T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Jak doma tak tady na ABCLinuxu se ozývají hlasy, že GNOME má ve výchozím nastavení moc velké ikony, toolbary, menu atd. Málo místa potom zůstává na hlavní část okna, kde je otevřený nějaký "dokument". Udělal jsem si proto co nejvíce praktické téma. Není to nic pro estéty, ti ať zavřou oči.
Je to upravené téma Mist. Většina ikon je zmenšena, parametry některých widgetů upraveny. Jako font pro celé prostředí jsem zvolil Terminus velikosti 9.
Archiv s tématem: Mist.tar.gz
Aktualitka: Taky mám rád veselé prostředí
Tiskni
Sdílej:
a ještě navíc Terminus, to bych ale nevydrželJakýkoliv fixed-width font mi pro běžné použití v pracovním prostředí připadá nevhodný.
Ano máte pravdu, ale každý to má asi trochu jinak. Mi se lépe čtou neproporcionální písma. Asi z toho neustálého čumění do zdrojáků na které se proporcionální písmo moc nehodí. Asi jediný člověk, který používá proporcionální písmo na zdrojové kódy je můj otec.Řekl bych, že pokud jsou jasně rozlišitelná jednotlivá písmena, tak leckdy může čitelnost kódu v proporcionálním písmu i překvapit ... totiž když to člověk nevnímá po písmenech, ale po jednotlivých výrazech, které pak tvoří jakoby jeden obrázek.![]()
Jinak mě ovlivnila tahle věta v infu k balíčku fontu Terminus: If you have to work for extended time in front of monitor (i.e. over eight hours), you may find that using of these fonts reduces your eyes-fatigue.Nic není tak absolutní, aby z toho nebyla možná výjimka. Terminus je docela slušné písmo a např. pro Gkrellm ho používám ... řeč byla ale o defaultním písmu celého prostředí. Přiznám se, že delší řádky/texty bych tímto fontem číst nechtěl, i když se mi to na první pohled může líbit, právě z výše uvedeného důvodu. Je ale dobře možné, že Terminus je lepší než obvyklá "fixed width" písma