Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Podle ktere normy ? to by me celkem zajimalo ...
Dlhodobo ma vysiera len jedna vec, že ani za nič neviem Android donútiť, aby nekurvil reálny údaj o baterke, aplikácie ala Battery calibrator som samozrejme pár krát už skúšal.OMG. Tohle snad vyřeší jedině Bořiči mýtů. Nedávno o tom blogovala Android vývojářka od Googlu, která se snažila vysvětlit, že mazání statistik baterii je zcela k ničemu. Ale je to marný, marný a marný.
Pri pouzivani tychto "inteligentnych" telefonov prevazne ako hlupych nie je problem sa dostat na par dni vydrze (ak je rozumne velka baterka a nie je tam moc zravy procesor). S mojim androidom sa dostanem vacsinou na nejake tie 4 dni (zvacsa 3-5) pri pouzivani telefonu ako budik, na obcasne sms/volanie a ako spolocnika na zachode. Pri takmer absolutnej necinnosti (takmer ziadne hovory ani sms, displej nebol zapnuty snad ani raz, telefon bol prihlaseny do siete operatora) vydrzal az okolo 14 dni. Procesor: 800 MHz arm11, bateria: 1500 mAh.
Na vasom mieste by som uvazoval o Motorole Defy+, zvysena odolnost by mohla pomoct zvladnut popisane pouzivanie a urcite potesi velmi slusna kapacita baterie (1700 mAh). Cyanogen Mod zatial oficialne podporovany nie je, ale kedze telefon je v podstate rovnaky ako povodne Defy, tak by mohla byt pridana (ale asi by som pred nakupom radsej spravil nejaky vyskum).
Dalsia alternativa je povodne Defy, vyhodou je oficialna podpora cyanogen modu a nizsia cena, nevyhodou je mierne slabsi procesor (aj ked rozdiel je pokial viem len v takte) a nizsia kapacita baterie (1540 mAh), aj ked ta by mohla byt stale dostatocna.