Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dnes jsem si nainstaloval openSuSE 10.1, první pohled?
SuSE vlastně byla první distribuce kterou jsem kdy zkoušel, pak jsem testoval ještě jiné. Neustále hledám "tu pravou". Pro začátek musím konstatovat, že dle mého, nejlepší susíčko byla 9.3 ale... Za poslední měsíc neustále točím distribuce a hledám která mi nahradí winXP, a to tak že uplně. V podstatě teď točím jen mandrivu, kubuntu a suse. K SuSE se neustále vracím protože mi přijde jako nejvíc user-friendly a v podstatě po nainstalování "vše funguje". Instalace trvala nějakých 35 minut na HP nx6325 a systém se ihned sám bez problémů zaktualizoval.
Dle suseportal.cz jsem přidal další zdroje sw a doinstaloval všechny kodeky a skoro všechny programy, které jsem zvyklý používat. Nesetkal jsem se s žádným problémem až na jeden, takový ovšem pro mě dost velkým. Celé to bylo jako ŠNEK. Když pominu rychlost bootování tak pokud mám otevřenou operu s dejme tomu šesti záložkama tak pustit k tomu yast na stáhnutí dalšího programu... ne, tohle se mi snad jen zdálo. Ono v podstatě celá instalace mi zabrala skoro 3 Gb. Ale nechápu co ten systém tak může brzdit. Toto mi trochu dost zkazilo dojem z perfektně vytvořené a připravené distribuce. Bylo to snad poprvé co jsem nemusel do konfiguráků, ne že by mi to nějak vadilo občas něco poupravit (dle návodu) ale například oproti kubuntu jsem v příkazové řádce nebyl skoro vůbec, vlastně jen aybch nainstaloval ie4linux.
No mám z toho takové smíšené pocity. Novell, nebo kdo to má na svědomí, udělal opravdu dost velký kus práce ale... No, asi tu bude pár námitek že jsou lepší distribuce. Ano, jsou. Velmi se mi líbí již zmíněné kubuntu, mandriva je také již velmi použitelná. Nemyslím to tak že ostatní distribuce (arch, gentoo, slack, debian...) nejsou použitelné, ale prostě vyžadují větší znalosti, více práce, více času.
To bylo včera a dnes jsem zkusil další pokus, udělal jsem zásadní věc že jsem odebral beagle. Tím se systém o něco příjemně zrychlil, ale stále to není ono. I když po pár hodinách si člověk uvědomí že je to stejné jako ve windows ohledně té rychlosti. Také jsem rozjel 3D akceleraci na první pokus což nebývá zvykem u ati x200 (teda u mne) a když už jsem byl u toho, nedalo mi to a zkusil jsem xgl. Moc zajímavé. Ale ještě nevím jestli to tam zůstane.
Teď bych měl pár dotazů. Jelikož bych chtěl u SuSE nějaký ten pátek zůstat, chtěl bych vědět jestli někdo nevíte co by ještě šlo odebrat ze systému abych ho trošku popohnal. Nemáte s tím někdo zkušenosti? A pak ještě jestli nemáte někdo zkušenosti s macromedia studio pod wine, či jiným emulátorem.
Tiskni
Sdílej:
moose>ps -A |wc -l 91Na kapesním počítači (Maemo Linux):
/ $ ps aux |wc -l 71A tam toho taky moc nejede: kalendář, úkolovník, terminál, textový editor, pár appletů a samozřejmě Matchbox. On ten DBUS a podobné drobnosti jsou taky procesy navíc... OpenSUSE 10.2 jsem taky zkusil a vzdal - neměl jsem čas a chuť ho na 850 MHz a 256 MB RAM přesvědčovat, že by opravdu mohl běhat aspoň stejně pomalu jako WXP
... Dále pak odinstalovat co největší počet nepoužívaných aplikací ...Smím se zeptat na důvody takového kroku? Respektive, co se tímto způsobem urychlí, mimo používání databáze nainstalovaných balíčků?
locate
je taky úplně na nic. Používám ho tak málo často, že spouštím updatedb
ručně (nejdřív zkusím locate, když nenajde pak updatedb a zase locate).
V systému jsou adresáře, kde by v podstatě neměly být soubory, o kterých neví balíčkovací systém (/bin, /sbin, /usr atp.). Takže by se databáze pro locate dala částečně generovat na základě databáze balíčkovacího systému (tedy v okamžiku instalace/odebrání balíčku se ihned zároveň aktualizuje i db locate).
Já vždycky instaluju skoro všechno - lepší toho mít víc než aby mi něco chybělo /etc/fstab
a smazat (user_)xattr, kde se dá (snad to není potřeba na nic jiného).
vim ~/.emacs