Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Mrzí mě, že spousta lidí se u většiny věcí zajímá jen o to "že to funguje" a nedohlédnou na dlouhodobější důsledky. Platí to u mnoha věcí a zde se zaměřím na IM služby: Konkrétně - jak ukázat, že mi opravdu záleží na tom, abychom přešli z ICQ na jabber. Stojí za to si zrušit nebo omezit účet?
Dokonce jsem uvažoval jsem, že si demonstrativně a bezezbytku zruším účet na ICQ, ale přijde mi to přece jen trochu radikální.
Pro:
Proti:
Chtělo by to se dohodnout s víc lidmi, abych nebyl sám. Mnohem větší váhu to bude mít, pokud toto rozhodnutí vyjádří třeba 3 lidi z ICQ contact listu - což už může být průměrný počet lidí, co mají kromtoho i jabber.
Umírněnou variantou je být na ICQ trvale "Away" a mít jako status message např.: "Možná jsem online, ale moc nerad používám uzavřené formáty. Prosím, pište mi na jabber. Více na www.jabber.cz". V ICQ transportu ovšem zřejmě nejde (v Psi) mít jiný status než na opravdovém jabberu (leda se zcela odpojit) - což by nebyla taková komplikace (Gaim je taky fajn). Navíc mám dojem, že běžný user moc nečte status message.
Platí zde většina důsledků předchozí varianty, ovšem mírněji.
Osobně plánuji mít na ICQ trvale "away" a měl bych radost, kdyby se to co nejvíce rozšířilo.
Pokud by se našlo dostatečné množství lidí, kteří by byli ochotní i pro "radikální postup", šel bych určitě do toho. Jaké máte návrhy? Jaký je váš názor?
Tiskni
Sdílej:
Chtělo by to se dohodnout s víc lidmi, abych nebyl sám. Mnohem větší váhu to bude mít, pokud toto rozhodnutí vyjádří třeba 3 lidi z ICQ contact listu - což už může být průměrný počet lidí, co mají kromtoho i jabber.Já bych na tu demonstraci šel, ale musíte mi slíbit, že tam půjdete taky...
budu na lidi neznalé problematiky působit jako fanatikI pro některé lidi znalé problematiky. (v nadpisu bych viděl raději "mého")
Používám jabber s icq transportem. Nedávno u mě kamarád viděl Linux, moc se mu to líbilo (Gentoo, Enlightenment DR17) a za pár hodin už měl dualboot Kubuntu&XP (e17 je prý moc hardcore :D). Tak jsem ho zkusil překecat i na jabber a... povedlo se. Používá na Kubuntu i XP Gaim a prý mu to vyhovuje mnohem víc než původní ICQ klient (kterého jsem mimochodem v pondělí viděl zase u jiného kamaráda a nechápu, jak to může někdo dobrovolně používat).
Podobně to proběhlo před pár dny i s jednou (krásnou :) ) slečnou. Tedy ta věc s IM, na Linux se zatím necítí. Má Psi a vychvaluje Jabber až do nebes, za necelý týden už "nakazila" pár dalších lidí... Ale žádný z těchto dvou osob není taková ta klasická lama (krásná slečna provozuje DC hub, kámoš taky neni úplný pako), u těch to bude _mnohem_ komplikovanější.