Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak doma tak tady na ABCLinuxu se ozývají hlasy, že GNOME má ve výchozím nastavení moc velké ikony, toolbary, menu atd. Málo místa potom zůstává na hlavní část okna, kde je otevřený nějaký "dokument". Udělal jsem si proto co nejvíce praktické téma. Není to nic pro estéty, ti ať zavřou oči.
Je to upravené téma Mist. Většina ikon je zmenšena, parametry některých widgetů upraveny. Jako font pro celé prostředí jsem zvolil Terminus velikosti 9.
Archiv s tématem: Mist.tar.gz
Aktualitka: Taky mám rád veselé prostředí
Tiskni
Sdílej:
a ještě navíc Terminus, to bych ale nevydrželJakýkoliv fixed-width font mi pro běžné použití v pracovním prostředí připadá nevhodný.
Ano máte pravdu, ale každý to má asi trochu jinak. Mi se lépe čtou neproporcionální písma. Asi z toho neustálého čumění do zdrojáků na které se proporcionální písmo moc nehodí. Asi jediný člověk, který používá proporcionální písmo na zdrojové kódy je můj otec.Řekl bych, že pokud jsou jasně rozlišitelná jednotlivá písmena, tak leckdy může čitelnost kódu v proporcionálním písmu i překvapit ... totiž když to člověk nevnímá po písmenech, ale po jednotlivých výrazech, které pak tvoří jakoby jeden obrázek.![]()
Jinak mě ovlivnila tahle věta v infu k balíčku fontu Terminus: If you have to work for extended time in front of monitor (i.e. over eight hours), you may find that using of these fonts reduces your eyes-fatigue.Nic není tak absolutní, aby z toho nebyla možná výjimka. Terminus je docela slušné písmo a např. pro Gkrellm ho používám ... řeč byla ale o defaultním písmu celého prostředí. Přiznám se, že delší řádky/texty bych tímto fontem číst nechtěl, i když se mi to na první pohled může líbit, právě z výše uvedeného důvodu. Je ale dobře možné, že Terminus je lepší než obvyklá "fixed width" písma