Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Rad bych zde nakousnul tema - pouziti Linuxu v prumyslu, konkretne v oblasti prumyslove automatizace.
V tomto odvetvi se nyni pohybuji, ale vsechny systemy jsou bud klasicke PLC (Beckhoff, Moeller) nebo systemy postavene na PC, ale s operacnim systemem Windows (resp. Windows Embedded).
Pouzivate nekdo pro rizeni take linuxovou platformu? (napr. tisk a kontroly carovych kodu, merici systemy, aplikace s analogovymi a binarnimi I/O, ...?
Prosim, podelte se o sve zkusenosti, zda ma vubec smysl, aby se tato problematika vice rozvijela, dekuji.
Tiskni
Sdílej:
Používáme uCLinux ve všech našich zařízeních na procesorech Freescale ColdFire a ADSP Blackfin, občas i na soft-core CPU Xilinx Microblaze. Velmi výjimečně používáme i QNX.
I když to podle několika standardních produktů popsaných na webu nevypadá, je více než polovina našeho vývoje určena právě pro průmyslovou automatizaci. Většinou počítačové vidění pro technologické linky, metrologie a podobně.
Většina vojenských zařízení co vyvíjíme pro armádu je postaveno na QNX.(doufám že sem neprozradil nějaké tajemstvíCo je pravdy na tom ze QNX je nasadzovane na kriticke ulohy aj do jadrovych elektrarni?)