Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Prave jsem zavital na stranky pctuningu a co me hned na prvni pohled zaujalo?
Anketa.
Ptali se:"Jak casto preinstalovavate pocitac?"
Zatim hlasovalo asi 450 lidi a z nich tretina preinstalovava pocitac 4x do roka.
Navrhuju stejne hlasovani tady ;)
Tiskni
Sdílej:
Možná bych to vylepšil na, jak často přeinstalováváte operační systém, který používáte? :)Po těch diskusích tady ještě lepší otázka: Jak často uvádíte systém znovu do použitelného stavu reinstalací?
Svuj hlavní OS většinou tak 1x za dva roky, podle toho, jak se mi líbí nová Mandriva. Jinak distribucí mam nainstalovaných víc, abych moh experimentovat - to mezi to nepočítám, mezi platné pokusy.
čeče 3x-4x ročně, trochu to nechápu. Nebo tě to musí bavit.Fakt je ten, že Windowsák se bytostně nudí. Linuxák se může v systému pořád hrabat, tu nastavovat, tu kompilovat, pořád vycházejí něčeho novější a novější verze (wine, mplayer, kernel), nakonec i distribuce velice často, zkrátka, je to napínavé. Zato u Windows za posledních 5 let chcíp pes... hrabat se v tom je vo hubu a vůbec to bez manuálů nedělá radost, nové verze jsou zakryptovány do 345356346346.exe a vůbec vám neprozradí, co se vlastně děje... časem přestanou bavit i ataky virů a stahovat jeden-jako-druhý-shareware bordel... no a tak zůstává aspoň ta napínavá reinstalace - samozřejmě včetně celého toho cirkusu, jak z polotovaru Windows XP sestavit jakžtakž fungující systém ;)
reinstalace [WindowsXP] protože ta je sice hotová během hodiny (a půl)To možná ano, ale mně se málokdy podaří nainstalovat Windows hned na první pokus. Dlouhodobým pozorováním jsem zjistil, že mi čistá instalace Windows zabere den. V době Win'95 to býval nějaký problém s CD mechanikou, pak velký harddisk (LBA) (Win'98), později řadič pseudoRAID (W2K) a když už jsem si myslel, že WinXP konečně budu umět nainstalovat na první pokus, koupil jsem je k notebooku Acer v takovém tom provedení obraz-setup-obraz na 4 CD. Potřeba přeinstalace pak záleží na mé trpělivosti a na tom, jak moc jsem vytížen – v současné instalaci mi obslužná knihovna pro ovladač grafické karty od nVidia náhodně padá*) hned od nainstalování (taky jsem Windows proto hned přeinstaloval, ale nepomohlo to – přitom v předchozí instalaci to nedělal). *) Po několika minutách až hodinách po startu se objeví chybová zpráva, kterou musím uklidit někam do rohu. Jakmile jí omylem odkliknu, postupně v náhodných intervalech se všechny GUI programy do té doby spuštěné zaseknou a vytíží CPU na 100 %, takže je musím postupně pozabíjet a spustit znovu. Časy objevení chybové zprávy a kolapsu programů jsou sice naprosto nahodilé, ale jinak je ta chyba spolehlivá, vím, co od ní můžu čekat a zvykli jsme si na sebe.
Windows když si koupím novou desku a procesor => přeinstalace když si koupím nový disk => přeinstalace když se mi do systému dostane jeden ošklivý exe soubor s nějakou novou havětí => přeinstalace Linux když si koupím novou desku => buď nic, nebo jen kompilace nového jádra když si koupím nový disk => cp -ax to jistí když se mi do systému dostane napadený ošklivý exe soubor => nejde otevřítStačí? Za tento rok jsem si kupoval 2 nové disky, jednou novou desku a jednou jsem spustil špatný soubor :)
když něco zlobí, tak se v tom šťourám a problém odstraním bez přeinstalace ("messages" to má taky, a občas se tam i něco dočteš).o úchylech řeč není :D
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free