Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
Teď mě napadlo, a to by bylo prakticky nejpřesnější a možná i nejlevnější, koupit přímo elektroměr pro podružné měření.To by bylo velmi nepresne, pokud by te zajimal skutecny cinny prikon a ne jen to, kolik za to zaplatis.
Většinou chce meřit právě efektivní hodnotu, tj. RMS.Jenze RMS hodnotu chceme merit u proudu a napeti, ne u vykonu. U (cinneho) vykonu nas zajima stredni hodnota a ne RMS hodnota.
RMS = Root Mean Square. Odmocnina ze střední hodnoty druhé mocniny. V případě wattmetru nemá označení RMS smysl, protože ten měří střední hodnotu součinu okamžitých hodnot proudu a napětí. Tady se nic neumocňuje ani neodmocňuje. Pokud je nějaké měřidlo označeno jako True RMS je to kvůli tomu, že měří kromě výkonu i napětí případně proud.
Nicméně pokud měřidlo umí měřit True RMS napětí a proudu tak asi nebude měřit výkon jako střední hodnotu proudu ocejchovanou ve wattech.To jakou frekvenci mají pulzy uvnitř spínaného zdroje nemá pro měření spotřeby význam. Na vstupu se prostě přes diody nabíjí kondenzátor a tomu odpovídá tvar proudu tekoucího do zdroje. Navíc protože napětí je sinusovka, nemají na příkon ani vliv vyšší harmonické proudu. A tak úplně stačí když wattmetr bude fungovat do 50Hz. Spotřeba počítače se proto dá dobře změřit i ručkovým elektrodynamickým wattmetrem (má dvě cívky).
ale hlavně o tzv. učiník, tj. fázový posuv mezi napětím a proudem,U spinanych zdroju je ucinnik mensi nez 1 primarne kvuli tomu, ze prubeh proudu neni sinusovy, nikoliv kvuli fazovemu posunu (i kdyz i na takovy ucinnik je asi mozne nahlizet jako na dusledek fazoveho posunu vsech sinusovek ktere vypadnou z fourierovy transformace danych nesinusovych prubehu, tak me to prijde jako zbytecne komplikovany pohled).
Pro měření činného střídavého výkonu je ale potřeba znát právě U_RMS a I_RMS a navíc učiník - činný výkon je součinem těchto 3 veličinTo vim, ale neni me jasne, proc bych mel merit stridavy cinny vykon tim, ze slozite zmerim U_RMS, I_RMS a ucinnik (jak vubec se da elektronicky merit ucinnik bez predpokladu o sinusovem prubehu proudu?) a pak to vynasobit, kdyz mohu jednoduse a dostatecne rychle (v kHz) merit okamzite hodnoty U a I a numericky integrovat, coz by mel zvladnout bezny mikrokontroler. I kdyz nejsem elektroinzenyr a mozna je tedy nejaky dobry duvod, proc se to takhle nedela.
kdyz mohu jednoduse a dostatecne rychle (v kHz) merit okamzite hodnoty U a I a numericky integrovat, coz by mel zvladnout bezny mikrokontrolerTakhle to dost možná ve skutečnosti funguje (nejsem konstruktérem elektroměrů a wattmetrů
Ale výsledek téhle operace (rychlé měření + integrování) je právě RMS - Efektivní hodnota.Ale jen v pripade, kdybych takhle pocital U nebo I (kde by to bylo rychle mereni, umocneni, integrovani, deleni, odmocneni). Pokud budu merit vykon (tedy integruju nasobek okamziteho proudu a napeti), tak me nezajima RMS vykon (coz nedava ani dost dobry smysl), ale normalni (aritmeticky) prumerny vykon.
...dostatecne rychle (v kHz) merit okamzite hodnoty U a I a numericky integrovat, coz by mel zvladnout bezny mikrokontroler....To právě dělají ty True RMS wattmetry.
To právě dělají ty True RMS wattmetry.Ty meraky se jmenujou true RMS nejspis proto, ze dovedou presne merit RMS hodnoty U a I. Pokud bych mel merak, ktery by timto zpusobem meril presne jenom vykon, tak by vubec nemusel umet pocitat RMS a tedy neni zadny duvod takovy wattmetr nazyvat True RMS.
No udělátko na přepětí ... rozhodně to neochrání proti blesku. Ochrana rozvodů proti blesku je myslím trojzonová a to, co je v zásuvce je jen třetí level. Aby to fungovalo, musíš mít ješte někde jinde (v rozvaděči, nebo kde) další dva stupně ochrany. ... už si to ze školy přesně nepamatuju, tak snad nekecám uplné nesmysly.
... a i u polovodičových to většinou dopadne tak, že zvládnou jen ten největší nápor (nevratně...)Však přesně o to jde - taková obdoba pojistky. Radši zničit ochranu v řádu stovek až tisíc než spotřebiče za ní v deseti- až stonásobné hodnotě.
nehledě na to, že vznikne i EMP pulz.Od toho snad mají ti zodpovědnější z nás UPSky, psy s vypínačem a podobné kravinky.
Koukal jsem na elektriceCz a našel jsem "Kníšku o ochraně před bleskem. Asi každej wifista se k tomuhle dostal, pátrání, kolik metrů od hromosvodu musí být daleko kabel k apéčku
Co vy o tom víte, o těch třech druzích ochran? Musí mezi nimi být nějaké odpovídající, patřičné vzdálenosti, ať těm ochranám dovolíte reagovat, pracovat. Jak jsem tady psal jinde, něco jsem našel (Kníška), to, co jsem tam četl cca před 4 lety, jsem teď nenašel - mj. že i v tomhle jsou lidé různí, někdo na ochranu peče, někdo se připravuje na přímý úder blesku. Tedy byla tam zmínka, jak si někdo zabezpečil vilu. Mj. ve vyhlášce 50 je i zmínka o bezpečných vzdálenostech, pro ilustraci ...
Bohužel netuším, co to odchod z bytu znamená.Uvádění přílišných podrobností by bylo u těchto anket spíše na škodu. Jedná se rozptýlení, nikoliv matematickou úlohu.
Kupříkladu když odcházím na 5 minut (skočit pro něco do krámu, převzít zásilku od PPL atd), zůstává běžet úplně všechno, nic nevypínám.Předpokládá se, že je něco takového zřejmé a většina lidí nebude podobné případy považovat za "odchod".
Z toho pohledu dle mého není tak podstatné, zdali (jak se táže anketa) člověk nechává běžet jeden, dva nebo sto spotřebičů...Kdežto z pohledu ankety...
A to nehovořím o tom, že když člověk odchází z bytu, tak z hlediska spotřebičů je rozhodující, jestli po něm v tom bytě někdo zůstává (děti, manželka, tchyně atd.).A také ta anketní otázka nespecifikuje, jestli i po odchodu všech výše jmenovaných osob nezůstává v bytě posluhovačka, milenec ve skříni a speciálně cvičený šimpanz zakoupený za účelem dodatečného vypínání kávovaru po odchodu do práce...
Mimochodem, jak hlasovali ti z vás, kteří nebydlí v bytě, ale v baráku/na koleji atd?A co teprve astro/kosmonauti na ISS? Vypínají při výstupu do volného vesmíru varné konvice na stanici? Na to jsme také zapomněli!
tak mu při zapojování desky ATX zdroj explodovalPamatam casy, ked to robili 2 zdroje z 3 pri prvom zapnuti. Uz z predajcom sme boli dohodnuti, ze ak jebne, mam ho hned priniest a da mi hned druhy bez nejakych reklamacii. Postupom casu tento neduh vymizol, mozno to bude tym, ze do masin okolo mna uz nesmie ist nic horsie ako fortron.