Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. Včera je představil a spustil předprodej: Core 2 Duo za 149 dolarů s dodáním v červenci a Core Time 2 za 225 dolarů s dodáním v prosinci.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.4. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Byla vydána Java 24 / JDK 24. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 24. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 42, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 15. dubna. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout edici KDE Plasma Desktop nebo spin Cosmic. Vydán byl také Fedora Asahi Remix 42 Beta pro Apple Silicon.
Byla vydána verze 12.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Přidána byla podpora bcachefs, Linux byl povýšen na verzi 6.12.19, GParted na verzi 1.7.0, nwipe na verzi 0.38, dump na verzi 0.4b49, …
Google kupuje společnost Wiz za 32 miliard dolarů.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Poslední tři dny jsem byl na úvodním školení o Javě a OOP. Školení vedl Rudolf Pecinovský, musím říct, že je to opravdu kapacitu na první pohled. Už kdysi jsem od něj četl knihy Objektové programování, takže jsem tak trochu tušil, co od školení čekat, ale i tak, byl jsem mile překvapen No ale to jsem trochu odbočil...
O Javě toho moc nevím, až na to, že syntaxi už "skoro znám" (znám přeci C++ ne...). Nicméně, po tomhle školení jsem nabyl dojmu, že je to opravdu _ten_jazyk_, který by se mi mohl líbit. Navíc ho budu potřebovat, zanedlouho bude třeba vyvinout pár projektů pro SAP portál. Proto se ptám, určitě je tady mnoho zkušených Javařů, jakou knihu zvolit jako učebnici. Myslíme objektově v jazyku Java 5 od výše uvedeného autora už je beznadějně vyprodaná (nebo neví někdo, kde ji ještě sehnat?), a nová edice vyjde prý možná až za rok a půl. Navíc to je kniha hodně o OOP, spíše než o Javě jako takové. Což není nic proti, určitě si nové vydaní koupím (popř. staré, jestli někdo neví kde), ale začít bych chtěl už teď.
Napadá mě kniha Thinking in Java od Bruce Eckela. Četl jsem Thinking in C++ a přišlo mi hodně dobrá. Co si vy zkušení Javaři o této knize myslíte? Je pro někoho, kdo umí (no, možná trocha sebechváli, ale ...) programovat, ale nezná Javu a OOP v praxi téměř nepoužívá/potřeboval by osvěžit, dobrá? Popřípadě, co byste doporučili vy? Díky za rady!
Tiskni
Sdílej:
knihu Java efektivně od J. BlochaPřed pár měsíci vyšlo druhé vydání aktualizované pro Javu 6. Mám ho na stole, ale Beautiful Code dostal přednost
To už pak radši python nebo něco podobného.Python ani Bohovi. Velice mě mrzí, že tak zajímavý kousek SW, jako je Chandler, je napsán v tom neskutečně lemrovitém jazyce, takže se kvůli pomalosti příliš nedá používat
Ale každopadně C++ je nejlepší.C++ není nejlepší. Je to výborný jazyk, ale není nejlepší. Proč?
To, že je Java pomalá je známá věc,Já bych to trochu upravil: To, že se říká, že je Java pomalá, je známá věc…
No jako porovnávat outlook 2007 s netbeans a prohlásit, že netbeans je na tom lépe s odezvou v GUI je docela odvaha. Je to totiž přesně naopak. GUI outlooku je oproti netbeansu neskutečně rychlé.Nevšiml jsem si, že byste mi tu někdy stál za zády, abyste mohl posoudit, jaká je moje zkušenost. Překreslování titulku okna Outlooku 2007 (nejprve se vykreslí originál Windows, a pak za chvíli přes to se nakreslí speciální Outlookovský) nemá v žádném jiném programu obdoby, podobně zobrazení e-mailu – po kliknutí na jiný e-mail v seznamu se zvýrazní jiná položka, ale v náhledu je ještě několik sekund zobrazen starý e-mail. Bez jakéhokoliv varování nebo náznaku, že nepatří k vybrané položce v seznamu.
Ale ona je opravdu pomalá, hlavně v GUI.rozlisuj pomalost jazyka a pomalosti GUI toolkitu. Java neni pomala.
Spustit netbeans a něco v něm dělat ... editor reaguje, jak když nereaguje.Jo, Eclipse je dle meho rychlejsi, ale stejne myslim, ze to prehanis. Tak zoufale pomale to mas mozna v tech tvych uzasnych Windows. Tady v Mac OS X se mi NetBeans chovaji celkem normalne. Editor reaguje prakticky okamzite.
Vychvalovaný jEdit je také na nic, díky pomalosti javy.jEdit je natolik paradni editor, ze i pres obcasnou pomalost rozhodne neni na nic.
Že je Vista kvalitní OS, to jsem se mohl asi před týdnem přesvědčit. Dostali jsme (podotýkám, že omylem) dva notebooky s tímhle OS a rozchodit triviální věc jako je síťování přes DHCP, nebo vysdílet tiskárnu, to je skoro nadlidský úkol... Zkrátka OS pro dementy na hraní.
Jinak, když ti nevoní NetBeans, jEdit, ..., tak používej Vim srabe, ten je rychlej dost.
Pokud operační systém nepodporuje DHCP příkaz, který je dle RFC platný, pak to budeme svádět na výrobce routerů, logicky. Kromě toho, že Visty jsou chybové jak pantofle od Vietnamců a děravé jak mozek čichače (viz nejrychlejší hack v dějinách), jsou také uživatelsky naprosto nepřívětivé. Tím nemyslím, že by nezářily barvičkami, to zase umí, ale spíš že najít tam cokoliv užitečného většinou člověka donutí to raději nechat plavat.
A že mi před třičtvrtě rokem kleknul Linux kvůli xkám (s opensource nv ovladačem) a kvůli tomu jsem přišel o všechna data na disku, to je podle vás OK?Linux nejsou Windows. Takže pokud vám havaroval X server, pouze se ukončil jeden z mnoha běžících procesů v systému. Na Linuxový systém jako takový to s největší pravděpodobností nemělo žádný vliv. Stačilo restartovat Xka nebo se přepnout do konzole… Že jste si pravděpodobně vlastnoručně zlikvidoval systém, když se vám ztratila okýnka, to není problém Linuxu, ale váš. Pokud to bylo tak, že se zablokoval celý počítač a nereagoval na nic, byl to zase pravděpodobně hardwarový problém – vadná RAM, přehřátý procesor…
A určitě jich je víc, co se jim to stalo, jen se bojí přiznat, aby nepoškodili svůj oblíbený systém.Nikoli, pouze drtivá většina z těch, co se jim stalo něco podobného, posléze zjistila, že byl problém v něčem jiném. Váš způsob (ne)logického vyvození (měl jsem spuštěná X v Linuxu, můžou za to X a Linux) je totiž poněkud zvláštní. Neměl jste třeba na pozadí spuštěnou hudbu od Beatles? Že byste to svedl na ně…
Neměl jste třeba na pozadí spuštěnou hudbu od Beatles? Že byste to svedl na ně…lol
Přečtě te si, prosím, můj třetí blogový zápisek od konce, zjistíte, že se nezasekl/nespadl jen X server ale vzal s sebou systém. Další tvrdohlavý vševěd, který do radši svede na HW. S HW nic není, nebylo. Dodnes funguje úplně normálně, správně. Dokonce i LiveDVD linuxu se na něm rozjede (abyste neříkal, že ve windows to jede a že jsou jen blbý a tak s nima HW funguje). Byla to prostě chyba v xserveru či gimpu či nějaké knihovny, to mi je fuk. Prostě se to seklo při drag & drop a klidně se z toho poserte, říkejte si, že to není možnýNetvrdím, že to není možné – jenom tvrdím, že je to značně nepravděpodobné. A váš popis problému vůbec nenasvědčuje tomu, že to byl problém X serveru, ač to neustále tvrdíte. Zdá se, že daleko spíš došlo k havárii operačního systému, která shodou okolností nastala v době, kdy jste měl spuštěn X server a gimp. Jenomže z toho, že něco nastalo ve stejném čase, ještě nemůžete usuzovat, že to má příčinnou souvislost. Každopádně varianta, že v linuxovém jádru je chyba, která umožňuje uživatelskému procesu způsobit havárii celého systému, a ta chyba se nikdy nikde neprojevila, jenom jednou vám, je dost nepravděpodobná. Zvlášť když kernel ani nestihl vypsat nějaký kernel panic. Stále se mi jako mnohem pravděpodobnější jeví hardwarová závada, která se projevila třeba při nějakém chvilkovém přehřátí nějaké komponenty. Mimochodem, znám jeden počítač, který opakovaně dává BSOD třeba při pohnutí myší ve Wordu. Ovšem nesvádím to ani na Word (v něm se to děje jenom proto, že se na tom počítači často používá), ani na Windows XP, ale jsem přesvědčen, že je to chyba HW.
To první nějak nechápu, ale Vista samozřejmě kvalitní OS je ...
ty gui toolkity jsou s největší pravděpodobností také napsány v javě a právě proto jsou pomalé.A dukaz, proc by ty toolkity mely byt pomale, protoze jsou napsane v jave? Pokud chces takhle odvozovat, tak nejdriv musis dokazat tu premisu, coz jsi neudelal a taky neudelas
Ve Windows jsem netbeans ještě nepoužil. Tam jsou totiž lepší a rychlejší vývojová prostředí.Na Javu? Pokud myslis Eclipse, tak to zrovna souhlasim.
Já bych pomalý editor používat nemohl, zdržuje to totiž práci. Když máte čekat 5s na načtení každého souboru do jEditovskýho bufferu a na pomalé vykreslování vyhlazeného písma v editoruCo mas za pocitac? Pentium II? Me v Linuxu i na Macu otevira jEdit soubory prakticky okamzite. Musis zkusit nejaky z disku, ne z FTP nebo tak
když k tomu přidáte třeba Qt, tak máte multiplatformovostJenže Qt nelze úplně vždycky použít. Jak známo, má duální licencování (GPL s výjimkou + komerční licenci) a bez problémů lze používat pouze pro svobodný software. Pokud chce Qt někdo použít pro proprietární program, musí buď zaplatit za licenci (což se někdy může znatelně promítnout v ceně programu), anebo na Qt zapomenout. Lze sice místo Qt použít GTK+, ale to má zase jiné neduhy (mizerný návrh, pomalé algoritmy, bugovitost, svérázné výchozí parametry...). To už raději použiji ten javovský Swing - že může být rychlý, dosvědčuje v praxi např. jEdit, což je poměrně komplexní program a s rychlostí GUI problémy nemá.
Myslíme objektově v jazyku Java 5 od výše uvedeného autora už je beznadějně vyprodaná (nebo neví někdo, kde ji ještě sehnat?), a nová edice vyjde prý možná až za rok a půl.
Knihovna?
Je to takto:
Do práva autorského nezasahuje
a) fyzická osoba, která pro svou osobní potřebu,
b) právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba, která pro svou vlastní vnitřní potřebu,
c) ten, kdo na objednávku pro osobní potřebu fyzické osoby,
d) ten, kdo na objednávku pro vlastní vnitřní potřebu právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby
zhotoví tiskovou rozmnoženinu díla na papír nebo podobný podklad fotografickou technikou nebo jiným postupem s podobnými účinky, s výjimkou případu, kdy jde o vydaný notový záznam díla hudebního či hudebně dramatického, a v případech podle písmen c) a d) řádně a včas platí odměnu podle § 25.