Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak se mi povedlo rozjet zvuk u televizní karty LEADTEK WinFast DTV 2000 H .... to bylo tak:
Na Vánoce jsem dostal hybridní TV karty LEADTEK WinFast DTV 2000 H. Umi analogovou i digitální televizi, FM rádio a má i dálkový ovladač. Chtel jsem ji vyzkoušet už na počítači u rodičů, takže jsem ji nacpal do slotu, zapl počítač a řekl si, že budu postupovat podle návodu, když už jsou ty Vánoce.
Vložil jsem tedy CD s ovladači a objevil se šílený flashový instalátor s vánočním motivem, který navíc stále dokola přehrával "Rolničky, rolničky". Klikl jsem tedy na instalaci ovladačů, instalátor se spustil a napsal, že "Device not support". Chvíli jsem s tím ješte bojoval (jiné drivery z www.leadtek.cz, apod.) ale nedařilo se. Rozhodl jsem se tedy, že toho nechám a nebudu našim zbytečně rozdrbávat počítač instalacemi různých verzí různých driverů, protože by taky mohl přestat správně fungovat...
...takže bych bud trávil svátky instalací Windows XP (ok, tak ne celé, no .. ale stejne se mi do toho nechtělo), nebo by se mohla zvýšit četnost telefonátů, začínajících "Ahoj, mě to tady nefunguje, něco to tady píše, ale já tomu nerozumim. Musíš do toho furt drbat ?! A co s tím mám dělat ?". Mimochodem taky míváte takové telefonáty ? A taky zrovna ve chvíli, když jste na návštěve u nějaké slečny ? nebo ona u vás ?
Když jsem přijel domů, vykácel jsem plíseň z hrnku od kávy, uvařil si čerstvou (kávu, ne plíseň) a začal s instalací.
Instalace ve WinXP probíhala stejně jako o rodičů, takže mě čekalo stahování nejnovějších verzí všech možných ovladačů ... ovladače pro tu TV kartu jsem tahal z www.leadtek.cz a to byla stěžejní chyba. S těmi totiž nešel zvuk u rádia ani analogové televize. Chvíli jsem ješte pročítal diskuze, až jsem se dostal na www.leadtek.com, odkud jsem stáhl opravdu nejnovější drivery ... a ... zvuk naskočil.
Zjistil jsem tedy, že
... a já mám tu novější z nich, tedy typ. J. Většina návodů a rad, které je možno najít na internetových forech je asi pro typ I, tedy starší.
A co v Linuxu ? Tam jsem ovladači cx88xx zadal parametr card=51, načetl se ovladač pro starší verzi karty. Chovalo se to jako s "českými" ovladači pro WinXP, tedy digitální televize šla, ale u analogové nešel zvuk. Pro rádio se mi zařízení nevytvořilo vůbec.
Napsal jsem i dotaz do místní poradny, ale nikdo se nechytil.
Řekl jsem si, že to zkusím sám ... upravit si zdrojáky toho modulu tak, aby ta karta jela. Nejdřív jsem zkoušel najít informace ve Windowsích INF souborech, ale nic rozumného se mi z toho vyčíst nepodařilo. Proto jsem kartu vytáhl z počítače a našel si katalogové listy všech integrovaných obvodů a čipů, které na kartě byly. Zaujal mě pak zejména analogový multiplexer/demultiplexer a informace o CX23883 se mi také hodily. Měřením jsem pak zjistil, že vstupy multiplexeru ovládá právě CX23883 svými GPIO piny a multiplexer přepíná, z čehože zvuk půjde ven (TV/radio/ext. vstup).
Rozhodl jsem se, že zjistím, jak multiplexer ovládají Windows. Proto jsem na vstupy multiplexeru připájel dráty, připojil na ně starou dobrou BK121čku (Logická sonda TESLA), nabootoval okna a zkoušel, co že je kde za úrovně. Pokud si nedovedete představit, jak vypadá PCI karta, ze které visí dráty, možná vám pomůžou fotky:
Na první fotce je detail připojení drátů na mux, druhá fotka zachyvuje meření v plné proudu :o)
Zjistil jsem tedy, kde mají jaké úrovně být a snažil se to nacpat do modulu jádra. Sice se to nakonec celkem povedlo, ale byl to boj. Nikdy jsem se v modulech jádra nehrabal, dělal jsem to metodou pokus - omyl a bavil sem se s tím celkem dlouho. Nakonec se mi ale povedlo, že moje karta (typ J.):
Vytvořil jsem tedy jednoduchou stránku, kde je krátký popis problému a upravený modul ke stažení.
No, doufám, že tento zápisek, nebo zmíněná stránka někomu pomůže. Přemýšlím, jestli bych neměl napsat někomu, kdo se o ten modul oficiálně stará ... aby byla podpora zařazená normálně do jádra ... ale nevím komu. V tom modulu je adresa na někoho ze SuSE, tak asi zkusím jeho ..
Tiskni
Sdílej:
1) Gratulace k tak peknemu a funkcnimu bastlu. Sam tuto kartu vlastnim, problem se zvukem sem resil nasledovne:
tvtime -d /dev/video0 | arecord -D hw:1,0 -r 48000 -c 2 -f S16_LE | aplay
2) Nemoznost ladeni u me obvykle vyresi rmmod cx modulu a jejich opetovne nahrani do pameti.
Rozhodne bych rad pomohl s hledanim odpovedne osoby, ve vlastnim zajmu. Klidne se na me obratte, viz. muj profil.
1) Díky :o) Tohle rešení jsem zkusil taky a fungovalo .... nicmene jsem měl mírně posunutý obraz a zvuk.
2) Zkusím to, ale myslím, že modul cx88xx mi nešel unlouadnout kvuli modulu Alsy (cx88_alsa), který byl "in use".
Zkusím opatrně kontaktovat toho, jehož mail je v kodu toho modulu ... uvidíme.
2) Zkusím to, ale myslím, že modul cx88xx mi nešel unlouadnout kvuli modulu Alsy (cx88_alsa), který byl "in use".
Tohle mi dela predevsim xfce4-mixer, nebo jsem to zjistoval pomoci fuse.
Good luck:)To jsem zkoušel (stahovat poslední verzi), ale nic. Podle hledání na netu mi přišlo, že se moc neví, že těchto karet jsou dva typy. A on to taky Leadtek nějak moc nezdůraznuje ....
No s tím rádiem je problém. Zkoušel jsem to, vytvořilo se /dev/radio0, dokonce po zapnutí KRadia byl slyšet i šum, ale rádio neladí :o(
A já zatím moc nevím, jak to v tom vlastně funguje. Jestli tu frekvenční regulační smyčku dělá ten C23883, nebo je tam na to nejakej jinej IO a to CXo mu jenom posílá info o tom, jakou frekvenci má naladit ...
To jsem taky nekde četl. Skoro bych řekl, že to funguje tak,že se televizní tuner naladí na rádiové frekvence ten hardware, který na té karte slouží pro příjem rádia se vůbec nepoužívá.
Myslím, že k ověření mého předpokladu by stačilo naladit rádio a vytáhnout anténu televizi ... pokud mám pravdu, mělo by se to na příjmu nějak projevit.
dmesg | grep saa
saa7130/34: v4l2 driver version 0.2.14 loaded
saa7133[0]: found at 0000:02:07.0, rev: 209, irq: 11, latency: 64, mmio: 0xfafff800
saa7133[0]: subsystem: 4e42:3306, board: UNKNOWN/GENERIC [card=0,autodetected]
saa7133[0]: board init: gpio is 210000
saa7133[0]: i2c eeprom 00: 42 4e 06 33 54 20 1c 00 43 43 a9 1c 55 d2 b2 92
saa7133[0]: i2c eeprom 10: 00 00 62 08 ff 20 ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff
saa7133[0]: i2c eeprom 20: 01 40 01 03 03 01 01 03 08 ff 01 ed ff ff ff ff
saa7133[0]: i2c eeprom 30: ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff
saa7133[0]: i2c eeprom 40: ff 21 00 c2 96 10 05 01 01 16 32 15 ff ff ff ff
saa7133[0]: i2c eeprom 50: ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff
saa7133[0]: i2c eeprom 60: ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff
saa7133[0]: i2c eeprom 70: ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff ff
saa7133[0]: registered device video0 [v4l2]
saa7133[0]: registered device vbi0
lspci | grep SAA
02:07.0 Multimedia controller: Philips Semiconductors SAA7133/SAA7135 Video Broadcast Decoder (rev d1)
pul hospody spolu s vycepnim pro toho kdo mi pomuze ...
Děkuju moc! Už jsem to poslal, ale zatím nic.
Zkusím to dát na kontrolu naší lektorce angličtiny, třeba mi nerozuměli :o)