Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
To by se mezi družstevníky nestalo! :-)
Ale vážně: vzít si do společné kanceláře něco hlučnějšího než MX Brown mi přijde poměrně neslušné – přinejmenším by bylo dobré probrat předem s kolegy, jak to budou snášet.
Obycejna Chicony za dve stovky - nic lepsiho neznam.Jo, když jsem sháněl stolní klávesnici, zkoušel jsem všechno možné, drahé i levné, velké i malé, a právě ta obyčejná a skoro nejlevnější Chicony mi také přišla nejlepší. Docela mne překvapilo, jak špatně se mačkají klávesy na spoustě drahých značkových klávesnic.
+1
Teď tu sice mám na stole dvě mechanické klávesnice, ale většinu svého programátorského života jsem dělal na docela obyčejných klávesnicích. Je to jak říkáš – programátor stráví víc času přemýšlením než psaním. Kvalitní klávesnice trochu zpříjemní život, navodí lepší atmosféru, ale že by měla přímý vliv na produktivitu práce programátora, to ne (u sekretářky nebo spisovatel to bude jiné).
Programátor není sekretářka, programátor 100x víc přemýšlí než píše. Kolik řádků napíšeš za den? Kolik je na průměrném řádku znaků? Programováním se živím dvacet let, ale píšu dvěma prsty - nijak mě to neomezuje. Vlastně bych ta písmenka mohl kreslit i myší, byl by to opruz, ale nemyslím si, že by mi to znemožnilo pracovat nebo by mě to výrazně zpomalilo.+1, navíc mnoho vývojářů má rádo všeobsahující IDE, který slušnou část textu vygenerujou. IMO řešit nějakou efektivitu nebo ergonomii klávesnice má smysl, když má někdo problémy třeba s RSI nebo podobně, ale jinak IMO bežná klávesnice je prostě good enough.
Pro zadávání čísel? Jaké jsou ostatní možnosti?
Oproti tomu klasický numerický blok má jen pro mne drobné nevýhody – klávesnice zabere víc místa na stole a myš je o kousek dál – ani jedno mi nepřijde jako zásadní problém a výhody podle mého převažují. Teď zrovna píšu do ErgoDoxu, kde numerický blok není a na čísla se přepínám nebo používám Shift. Dá se to, ale pokud mám psát víc čísel, je klasický numerický blok jednoznačně pohodlnější.
Takhle to v podstatě mám, ale přepnutí vrstvy mi přijde jako větší režie než posunout ruku o kousek vedle. A než začnu psát, tak potřebuji dostat ukazováčky na F a J, abych se zorientoval. Teď už mám ErgoDox jako hlavní klávesnici, ale pořád jsem se s tím ještě úplně nesžil, některé věci mi na tom úplně nesedí. A hlavně to dobře funguje jen ve chvíli, když člověk sedí rovně u stolu a má obě ruce položené tam, kde mají být – pak je to super. Ale jakmile se z téhle polohy odchýlím, tak to jde do háje – tím myslím např. že sedíš nakřivo, protože se s někým bavíš nebo koukáš do knihy nebo že potřebuješ naťukat pár znaků jednou rukou. V takových situacích jsem mnohem efektivnější s klasickou klávesnicí (v mém případě dasKeyboard). Máš nějaké tipy, jak efektivně pracovat i když člověk nesedí rovně a nemá obě ruce na klávesnici?
Výškově nastavitelný stůl mne láká, myslím, že je to skvělá věc… ale bohužel to nijak neřeší to, o čem jsem psal.
Tečka se píše pravým prsteníčkem. Na CZ i ENG.
Já kdysi chodil na kurz prstokladu. Prsty mají vždy být na asdf a jklů. Pokud nepoužíváš např. Shift, tak 7 (6) prstů má zůstat na těch klávesách a prstem, kterým jsi psal se okamžitě vracíš. Palcemi se píší mezery a já osobně jimi mačkám i Alty a Super. Ovšem na tomhle nevím, jak bych psal
Ano, už jsem je viděl.
Mimochodem, já mám tyto klávesnice:
1) Microsoft SideWinder X4. Píše se mi na ní naprosto skvěle. Jen z počátku jsem si musel zvyknout na enter, ale jinak pohoda.
2) A když potřebuji na klávesnici vidět (mám velmi špatný zrak), tak mám ještě Connect IT CI-44 pro děti a seniory. Klávesy jsou naprosto příšerné. Rozložení Hm, End, PU, PD, Ins a Del je taky o ničem. Ale za to (když je třeba) na ní krásně vidím.
čo je Anti-ghosting […] netuším
viz Dave Dribin: Keyboard Matrix Help
tl;dr řadič klávesnice čeká signál z obvodu s klávesami, organizovaného do řádků a sloupců, a v nevhodně návrženém obvodu se při stisku více kláves zároveň může vygenerovat signál ještě jiné klávesy, která stisknuta vůbec nebyla, čemuž se říká „ghost“ – „antighosting“ je pak buď blokování takových kombinací (běžné), nebo lepší návrh obvodu, který si poradí s více stisknutými klávesami („key rollover“).
podsvetenie (buď možnosť voľby farby podsvietenia alebo biele či modré)
Upřímně, to nechceš. Určitě ne modré (kvůli velké energii) a ani bílé není ideální. Má to mj. negativní vliv na cirkadiánní cyklus.
Vůbec podsvícení je problematické: jednak „hmatová metoda“ je nejefektivnější způsob používání klávesnice (přičemž popisky jsou zbytečné), jednak ani tak nechceš kontrastní světlo ve tmě, protože to unavuje zrak, vede k bolestem hlavy atd. I s trochou světla přitom lze dosáhnout velmi dobrého kontrastu kláves bez technické složitosti podsvícení (viz např. doubleshot moulding).
uprednosňujem US angličtinu, ale môže byť kludne aj slovenská
To jsou jenom popisky. Nemají žádný vliv na fungování klávesnice. Klávesnice posílá počítači nízkoúrovňové kódy a až software (OS, vstupní metoda, konkrétní aplikace) těmto kódům přiřazuje sémantiku: symboly, funkce
vačší enter mám radšej, ale keď bude menší tak sa nezbláznim (už som písal aj s takým a zvykol som si)
viz ANSI versus ISO
mechanické klávesy - ani neviem prečo chcem mechanickú niekde som čítal že sú kvalitnejšie tak chcem vyskúšať
To je nesmysl.
Už jen pojem „mechanická klávesnice“ je špatně definovaný: historicky to byl protiklad „elektrické klávesnice“ psacích strojů, dnes je to pro změnu často prostě hardwarová klávesnice jako protiklad softwarové klávesnice obvykle na dotykovém displeji.
Když se omezíme na hardwarové elektrické klávesnice, je tu celá řada technologií jednak registrace stisku tlačítek, jednak samotných tlačítek. Viz Membrane vs rubber dome.
Dnes jsou poměrně rozšířené klávesnice se spínači, které využívají „mechanický kontakt“, typicky Cherry MX a jejich klony. Pružinka v takovém spínači bývá odolnější, trvanlivější (aspoň v suchu) a konzistentnější než levný kus gumy. Typický obvod v takové klávesnici často bývá trvanlivější a odolnější než levně potisknutá membrána. Ale závisí na kvalitě toho obvodu a samotného spínače. Přitom existují spolehlivější např. kapacitní spínače (např. Topre).
Implementace tlačítek se mohou diametrálně lišit: odezvou (ať už hmatovou nebo zvukovou, potažmo její absencí), „tuhostí“ stisku aj. Preference jsou subjektivní.
vysoký zdvih
To může znamenat různé věci: dráha stisku tlačítka 3-4 mm je historicky relativně málo, dnes relativně prakticky maximum, vedle toho existují diametrálně odlišné profily kláves.
numerický blok
Podotýkám, že (a) numerický blok se dá dobře vnořit do hlavní sekce klávesnice, (b) jeho přítomnost na pravé straně klávesnice zvětšuje vzdálenost k běžné myši nebo jiným často používaným objektům. Trochu to kompenzují kompaktní klávesnice určené do racku (jako Cherry G80-1800, Leopold FC980 atd.).
kláves menu (niektoré klávesnice ho nemajú)
Přemapování je taky možnost…
cena do 80 - 90 euro. Som ochotný zaplatiť aj viac ak sa nájde argument pre vyššiu cenu
Tak například: The Split Keyboard: An Ergonomics Success Story
nejaká overená značka - nechcem klávesnicu ktorú montuju niekde v polsku z vyradených komponent
Běžné značky jako odkazovaný Dell, Razer, Ozone,… si objednávají výrobu klávesnic u velkých výrobců (Chicony, Silitek, iOne,… Costar) v ČLR nebo na Tchajwanu. U lokálně dostupných značek je velký tlak na nízkou cenu, zbytek jde do marketingu a zisků.
Cooler Master patří mezi nejméně bídné rozšířené značky.
Jinak stojí za to zaměřit se na specializované výrobce jako Leopold (dostupné v Evropě v obchodech jako mykeyboard.eu, candykeys.com nebo The Keyboard Company), potažmo Kinesis atd.
V Polsku staví velmi dobré klávesnice na objednávku pozoruhodný FalbaTech.
Typický obvod v takové klávesnici často bývá trvanlivější a odolnější než levně potisknutá membrána.Otázkou je, o jak dlouhé životnosti se vlastně bavíme. Běžné membránové klávesnice vydrží "roky" (tj 15, 20 let) a spíše zajdou na kráse. A 40 let staré klávesnice (které pravděpodobně dneska stejně nechce nikdo používat), se dají opravit, tu karbonovou vrstvu lze opětovně nanést (nevím, kdo to dělal, jestli 8BitGuy, nebo Adrian Black, nebo Jan Beta, ale takových vidí z oprav osmibitů je hodně).
Když píšeš o té vodě. Kdysi jsem chtěl právě tu Connect IT CI-44 vypucovat a tak jsem jí rozdělal, klávesy dal ko kýblu s jarovou vodu, tou jsem taky umyl tu membránu a vše kromě té el. destičky a po opláchnutí čistou vodou a smontování fungovaly jen 3 klávesy Tak jsem musel koupit novou.
Microsoft to u SideWinderu X4 obcházel šíleným způsobem
Co tím myslíš?
Connect IT CI-44 má jen 3 vrstvy. I když teď si těmi 3 vrstami nejsem jistý. Horní kryt, membrána a spodní kryt. Já měl tu membránu od oleje A celkem dost. Tak jsem to vzal poctivě houbičkou a možná se něco dostalo mezi vrstvy té membrány. Jeden člověk mi říkal, že ty kloboučky pod klávesami mají hroty (snad s grafitem?) nebo s čím a že jak jsem ty klávesy dal do toho kýblu s jarovou vodou, tak se ty hroty možná "smyly".
Samozřejmě jde o řešitelný problém, ale lubrikovat tyhle levné výrobky se stejně skoro nikomu nechce.Jasně, navíc to má snadné řešení, velké klávesy jako mezerník a enter, kde bývají ty kovové stabilizátory, se dají sundat a vyčistit samostatně.
Příklad toho, co lidé používají na lepší mechanismy (v současné době frčí hlavně Tribosys, Krytox nebo PTFE).Tyjo... Ale není to zase jeden z těch případů, kdy lidi aplikujou high-tech ptákoviny na supertriviální věci prostě proto, že k nim prostě mají přístup a mají takovou divnou potřebu tam dát "to nej", nebo prostě přeceňujou závažnost? "Ty jo, flek na zdi, chtělo by to vybílit. Jean, zavolejte mi do NASA čím to natírají ten raketoplán."
Tyjo... Ale není to zase jeden z těch případů, kdy lidi aplikujou high-tech ptákoviny na supertriviální věci prostě proto, že k nim prostě mají přístup a mají takovou divnou potřebu tam dát "to nej", nebo prostě přeceňujou závažnost?No jenže on je trochu problém že tu situaci můžeš nevhodným mazadlem taky pěkně zhoršit. Na plast se obecně nepoužívá rozpouštědlo, které je obsaženo v některých olejích ve spreji. Prostě se může poleptat. Taky se na každý plast nedá použít každý olej (i když to spíš platí pro měkčené) protože ten plast se může napít a zvětší svůj objem (potom se ti to zadře úplně). Potom jsou mazadla, která ve spojení s konkrétním materiálem sice mažou, ale až ve chvíli, kdy se to pohybuje. Takže na počátku je to "přilepené". Co na obyčejné klávesnice. Asi nic. Klávesnici za 300Kč, co vydrží pět let i se sprchováním asi nemá smysl mazat (pokud se po 6 letech zasekne, což se mi ještě nestalo, tak se koupí nová). Jinak v zahraničí (USA) mají, zdá se, v oblibě white lithum grease (vazelína s lithnými mýdly) bez rozpouštědla. Určitě to musí jít sehnat i u nás, ale nikde v dílně jsem to neviděl (používá se červená a tam je nevím co). Osobně si myslím, že tohle se používá na mazání té tyčky v mezerníku. Tak toto bych zkusil. V minimálním nutném množství. AFAIK se to používá i do optických a disketových mechanik.
YouTube, hledat „typing test lubed“, najít záznamy bez úplně stupidního umístění mikrofonu, nastavit si realistickou hlasitost výstupu a srovnat si zvuk.
Skoro jako nadšenci do praček.
Hmm to s těmi reakcemi plastů je pravda, ale stejně si myslím, že tohle bude případ, kdy prostě týpci, co mají moc času a tráví ho kecáním o svým okrajovým hobby na webu, mají pocit, že čím větší esoteriku na ostatní vytáhnou, tím líp ukážou, jaký jsou pros, a tím postupně ostatní lidi zblbnou k tomu, myslet si, že taková magořina je standardní stav.No já spíš vidím problém v tom, že není dostatek informací. A z nedostatku informací vznikají vždy různé mýty, kterým lidé rádi věří. A místo toho, aby ve veřejném prostoru byla informace: "tenhle plast (materiál) se nejlépe maže takto" (což rozhodně určitá část průmyslu ví), tak jsou tady výrobci maziv, kteří prodávají obyčejnou vazelínu (nehodící se k ničemu) za astronomické částky a někde mezitím jsou poctiví výrobci prodávající skutečně funkční produkt. Ale tohle je obecné téma, které by si asi zasloužilo samostatné zpracování a diskusi.
Můj oblíbenej příklad vztahující se trochu k IT/Linuxu byl, když se čumiči na anime baví o tom, na co si ukládají nastahovaný ripy a fansuby. Pak se to eventuálně zvrhne na to, že jediná "fakt rozumná možnost bez větších much" je mít ZFS RAID pole, ale více méně to chce ho mít v rack serveru :) (tohle jsem fakt zažil).Tak co, prostě si spojili dva koníčky dohromady. Nevidím na tom nic špatného.
Podle mého tenhle jev souvisí s internetem a snadnou dostupností informací a možností si objednat cokoli odkudkoli. Já mám taky často tendenci hledat to nejlepší – a pak si někdy řeknu, že nad tím zbytečně moc přemýšlím, vezmu to, co je nejblíž/dostupné a ono to kupodivu funguje. Ono je fajn mít všechny ty informace a možnosti, ale člověk se v tom zase nesmí utopit a trávit víc času vybíráním a spekulováním než používáním.
pro klasifikaci pružinek běžně používaných v klávesnicích jsou zásadní dvě metriky – Spring Rate and Preload – ale prodejci uvádějí jen jednu, a to ještě nekonzistentním způsobem.
Ten „preload“ je ale daný tím, že delší pružinu vmáčkneš do menšího prostoru, takže i když je klávesa ve výchozí poloze, tak ta pružina je trochu zmáčknutá a tím pádem je její křivka posunutá, ne?
Podle mého tenhle jev souvisí s internetem a snadnou dostupností informací a možností si objednat cokoli odkudkoli.Podle mě ne, šarlatáni tady byli i před 100 lety. Třebas se zaručenou medicínou. Dokonce se prodávaly i falšované výrobky. To bylo vždy. S internetem je možnost si najít skutečné informace, ale pochopitelně je zaplaven i těmi falešnými. Co mi vadí je, že je naprosté minimum autoritativích informací. Viz třeba očkování. Spalničky byly na dobré cestě k eradikaci, místo toho přišli uřvanci (kteří tady byli ale vždy) a roky tomu nikdo neoponoval. SÚKL, SZÚ, min zdrav, fakultky, nikdo. Není to jen chyba ČR, takhle podivuhodně zapsala celá vyspělá civilizace. A dneska jsou tady epidemie, které ani starší lékaři nepamatují. A jen velmi ztěžka a pomalu se tvoří nějaká autoritativní informace a spíše to stojí jen na dobrovolnících.
Ono je fajn mít všechny ty informace a možnosti, ale člověk se v tom zase nesmí utopit a trávit víc času vybíráním a spekulováním než používáním.Jasně, ono taky záleží o čem a na jaké úrovni se bavíme. Když vezmu ta mazadla. V ČR a asi nejen zde je podivuhodně oblíben WD40. WD40 není olej. WD (Water Displacement) je prostředek na vytlačení vody. Výborně se hodí na čištění řetězů (některých typů bez o-kroužků), který je ovšem potom potřeba správně namazat. Potom je tady problematika ne/silikonových olejů. Spousta lidí má zničená kola (pístní kroužky na vidlicích) použitím nevhodného mazadla jen proto, že jim nějaký brigádník poradil jeden olej na všechno.
Normálně by stačilo do rozumně navrženého obvodu naflákat diody. To se s membránou dělá dost blbě – takže nedělá. V Microsoftu ale přišli s alternativním přístupem:Microsoft [2KRO] u SideWinderu X4 obcházel šíleným způsobemCo tím myslíš?
The internal electronics on the SideWinder X4 use a variant of resistive multitouch technology. Each key has a screen printed resistor in series with its switch. This allows the internal electronics to read the state of each key switch independently for very large multiple-key combinations.
mechanické klávesy - ani neviem prečo chcem mechanickú niekde som čítal že sú kvalitnejšie tak chcem vyskúšať.
Existují testovací sady obsahující různé spínače. Kdybys byl v Praze, můžu to zase někdy přinést na sraz OpenAltu.
podsvetenie (buď možnosť voľby farby podsvietenia alebo biele či modré)
Podle mého zbytečnost. Přijde mi lepší nemít v místnosti úplnou tmu – tzn. pořídit nějakou lampičku, která bude slabě svítit.
cena do 80 - 90 euro. Som ochotný zaplatiť aj viac ak sa nájde argument pre vyššiu cenu.
Tohle je divná cenová hladina – na spotřební zboží je to zbytečně moc a na profesionální (nebo někdy snobské) klávesnice zase málo.
či je drôtová alebo bezdrôtová ma až tak netrápi (u klávesnice, ale preferujem drôt pretože ju neprenášam a drôtovú netreba nabíjať)
Bezdrátovou pravděpodobně nechceš, viz MouseJack.
aby vydržala aspoň pol roka
Nevím, co s těmi klávesnicemi děláš – nebo že by současná produkce byla až tak mizerná? Mně i ty levné klávesnice vydržely roky. Jednu mám už pomalu třicet let a pořád funguje (a to jsem na ní svého času pařil Prince, Foxe a Jazz Jackrabbita jako o život).
Je to Sunnytech KB-5191. Tehdy bylo všechno kolem počítačů drahé, takže to je relativní – nemyslím si, že by to byl na tehdejší dobu nějaký nadstandard.
KB-5191Chicony KB-5191 – jedna z nejlevnějších klávesnic s diskrétními spínači založenými na mechanickém kontaktu. Konstrukčně je současný ekvivalent něco jako Cherry G80-3000. To je produkt řádově komplikovanější než pozdější membránové klávesnice s gumovými tlačítky v jednom kusu a jednodílnými klávesami.
Pokud je monitor dostatečně blízko a pod správným úhlem (např. u notebooku), lampička není třeba. Pak už záleží jen na tom, co chce dotyčný osvětlit.podsvetenie (buď možnosť voľby farby podsvietenia alebo biele či modré)Podle mého zbytečnost. Přijde mi lepší nemít v místnosti úplnou tmu – tzn. pořídit nějakou lampičku, která bude slabě svítit.
+1, Jednou se tomu jeden kolega hrozně smál a považoval to za archaismus – přitom je to ale šikovnější než kontrastně svítící klávesy. Prostě jednodušší řešení, které zároveň lépe funguje, akorát to nevypadá tak moderně.
Něco jiného by bylo, kdyby ty klávesy byly individuálně adresovatelné s RGB ledkami – to by k něčemu být mohlo, protože by ti to dávalo nějakou informaci a fungovalo trochu jako druhý displej třeba pro různá upozornění atd.
[...] MX Cherry RED [...] ale kúpim si pravdepodobne hernú [...]na red a hernu pozor pred casem sem resil vzdalene podobnej "problem" jako ty, cetl jsem porovnani, koukal na youtube recence klavesnic/spinacu a objednal s Red, bohuzel az kdyz mi dosla sem zjistil ze Red (pokud teda ta klavesnice nema nejake smejdske kopie, coz mi pak nekdo potvrdil ze ne, ze je to opravdu tim Red) jsou zamerene na hrace kdy je potreba skoro okamzita reakce, takze sice se klavesa mecanicky stlaci na doraz prijemnejch 5-6mm, ale zabira uz pri 0.5-1mm, takze pri normalnim psani kdy sem zvyklej mit ruce polozene na klavesach mam 20-50% preklepu a je potreba na ni psat s zvednutejma rukama a mackat je ve stredu kolmo abych nahodou nezavadil o vedlejsi klavesy...
Red […] sice se klavesa mecanicky stlaci na doraz prijemnejch 5-6mm, ale zabira uz pri 0.5-1mmEhm, asi ne. Z oficiálních specifikací:
Cherry MX1A-L…
- Actuator travel: 4.0 -0.4 mm
- Pretravel: 2 ± 0.6 mm
- Initial force: 30 cN min.
- Actuation force: 45 ± 15 cN
Klony se skoro neliší: rozhodně nemají maximální dráhu 5-6 mm a i „speed silver“ (které mají kratší max. dráhu) se aktivují při 0,7-1,6 mm.
spinace jsou cervene, zda jde o "Cherry MX Red" nevidim ani u vyrobce ani u prodejceAsi tři minuty hledání: zřejmě je vyrábí Outemu. To jsou jedny z nejhorších šmejdů na trhu (z těch, co aspoň mají jméno). Ta čísla neodpovídají ani dostupným měřením, ale přitom, jaké jsou to šmejdy, by mě trochu větší odchylka nepřekvapila.
modre (coz byla moznost volby u prodejce) by udajne meli byt na nehrani-psani lepsiOsobní preference. Na skutečných Cherry MX Red jsem toho napsal spoustu, víc jenom na jiných, modifikovaných lineárních spínačích (přinejmenším vyměněné pružinky). Konstrukce MX Blue a klonů je strašná, resp. i když bych pominul historické problémy s konzistencí, nejhorší jsou ty univerzální důsledky: hystereze a vysoko posazené cvakání plastu o sebe. Brrr!
myslis ze jde o typ diametralne odlisny od IBM Model M?
Ano, fundamentálně.
ze neprovadim mereni stisku laserem
To se dělá poněkud jinak.
pokud ale i tak tvrdis ze veskere MX apod spinace se chovaji podobne jako ty v me klavesnici
Spínače Cherry MX a klony používají „mechanický kontakt“, mají nízký profil v kontextu 80. let a jsou v principu „lineární“ (komprese daného typu pružinky).
Mírně se liší v odezvě („bump“, cvaknutí, resp. jejich absence či tlumení) a mohou se výrazně lišit v tuhosti pružinky (od Gateron Clear po Cherry MX Super Black).
Viz grafy.
vyzaduji aby se prsty v zadnem pripade nedotykaly/neprejely_povrch klaves ktere nechci zmacknout a ze je potreba stlacit klavesu prstem idealne kolmo
Prsty mám běžně položené na klávesnici (ať už libovolné). Rozdíl tedy zřejmě bude v rukou.
je tedy potreba psat naprosto jinak nez na vsech jinejch klavesnici i presto ze maji totozne rozlozeni
Na ploché klávesnici se píše jinak než na klávesnici se skutečně vysokým profilem (pro představu 60. léta a starší) a jinak se píše na prohnuté klávesnici (jako např. Kinesis Advantage) nebo na akordové klávesnici (stenotyp). Optimální pohyb ruky/prstu vypadá vcelku odlišně. Není samozřejmě zcela jiný, ale liší se.
Prsty mám běžně položené na klávesnici (ať už libovolné). Rozdíl tedy zřejmě bude v rukou.
Klávesy s čistě lineární odezvou bez jakéhokoli "prolomení" jsou opravdu náchylné k nechtěným stiskům, proto jsou obecně spíš považovány za "hráčské" než "na psaní". Tréninkem se to určitě dá minimalizovat, ale pro člověka, který na takovou klávesnici není zvyklý, to může být utrpení.
Proto jsou na psaní populárnější spíš modely s nějakou formou prolomení, ať už je technicky implementované jakkoli. V každém případě ale musí splňovat dvě podmínky: (1) klávesa nesmí sepnout před prolomením (ke svému prvnímu PC jsem dostal klávesnici, která měla prolomení hodně ostré (a hlasité), ale některé klávesy spínaly těsně nad ním) a (2) prolomení musí být dost výrazné, aby nehrozilo, že prst nepropadne až do bodu, kdy klávesa sepne.
proto jsou obecně spíš považovány za "hráčské" než "na psaní"
To se snaží dnes (posledních řádově 5-10 let) tvrdit PR oddělení firem přeprodávajících spotřební klávesnice.
Ale po desítky let, kdy probíhal aktivní vývoj nových technologií a výzkum psaní (zhruba do 80. let), to zdaleka tak nebylo. Nejenže neexistoval současný trh s herními periferiemi, ale významní výrobci (Key Tronic, Cherry) neměli problém propagovat klávesnice s lineárními spínači „na psaní“, i výrobci ergonomických klávesnic používali a používají lineární spínače (např. Maltron) a koneckonců obrovské množství terminálů, pokladních klávesnic atp. používá právě lineární spínače jako Cherry MX Black (po Česku např. Elcom, v Německu Cherry a Tipro,…).
Nějaké studie na tato témata existují – vesměs ze 70. až začátku 90. let – ale moc toho vlastně neříkají, kromě intuitivně zřejmých závěrů, jako že klávesy napříč klávesnicí by měly být dostatečně konzistentní. Navíc ze souběžného výzkumu (např. výzkumná skupina LNR) plyne, že na konkrétní odezvě až tak nezáleží, protože mozek takříkajíc „bufferuje“, co se má napsat, tedy jaké pohyby mají ruce provést, a pak už není čas okamžitě reagovat na aktivaci/odezvu konkrétní klávesy – uživatel už může být o několik slov dál, když si skutečně uvědomí chybu.
Existují také silné názory, jak má vypadat odezva kláves, a např. chvalozpěvy na Apple Extended Keyboard (Alps SKCM), ale zároveň je potřeba dodat, že mnoho takových interpretací je ovlivněno tím, jak byli lidé toho času zvyklí na dosavadní psací stroje (proto také trvalo celkem asi 50 let, než se prosadily tiché klávesnice, přestože je zdokumentováno, jak profesionální písařky dokonce trpěly poškozením sluchu z hluku v příslušných pracovnách).
Navíc ze souběžného výzkumu (např. výzkumná skupina LNR) plyne, že na konkrétní odezvě až tak nezáleží, protože mozek takříkajíc „bufferuje“, co se má napsat, tedy jaké pohyby mají ruce provést, a pak už není čas okamžitě reagovat na aktivaci/odezvu konkrétní klávesy – uživatel už může být o několik slov dál, když si skutečně uvědomí chybu.
Obávám se, že tady bude klíčová otázka, kolik procent (nebo spíš promile) uživatelů píše takovým způsobem, aby pro ně tohle platilo.
Což o to, já věřím, že když si někdo dá tu práci, aby si na "red" spínače zvykl, bude se mu na nich psát pohodlně a překlepů bude minimum. A nepopírám, že důvod, proč já s nimi problém mám, je můj "nečistý styl". Ale nestojí mi za to podstupovat takový trénink, to si radši pořídím něco jiného.
Mimochodem, stejně tak naprosto nesnáším mnohými vychvalované "Microsoft natural keyboard" (nebo jak se to přesně jmenuje, prostě takové ty "zalomené"), protože jejich klávesy mají tendenci se zadrhávat, pokud je nestisknu kolmo shora (nahnout se k někomu, kdo má takovou klávesnici, a něco mu na ní napsat je vysloveně za trest). A jakkoli vím, že je to vlastně moje chyba a že bych se to měl naučit pořádně a čistě, takovou klávesnici si prostě nekoupím.
A jakkoli vím, že je to vlastně moje chybaS touto částí nesouhlasím. Davkol možná píše jako Asimov jednu knížku za týden, takže potřebuje mít přesně vytrénované prsty a úhozy kolmo na střed klávesy, ale vlastně proč? Klávesnice je předmět každodenního používání a běžné klávesnice za pár stovek odpustí písaři poměrně velkou variabilitu jednak v úhlu úhozu na klávesu a také mimo střed. Já se svojí jemnou motorikou (či spíše její absencí) se trefuju na klávesy vyloženě náhodně a žádná z klávesnic s tím neměla problém. (Ano, našel jsem kusy, které se při úhozu mimo střed nestiskly ale zasekly se někde v polovině, ale to považuju jednoznačně za chybu klávesnice.) Navíc jsme na technickém serveru. 200 úhozů za minutu mi přijde moc. Ano, dají se na YT najít machýrci, co píšou kód 400 úhozů za minutu, ale to o ničem nevypovídá. Naopak, když se podívám na jakékoliv video od staršího experta třeba na python (core vývojáři), tak píší o dost pomaleji než třeba já. Ale obsahově se to nedá srovnat. Nedávno jsem viděl vývoj simulátoru CPU a ten borec napsal 1 instrukci za 30s. Ale i tak měl za víkend hotový kernel rom. Takže o rychlosti to fakt není. A pochybuju o tom, že někdo z nich měl kurs pro přesné psaní.
TextExpander lets you instantly insert snippets of text from a repository of emails, boilerplate and other content, as you type – using a quick search or abbreviation.Ano, tak přesně tohle není dokumentace. Dokumentace pro člověka fakt není o tom hráběma na jednu hromadu nasypat co nejvíc textu za co nejméně času. Ano věřím, že tahle metoda někomu umožní napsat 70 stránkovou dokumentaci za dva dny (a dostat za to diplom od CEO), ale chudáci ti, co to potom budou muset číst. Už jenom to, že je nutné ty informace vyhrabávat z emailů apod o něčem svědčí. Dokumentace u fungujícího týmu má být na jednom místě. Každý, kdo něco udělá, má mít povinnost to zapsat do dokumentace a neposílat to nikomu emailem. Případně si může nechat daný text přepsat někým jiným (to dělám běžně). Pokud se někdo rozhodne sepsat nějaký souhrnný text (pochopitelně v té samé dokumentaci), nemusí nic vykopírovávat, stačí odkazovat. Wiki umí například i umístit snippet části článku do jiného článku. Ale není to kopie, takže pokud někdo opraví původní článek, projeví se to i v tom souhrnném. Na podobné technologie jsem vyloženě alergický. Místo toho, aby se to dělalo pořádně na prvním místě, tak je v tom bordel. A potom přijde někdo a řekne, my vám dodáme yet another technology, abyste se v tom bordelu vyznali. Pochopitelně ideálně každý tým jiný. Potom nastane bordel v těchto technologiích, tak se nad těmito dvěma vrstvami bordelu udělá "portál".
Dobrý den,
váš problém je pro nás velice důležitý. Péče o zákazníky je pro nás na prvním místě.
S pozdravem,
Joe Gupta,
Korporace XYZ
Tohle není dokumentace.
No a co?
I kdyby, tak dobře napsaná dokumentace používá právě specifickou podmnožinu přirozeného jazyka a ustálené pojmy.
V jiných případech to působí přesně tak, jak to napsal Franta. V tom jeho komentáři je prostě všechno.
Jeho komentář je tak nějak možná kritika kultury pozdního kapitalismu.
Je to prostě nějaká ustálená společenská forma zprávy „ACK“ v rámci komunikace.
nenapadlo te ze rozdil muze byt v spinacich ktere mam v klavesnic ktere kdybys zkusil treba zjistis ze sem si nic necucal z prstu ale realne reagujou spatne/velmi_brzy ?vyzaduji aby se prsty v zadnem pripade nedotykaly/neprejely_povrch klaves ktere nechci zmacknout a ze je potreba stlacit klavesu prstem idealne kolmoPrsty mám běžně položené na klávesnici (ať už libovolné). Rozdíl tedy zřejmě bude v rukou.
takze sice se klavesa mecanicky stlaci na doraz prijemnejch 5-6mm, ale zabira uz pri 0.5-1mmTak to bych asi po 5 minutách rozmlátil. Jinak, co jsem se díval na konstrukce mechanických spínačů, vadí mi několik věcí. Zvuk (zejména u hlučnějších modelů) není generován spínačem samotným (tedy mechanikou vodivé kovové konstrukce), ale generuje se různými packami na tom plastovém pístu. Takže se může snadno stát, že zvuk bude generován jindy než elektrický signál. Tohle se občas stává u všech mechanických spínačů, spínač klikne ale ještě nesepne (je potřeba dotlačit), nebo sepne před tím než klikne. Nevím, jak často se tohle stává u mechanických klávesnic, ale vzhledem k tomu, že se to stává u všech elektrických mechanických spínačů, tak, i vzhledem k jejich konstrukci, se tohle musí stávat také u klávesnic. Druhá a vlastně související věc, která mě na mechanické klávesnici zajímá, je hmatová odezva na sepnutí. V podstatě to souvisí s předchozím, co jsem se díval na konstrukci spínačů, tak elektrická část typicky není vůbec zodpovědná za tlak proti prstu, od toho tam jsou jiné mechanické části. Takže klávesa sice může mít velmi příjemnou hmatovou odezvu na stisk, ale elektrický signál může být generován jindy. Taky by mě zajímala životnost. Jestli ty plechy kontaktů nejsou dobře pozlacené, tak se tak začne objevovat koroze a nebude to spínat, nebo to bude dělat "dvojkliky", stejně jako u myší. Nevím, mechanickou klávesnici jsem chtěl hodně dlouho, potom jsem si vyzkoušel a nějak mě to přešlo. Hmatová odezva není zase nic moc extra (dnešní membránové klávesnice s různými profily toho kloboučku mohou mít také různou odezvu a stisk je dán "dopadem na dno". To je další aspekt mechanických spínačů, že spínají někde uprostřed a ne až na dně. Já jsem si po různých experimentech nejvíc zvykl na prachobyčejnou klávesnici Logitech K120 za 300Kč, vydrží roky (tj po 5 letech jde plně funkční do skříně jako záloha, případně se hodí k nějakému serveru), jednou za rok ji stačí rozebrat a osprchovat a je jako nová (až na postupné ošoupání plastů).
Zvuk (zejména u hlučnějších modelů) není generován spínačem samotným (tedy mechanikou vodivé kovové konstrukce), ale generuje se různými packami na tom plastovém pístu.
To jsou toliko Cherry MX Blue a klony. MX White/Blue původně ani takhle cvakat neměly, šlo prostě o hysterezi a cvakání byl vedlejší efekt.
Takováto zvuková odezva je volitelná (většina spínačů ji nemá a některé jsou dokonce tlumené i ve zbývajících ohledech) a zvukové odezvy jde dosáhnout i jinak: mechanicky (buckling springs, Alps, Kailh „clickbar“ aj.) nebo nezávisle na spínači (bzučák připojený na řadič, např. Kinesis Advantage, potažmo „beam springs“ se solenoidem).
Takže se může snadno stát, že zvuk bude generován jindy než elektrický signál. Tohle se občas stává u všech mechanických spínačů, spínač klikne ale ještě nesepne (je potřeba dotlačit), nebo sepne před tím než klikne.
Obvykle ano, ale ničemu to nevadí. Úhozy, zvlášť jejich sekvence, probíhají tak rychle, že smyslový vjem odezvy ani nemůže stihnout včas dorazit zpět do mozku.
Taky by mě zajímala životnost. Jestli ty plechy kontaktů nejsou dobře pozlacené, tak se tak začne objevovat koroze a nebude to spínat, nebo to bude dělat "dvojkliky", stejně jako u myší.
Ano. Proto jsou „nemechanické“ technologie principiálně lepší: např. kapacitní, optické, Hallův jev,…
Ale prakticky jsou i ty založené na mechanickém kontaktu (a) konstruované na životnost řádově delší než v myších (kde dnes navíc tlačítko často permanentně stlačuje spínač, aby „kliknutí“ bylo snazší/rychlejší), (b) diskrétní a snadno vyměnitelné.
Navíc u spotřebního zboží typu „herní“ klávesnice mnohem spíš odejde jiná část obvodu než samotný spínač (zvlášť Cherry MX nebo současný Kailh).
Proto jsou „nemechanické“ technologie principiálně lepší: např. kapacitní, optické, Hallův jev,…A jsou někde pro běžného člověka k dostání? Nad tímto jsem mnohokrát přemýšlel u problematiky dvojklikajících myší. Jednak je to věc, která musí jít vyřešit softwarově. Antibounce řešení se vyvíjejí společně s prvními snímači a každý asi někdy v průběhu studia (technických) oborů dostal za úkol to vyřešit (ať již hw, elektronicky, nebo softwarově - nás to nutili dělat v nějakém obskurním assembleru). Nepochybuju o tom, že výrobci jako Razer apod mají přesné statistiky o tom, jak vypadá typický stisk tlačítka myši (rychlosti stlačení, délka podržení, pauza mezi kliky apod) takže nemůže být problém do toho ARMu naprogramovat antibounce řešení včetně řízení jeho citlivosti. Přes to mi právě v dražších myších tlačítka odcházejí nejčastěji a nejdříve. Udělat tlačítko s optickou závorou nemůže být žádný problém. V myši je optická závora od chvíle vynálezu kolečka, udělat na podobném principu tlačítko nemůže být problém. Takový prvek by byl prakticky nesmrtelný. (Hall by byl asi komplikovanější, tak by bylo nutné unášet magnet a správně nakalibrovat (možná opakovaně), tu sondu a otázkou je, jak by to bylo citlivé (místo na pohyb magnetu tam moc není). To už je možná lepší varianta obyčejné cívky a permanentního magnetu. Kapacitní vazba, jasně, přímo se to nabízí.
Obvykle ano, ale ničemu to nevadí. Úhozy, zvlášť jejich sekvence, probíhají tak rychle, že smyslový vjem odezvy ani nemůže stihnout včas dorazit zpět do mozku.No já si tohodle všímám. Obvykle se mi "něco nezdá", tak se na to zaměřím a pomalým stiskem zjistím, kde je problém. Takto mě rozčiluje několik silových spínačů v různých částech domu.
(b) diskrétní a snadno vyměnitelnéO tom jsme se bavili několikrát. Možná mám smůlu, ale všechny lepší myši, co jsem kdy měl, mají šroubky pod kluzáky. A nalepit tam nové kluzáky tak, aby to nebylo poznat a nebylo cítit na pohybu se moc dobře nedá (pokud to člověk nedělá denně). Paradoxem je, že všechny levné myši mají šroubky dostupné, ale jejich spínače vydrží o poznání víc. Nedávno jsem opravoval 6 let starou myš. K myši za 250Kč máte lepší přístup než za 2500Kč.
Proto jsou „nemechanické“ technologie principiálně lepší: např. kapacitní, optické, Hallův jev,…A jsou někde pro běžného člověka k dostání?
V klávesnici? Topre, Wooting/Flaretech, XMIT/Ace Pad.
Jinak? Jde o to navrhnout obvod, implementovat firmware atd. Něco takového asi řeší např. DIY DataHand.
Obvykle ano, ale ničemu to nevadí. Úhozy, zvlášť jejich sekvence, probíhají tak rychle, že smyslový vjem odezvy ani nemůže stihnout včas dorazit zpět do mozku.No já si tohodle všímám. Obvykle se mi "něco nezdá", tak se na to zaměřím a pomalým stiskem zjistím, kde je problém. Takto mě rozčiluje několik silových spínačů v různých částech domu.
Předpokládám, že ovládání spínačů různě po domě probíhá s řádově 1 APM.
Na druhé straně, při používání klávesnice lze očekávat řádově 50-100 APM, přičemž úhozy typicky provádí několik prstů prakticky paralelně.
Také se občas nad nějakou nedokonalostí pozastavím, dokonce obsesivně a kompulzivně, ale na to je terapie.
diskrétní a snadno vyměnitelnéO tom jsme se bavili několikrát. Možná mám smůlu, ale všechny lepší myši, co jsem kdy měl, mají šroubky pod kluzáky. A nalepit tam nové kluzáky tak, aby to nebylo poznat a nebylo cítit na pohybu se moc dobře nedá (pokud to člověk nedělá denně).
U klávesnice (trackballu) je tohle irelevantní, ačkoliv spotřební modely rovněž mají šroubky pod štítky či gumovými packami.
U myši dejme tomu, ale dost lidí to zjevně zvládá (a mnohem větší opruz bývá vypořádat se s umístěním modulů s postranními tlačítky apod.), navíc ten výsledný efekt taky záleží na povrchu pod myší.
Paradoxem je, že všechny levné myši mají šroubky dostupné, ale jejich spínače vydrží o poznání víc.To je ta část o celkové konstrukci. „Herní“ myši často udržují tlačítka vlastně „předstisknutá“, což zkracuje životnost spínačů.
V myši je optická závora od chvíle vynálezu kolečka
Opticky se sledoval pohyb už v kuličkových myších – kulička točí válečkem a ten točí kolečkem se štěrbinami a na něm se opticky měří ten pohyb.
Ještě by mohli vylepšit:
To ešte niekto používa ?
Sice to bylo sprosté, ale byla to citace a „kulturní reference“. Pro nezasvěcené:
Jako odpověď na pokus o trollení Bystroushááka mi to přijde relevantnější než nadávat na „imperiální způsob života“ a kapitalismus v diskusi o klávesnicích.
metalová verze písně
Tady má někdo příliš moc volnýho času.
BTW proč je to tak šeptaný? To aby rodiče neslyšeli, když to zpěvák nahrával? :D /me runs
https://www.youtube.com/watch?v=PZk5TGpjdlk https://www.youtube.com/watch?v=jOMYLxPe4aY https://www.youtube.com/watch?v=TS5andyzhjM
má to nějaký význam?Kromě obsahu textu ne.
Aby tolik nebylo slyšet Bystroushakovo ráčkováníObávám se, že můj zpěv by zněl ještě hůř, v tomhle jsem jen inspirace zdrojovým materiálem.
Česká klávesnice jsou jen popisky a rozložení – to si můžeš nastavit jak chceš. Jediné obskurní rozmístění kláves je |\ vedle (zkráceného) levého Shiftu, to je zlo. Klávesa |\ ale může být vedle (zkráceného) Backspacu, a pak můžeš mít velký Enter, což není tak špatné.
Z toho hubenýho enteru by mi asi jeblo.Dřív mi to taky vadilo, ale časem jsem si zvykl (na několika jiných klávesnicích, u téhle už mi to nevadilo vůbec).
Já bych nad tím moc nemeditoval a napsal bych, že:
Z toho mi vychází, že první mechanickou klávesnici si může člověk vybrat podle barvy / tvaru / velikosti / značky a pak se v podstatě už jenom drží. Je dobré se v okolí zeptat, jestli je nebude rušit "střelba" z hlučnějších modelů, popřípadě napoprvé nevolit fetešisticky ten nejhlučnější model ever, člověk nikdy neví, jestli za pár let nebude někde v open-space, kde si bude muset převykat.
Já mám Logitech G810 (CZ!), protože jsem si čistě papírově našel, že Romer-G snímače mají kratší dráhy (líp se přechází z / na notebook), pěknější podsvícení a rozumně nízkou hlučnost. Po navyknutí můžu potvrdit, že z mého _subjektivního_ pohledu neexistuje lepší klávesnice, na druhou stranu kdokoli s nějakým jiným návykem mi samozřejmě na potkání vmete do tváře, že jeho klávesnice je pro něj mnohem lepší a příjemnější, že Romer-G zkoušel a přišlo mu to jako naprostá zoufalost a hnus a - teď pozor - bude mít pravdu.
ukrutná 4mm dlouhá dráha má simulovat snad psací stroje z první poloviny minulého století
Cherry MX (Alps SK*, buckling springs,…) jsou nízkoprofilové spínače vzniklé v reakci na německé (mizerně odůvodněné) ergonomické standardy z 80. let (hlavně DIN 66234). Stejně jako barva béžová nejen pro počítačovou techniku.
V literatuře lze najít toliko konsenzus, že dráha by měla být 1,5-6 mm, pokud možno 2-4 mm.
K aktivaci spínače MX dochází po ~2 mm, zbytek je „volitelný“, může tlumit tvrdý dopad (který by se přenesl do ruky a zvláště kloubů uživatele), dá se omezit např. o-kroužky,…
Podvětlení jenom dolní poloviny klávesy (s "průsakem" světla mezi klávesami) má jakože být to nejlepší?
Podsvícení je úchylnost. 😉
Taky jaksi není podstatné pro kvalifikované používání klávesnice. Světlo mezi klávesami se někomu líbí a někomu vadí. Distribuce světla se také liší (ačkoliv od rozšíření SM diod a průhledných krytů je to už spíš drobnost).
Ono je to podle mě fakt jedno, záleží na zvyku, dovedu si představit, že pokud je člověk zvyklý na lineární spínače, tak mu budou vadit klikací.
Ano.
nic z toho nesouvisí s dostupností a kompatibilitou součástek.
Prostě, když se Logitech G810 vychodí, je z něj elektroodpad. Zatímco návrhy kompatibilní s MX jsou často přímočaře opravitelné a modifikovatelné.
reduce > reuse > recycle > waste
Ale prosím tě, na internetech najdeš všechno. Google a je to. Switche najdeš taky za pár vteřin na aliexpresu.
Prostě, když se Logitech G810 vychodí, je z něj elektroodpad.Takže znovu: co budeš dělat, když ti za několik let umře spínač nebo odejde horní vrstva kloboučků kláves?
Co bys mi teda doporučil?Opustit imperiální způsob života. Pořídit si lampičku poskytující rozptýlené světlo. Příp. doubleshot klávesy s dobrým kontrastem (např. Cherry „H“). Zdaleka to ani nemusí být nově vyrobené (znovu: reduce > reuse > recycle > waste). Procvičovat hmatovou metodu (klidně jen 5-10 minut denně).
Takže znovu: co budeš dělat, když ti za několik let umře spínač nebo odejde horní vrstva kloboučků kláves?S trochou štěstí a hokus-pokusu by to mělo jít vytisknout.
Já např. nerad vyhazuji věci a když se mi něco osvědčí, tak to chci používat co nejdéle, mám úctu k věcem, které vydrží celý život nebo se dokonce dědí mezi generacemi. Takže já taky preferuji věci, které se dají rozebrat, opravit, stačí na nich vyměnit jen některé díly, lze si díl snadno vyrobit nebo je standardní a běžně dostupný na trhu…
musíš nuteně koupit Cherry MX
Nebo cokoliv kompatibilního. Ne nadarmo používají i jinak zcela nové spínače (vedle zmíněné SILO, Flaretech,…) stejný formát.
Navíc i Alps SK* nebo Topre mají relativně širokou kompatibilitu.
tu hypotetickou 80 let starou po dědovi plnou lupů, vlasů, oloupaných strupů, mastnoty z prstů, drobků kdo ví z čeho a ještě jiných lahůdek bych asi už nechtěl...
To jde celkem přímočaře vyčistit.
To jde celkem přímočaře vyčistit.Tohle je pro mě dokonce jeden z hlavních důvodů pro kup klávesnice s mechanickými spínači, čistí se podstatně lépe než membránovky.
Kdo má myčku, tak to asi může vrazit do ní a krok 2 je tím úplně bez práce (nevím...)
To nechceš.
Plast (aspoň běžné směsi ABS) se deformují kolem 80 °C, takže musíš mít jistotu, že program myčky v žádném okamžiku nepoužije tak teplou vodu. Navíc mycí prostředky používané do myčky bývají často příliš agresivní…
U membránovky odšroubuješ v celku ten horní plast+tlačítka, bordel vyfoukneš kompresorem, pak to celý v celku namočíš, odrbeš z vrchu kartáčem, vnitřek se propláchne proudem vody, nechá se to uschnout, namontuje se to zpátky.
To je obecně ten výše zmiňovaný problém se ztrátou lubrikantu, když zároveň neřešíš dezinfekci nebo odstranění svinstva nalepeného na stabilizátorech, bocích kláves atd.
Kromě toho, když jsem to před lety několikrát dělal, zarovnat správně tlačítka na membráně byla noční můra.
srát s jednotlivýma tlačítkama
To trvá asi tři minuty.
No nevím, co jsi měl za klávesnici, ale u těch, co jsem to s nima dělal, to nikdy problém nebyl. Jsou tam na to v plastu čepy, aby byly membrány a guma hezky zarovnaný, takže no problem.Kromě toho, když jsem to před lety několikrát dělal, zarovnat správně tlačítka na membráně byla noční můra.
Řeším, kartáč, mýdlo, to očistí i boky kláves. Mýt to přímo v nějaký dezinfekci by šlo taky, ale to my přijde excesivní.zároveň neřešíš dezinfekci nebo odstranění svinstva nalepeného na stabilizátorech, bocích kláves atd.
většinou se u mechanické klávesnice dá spolehnout, že to půjde dobře
Obecně nikoliv. Záleží na konkrétní konstrukci. Zvlášť při ohlédnutí 15+ let do minulosti. Některé typy byly strašné, ale to naráží na problematičnost označení „mechanická klávesnice“.
Priznám sa, že tomuto klávesnicovému fetišizmu celkom nerozumiem. Je pravda, že podstatou mojej činnosti nie je písanie dlhých textov (a reálne ani všetkými desiatimi nepíšem), ale predsa.
Podstatou mí činnosti to +- je a taky tomu nerozumím. je to prostě takovej ten hobby úlet kdy se se strašně něco musí řešit, ale často jsou to dost prkotiny. Jako mechanickou klávesnici jsem nikdy neměl, ale tak jsem nikdy neměl problém s membránovkou, takže jestli se někde někdo rozjíždí o tom, jak je to strašlivej rozdíl a jak se bez toho nedá a tak, tak je dost pravděpodobně taky vedle.
Tento komiks je v roce 2019 politicky nekorektní.
Větší hovadina jsou už jen uchošťoury,
Větší hovadina jsou především brčka papírová a kovová; každé z jiných důvodů, ale společné mají to, že jde o výdobytky této svaté války. Větší problém ale vidím v tom, že je tato svatá válka učebnicovým příkladem naprosté absence smyslu pro proporce, stejně jako jím bylo slavné omezování příkonu vysavačů.
Ještě si neodpustím poznámku k paralelně probíhající a obdobně absurdní svaté válce proti plastovým taškám v supermarketech. Před vypuknutím jsem si s týdenním nákupem vzal dvě až tři tašky na věci, které by se buď nevešly do přepravky nebo jsem je z hygienických důvodů nechtěl mít pohromadě s ostatními potravinami (např. brambory). Tyhle tašky jsem pak v průběhu týdne použil na plastový odpad a společně s ním skončily ve žluté popelnici. A když jsem zapomněl přepravku (což se mi občas stane), tak jsem holt jednou vzal tašek víc, stejně se časem spotřebovaly. Teď tašky nejsou, takže musím myslet na to, abych měl v kufru auta nějaké tašky po ruce, protože jinak když zapomenu přepravku (což se mi občas stane), mám dost velký problém. (Ne, papírová taška, která nic nevydrží a stojí pětinásobek té plastové, řešením není.) Na plastový odpad pak používám speciálně k tomuto účelu zakoupené pytlíky, které mne vyjdou levněji, jsou o něco větší, než byly tašky ze supermarketu, a jsou z mechanicky i chemicky odolnějšího materiálu. Kde přesně je ten ekologický přínos?
Teď tašky nejsou, takže musím myslet na to, abych měl v kufru auta nějaké tašky po ruce, protože jinak když zapomenu přepravku (což se mi občas stane), mám dost velký problém.Ano, to byla taknějak celá pointa, aby si člověk tašky musel přinést...? Nerozumim, co je na tom překvapivé, stejně jako zbytku komentáře popravdě. Jinak já tady určitě nechci tvrdit, že ten případný zákaz je nejlepší nápad na světě řešící všechny ekologické problémy. Možná nebude mít žádný velký pozitivní efekt v globálu, ale přijde mi dobrý, že alespoň někdo něco v téhle oblasti řeší. Přijde mi, že kdyby to bylo jenom na kriticích těhle opatření, tak se nezmění nikdy nic...
Ještě vypíchnu podstatnou část vašeho příspěvku, aby byl vidět ten způsob uvažování, který je mi bytostně cizí:
Možná nebude mít žádný velký pozitivní efekt v globálu, ale přijde mi dobrý, že alespoň někdo něco v téhle oblasti řeší.
Takhle přesně uvažují politici. Důležité je, aby bylo vidět, že pro to něco děláme. Jestli to bude opravdu mít proklamovaný efekt, to nikoho nezajímá. Především ne voliče, ti chtějí úderná hesla a rázné akce. Já takhle ale uvažovat odmítám.
Jestli to chapu spravne, tak Kubecek predtim pouzil na odpad tasky z obchodu, ted na tentyz odpad pouziva tlustsi a odolnejsi plastove pytliky (tedy plastoveho odpadu celkem vic, zato vetsi opruz jeste tahat tasky a kupovat ty pytliky na na odpad).Vůbec nechápu, proč tady řešíme, co dělá p. Kubeček. Chápu, že pro něj je jeho workflow nejsvětější svátost oltářní, ale jinak nevidim důvod, proč by to mělo kohokoli zajímat. Podstatný je ten způsob použití většinové populace, kdy velká část tašek, sáčků apod. nakoupených za korunu nebo zadarmo v obchodě, končí velmi rychle v méně špatném případě v odpadu, v horším někde na ulici. Kromě toho existují případně i tašky např. na plastový odpad na mnoho použití. (Inb4 sáhodlouhé žalozpěvy, že to "ještě větší opruz" a "nehygienické" atd. atd.)
Podstatné tam je to slůvko 'v globálu': Častý argument uvědomělých obránců proti ekoterorismu je, že v Číně atd. ve velkém sypou/lejou do řek kde co, takže tudíž nemá cenu tady řešit brčka, tašky apod. V tomhle smyslu to skutečně asi nebude mít procentuálně moc velký efekt. Lokálně z mého pohledu by to pozitivní efekt mít mělo, čísla na to nemam, ale očekával bych, že ano. Minimálně např. v redukci objemu odpadu. Případně i kulturně - bude to jedině dobře, pokud se lidi znovu naučí to, co ještě pro jejich prarodiče bylo naprosto samozřejmé: Totiž že když si jdu něco koupit, není tak úplně debilní nápad vzít si na to tašku/batoh/nějaký nosič. Případně když někteří zjistí, že plastové tašky nepadají z nebe a nemizí do nicoty, tak to taky rozhodně nebude na škodu. Z mého pohedu je to prostě low-hanging fruit: Něco, co pomůže sice jenom trochu, ale je velmi snadné to udělat a nemá to prakticky žádná negativa.Možná nebude mít žádný velký pozitivní efekt v globálu, ale přijde mi dobrý, že alespoň někdo něco v téhle oblasti řeší.Takhle přesně uvažují politici. Důležité je, aby bylo vidět, že pro to něco děláme. Jestli to bude opravdu mít proklamovaný efekt, to nikoho nezajímá.
Případně i kulturně - bude to jedině dobře, pokud se lidi znovu naučí…
Tohle je podobné jako s tou solidaritou – musí to být dobrovolné – pak lze mluvit o tom, že jsi solidární nebo že ses naučil chovat ekologičtěji. Pokud je to ale jen nařízené zákonem a stát tě k tomu donutí pod hrozbou násilí, tak je to špatně a i z toho kulturního/společenského hlediska je to kontraproduktivní. Lidi proti tomu začnou švejkovat, místo žárovek se budou prodávat tepelné koule, místo brček třeba trubice k akváriím nebo vodnímu chlazení a ze zapálené cigarety se stane symbol boje za svobodu, místo aby to byl prostě jen hnusný zlozvyk.
Pokud máš možnost svobodné volby a lidi můžou dělat různá rozhodnutí – někdo si např. v tom baru to plastové brčko vezme a někdo ne – tak to otevírá prostor pro diskusi a interakci mezi lidmi – můžou si vyměňovat názory a informace a ve výsledku dojít k tomu lepšímu řešení. A někdo se pak od těch brček dostane k tomu, že si příště nekoupí jednorázovou nerozebiratelnou klávesnici, ale koupí si něco trvanlivějšího, co lze opravovat/vylepšovat nebo v tom měnit jen malé části, které se rozbily.
Paternalismus vypadá jako lákavá zkratka, která něco vyřeší rychleji, ale ve skutečnosti je škodlivý a lidstvo nikam dál neposouvá. Mnohem hodnotnější je, když lidi pochopí ten smysl a začnou dobrovolně dělat věci lépe.
Lidi proti tomu začnou švejkovat, místo žárovek se budou prodávat tepelné koule, místo brček třeba trubice k akváriím nebo vodnímu chlazení a ze zapálené cigarety se stane symbol boje za svobodu, místo aby to byl prostě jen hnusný zlozvyk.Myslíš, že všichni jsou takoví reakcionáři?
Pokud je to ale jen nařízené zákonem a stát tě k tomu donutí pod hrozbou násilíOsobně to vnímám prostě jako společenskou smlouvu. Když se můžeme dohodnout na tom, že se nemá lejt vyjetej volej do řeky a že se nemá kouřit v lese, tak nevim, proč bychom se nemohli dohodnout, že se nemaj používat jednorázový íčoviny. Ano, těch pravidel je hodně, ale to IMO pouze reflektuje složitost jak lidský činnosti tak i envrionmentální ochrany, tj. nedá se s tim IMO nic moc jinýho dělat...
Paternalismus vypadá jako lákavá zkratka, která něco vyřeší rychleji, ale ve skutečnosti je škodlivý a lidstvo nikam dál neposouvá. Mnohem hodnotnější je, když lidi pochopí ten smysl a začnou dobrovolně dělat věci lépe.Moje odpověď na tento daydream je stále stejná: Ukaž, že to funguje v praxi. Příležitostí jsi měl a stále máš habaděj. Můj pesimistický odhad je, že to dopadne stejně jako u toho GitHubu - lidi prostě udělají to, co je pohodlné, společenská změna veškerá žádná a ty se akorát naštveš, řekneš, že lidi jsou idioti, můžou si za to sami a po obědě si nedáš viržínko. A výsledek je pak vlastně špatný pro všechny. Ale máš určitě možnost mě případně přesvědčit nějakou praktickou demonstrací tebou navrhovaného principu. Jestli se ti podaří dostat lidi z GitHubu přesvědčováním a osvětou, tak budeš mít mé gratulace. Ditto brčka.
+1
Ony ty „jednorázové“ tašky se ve skutečnosti dají použít minimálně dvakrát – jednou v nich přineseš nákup a podruhé je použiješ v koši na odpadky. Místo toho si teď lidé kupují speciální tašky určené do košů na odpadky. Ty odolnější igelitky se zase běžně používaly třeba pro balení bot/přezůvek a dalších věcí do batohu nebo kufru atd.
A mimochodem v některých obchodech jsem si všiml „ekologické optimalizace“ těch pytlíků na ovoce a pečivo – jsou zřejmě z menšího množství materiálu a hůře vyrobené a hned se protrhnou – takže člověk místo jednoho kusu spotřebuje třeba dva nebo tři. To je teprve ekologie!
Ony ty „jednorázové“ tašky se ve skutečnosti dají použít minimálně dvakrát – jednou v nich přineseš nákup a podruhé je použiješ v koši na odpadkySamozřejmě, že dají, však třeba já se to taky snažim použít opakovaně, když už nějakou někde dostanu. Ale to je zcela mimo pointu. Tohle by dávalo smysl jako námitka pouze pokud by většina jednorázových tašek / sáčků byla používaná jako taška na odpady, resp. byla nějak jinak využívána. To, že ty nebo p. Kubeček je využíváte vícekrát je dozajista chválihodné, ale bohužel nerelevantní.
A mimochodem v některých obchodech jsem si všiml „ekologické optimalizace“ těch pytlíků na ovoce a pečivo – jsou zřejmě z menšího množství materiálu a hůře vyrobené a hned se protrhnou – takže člověk místo jednoho kusu spotřebuje třeba dva nebo tři. To je teprve ekologie!To není žádné ekologické opatření, to je naprosto klasický důsledek trhu: Prodejce se snaží ušetřit náklady na sáčcích a neřeší externality. Jediné, co ho zajímá, je, že zákazník donese zboží k pokladně, případně jako bonus i domů, ale pak se z jeho pohledu sáček klidně může rozpadnout.
Ale ten sáček se právě rozpadne už v tom obchodě, takže si jich tam vezmeš víc – tzn. i toho obchodníka to stojí víc peněz.
Politická korektnost je o menšinách / social justice.
Takže za mě tahle svatá válka je ok, ale je mi jasný, že pro uvědomělé odpůrce ekoterorismu je nepřijatelná...
Hlavně je to greenwashing. Co když připomenu rybářské sítě?
Ani nevím, kdy jsem si naposledy koupil plastová brčka. Ale výjimečně na nějakou oslavu se to může hodit a přijde mi chyba tuhle možnost nemít. To, že budeš mít třeba na svatbě nebo na narozeninové oslavě pro děti plastová brčka (nebo třeba nafukovací balónky) je naprosto minimální ekologická zátěž. Srovnej si to s množstvím plastových lahví, obalů na mléko nebo třeba papírovo-igelitových obalů na šunky a sýry… oproti tomu je sem tam nějaké to plastové brčko úplné nic.
Při optimalizacích se doporučuje řešit úzké hrdlo a neplýtvat energii na nepodstatné pitomosti (kde navíc ty „optimalizace“ mohou nadělat víc škody než užitku). Tady by to mělo být stejné.
Co se týče barů, tam bude celkový objem spotřebovaných plastů sice měřitelný, ale když ho porovnáš s celkovým množstvím plastů, které návštěvníci barů během svého života spotřebují, tak to bude pořád nepodstatný zlomek. V barech, kde se brčka používají pravidelně (ne jako v domácnosti, kde to bude párkrát do roka nebo jednou za několik let) můžou být alternativou kovová brčka, ale tam zase tuším problém s hygienou – do kovového brčka nevidíš a nevíš, co je uvnitř a jestli bylo pořádně umyté… – asi bych to radši pil rovnou ze sklenice – u skleněných brček to bude trochu lepší, ale tak jako tak tam máš zase vyšší spotřebu vody a prostředků na mytí a lidské práce… takže je diskutabilní, jestli to není větší ekologická zátěž než kousek plastu, který by se dal recyklovat.
A jinak je tu stejný problém jako u žárovek – zákazy jsou obecně špatné a nesystémové. Špatné jsou mj. proto, že dopadnou i na ty, kteří by výjimečně potřebovali udělat něco „neekologického“ – co by ale zrovna v jejich případě bylo ekologičtější a obecně lepší řešení, než to dělat „ekologicky“ nezakázaným způsobem. Např. u těch žárovek má smysl řešit negativní externality při výrobě elektřiny – a ne, čím si doma kdo svítí. Navíc v důsledku toho zákazu spousta lidí určitě začala používat nevhodné zdroje světla produkující více modrého světla, které narušuje spánek a urychluje stárnutí.
…obalů na mléko nebo třeba papírovo-igelitových obalů na šunky a sýry… Při optimalizacích se doporučuje řešit úzké hrdlo a neplýtvat energii na nepodstatné pitomosti (kde navíc ty „optimalizace“ mohou nadělat víc škody než užitku). Tady by to mělo být stejné.Souhlas, průmyslová živočišná výroba je neudržitelná.
Např. u těch žárovek má smysl řešit negativní externality při výrobě elektřiny – a ne, čím si doma kdo svítí.Co jsi udělal pro uzavření uhelných elektráren?
Vždyť to píšu – má smysl řešit negativní externality. Když vyčíslíme zátěž životního prostředí a zdaníme uhelné elektrárny, klidně to může vést k tomu, že jejich provoz bude neekonomický a zavřou se. Nemám s tím problém. Ale určitě se kvůli tomu nebudu dávat dohromady s nějakými pošahanými ekofašisty a komunisty, kteří si ekologii berou jako záminku a ve skutečnosti mají postranní úmysly a chtějí okrádat ostatní a parazitovat na těch schopnějších, kteří svojí prací vytvářejí hodnoty a užitek (na rozdíl od těch socialistů).
Az budu zit v Asii, budu se zajimat o asijsky vzduch.
Takže o stav životního prostředí ve skutečnosti nejde.
Elektrarny nejsou zavrene, ale jsou odsirene
…a proto jsou Chvaletice nebo Počerady stále velmi aktuální téma.
Kazdy je zodpovedny za sebe, to ze asiati jsou cunata zijici v bordelu neznamena, ze v nem budu zit taky.Ale jejich levnou prací a zdroji nepohrdneš, co?
Jiste ze je jakykoliv prumysl aktualni tema. Faktem ale je, ze je situace o nekolik radu lepsi nez byla za socialismu.A víš, kdy byla ještě lepší? Za moravských knížat.
Ale jejich levnou prací a zdroji nepohrdneš, co?Ne, proc bych mel? Stejne tak nepohrdnu praci robota nebo treba psa ci kone.
A víš, kdy byla ještě lepší? Za moravských knížat.Problem je ze v te dobe byla zivotni uroven nizsi nez za socialismu, to je pak dosahnuti nizsiho znecisteni snadne. Uplne nejnizsi bude, kdyz nebude zadna zivotni uroven a zadni lide. Od dob socialismu se ovsem zivotni uroven mnohonasobne zlepsila a zivotni prostredi taktez. To uz neni samo sebou.
Velci dravci a velke selmy jsou dobrymi indikatory kvality prostredi - jednak jsou nejvice ohrozeni toxickymi latkami v potravnim retezci (protoze jsou na vrcholu potravni pyramidy), druhak potrebuji rozsahla uzemi relativne nenarusene prirody.A to souvisí jak? Výskyt velké šelmy je také indikátor toho, že ji dosud nezabil žádný zelený mužík, který ji vnímá jako konkurenci (nehledě k chovatelům, pastevcům atp.). Navíc ty šelmy sem přicházejí také z toho času „socialistického“ východu…
Funkcni kapitalismus vede k maximalizaci dlouhodobych zisku, k cemuz je zdrave prostredi nutne. Socialismus vede k uvazovani po nas potopa.Kde takový „funkční kapitalismus“ najdu? Vlastně bych našel protipříklady v rámci toho, co se často udává jako kapitalistické prostředí: Dust Bowl a dnes
Einstein thought highly of Vladimir Lenin, saying: "I honor Lenin as a man who completely sacrificed himself and devoted all his energy to the realization of social justice. I do not consider his methods practical, but one thing is certain: men of his type are the guardians and restorers of the conscience of humanity."
A všichni víme, kam pak Sovětský svaz dospěl.
Jak říkám, se socialismem to dopadne to jako vždycky – i když to zpočátku někteří myslí dobře.
Tohle je častý mýtus – hodně lidí si myslí, že ten teror a nesvoboda začaly až za Stalina, ale není to pravda, vzniklo to už za Lenina. A to nejlepší, co se mu povedlo, byla Nová ekonomická politika, což byl ale příklon ke kapitalismu – to ti moc do karet nehraje. Na obou těchto pánech lze najít něco pozitivního – a např. řada Leninových citátů dává smysl – ale jako argument pro socialismus to opravdu neobstojí.
Co se týče Babiše, tak ten je právě produktem socialismu – jednak toho předlistopadového a jednak potom českých a hlavně eurounijních dotací.
Tohle je častý mýtus – hodně lidí si myslí, že ten teror a nesvoboda začaly až za Stalina, ale není to pravda, vzniklo to už za Lenina.
Lidé si myslí leccos a je otázka, jak si představují život za cara.
Takže nezbývá než zopakovat: každý společenský systém je inherentně závislý na násilí; liší se v tom, jak je násilí distribuováno.
Případně také připomenout Velkou francouzskou revoluci, ke které se váže la Terreur.
A to nejlepší, co se mu povedlo, byla Nová ekonomická politika, což byl ale příklon ke kapitalismu – to ti moc do karet nehraje.
V Rusku byla za cara agrární, fakticky feudální společnost. V marxistickém pojetí dějin bylo nutné první ji industrializovat.
A ano, v Sovětském svazu na něj navázaných satelitech většinově fungoval státní kapitalismus.
Na obou těchto pánech lze najít něco pozitivního – a např. řada Leninových citátů dává smysl – ale jako argument pro socialismus to opravdu neobstojí.
Je užitečné poslechnout si, co si o Leninovi myslí Chomsky.
hint: ne každý socialista je marxista a ne každý marxista je bolševik…
Na jedné straně je teorie bez praxe prázdná, na druhé straně praxe bez teorie je slepá.
Co se týče Babiše, tak ten je právě produktem socialismu – jednak toho předlistopadového a jednak potom českých a hlavně eurounijních dotací.
Babiš byl družstevník? Ne, počkat: on to byl technokratický aparátčík a porevoluční technokraté (často z Prognostického ústavu) mu náramně připravili prostor.
+1, oni to možná někteří myslí dobře, jenže by to dopadlo jako vždycky.Well tohle říct z pozice fanouška neoliberalismu mi přijde jako poněkud chucpe...
a přijde mi chyba tuhle možnost nemítChyba je bohužel tu možnost mít, protože pak toho lidi zneužívají a používají ty věci jednorázově. Bar klidně může používat plastová brčka, pokud nebudou jednorázová. Můžou bejt třeba klidně i dizajnová, jako v tom komixu. Prostě se skleničkou vrátíš i brčko, nevidím nejmenší problém ani co do použití ani co do hygieny.
Srovnej si to s množstvím plastových lahví, obalů na mléko nebo třeba papírovo-igelitových obalů na šunky a sýry…No tak jasně, ale představ si ten řev, kdyby se někdo pokusil ještě i tohle nějak regulovat. To by někteří lidé asi šli skomponovat celovečerní tragický muzikál na téma "Brusel mi ubližuje ekoteroristickými opatřeními", při kterém by tekly potoky slz nad tím, jak neviný člověk byl brutálně donucen k drobné změně pohodlného životního stylu. Bojím se, že to by mělo skutečně drastické následky.
Např. u těch žárovek má smysl řešit negativní externality při výrobě elektřiny – a ne, čím si doma kdo svítí.To se nevylučuje a má smysl řešit IMO oboje.
neplýtvat energii na nepodstatné pitomostiMně přijde, že nepodstatné pitomosti tady řeší především odpůrci 'ekoterorismu'...
To se nevylučuje a má smysl řešit IMO oboje.Problem je, ze resit to zakazem zarovek je nesmysl, protoze jsou pouziti, kdy jsou zarovky vhodnejsi nez cokoliv jineho ci dokonce nenahraditelne.
Problem je, ze resit to zakazem zarovek je nesmysl, protoze jsou pouziti, kdy jsou zarovky vhodnejsi nez cokoliv jineho ci dokonce nenahraditelne.Jako např.?
Navíc moderní LED „žárovky“ občas nepěkně vybuchují, takže jsou méně bezpečné než klasické žárovky (ve kterých se jen přepálí vlákno). Dále pak mají LEDky tu vlastnost, že jde o složité zařízení, které ale nelze (nedestruktivně) rozebrat a opravit (což se zrovna v téhle diskusi řeší třeba u těch klávesnic). Takže ti vyhoří třeba ten elektronický obvod, ale samotné diody a jejich chladič fungují a šly by nadále používat, stejně jako ten kovový závit, plastový kryt, reflektor nebo sklo.
ve kterých se jen přepálí vláknoTobě nikdy nevybuchla žárovka? Ano, občas jen praskne vlákno, občas sbíráš střepy.
Dále pak mají LEDky tu vlastnost, že jde o složité zařízení, které ale nelze (nedestruktivně) rozebrat a opravitKdyby se chtělo, tak jsou LED svítídla jednoduchá až to hezké není. Vůbec nikdo nikoho nenutí tam dávat ten malý spínaný zdroj (se všemi součástkami poddimenzovanými). Bílá LEDka (ve skutečnosti modrá nebo lehce UV s naneseným luminoforem) má úbytek napětí cca 3.5V (pro 20mA). Tj. pokud 230V proženeš přes FULL BRIDGE RECTIFIER (
Ten odkaz byl vtipCo na tom přesně lidem náladu zlepšuje? Vždycky když mi to kamarád, který je do něj nadšený, pošle, tak z toho mám náladu rozhodně horší.Předpokládám, že ElectroBoom tady pár lidí bude znát a pokud ne, tak si zlepšete náladu jeho sledováním.
Tobě nikdy nevybuchla žárovka? Ano, občas jen praskne vlákno, občas sbíráš střepy.
Střepy jsem neuklízel snad nikdy. Párkrát mi žárovka vybuchla tak, že se to sklo uvolnilo a viselo tam na drátkách.
Tj potřebuješ 100x led čip (což není žádné velké číslo) a připojíš to rovnou do zásuvky.
Nevím jestli je to optimální řešení – pokud ano, tak proč to tak výrobci nedělají?
Ale problém nevidím ani v tom, když tam je elektronika a jen několik málo LEDek – jen bych dal přednost opravitelnému řešení. EU vygeneruje nepředstavitelná kvanta textu, ale že by dali dohromady doporučení (!) popisující, jak má taková modulární žárovka vypadat, to ne. Stačilo by standardizovat rozměry té desky, umístění kontaktů, napětí, proud. Udělat třeba několik variant po dohodě s výrobci. Ale to ne, místo toho musí soudruzi řešit důležitější věci.
Jinak ta vybouchnutá LED žárovka, co tu zrovna mám, obsahuje jen pět diod a když jsem do toho pouštěl proud ze zdroje, tak to vypadá, že pracuje na cca 40 V (víc jsem raději nezkoušel). Nevím, jak do toho prostoru naskládat 100 diod – asi by to nemohlo být takhle na jedné ploše, ale třeba na pěti stěnách kvádru nebo na nějakém vícebokém hranolu.
A vlastně i u toho usměrňovače má smysl řešit, aby taková součástka šla dobře rozebrat a vyměnit samostatně diody nebo usměrňovač, nebo z toho ty věci vytěžit a použít jinde.
Nevím jestli je to optimální řešeníOptimální v jakém smyslu? Elektricky určitě. Rozložení ztrátového tepla taky.
pokud ano, tak proč to tak výrobci nedělají?Někteří dělají. Jiní si jen nechají v Číně udělat yet another verzi standardního prototypu (tj spínaný zdroj na cca 27V a serio paralelní zapojení několika ledek) s o něco více osekanými součástkami a dají na to svoje logo.
Ale problém nevidím ani v tom, když tam je elektronika a jen několik málo LEDek – jen bych dal přednost opravitelnému řešení. EU vygeneruje nepředstavitelná kvanta textu, ale že by dali dohromady doporučení (!) popisující, jak má taková modulární žárovka vypadat, to ne. Stačilo by standardizovat rozměry té desky, umístění kontaktů, napětí, proud. Udělat třeba několik variant po dohodě s výrobci. Ale to ne, místo toho musí soudruzi řešit důležitější věci.Jako kopnutí to EU dobrý (no i když taky slabota), ale jak by sis to jako představoval? Proč by měla EU standardizovat vnitřní zapojení? Stačí závit E27 a vnější rozměry. Na jednu stranu ti EU hrozně vadí, jak o všem rozhoduje (i když to není pravda) a najednou by jsi chtěl, aby rozhodovala ještě víc. Navíc osvětlovací průmysl si hravě poradí i bez EU. Dneska se nabízí svítidla mnoha různých tvarů a technologií, stačí si jen vybrat. Netřeba vůbec umisťovat LED do klasického rozměru E27 žárovky v rozměrném svítidle (to bylo pro odvod tepla z klasické žárovky), lze být kreativnější (tenké elegantní panely na stropě s rozptýleným světlem apod.).
obsahuje jen pět diod a když jsem do toho pouštěl proud ze zdroje, tak to vypadá, že pracuje na cca 40 VTy diody budou obsahovat nejspíše 3 led čipy. 2.6V, taky to jde.
že pracuje na cca 40 VDioda se napájí zdrojem proudu, nikoliv napětím. Nejběžnější zkušební proud je 20mV. Může svítit i na méně (dneska třeba i stovky uA) i více. Takže nastavit omezení proudu.
Nevím, jak do toho prostoru naskládat 100 diodNevím o jakém prostoru mluvíš, ale COB (chip on board) obsahuje několik desítek nebo stovek čipů. Tady je ukázka toho méně hustého rozložení. Přičemž jeden ten svítící bod může obsahovat třeba 4 další "podledky".
A vlastně i u toho usměrňovačeV takovéto konstrukce bude ten usměrňovat stejně SMD součástka. Pokud chceš, tak si jej vypájej. Viz třeba.
a vyměnit samostatně diodyTo je problém, protože ty diody jsou zalité v laku a taky v luminoforu. COB je nedělitelný celek a lze jej považovat za jednu součástku. Ale tyto moduly lze ze svítidla vymontovat a použít jinde.
Kdyby se chtělo, tak jsou LED svítídla jednoduchá až to hezké není. Vůbec nikdo nikoho nenutí tam dávat ten malý spínaný zdroj (se všemi součástkami poddimenzovanými). Bílá LEDka (ve skutečnosti modrá nebo lehce UV s naneseným luminoforem) má úbytek napětí cca 3.5V (pro 20mA). Tj. pokud 230V proženeš přes FULL BRIDGE RECTIFIER (A takto udělaná LEDka odejde velice rychle nebo bude blbě svítit. Proto se to běžně nedělá, nebo je to špatná cesta. Každá LED dioda má trochu jiné parametry. I když jsou vyrobeny na stejné výrobní lince. Kromě toho napětí v zásuvce kolísá, a to o hodně. Ovšem vzhledem k tomu, že proud LED diodou není lineárně, ale exponenciálně závislý na napětí - tak bude takto zkontruovaná LEDka dostávat pěkné šlehy.), tak máš na výstupu nějakých 330V. Tj potřebuješ 100x led čip (což není žádné velké číslo) a připojíš to rovnou do zásuvky. Pokud by někomu (mě), vadilo, že to bliká na 100Hz, dá se tam strčit jeden kondík. Případně jako mnohem lepší řešení použít luminofor s dlouhým dosvitem. Získáš triviální zařízení s prakticky neomezenou životností (pokud do toho nepráskne blesk).
VYSSI ENERGETICKE NAROKY (zatimco zarovka je v danem nasazeni 100% energeticky ucinna, moderni elektronika neni - ma tepelne ztraty uz na spinanych zdrojich mimo terarium)I pokud je tohle pravda, fakt silně pochybuju, že by se to byť jen řádově mohlo přiblížit té ušetřené spotřebě tím, že nebudou lidi žárovky používat na osvětlení interiéru. Bral bych jako argument tu pořizovací cenu, případně složitost, nicméně to je prostě smůla, leda bys nějak byl schopen zajistit, aby lidi ty žárovky používali fakt jen do terárka...
Proč máš pořád potřebu paternalisticky lidem říkat, co je pro ně dobré? Lidi si platí svoje účty za elektřinu → je v jejich vlastním zájmu, aby snižovali spotřebu. A pokud někdo i přesto svítí žárovkami, tak k tomu má patrně nějaký důvod a je to pro něj lepší. Stejně tak lidé můžou svítit petrolejkami nebo plynovými lampami, když si myslí, že je to lepší – ale většina lidí to nedělá, přestože tu možnost mají.
Proč máš pořád potřebu paternalisticky lidem říkat, co je pro ně dobré?Wat? Ten imperativ nejde od mé osoby (lol, na to by se mi všichni vykašlali), jde o to, že jsem pro nastavení takových pravidel. Proč jsem pro takové pravidlo? Protože nevím o lepším řešení.
A pokud někdo i přesto svítí žárovkami, tak k tomu má patrně nějaký důvod a je to pro něj lepší.To je taková úvaha nad sférickou krávou ve vakuu, resp. dokonalým spotřebitelem v dokonalém trhu. Obsahuje to spoustu asumpcí, které IMO nejsou reálné, jako např. že spotřebitel je dobře informovaný, že je ochoten tyhle otázky řešit, že se dobře rozhoduje - uvažuje racionálně - neřídí se kulturním nastavením ("Všichni mají žárovky*, tak taky budu mít žárovku*"), že má k dispozici dostatečně dobrou nabídku (byla by ta nabídka a dostatečný supply chain i bez toho zákazu?) apod. *) BÚNO Facebook, GitHub, apod.
Proč máš pořád potřebu paternalisticky lidem říkat, co je pro ně dobré?Z meho pohledu nejde o paternalismus, tedy o to, lidem rikat, co je pro ne dobre. Dela se to kvuli koordinacnimu problemu. Proste potrebujeme vyresit spolecne nejaky problem, ktery bychom sami nikdy nevyresili; tak se dohodneme, ze kazdy udela kus a omezi se trosku. Neni to tak, ze by lide, co jsou pro, chteli nejaka omezeni, spis tak, ze se ta omezeni dotknou lidi co mozna nejmene, pokud je udelaji vsichni. Jinak paternalismus existuje i u kapitalistu - Bata napriklad lidem ukladal penize do svoji banky. To byl skutecne paternalismus, protoze on sam nebyl subjektem sveho vlastniho paternalismu (tj. nikdo mu neukladal cast prijmu do sve vlastni banky, kde s nimi nemohl nakladat).
I pokud je tohle pravdaco ti zpusobuje pochyby, mas pocit ze zdroj nehreje a ma 100% ucinnost nebo my vysvetlis, jak zarovka pouzita jako tepelne svetelny zdroj ztraci energii a ucinnost?
že nebudou lidi žárovky používat na osvětlení interiéru.pokud si v tom interieru topis elektrikou, ma v topnme sezone 100% ucinnost i ta zarovka v obyvaku
nicméně to je prostě smůla, leda bys nějak byl schopen zajistit, aby lidi ty žárovky používali fakt jen do terárka...jen ja jsem ti napsal dva pripady, kde je zarovka lepsi, ale ono je tech duvodu daleko vic, tyhle dva jsou z me praxe O tom, ze je to stupidni a totalitni zpusob uvazovani ani nemluve - neco nesmyslneho naridime a komu se to nelibi, tak ma proste smulu. Je to asi na stejne urovni, jako zakazat sifrovani nebo jakoukoliv jinou technologii, kterou vetsina lidi nechape.
co ti zpusobuje pochyby, mas pocit ze zdroj nehreje a ma 100% ucinnost nebo my vysvetlis, jak zarovka pouzita jako tepelne svetelny zdroj ztraci energii a ucinnost?Sice nerozumim moc teráriím (a stále mi přijde, že řešíme marginální věci), ale intuitivně ta žárovka bude mít nějaký fixní poměr teplo/světlo, který nemůžeš změnit. Tzn. když chci víc přitopit, musim i víc posvítit. Ale to je asi celkem jedno...
pokud si v tom interieru topis elektrikou, ma v topne sezone 100% ucinnost i ta zarovka v obyvaku...
Je to asi na stejne urovni, jako zakazat sifrovani nebo jakoukoliv jinou technologii, kterou vetsina lidi nechape.Sorry, ale tohle je demagogie. Šifrování je masivně užitečné, resp. prakticky nezbytné. Žárovka je stará, v podstatě překonaná technologie, pro kterou jsi tady zatim našel dvě marginální využití, kde je jejich absence navíc řešitelná. 5 minut googlování odhalilo, že povolené jsou mj. tyhle žárovky:
pokud si v tom interieru topis elektrikou, ma v topne sezone 100% ucinnost i ta zarovka v obyvakuano, cilize u me doma je ucinnost zarovek o cca 50% vyssi - a elektrinou topi spousta lidi, napriklad ve skandinavii zcela bezne - jinymi slovy cisla o efektivnosti zarovek jsou vycucana z prstu, nebolt zcela nesmyslne povazuji veskere teplo ve vsech zarovkach za odpad - coz je lez
jinymi slovy cisla o efektivnosti zarovek jsou vycucana z prstu, nebolt zcela nesmyslne povazuji veskere teplo ve vsech zarovkach za odpad - coz je lezTo je demagogie. Teplo se samozřejmě u zdroje světla za odpad považuje. To bys rovnou mohl úplně vyignorovat otázku efektivity veškerých elektrických spotřebičů a prohlásit je všechny za topení, jenom na základě toho, že část lidí část roku topí elektřinou. (Navíc úplně ignoruješ to, že druhou část roku se část lidí naopak snaží interiér chladit.)
cilize u me doma je ucinnost zarovek o cca 50% vyssi... takže pořád tragicky špatná ...
Sice nerozumim moc teráriím (a stále mi přijde, že řešíme marginální věci), ale intuitivně ta žárovka bude mít nějaký fixní poměr teplo/světlo, který nemůžeš změnit. Tzn. když chci víc přitopit, musim i víc posvítit. Ale to je asi celkem jedno...Vaše intuice funguje totálně chybně. Neexistuje žádný fixní poměr teplo/světlo u žárovky, a ten poměr se dá v poměrně širokém rozmezí změnit.
BTW: co si myslíte o Keystone?
Analogové spínače zní zajímavě :-) Ale nelíbí se mi rozložení kláves, vyhovuje mi sloupcové.
Zajímal mě třeba tvůj osobní názor… Na tohle fórum jsem narazil taky.
Není to špatná klávesnice. Rozložení je docela dobrý kompromis a Vortex ujde (na základě znalosti historie ho na rozdíl od Redditu nepovažuji za zrovna „prémiovou“ značku).
Osobně bych si ji ale nepořídil z několika důvodů:
Kromě toho: je rok 2019. Chci aspoň půlený mezerník nebo japonské rozložení, když už ne explicitně ergonomickou klávesnici. Podpora QMK výhodou.
Více na začátku této stránky (komentáře č. 5, 7, 16, 32, 56).
Neříkám, že to máš zavrhnout, ale díval bych se jinam (s rostoucí prioritou): namátkou Vortex Cypher (půlený mezerník), Mistel Barocco (de facto půlený Pok3r), Leopold (kvalita na správném místě), PLUM/NIZ (levné kapacitní spínače, taky zajímavá rozložení), Topre Realforce nebo HHKB Pro + hasu controller (kvalita, kapacitní spínače, japonské rozložení, po modifikaci/rozšíření firmware TMK/QMK), Kinesis Freestyle Pro (půlená klávesnice, firmware SmartSet), DIY stavebnice (větší variabilita rozložení, spínačů, materiálů, firmware QMK; osobně mám hlavně Katanu60, ErgoDash a Dactyl-Manuform), Keyboardio (nejlepší produkt: rozložení, lišta uprostřed, závit na stativ, firmware Kaleidoscope). OK, to už jsem se odchýlil hodně daleko.
Každopádně pointa zní: proč pořádně nezapojit palce? Místo aby mačkaly nanejvýš jeden velký mezerník a natahovaly se po Altech?
Když už „hloupý“ produkt, pořídil jsem za podobnou cenu Topre Realforce z druhé ruky a je to něco, na co se můžu fakt spolehnout. A japonské rozložení.
Občas se tam něco zajímavého objeví, ale většina mi přijde jen jako šum typu miliontá klávesnice bez numerického bloku s různobarevnými tlačítky.