Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Prave jsem zavital na stranky pctuningu a co me hned na prvni pohled zaujalo?
Anketa.
Ptali se:"Jak casto preinstalovavate pocitac?"
Zatim hlasovalo asi 450 lidi a z nich tretina preinstalovava pocitac 4x do roka.
Navrhuju stejne hlasovani tady ;)
Tiskni
Sdílej:
Možná bych to vylepšil na, jak často přeinstalováváte operační systém, který používáte? :)Po těch diskusích tady ještě lepší otázka: Jak často uvádíte systém znovu do použitelného stavu reinstalací?
Svuj hlavní OS většinou tak 1x za dva roky, podle toho, jak se mi líbí nová Mandriva. Jinak distribucí mam nainstalovaných víc, abych moh experimentovat - to mezi to nepočítám, mezi platné pokusy.
čeče 3x-4x ročně, trochu to nechápu. Nebo tě to musí bavit.Fakt je ten, že Windowsák se bytostně nudí. Linuxák se může v systému pořád hrabat, tu nastavovat, tu kompilovat, pořád vycházejí něčeho novější a novější verze (wine, mplayer, kernel), nakonec i distribuce velice často, zkrátka, je to napínavé. Zato u Windows za posledních 5 let chcíp pes... hrabat se v tom je vo hubu a vůbec to bez manuálů nedělá radost, nové verze jsou zakryptovány do 345356346346.exe a vůbec vám neprozradí, co se vlastně děje... časem přestanou bavit i ataky virů a stahovat jeden-jako-druhý-shareware bordel... no a tak zůstává aspoň ta napínavá reinstalace - samozřejmě včetně celého toho cirkusu, jak z polotovaru Windows XP sestavit jakžtakž fungující systém ;)
reinstalace [WindowsXP] protože ta je sice hotová během hodiny (a půl)To možná ano, ale mně se málokdy podaří nainstalovat Windows hned na první pokus. Dlouhodobým pozorováním jsem zjistil, že mi čistá instalace Windows zabere den. V době Win'95 to býval nějaký problém s CD mechanikou, pak velký harddisk (LBA) (Win'98), později řadič pseudoRAID (W2K) a když už jsem si myslel, že WinXP konečně budu umět nainstalovat na první pokus, koupil jsem je k notebooku Acer v takovém tom provedení obraz-setup-obraz na 4 CD. Potřeba přeinstalace pak záleží na mé trpělivosti a na tom, jak moc jsem vytížen – v současné instalaci mi obslužná knihovna pro ovladač grafické karty od nVidia náhodně padá*) hned od nainstalování (taky jsem Windows proto hned přeinstaloval, ale nepomohlo to – přitom v předchozí instalaci to nedělal). *) Po několika minutách až hodinách po startu se objeví chybová zpráva, kterou musím uklidit někam do rohu. Jakmile jí omylem odkliknu, postupně v náhodných intervalech se všechny GUI programy do té doby spuštěné zaseknou a vytíží CPU na 100 %, takže je musím postupně pozabíjet a spustit znovu. Časy objevení chybové zprávy a kolapsu programů jsou sice naprosto nahodilé, ale jinak je ta chyba spolehlivá, vím, co od ní můžu čekat a zvykli jsme si na sebe.
Windows když si koupím novou desku a procesor => přeinstalace když si koupím nový disk => přeinstalace když se mi do systému dostane jeden ošklivý exe soubor s nějakou novou havětí => přeinstalace Linux když si koupím novou desku => buď nic, nebo jen kompilace nového jádra když si koupím nový disk => cp -ax to jistí když se mi do systému dostane napadený ošklivý exe soubor => nejde otevřítStačí? Za tento rok jsem si kupoval 2 nové disky, jednou novou desku a jednou jsem spustil špatný soubor :)
když něco zlobí, tak se v tom šťourám a problém odstraním bez přeinstalace ("messages" to má taky, a občas se tam i něco dočteš).o úchylech řeč není :D
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free