někomu to teoreticky vždycky musí jet jako prvnímu, ne?
Hmmm, kdyz ti nabidnu jednu aplikaci v nativni verzi pro Linux, nebo verzi pro Windows, vyberes si tu kterou budes behat pres Wine?Samozřejmě, že ne, to asi nikdo.
A co kdyz ja budu mit aplikaci kterou budu mit pouze pro Windows a reknu ze linuxovy desktop ma perspektivu, tudiz budu svou aplikaci portovat na Linux.Já jsem toho názoru, že nebýt Wine, používalo by Linux míň lidí a třeba by tu perspektivu (pro tyhle vývojáře) ani neměl. Mluvíš jako kdyby existence Wine znemožňovala port.
Pak ale zjistim ze existuje Wine a tak doporucim dale behat mou aplikaci ve Wine, budes spokojen?Pokud je aplikace napsaná tak, aby ve Wine bežela stejně jako na Windows, potom by mi to ani nevadilo. Samozřejmě záleží na tom, o jaký aplikaci se bavíme. Opravdu jedno je mi to u her.
Ne, me to nevymluvis, Wine akorat skodiNo samozřejmě. Kvůli Wine teď člověk na x86(_64) Linuxu/BSD může spustit tisíce Win32 aplikací
Tiskni
Sdílej: