Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Rad bych zde nakousnul tema - pouziti Linuxu v prumyslu, konkretne v oblasti prumyslove automatizace.
V tomto odvetvi se nyni pohybuji, ale vsechny systemy jsou bud klasicke PLC (Beckhoff, Moeller) nebo systemy postavene na PC, ale s operacnim systemem Windows (resp. Windows Embedded).
Pouzivate nekdo pro rizeni take linuxovou platformu? (napr. tisk a kontroly carovych kodu, merici systemy, aplikace s analogovymi a binarnimi I/O, ...?
Prosim, podelte se o sve zkusenosti, zda ma vubec smysl, aby se tato problematika vice rozvijela, dekuji.
Tiskni
Sdílej:
Používáme uCLinux ve všech našich zařízeních na procesorech Freescale ColdFire a ADSP Blackfin, občas i na soft-core CPU Xilinx Microblaze. Velmi výjimečně používáme i QNX.
I když to podle několika standardních produktů popsaných na webu nevypadá, je více než polovina našeho vývoje určena právě pro průmyslovou automatizaci. Většinou počítačové vidění pro technologické linky, metrologie a podobně.
Většina vojenských zařízení co vyvíjíme pro armádu je postaveno na QNX.(doufám že sem neprozradil nějaké tajemstvíCo je pravdy na tom ze QNX je nasadzovane na kriticke ulohy aj do jadrovych elektrarni?)