Bylo vydáno Ubuntu 21.04 s kódovým názvem Hirsute Hippo. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůrazněna je možnost integrace s Microsoft Active Directory, Wayland ve výchozím stavu a vývoj aplikací pomocí Flutteru.
Prohlášení (Twitter) Minnesotské univerzity k výzkumu proveditelnosti nenápadného začlenění bezpečnostních chyb do Linuxu: Situaci bereme vážně. Výzkum jsme pozastavili. Prozkoumáme výzkumnou metodu a její schválení. Stanovíme opatření…
OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 16.0.0 (Current) otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Přehled novinek v článku na Medium.
Na MFF UK pokračuje série on-line přednášek o architektuře a implementaci operačních systémů. Dnes je na programu Live kernel patching, příští týden ladění kernelu a kdump, další přednášky jsou naplánovány až do 3. června.
… více »Byla vydána nová verze 3.3 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla z Firefoxu pro Android i iOS odstraní integraci „sledovacího“ systému Leanplum. Leanplum sbírá informace, jak moc uživatelé používají záložky, panely, integraci Pocketu apod. Českých uživatelů se to prý příliš netýká.
Microsoft v příspěvku na svém blogu představil WSLg (Windows Subsystem for Linux GUI) aneb rozšíření WSL přinášející možnost spouštění grafických linuxových aplikací. V dalším příspěvku je rozebrána architekturu WSLg. Videoukázka práce s WSLg na YouTube.
Greg Kroah-Hartman zakázal Minnesotské univerzitě přispívat do Linuxu. Vědci úmyslně posílali patche s bezpečnostními chybami a pak psali vědecké články (pdf). Vědci používají pojem "pokrytecké commity" (hypocrite commits) aneb zdánlivě prospěšné commity, které ve skutečnosti přinášejí kritické problémy.
Program Zellij byl představen a vydán v beta verzi. Popis programu říká, že se jedná o terminálový pracovní prostor aneb program podobný programům tmux a screen. Naprogramovaný je v Rustu. Pluginy jsou ve WebAssembly.
Byla vydána verze 9.0 prohlížeče map a GPS logů GPXSee. Nová verze přináší podporu Mapsforge map, pro jejichž prohlížení tak již není potřebná Java.
Jestli je pravda to co dneska píšou na novinkách, že Microsoft kupuje Skype, tak to asi vypadá, že Skype v Linuxu asi velmi brzo skončí.
Co si o tom myslíte? Bude Microsoft podporovat Skype v Linuxu, nebo se budeme muset obejít bez tohoto některými nenáviděného programu?
Tiskni
Sdílej:
Nemam sic skype ucet nicmene chcete rict ze nekdo vytvoril alternativniho skype klienta ?
Stačí být skutečně připojen do Internetu a nemít zakázané příslučné porty na fw a funguje všechno. Pokud si toto někdo v dnešní době nedokáže zajistit, tak se s ním asi nemá ani cenu bavit.Kéž by bylo takové připojení všude, kde se pohybuji. Většinou je všude FW a proxy. A snažit se něco takového vyjednat ve velké firmě, je zbytečná ztráta času.
VoIP operátorů s cenami levnějšími než Skype je v ČR minimálně 20. S českým telefonním číslem, samozřejmě. Stačí googlit.
Pokud nějaká taková legislativa vůbec existuje, je to špatná legislativa, která se musí změnit. Já svá česká VoIP čísla používám všude možně v ČR a samozřejmě i v zahraničí, jak se mi zlíbí. Je to technicky možné a nikoho tím neomezuju. Tudíž mi nikdo nemá co kafrat do toho, odkud jsem připojený.
Naštěstí existují i negeografická čísla a někteří operátoři je nabízejí. U takových čísel už žádná omezení neexistují. Nicméně mám za to, že takzvaná geografická čísla už brzy přestanou existovat (resp. být geografická), takže není třeba se jich bát a věřit totalitním povídačkám o povinnosti být na nějakém místě. Já svá „geografická“ čísla používám z několika (mnoha) míst i z mobilního připojení, kdykoliv se mi zachce.
A co když budu chtít VOIP účet a chci si ho dát do programu v kapesním počítačiNejspíš ti zapomněli nabídnout „mobilní“ VoIP číslo. Pokud si necháš dát telefonní číslo určené pro pevnou linku, tak se nahlašuje adresa už jenom kvůli záchranným složkám. Navíc... já bych to vůbec neřešil. Stačí si pamatovat, že z toho nemáš volat policajty.
Tomuto komentáři nerozumím. Kdo je na jakém ceníku? A proč by měl existovat nějaký ceník, který nelze vygooglit? To pak není ceník, ale jakási individuální smlouva s operátorem. Nebo měl ten výkřik ještě jiný význam?
Pač mátinka a brácha si kvůli mě jabber apod. určitě instalovat nebudou.Tak moje mátinka a můj brácha používají Kopete a jabber mají :). A nepamatuju si, že bych to někomu z nich musel speciálně instalovat.
sudo aptitude remove skype
A enter s heslom ;)
>>> Až budeme mít všichni veřejnou IPv6 adresu a nebudeme za devatero NATy a devatero firewally ....
Aaaa ... Pan sleduje sci-fi.
Tak toho se nedockame. Bohuzel.
skype scipe ...
Tak holt k tomu bordelu od skype pridate i widle ... ty dnes bezej ve virtualu bezproblemu.
Dnes uz na platforme prece nezalezi a lze mit vse soucasne v jeden okamzik spustene.
fakt ????? Haiku je napichnute?
tyto amici furt dakoho napichuju...
Nevím, nedávno jsem četl o tom jak byl problém s BlackBerry a s Skype v něm v Izraeli a tam se jednalo o tom, že výrobce jim nechtěl poskytnout backdoor na možné sledování/odposlechy.Já bych tak nějak hádal, že kdo se s nimi dohodnout chce, tak se s nimi nějak dohodne. Jestli v Izraeli opravdu odmítli, tak to může být i tím, že Izrael nabídl málo a odmítnutí jakožto reklama vyšlo výhodnější. Druhá možnost je, že zvolili tu nejvýhodnější cestu, tedy veřejně odmítnout, a dohodnout si ještě lepší podmínky.