Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Třídíte odpad?
ano |
|
49% (917) |
jak co, jak kdy |
|
42% (789) |
ne, nemohu |
|
2% (41) |
ne, nechci |
|
6% (111) |
Celkem 1858 hlasů
Vytvořeno: 20.3.2010 14:14
Tiskni
Sdílej:
pravi Vlci na cloveka neutoci, jsou to velmi placha stvoreni.Samozřejmě do chvíle než jich je hodně a mají hlad.
Samozřejmě do chvíle než jich je hodně a mají hlad.Tohle je typicka myslivecka latina. Az vlka postrelis a zacnej mu rvat do rany jeste zaziva kus jehlicnate vetve na oslavu sveho uzasneho ulovku, tak te patrne kousne, jinak to je uplny nesmysl.
Me osobne se treba celkem libi vedle u sousedu v nemecku zalohovane plastove lahve, lide je tam "poslusne" chodi vracet, takze si myslim, ze tohle je vcelku dobry tah.
Snaha o recyklaci zde je, ovsem nektere odpadky porad vyvolavaji problem napr. tetrapaky jsou orisek nebo v masne vam take davaji napr. salam do "papiro-plastu".
Obecne dle meho pozorovani v domacnosti se plasty vynaseji ~ 3-4x casteji nez papirove odpadky, coz me uprimne desi.
Me osobne se treba celkem libi vedle u sousedu v nemecku zalohovane plastove lahve, lide je tam "poslusne" chodi vracet, takze si myslim, ze tohle je vcelku dobry tah.
Ve Švédsku byla na PET lahve přirážka kolem tří jejich korun -- to cenu fakt zvedne.
Kamos si ted tiskne ty loga co bere ten nemeckej flaskomat a lepi je na cesky flasky... ZdenekMe osobne se treba celkem libi vedle u sousedu v nemecku zalohovane plastove lahve, lide je tam "poslusne" chodi vracet, takze si myslim, ze tohle je vcelku dobry tah.
Me osobne se treba celkem libi vedle u sousedu v nemecku zalohovane plastove lahve, lide je tam "poslusne" chodi vracet, takze si myslim, ze tohle je vcelku dobry tah.Ano, mohu potvrdit, bydlim v nemecku. Jedna a pul litru flaska stoji o 25 centu vic. Ale kdyz to pak vratite v obchodu, tak je zase dostanete zpatky. To mate za takovej balicek po sesti uz 1.50 €. To sou v cechach dva hamburgry XD.
Dalším bludem v evropské unii jsou úsporné žárovky, u kterých nikdo nemyslel na to že těch 90% tepelné energie v zimě přispívá k vytápění bytu (hlavně v severských státech).1) V létě ten příspěvek jde do luftu. 2) V teplých zemích se v létě spotřebuje úměrně víc energie na klimatizaci. 3) Přitápět klasickou žárovkou je asi ten nejméně efektivní způsob využití energie pro vytápění.
3) Přitápět klasickou žárovkou je asi ten nejméně efektivní způsob využití energie pro vytápění.Mohl bys to rozvést? Přeměna záření na teplo má účinnost 1.
Modernější žárovky? WTF? Jako zářivky apod.?Jo, třeba CFL nebo LED.
Topení žárovkami má smysl i u nás.Pokud se nebavíme o nízkoenergetickém nebo pasivním domě, je to „smysl“ čistě teoretický.
Jo, třeba CFL nebo LED.
To už ale nejsou žárovky.
Pokud se nebavíme o nízkoenergetickém nebo pasivním domě, je to „smysl“ čistě teoretický.
Ten smysl je ryze praktický, viz můj příklad s jinak nevytápěným sklepem, v němž nesmí zmrznout brambory (a někteří idioti doporučovali dovést tam normální topení); v případě potřeby rychle vytopit např. chatu či jinou prostoru, kde se jinak moc netopí...
To už ale nejsou žárovky.Podle mě slovo „žárovka“ nadcházející technologickou změnu přežije, podobně jako se budou třeba digitální filmy dál „stříhat“. Proto říkám i chladnějším zdrojům světla žárovky, nevím jaké jiné slovo použít. (LED nejsou zářivky a „svítidla“ mi moc nejdou z huby.)
Ten smysl je ryze praktický, viz můj příklad s jinak nevytápěným sklepem (…)Mluvil jsem o vytápění domů a bytů, nikoliv terárií a sklepů. Takovéhle případy použití klasických žárovek jsou podle mě okrajové a nejsou vážným argumentem proti zavedení modernějšího svícení, jak se třeba tvářil příspěvek, na který jsem původně reagoval.
…v případě potřeby rychle vytopit např. chatu…Chaty, se kterýma mám zkušenosti já, dá docela práci vytopit několikasetwattovýma kamnama :)
Takovéhle případy použití klasických žárovek jsou podle mě okrajové a nejsou vážným argumentem proti zavedení modernějšího svíceníKlidně si modernější svícení zaváděj, když chceš, ale nebuzeruj kvůli tomu lidi, pro které je ten okrajový případ důležitý.
Takovéhle případy použití klasických žárovek jsou podle mě okrajové a nejsou vážným argumentem proti zavedení modernějšího svícení, jak se třeba tvářil příspěvek, na který jsem původně reagoval.A co třeba osvětlení na záchodě nebo na chodbě aktivované pohybovým spínačem? PS: tak si to modernější svícení zaveď a směj se ostatním, jak jsou blbí a platí víc za elektřinu PS2: nepoužíváš třeba nějaký software na svém počítači také k okrajovým účelům?
A co třeba osvětlení na záchodě nebo na chodbě aktivované pohybovým spínačem?Všimni si prosím, že jsem neobhajoval rozhodnutí zakázat klasické žárovky. Jen jsem říkal, že pokud chce někdo argumentovat proti tomu zákazu, měl by si vybrat něco lepšího než vytápění.
PS2: nepoužíváš třeba nějaký software na svém počítači také k okrajovým účelům?To je hodně blbé přirovnání. Pokud bude celá Evropa svítit něčím jiným než klasickými žárovkami, ušetříme my všichni docela slušný kus elektřiny a tím pádem i kus planety. Možná je to naivní, ale jistou logiku to má.
ušetříme my všichni docela slušný kus elektřinyzcela zanedbatelný kus elektřiny
a vůbec nikoho to nemusí bolet (myslím co se týče spotřebitelů)Toto není pravda, jak už bylo mnohokrát poukázáno v této diskuzi i v jiných. Žárovka stále je a ještě dlouho bude na mnoha místech tím nejvhodnějším zdrojem světla/tepla.
Už jenom z toho prostého důvodu, že zdroj světla je potřeba nahoře, ale zdroj tepla dole,Myslim, ze zarivka vetsinu tepla vyda zarenim (v infra oblasti) spis nez vedenim (kontaktem se sousednim vzduchem). Tedy neohriva pouze sve okoli, ale rovnomerne se ohrivaji steny jak pohlcuji infrazareni. Nelze ji tedy porovnavat s klasickym zdrojem tepla (kamna, radiator) - bude dobre ohrivat mistnost, i kdyz bude nahore.
Vypouštění CO2 do vzduchu nebo odpadních vod do vody bylo dříve také „zadarmo“ a „nezatěžovalo životní prostředí“, až se pak ukázalo, že to není pravda.Uh, uz zase je to tady, globalne-oteplovacske bludy. COO2 neni skodlivina! COO2 potrebuji rostliny pro fotosyntezu. Bez fotosyntezy bychom se tady jaksi udusili. A propos, to vase nenavidene uhli neni nic jineho nez zkamenela biomasa. Celkova suma uhliku na zemekouli se jeho spalovanim nijak nemeni.
Nikdo tady netvrdil, že CO2 je škodlivina. Tvrdil jsem, že je škodlivé vypouštění CO2 ... do vzduchuAha. A cim je presne skodlive?
A konecne - staci jeden vybuch sopky"Human activities release more than 130 times the amount of CO2 emitted by volcanoes" podle http://volcanoes.usgs.gov/hazards/gas/index.php
Vypouštění CO2 do vzduchu nebo odpadních vod do vody bylo dříve také „zadarmo“ a „nezatěžovalo životní prostředí“, až se pak ukázalo, že to není pravda.Oprava: a od jisté doby je ukazováno. Prokázáno to ještě nebylo.
Jeste si zapocitat náklady na výroby automatu, extra přepravu plastových lahví a zjistíte že je to energeticky náročnější, dražší => méně ekologické než hodit do popelnice s plasty, kde se stejně na lince vytřídí.To je pravda, jenže problém je právě v tom, že lidi často PETky nehodí do plastů, ale do normální popelnice. Proto ty zálohy (aby se flaška skutečně dostala, kam má). Druhá věc je konkrétní realizace a nemusí to být úplně snadné (viz o pár příspěvků výše vožení českých flašek do něměckých automatů
Dalším bludem v evropské unii jsou úsporné žárovky, u kterých nikdo nemyslel na to že těch 90% tepelné energie v zimě přispívá k vytápění bytu (hlavně v severských státech).To je dost špatná úvaha, protože by platila jenom v případě, že by všichni topili elektřinou, což se neděje, čili se úspora energie promítne i v úspoře financí. Nesmysl ale je zakázat žárovky plošně, protože jsou ekologičtější co do výroby a likvidace (neobsahují těžké kovy) a hlavně jsou daleko vhodnější na místa, kde se často rozsvěcí a zhasíná, což úsporky brzo odrovná... A hlavně vidím, jak lidi poctivě nosí úsporky "po smrti" do sběrného dvora.
To je pravda, jenže problém je právě v tom, že lidi často PETky nehodí do plastů, ale do normální popelnice.Všimni si věty "PET je jeden z mála plastů, které se dají snadno rozpoznat v odpadu"
Jediné pozitivum je vykrývání špičkových zatížení.To sis solární elektrárny s něčím spletl, protože ty vykrývají jenom období, kdy hodně svítí sluníčko. K zálohování PET lahví jednoznačně +1
Další blud jsou solární elektrárny, u kterých je použitelná životnost 20 let, návratnost počítájí za 11 let, ale cena elektřiny je 6 krát dražší (1 Kwh: 13 Kč solární, 2 Kč "neekologická"). Myslím si, že energie na výrobu superčistého křemíku se snad ani za těch 20 let nevrátí.Energie na výrobu dnešních solárních panelů se vrací za 2 až 4 roky, to že se nikdy nevrátí vidím jako častý blud. Životnost je podstatně větší než 20 let, to je jen doba, za kterou je garantován výkon s poklesem na 80-85% (Podobně jako desítky tisíc hodin u LED, která postupně jen pomalu slábne). Existují i továrny na články, které vyrábějí pouze za pomoci solární energie z panelů, co postavily hned vedle. Na velmi velké projekty se to i vyplatí vyrábět na místě. Je rozdíl v cenách výrobních, spotřebních a kolik se na to kde rozhodnou dotovat. Samozřejmě záleží na místě, kolik se dá za rok vyrobit energie. Například v Kalifornii je el. energie drahá a pomalu dražší než energie ze slunce a to prosím bez jakýchkoli dotací. Technologie se stále vyvíjí, zlepšuje a zlevňuje s tím, jak stoupá objem výroby. Jen tak mimochodem: Za posledních asi dvacet let se každé dva roky zdvojnásobí výroba elektřiny ze slunce. Při zachování této rychlosti by za nějakých 15 let bylo teoreticky pokryto 100% spotřeby el. energie. Rozhodně bude zajímavé sledovat jak dlouho to ještě bude pokračovat. Když ne u nás, tak jinde, na světě je stále dost míst, kde to smysl má a je/bude to opravdu výhodné. Další info např.: wiki/Photovoltaics#Economics
Me osobne se treba celkem libi vedle u sousedu v nemecku zalohovane plastove lahve, lide je tam "poslusne" chodi vracet, takze si myslim, ze tohle je vcelku dobry tah.Btw. k recyklaci v Německu - Němci opravdu recyklují poctivě, třídí třeba i staré hadry. A pak je odvezou do ČR do nějakého opuštěného baráku a zapálí to. To je, panečku, ekologie.
Elektronika: Prestoze kupuju nejsuntovejsi a nejlevnejsi vyrobky spotrebni elektroniky a IT tak nemam co recyklovat pac vsechny fachaji jak svicary. A to toho elektronickyho bordela mam hafo. Moje audiosestava (CD, Tape, Tuner, PA) prisla po nastupu mp3 do kuchyne+jidelny. IT vsak velmi rychle zastarava moralne a tak budu budovat muzeum.
Posledni znackovou elektroniku u mne tvori CD prehravac Sony koupeny v roce 1996 a jak pisu vys tak dneska hraje v jidelne.
Plasty - PET lahve apod: Zamerne se jim vyhybame pri nakupu, vodu pijem z domaciho vodovodu. Maso u reznika nechavame balit do papiru.
Sklo: Lahvace vracime, tvrdy nepijeme, zavareniny nekupujeme, ale mati je vyrabi sama.
Papir: Spalime v kotlu.
Organicke zbytky (zbytky jidla a ze zahrady) zpracuji slepice. Kurince jdou zpet na zahradu. Navic ziskavame bonus v podobe vajicek jez maji opravdu zluty zloutek.
Baterie: Mame pouze v hodinach a nekolika ovladacich - tyto jak ztrati silu tak je nasilim dobiju (spis vylozene domlatim) proudem nekolik A, jen tak podrzim minutku na polech kabliky od zdroje a vratim zpet do hodin ci ovladace a zas to pul az rok jede nacez tento postup opakuji nekolik let.
Proste je lepsi odpadu vytvaret co nejmene nez se potom trapit s jeho likvidaci ci dokonce recyklaci.
Zkratka spouste odpadu lze predejit. Spoustu veci nelze v domacich podminkach recyklovat. Vyslozily televizor muzete tak akorat rozebrat a po kouscich davat do popelnice a to asi nikdo delat nebude nacez zbyva sberny dvur.
Baterie: Mame pouze v hodinach a nekolika ovladacich - tyto jak ztrati silu tak je nasilim dobiju (spis vylozene domlatim) proudem nekolik A, jen tak podrzim minutku na polech kabliky od zdroje a vratim zpet do hodin ci ovladace a zas to pul az rok jede nacez tento postup opakuji nekolik let.To s normálními suchými zinkouhlíkovými články jde (bez exploze :)? Já spíš řeším, co s hromádkou asi 7 NiMH různých nestandardních velikostí a kapacitou 200 - 300 mAh, které se mi tu povalují různě získané ze starých akumulátorů z mobilů atd. Pár jsem jich implantoval do LEDkové svítilny, ale zbytek mi tu degraduje zubem času. Nějaký nápad? Případně kdyby někdo chtěl, můžu mu jich pár dát na příštím srazu/LinuxExpu.
Clanek drzite pri nabijeni v ruce a jakmila zacne hrat tak nabijeni prerusite, vratite jej do zarizeni a zivot jde dal.
Tyka se to normalnich zinkouhlikovych i alkalickych clanku.
Pokud akumulatory co mate nepouzivate tak je nekomu venujte jinak je stejne jednoho dne vyhodite.
Nabijeci clanky stradaji vic jak obycejne.
Jednoduche LED svitilny jsou dobrym vyuzitim nepotrebnych avsak stale dobrych aku z mobilu a podobnych strojku.
Ted trosku nechapu -- anketa se pta, zda recyklujeme, pritom vetsina lidi odpovida, jestli tridi odpad?Jasně, otázka měla znít, jestli lidé třídí odpad.
while (true) {...}
;)
kdyby to chteli roztridene, tak snad daji jinou popelnici nez jednu na vsechno.Tak to ale je.
pokud fakt nekdo chce, aby se tridiloJá myslím, že někomu je to fakt jedno – to vy se chcete zbavit odpadu.
Mam na starosti jine veci, nez se starat o to jestli je papir ci igelit ve spravne popelnici.To se podívejme, jakou to dá práci, odhadnout, jestli igelit patří do skla, do papíru nebo nedejbože do plastů... stejně tak s papírem. Kdo by si to pomyslel?
Nebudu mit doma jednu specialni mistnost, tak budu davat odpad.Tak tenhle argument už jsem taky párkrát slyšel a nevím, jestli to je k smíchu nebo k pláči, jaká to je blbost. Já třeba bydlím na koleji, pokoj celkem malý, ve dvou lidech, a nikdy mi nedělalo nejmenší problém třídit odpad. Dám malý tip - stačí vynášet odpad častěji než se nahromadí do objemu jedné místnosti.
Tyhle novodobe nesmyly s tridenim odpdadu jsou stejne kraviny jako uspora energie apod.Z jednoho pohledu to blbost skutečně je - protože cena energií poroste (nejen :-/) úměrně s úsporami. Co se týče životního prostředí, tak to blbost není a ještě jsem neviděl, že by někoho například zabilo, když zhasne při odchodu z místnosti, když vypne po práci počítač (fyzicky - třeba jednoduše vypínačem na prodlužovačce) nebo když třeba netopí naplno při otevřeném okně. Ono stačí úplně málo - chtít - a vůbec to nebolí. Jinak jsi tu předvedl opravdu parádní příklad ignorantství toho nejhoršího řádu. Jaká škoda, že takových ignorů je daleko víc :(
A přemýšlel jsi ty, co se děje s těma odpadkama, které třídíš? Možná to pro tebe bude novinka, ale je krize, takže o ani o ten odpad není zájem, takže se ten pečlivě roztříděný bordel zase pěkně smíchá a vyveze na smetiště.Takováhle legenda koluje už od začátku třídění, ovšem podepřít ji fakty se nějak nedaří.
A krom toho - jestli je třídění tak důležité, proč nejsou kontejnery na tříděný odpad vedle každé popelnice...?To se zeptejte toho, kdo u vás svoz odpadu organizuje. Někde to tak mají.
Takováhle legenda koluje už od začátku třídění, ovšem podepřít ji fakty se nějak nedaří.A co bys chtěl, aby to popelkáři veřejně vytrubovali do světa? "Ahoj lidi, vy tady sice třídíte, ale od nás ten papír nikdo nechce, takže ho stejně vozíme na skládku, tak toho klidně můžete nechat"
Takováhle legenda koluje už od začátku třídění, ovšem podepřít ji fakty se nějak nedaří.Jenze ono to tak opravdu je. Kamarad delal 5 let reditele v jednech nejmenovanych tech. sluzbach. Sam mi to priznal. Samozrejme nemohu jmenovat ani TS ani jeho. Jenze pro nezasvecene a pro verejnost to nelze priznat. Nebo si jako predstavujete, ze Bem udela tiskovku, a rekle: "Mili obcane, tridte nam odpad jak ty hovada, my vam ho za odmenu dame na skladku jako normalni komunalni odpad. Takze se nenechte odradit a pokracujte v trideni, moje opicky. Mam vas rad, pravda vitezi...". Jste docela naivni, tak to proste nefunguje.
To se zeptejte toho, kdo u vás svoz odpadu organizuje. Někde to tak mají.Proc bych se mel ptat ja? Jestli neco ode mne chteji, maji k tomu udelat podminky a ne ze budu litat s odpadky pres celou Prahu.
Jestli neco ode mne chteji...
Ó nikoliv. Klidně si jezdi ve smradlavém trabantu, smol na chodníky, házej odpadky z okna, lij chemikálie do rybníčka, házej petky po parku,... Třeba si ostatní uvědomí, jak je to skvělé... a napodobí tě. Jen se pak nediv, jak to tady bude vypadat.
Trabant smrdíTo je dost relativní (ne, že bych to musel "fetovat", ale nepřijde mi to jako smrad, ale spíš jako určitá, ne čistě negativní, vlastnost. Asi proto, že mám rád stará auta.) A hlavně - často smrdí proto, že tam lidi lijí víc oleje než je třeba (a taky záleží, jaký olej).
žere olovnatý benzínTen už se u nás pěkných pár let neprodává
a dělá hluk... o nutnosti údržby nemluvě.Hm, hluk asi dělá, ale když ti jezdí po ulici štrůdly aut, tak už se to ani nepozná. Údržba nebude zase až taková hrůza, ale hlavně bude nesrovnale levnější než u moderních aut. Nicméně to nesouvisí s ekologií. A i kdyby, tak (v měřítku obecném) je pár trabantů úplné nic oproti statisícům nových plechovek
Ten už se u nás pěkných pár let neprodává
Však si to musí člověk obohacovat sám.
A i kdyby, tak (v měřítku obecném) je pár trabantů úplné nic oproti statisícům nových plechovek
Ten trabant se musel také vyrobit. Akorát dnes jsou přísnější normy... a nebýt výroby dalších plechovek, vývoj by se nehýbal. Ovšem auta si pořizuje čím dál tím více lidí tak jako tak, takže je lepší, když jsou to čím dál tím lepší plechovky.
Proc bych se mel ptat ja? Jestli neco ode mne chteji, maji k tomu udelat podminky a ne ze budu litat s odpadky pres celou Prahu.Za prvé, já jsem myslel, že vy chcete odvézt odpad. Ale jestli jim ho odevzdáváte jenom pro jejich krásné oči a raději byste si jej nechal doma, klidně tak učiňte. Za druhé, jestli jste to nepostřehl, už dvacet let žijeme v demokratické zemi, takže je na každém, aby se staral o veřejné věci, zejména o ty, které se týkají jeho okolí. Soudruhy, kteří by se o to postarali za vás, už sháníte marně.
Nebo kolik sežere moderní nízkopodlažní bus v Praze? V centru, ty větší, klidně 50 litrů na 100km i víc.Pokud v něm jede třicet lidí, každý z nich se veze za 1,6 litru na 100 km. I kdyby v každém autě seděli průměrně dva lidi, na takové číslo se nedostanou, ani kdyby se rozkrájeli. A tak dále, ale to je marná snaha…
Aha, 30 lidí ve špičku. 5 lidí mimo špičku.Ty jsi asi MHD dlouho neviděl zblízka, viď?
nesnáším arogantní namyšlené blbečkyKteré definujete tak, že je to někdo, kdo má jiný názor, než vy.
Dokud budu za odvoz odpadu platit, třídit nebudu. Pokud bude zdarma, nebo ještě dostanu zaplaceno (pro ně je to surovina, oni ten tříděný odpad využijí a mají z toho - aspoň doufám - zisk), tak pak bych to možná přehodnotil.Kdo vám brání si ten odpad skladovat a „jim“ ho prodávat?
Podle některých jsem asi nějaký vyvrhel, tím spíš, že nejezdím MHD jak je rok dlouhý (již několik let). A ani nebudu. Víte jaká je energetická náročnost metra/tramvaje? Nebo kolik sežere moderní nízkopodlažní bus v Praze? V centru, ty větší, klidně 50 litrů na 100km i víc. Vím o čem mluvím. A MHD jezdí i v noci, nevytížená. Pak už o efektivitě a úspoře životního prostředí nemůže být vůbec řeč.Nikdo nikomu nevytýká, pokud nejezdí MHD. Je nesmysl jí jezdit zbytečně. Pokud ale někdo nejezdí VHD místo aby jezdil autem, už to problém je. Je hezké, že argumentujete energetickou náročností MHD, která je ale pořád podstatně nižší, než energetická náročnost individuální dopravy. A to i přes to, že v sedle jezdí nevytížená. Individuální doprava jezdí nevytížená pořád.
Kdyby to bylo ekologické, tak to bude i levné - a nebude se to tak dotovat z veřejných financí.Úplně stejně to ale platí i o individuální automobilové dopravě – rozdíl je jen v tom, že ta je dotována ještě víc, než MHD.
Úplně stejně to ale platí i o individuální automobilové dopravě – rozdíl je jen v tom, že ta je dotována ještě víc, než MHD.Mohl byste prozradit, čím je dotována individuální doprava, tím spíš čím je dotována víc než MHD? Já jsem zastáncem MHD (ve větších městech nebo i mimo ně, ale na přiměřené trasy), ale tenhle výrok mi skutečně nedává smysl.
nepočítám do toho silnice do různých Kotěhůlek, kde ty náklady budou stejně jenom malou částí celkových částek na "dotaci" dopravyI do těch Kotěhůlek většinou jezdí alespoň jeden bus denně.
akceptace negativních externalit způsobených IADTu musím akceptovat i hromadné dopravy...
Od kdy individuální doprava něco platí?Spotřební daň za PHM nic? DPH z PHM nic? Silniční daně pro firemní auta nic?
Kolik z těch 13mld by se stejně investovalo aby MHD měla po čem jezdit?Přesně 0 Kč.
A jednoduchým výpočtem jsem si zjistil, že na zaplacení jen ze spotřební daně stačí pár desítek tisíc lidí jako já, a zaplatí to.Započítal jste i další náklady? Odečetl jste spotřební daň zaplacenou za MHD? A těch pár desítek tisíc je kolik asi?
Přiznám se, že tomuhle nerozumím. Samozřejmě chápu, že to bude o dost méně než těch 13 G, ale 0? Autobusy nejezdí po silnicích?Kolik z těch 13mld by se stejně investovalo aby MHD měla po čem jezdit?Přesně 0 Kč.
autobusy (možná společně s kamiony)Jistě, kamion, který je několikrát těžší, silnici ničí míň…
by byla levnějšíNo vidíte. A já reagoval na
Přesně 0 Kč.
Pokud by jezdilo aut méně, logicky by nebylo nutné stavět nové silniceRozšiřování Prahy a s tím spojená nutnost rozšiřování MHD se nekoná? Rozumějte silnice pro autobus, který bude jezdit do nového satelitního městečka.
navíc se satelitní městečka nebudují na zelené louce, odkud by bylo nutné stavět dlouhou silnici, kterou byste se dostal do civilizace.Ne, většinou se budují poblíž nějaké vesnice, kam vede okreska, na kterou se autobus sotva vejde.
dotace individuální dopravy je naprostá blbost.. Na jedné nádrži zaplatím víc než 50% daň, u soukromého auta žádné úlevy, odpočty DPH.„Je to blbost“ není žádný argument, 50% daň je sice hezká věc, ale za MHD také platíte jízdné. Takže asi bude potřeba porovnat náklady na provoz MHD a na provoz IAD s tím, kolik kdo platí (vy ve spotřební dani, cestující MHD v jízdném).
Kdybych odpad skladoval, mám zbytečně zaplněné místo doma.To byla odpověď na to, že mít odpad je prý strašně výhodné. Jenom jsem se pozastavil nad tím, že je to podle pisatele výhodné vždy jen pro ty ostatní.
To, že nikdo nikomu nevytýká cesty autem je nesmysl, sám to děláte.Já jsem taky nic takového nepsal. Ano, vytýkám takové cesty autem, které jsou výhodné jenom proto, že ten, kdo se veze, z toho má užitek, ale už nemusí platit všechny náklady s tím spojené.
Individuální doprava je směrovější, nejezdí zbytečné trasy, ve výsledku to není tak jednoduché zhodnotit.Možná vám to připadá složité, ale pořád to vychází jednoznačně.
A rozhodně je lepší pro ekonomiku.Ale. Odkdy? Nebo myslíte takovou tu ekonomiku se zavřenýma očima, kdy se některé věci nesmějí počítat?
Zbytek jsou nesmysly.To můžu o vašem komentáři snadno napsat také. Ale asi se z toho nedozvíme nic.
Víte jaká je energetická náročnost metra/tramvaje?Narozdíl od tvého hustokcháru metro a tramvaj jezdí na elektriku, která se nechá vyrobit ekologicky. Při brždění navíc rekuperují, takže živí jinou tramvaj/metro, co se zrovna rozjíždí.
Aby nahoře nepřekáželo IADPokud do individuální dopravy započítáváš i chodce, pak ano.
Když se tak moc rekuperuje, proč přesto sežere metro tolik energie, jak menší město? Rekuperují se i eskalátory, světla, odvětrání, atd?Ještě si dopočítej, kolik lidí denně to metro přepraví a jaké jsou tedy energetické nároky na osobu. A až budeš v tom, tak zkus vymyslet, jak bys všechny ty lidi přepravil na povrchu. Hint: kolik metrů čtverečních zabere člověk stojící v metru? Porovnej s plochou, kterou zabere osobní auto provozované člověkem, který by těch pár metrů na MHD snadno ušel. K busům jsou reakce výše.
Prázdné vozidlo, čím míň lidí v osobáku, tím míň platit.Proč to? Kvůli hmotnosti? Poměr hmotnosti člověka k hmotnosti osobního auta je tak 0,05.
Prostě socka je pro socky, které si nalhávají, jak prospívají celému světu. Ve skutečnosti nemají na auto, dům/byt s garáží, atd... Bydlí ve smradlavém centru bez možnosti parkingu, když už parknou tak jim to jiná socka rozmlátí. Tak jezdí MHD a něco si (a občas i okolí) nalhávají, obhajují nesmyslnými argumenty.Napadlo tě, že existuje člověk, pro kterého platí:
zijeme v post-komunistecke radoby demokraticke zemi, kde jsou u moci stejni sm...di jako tenkrat.Víte proč? Protože je tady bohužel spousta lidí, kteří mají vždycky dost výmluv na to, proč se o nějaké veřejné věci nezajímat.
Typický sobecký přístup "po mně potopa".Máš pro tuhle narážku nějaké podklady, které dokazují, že recyklace je opravdu ekologická? Nezapomeň, že je potřeba započítat energetické náklady na separátní vyvážení (tj. pálí se nafta), na zpracování (nelze počítat s tím, že ten tříděný odpad je opravdu 100% vytříděný), na odvoz někam, kde se to zpracuje. To vše je potřeba vydělit úměrně tomu, kolik tříděného odpadu nakonec skončí na skládce, protože ho momentálně nikdo nechce. Tvrzení, že kdo netřídí odpad, je automaticky "po mě potopa sobec", je hodně odvážné.
Nezapomeň, že je potřeba započítat energetické náklady na separátní vyvážení (tj. pálí se nafta)Když se to vyváží jedním autem s oddělenými prostory, je to špatně, protože si někteří myslí, že se to sype vše do jednoho. Když se to vyváží oddělenými auty, tak je to zase špatně, protože si někdo myslí, že když pojede jedno auto v pondělí pro bílé sklo, v úterý pro plast, ve středu pro barevné sklo, ve čtvrtek pro papír a v pátek pro směsný odpad, spálí se víc nafty, než když pojede každý den v týdnu pro směsný odpad, kde bude to všechno. Co je trvale udržitelné se dá snadno zjistit myšlenkovým pokusem, co kdyby se daná věc dělala donekonečna. Při skládkování by se jednou celá Země proměnila na jednu velkou skládku, čímž by celý proces skončil. Recyklace je možná donekonečna (čistá recyklace, samozřejmě – to, čemu mi říkáme recyklace je ve skutečnosti recyklace s menší částí skládkování).
Co je trvale udržitelné se dá snadno zjistit myšlenkovým pokusem, co kdyby se daná věc dělala donekonečna. Při skládkování by se jednou celá Země proměnila na jednu velkou skládku, čímž by celý proces skončil. Recyklace je možná donekonečna (čistá recyklace, samozřejmě – to, čemu mi říkáme recyklace je ve skutečnosti recyklace s menší částí skládkování).Tos teda dobře nachytal sám sebe - nejdřív tvrdíš, že při skládkování se jednou země promění v jednu velkou skládku a proces se zastaví. A hned následně, že při recyklaci se skládkuje taky, z čehož ovšem vyplývá, že v nekonečnu se i při recyklaci stane úplně to samé. A za druhé - když už chceš dělat myšlenkové pokusy, tak u toho zkus myslet. Nebo tady opravdu chceš tvrdit, že na té skládce ten odpad vydrží navěky? Tak na to zapomeň - zbytky potravin se rozloží prakticky okamžitě, hadrům to bude trvat o něco dýl, plastům ještě o něco dýl (i když se ukazuje, že těch 3000 let, co nám tvrdili ještě před dvaceti lety, je HODNĚ přehnané). Jediné, co vydrží opravdu dlouho, je sklo a keramika. Jediný rozdíl mezi tvojí recyklací (tj. ideální, tj. nevozí se na skládku recyklovaný odpad zvlášť tak, jak se to zhusta děje) a vytvářením smetišť v daném mezním případě (donekonečna), je způsob recyklace, doba trvání a energetická náročnost.
Problém je, že musíme mít dost místa na to, abychom ten tisíceletý cyklus zvládli celý absolvovat.To nemusíme mít ani tím druhým způsobem. A tato diskuze navíc přehlíží fakt, že třídění netřídění, stejně velká část odpadu skončí někde na skládce.
Neexistuje zadny duvod, abych tridil odpad, pokud skonci na stejne skladce jako to, co nahazim do popelnice u baraku.Začarovaný kruh?
Nutno uvědomit si, že se nerecykluje, protože někdo tak řekl, ale kvůli sobě, prostředí pro vlastní život.
BTW taková analogie s jedním ohraným vtipem:
"Jak se říká člověku, který chce, ale nemůže?" -- "Impotent."
"A když může, ale nechce?" -- "Hajzl! Hajzl je to!"
Nikoliv, ja se chovam racionalne.NE, chovas se jako sracka
a jeste si dovolim maly postreh z vesnicky v Jesenikach, kde jsme byli na dovolene: pokud tam odpad netridite, nevyvezou vam popelnici. celkem dobry napad, coz?toto mi zavání zeleným-terorismem 1.) Lidé to musí podepsat ve smlouvě o odpadech 2.) Pokud si to vymíní obec pak to nelze, není na to zákon 3.) Osobně bych to nepodepsal, a v případě ne-vyvezení popelnice bych tu popelnici dovezl na MU, popř. bych ztropil pěkný bordel někde u nějakého místního Zeleného-teroristy.
každý pytel přitom musí mít na sobě jméno majitele nebo ČP domu, ke kterému náleží.Nechápu, že Ti lidé tam ještě bydlí a kdo vůbec takovou ptákowinu může schválit a posvětit. No jak jsem psal, asi bych se trošku poštoural v zákonech a něco pěkného jim řekl od plic. To mi připadá stejné jako někde ve Švýcarsku, kde lidé mohou dostat pokutu, když použijí jiný pytel barvy na nějaký odpad. Odpad třídím pokud to jde, ale pokud by mne někdo nutil dělat toto, tak to vše budu srát do jednoho pytle. Odpad když naseru do nějakého kontyšu pak je to celkem jedno kdo a co jak, ale takto ? pak lze zcela jednodušše přiřadit odpad určité osobě apod.
A někdo pak ty odpadky přehrabe a jednou se tak třeba stalo, že se někomu nezdály kelímky od jogurtů v plastech dost čisté a snad půlka obyvatel dostala od obce obsílku ve smyslu ať si to jdou přebrat a snad jim ještě hrozili pokutou.Na to je jednoduchá reakce: ukažte příslušný paragraf v zákoně, který mi nařizuje dělat takové kraviny, nebo táhněte.
Když totiž budu každou prkotinu, co hodím do plastů, vymývat, tak to bude energeticky IMHO větší zátěžProsimtě, voda teče z trubek, s tou se šetřit nemusí.
a jeste si dovolim maly postreh z vesnicky v Jesenikach, kde jsme byli na dovolene: pokud tam odpad netridite, nevyvezou vam popelnici. celkem dobry napad, coz?Já bych to nazval spíš buzerace občanů v prdelákově, kde se pokouší být světoví.
Musím říct, že jsem snad v diskuzích nepotkal ještě nikoho, kdo by mi byl nepříjemnější než vy...Na mě se zapomnělo?
Když něco dělám, dělám to na základě svého vlastního uvážení a rozhodnutí.Znát názor někoho jiného vám v tom snad nějak brání nebo překáží?
Znát názor někoho jiného mi samozřejmě nevadí, vadí mi když ten někdo "moralizuje" (vnucuje svůj názor/morálku opakovaně druhým, staví svůj názor/morálku do pozice Jediné Správné Pravdy (TM), snaží se lidi co mají jiný názor stavit do pozice "špatných", je neochvějně přesvědčen o nadřazenosti svého názoru/morálky, atp.).Jak dokážete odlišit, jestli někdo staví svůj názor do pozice jediné správné pravdy, nebo zda svůj názor přizpůsobuje tomu, co považuje za pravdu, a pokládá pravdu za mnohem důležitější, než něčí názor? Mně připadá, že to druhé zaměňujete za první.
Na toto chování jsem extrémně alergický a (byť je to hloupé) takovému člověku s radostí vrazím facku tím, že udělám přesně to, proti čemu tak moralizuje (i když bych to normálně třeba ani nechtěl udělat).Tím se stavíte do dost nesvobodné pozice, protože stačí, aby se někdo choval takovým způsobem, který považujete za moralizování, a dotyčný vás snadno dotlačí k něčemu, co byste sám neudělal.
Jak dokážete odlišit, jestli někdo staví svůj názor do pozice jediné správné pravdy, nebo zda svůj názor přizpůsobuje tomu, co považuje za pravdu, a pokládá pravdu za mnohem důležitější, než něčí názor? Mně připadá, že to druhé zaměňujete za první.Nic nezaměňuji, fakticky totiž mezi těmi dvěma možnostmi není žádný rozdíl. Vždy je to o přesvědčení jednoho, že to čemu věří je "pravda", což je ovšem subjektivní. Problém nastává v okamžiku, kdy člověk není ochoten si připustit, že jeho "pravda" (jeho pohled na věc) nemusí být nutně jediná správná. Vadit mi to skutečně začne v okamžiku, kdy daný člověk začne o této své "pravdě" vehementně přesvědčovat ostatní a ty co mají na věc jiný pohled odsuzovat.
Tím se stavíte do dost nesvobodné pozice, protože stačí, aby se někdo choval takovým způsobem, který považujete za moralizování, a dotyčný vás snadno dotlačí k něčemu, co byste sám neudělal.Dotlačí mě tak jedině k tomu, co bych třeba sice normálně neudělal, ale neodporuje to nijak zásadně mému vlastnímu žebříčku hodnot. Já si plně uvědomuji, že je to hloupé, ale každý máme své chyby
Vadit mi to skutečně začne v okamžiku, kdy daný člověk začne o této své "pravdě" vehementně přesvědčovat ostatní a ty co mají na věc jiný pohled odsuzovat.
To, že vám to vadí, je ovšem velmi silné morální hodnocení.
A není nad ten pocit když nějakému moralistovi ukážu svým činem takového pomyslného "fakáče", jen ať se pohoršuje :-P
Tak, v závislosti na tom, o jaký typ činu by se jednalo, by nemuselo zůstat jen u pohoršování se.
Nic nezaměňuji, fakticky totiž mezi těmi dvěma možnostmi není žádný rozdíl. Vždy je to o přesvědčení jednoho, že to čemu věří je "pravda", což je ovšem subjektivní. Problém nastává v okamžiku, kdy člověk není ochoten si připustit, že jeho "pravda" (jeho pohled na věc) nemusí být nutně jediná správná.Je v tom rozdíl. Vy popisujete případ, kdy člověk není ochoten připustit, že jeho pohled na svět nemusí být nutně jediný správný. Já nejsem ochoten připustit, že může být víc pravdivých pohledů na svět. A diskuse je podle mne od toho, aby se ten pravdivý pohled hledal. Myslím, že byste při pdorobnějším čtení zjistil, že neodsuzuju nikoho proto, že má na svět jiný pohled, než já. Odsuzuju jen takový pohled na svět, který podle mne není pravdivý. A i pak se snažím neodsuzovat autora takového pohledu – pokud ovšem dotyčný začne vymýšlet čím dál absurdnější argumenty, ne vždy se mi to podaří. Mimochodem, váš názor, že nemusí existovat jediný správný pohled na věc, je příkladem právě takového jediného správného pohledu.
Objektivní pravda je jen jedna. Mám ji já.
ale nejlepší je to dát do komory a ozářit gama zářením, což bohužel u krovu použít nejdeŠlo by to (i když nelegálně), otázkou je, co by na to řekli sousedé. Pokud bydlí dostatečně blízko, tak už nejspíš nic…
Přitom už každý znás bude-li třídit vše co se dá bude moci další generace naučená na tento styl života schopna ty bezpracně a levně přetříděné materiály snad i užitkovat, resp. vrátit ji v použitelné formě přírodě zpět. Zatím pro své děti a jejich dětem jen tvoříme toxickou skládku všude kde se dá.......Hmm, tak tohle je super hlod. Prosim zapis do Guinnesovy knihy rekordu. Fakt nerozumim tomu proc by jedinec mel zacinat. Dam priklad: Vy, jako majitel baraku, udelate dejme tomu 50 pytlu zodpovedne roztrideneho odpadu. Je to pro Vas prace na cely rok. OK, pak se ale soudruhum v Cine neco stane a "utece" jim do reky kyanid. Zpusobi ohromnou skodu tim, ze veskery zivot v rece neni a nebude nekolik let. Obnova bude stat velke penize. Nebo se na mori srazi ropne tankery. Tak a ted mi reknete, jakou vahu ma podobna havarie (o ktere vime, plno z nich ani nevime) a ze neni behem roku jen jedna, ale desitky, mozna stovky, proti Vasim 50 pytlum trideneho odpadu. Ani i kdyby byla cela vase ulice uvedomnela a tridila, tak v porovnani to prosere na plne care. Efekt by to mozna melo tehdy, pokud by tridila cela planeta a to stejne nikdy ani nebude. A zaver: trideni = vymysl zisku chtivych choryhc mozku, co nemaji nic na praci a musi vymyslet take voloviny jako je trideni a cela ekologie a otravovat s tim normalni lidi. Jenze na ty velka zvirata, ktera delaji nejvetsi bordel, nemaji proste paku, tak budou otravovat normalni lidi. Nic nic, to je cele kouzlo.
Ja chci zit pohodlne s plnym nasazenim modernich veci a je mi jedno jestli padne tamten strom nebo neco jineho.Ale vždyť celou dobu netvrdím nic jiného. Prostě myslíte jen na sebe tady a teď a nic jiného vás nezajímá.
To byla jen rovnice, kde na jedne strane bylo x50 pytlu a na strane druhe ekolog. havarie.Ne, na jedné straně byla ekologická havárie a 50 pytlů a druhé straně jenom ta ekologická havárie. Takže která strana je lepší?
Ale jinak GMO umožňují právě minimalizaci používání různých podpůrných prostředkůJsou ruzne GMO plodiny, nektere treba s modifikaci pro ziskani odolnosti proti nekterym skudcum (pak je mozne pouzit mene podpurnych chemikalii, jine treba pro vetsi toleranci vuci herbicidum (pak je naopak mozne pouzit vic herbicidu pro hubeni plevele).
..., pokud se GMO dostanou do volné přírody, ...Imho je téměř jisté, že to se dřív nebo pozdějc stane.
Je vidět, že logika 95% lidí je stále velmi krátkozraká a vidí maximálně do horizontu svého produktivního života. Hold je to problém dnešní ekonomiky.Blbost, s dnešní ekonomikou to nesouvisí - lidi se tak chovali vždy.
a tam mě to nechali hodit všechno do "velkoobjemového" odpadu. To je jen tak na okraj, jak to následně vypadá s naším vytříděným odpadem.To je jenom legenda, která koluje od začátku třídění, ale kterou se nějak nedaří podpořit fakty. (#72)
k presnemu triedeniu dochadza az v zberni, kde to vykona vyskoleny personal.A pak to vyskoleny popelar odveze vsechno pekne na jednu skladku.
...kromě zbytečných válek o zdroje surovin a vody.
Zbytečné rozhodně nebudou. Anebo se můžeš rovnou vzdát bez války, já si ty suroviny a vodu rád vezmu. ~_^
Platí si svoz odpadu z nádob na odpad.Opravdu? A není to spíš svoz plastu z nádob na plast, svoz papíru z nádob na papír, svoz ostatního odpadu z nádob na ostatní odpad?
Recyklační poplatek imho znamená, že hradím náklady spojené s recyklací odpadu z dotyčných nádob. Jak si to řeší vnitřně, to je problém firmy, která se stará o svoz a zpracování odpadu.Recyklační poplatek znamená, že v ceně elektrovýrobku (např. lednice) platíte také náklady (nebo jejich část) na ekologickou likvidaci takového výrobku. S tříděním běžného odpadu z domácnosti to nemá nic společného.
Ne, o tom ve smlouvě nic není.Platí si svoz odpadu z nádob na odpad.Opravdu? A není to spíš svoz plastu z nádob na plast, svoz papíru z nádob na papír, svoz ostatního odpadu z nádob na ostatní odpad?
Ano, u recyklačního poplatku na elektroniku máte pravdu. Já to chápal jako část paušální částky placené zpracovateli odpadu, kterou mu platím proto, abych se nemusel starat o třídění sám.Recyklační poplatek imho znamená, že hradím náklady spojené s recyklací odpadu z dotyčných nádob. Jak si to řeší vnitřně, to je problém firmy, která se stará o svoz a zpracování odpadu.Recyklační poplatek znamená, že v ceně elektrovýrobku (např. lednice) platíte také náklady (nebo jejich část) na ekologickou likvidaci takového výrobku. S tříděním běžného odpadu z domácnosti to nemá nic společného.
Ne, o tom ve smlouvě nic není.Fakt? Ona totiž není ani žádná smlouva, že? Ona je to totiž městská vyhláška, a tam toho o třídění je…
Výše poplatku pro rok 2010 činí 500,- Kč je tvořena takto: a) z částky 250,- Kč za kalendářní rok a b) z částky 250,- Kč za kalendářní rok. Tato částka je stanovena jako část skutečných nákladů (výdajů) statutárního města České Budějovice předchozího roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu. Skutečné náklady (výdaje) činily 53.014 tis. Kč dle ceny plnění sjednané ve smlouvě se společností A.S.A. České Budějovice, s.r.o. a po rozúčtování pro počet trvale hlášených obyvatel na území města ke dni 27.11.2009 v počtu 92.527 a 50 staveb určených nebo sloužících k individuální rekreaci, ve kterých není hlášena k trvalému pobytu žádná fyzická osoba, činily náklady (výdaje) 573,- Kč na jednoho obyvatele.Takže je placen svoz netříděného komunálního odpadu. Co je komunální odpad, to bych se inspiroval u UK. Opět cituji:
Jedná se o velmi heterogenní směs, která obsahuje například popel, papír, plasty, zbytky potravin, zahradní zbytky, smetky, textil, kovy, sklo, gumu atd. Složení komunálního odpadu se liší podle typu zástavby, ročního období a podle typu sídla, v němž je produkován [1].Takže mi z toho vychází, že si platím svoz netříděného odpadu, třídění je pouze moje dobrá vůle (abyste mne neosočoval, také třídím ;)) a co si s mým odpadem zpracovatel dělá, je pouze jeho věc.