Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
US Supreme Court (vrchní soud) dnes zamítl rozhodnutí soudů nižší instance a prohlásil, že služby/firmy umožňující sdílení souborů mohou být souzeny, vyměňují-li si jejich uživatelé nelegálně držený obsah - většinou tedy hudební nahrávky a filmy. Případ se jmenoval MGM v. Grokster: Hollywood wins Internet piracy battle.
Na iDnes.cz jsem narazil na článek o hlasování Amerického filmového institutu o nejlepších filmových hláškách všech dob. Na iDnes píší, že zvítězila věta cynického Rhetta Butlera z filmu Gone with the Wind. A jistě je fajn, že ji pro české čtenáře i přeloží. Ale jak je kruci možné, že z hlášky "Frankly, my dear, I don't give a damn." vznikla ta zmršenina o tom, že nemá "šajnu"?
Když jsem včera pročítal Mladou frontu, nestačil jsem se u jednoho článku divit. V jakémsi rádobyvtipném zhodnocení aktivit českých europoslanců na půdě Evropského parlamentu (není to krásné klišé? ... na půdě parlamentu...) jsem se dočetl, že zástupci ODS hlasovali proti zprávě o postavení menšin, která požadovala zrušení koncentračního tábora v Letech.
Na základě vašich komentářů jsem mírně poupravil tmavý styl pro Abc. Vstupní pole ve formulářích jsou teď tmavší. Kromě toho bylo ještě opraveno pár drobností, ale nic zásadního.
Daniel Robbins, zakladatel Gentoo Linuxu a jeho dlouhodobý šéf-architekt (který na tuto funkci nedávno rezignoval), si zvolil novou kariéru. Jo, Microsoft asi dobře platí. Nechci vynášet soudy. Jen si tak prohlížím RSS feedy a najednou tohle... Překvapení. Nebo to není překvapení? Co já vím. Nikdo mě zatím před podobnou volbu nepostavil.
Ve světle zjištění, že slovenská gramatika je pro mě španělskou vesnicí, bych chtěl nalákat některého ze slovenských čtenářů na občasnou výpomoc s korekturami. Přiznávám bez mučení, že slovenská mluvnická pravidla mi dělají potíže. Mohu sice slovensky číst, ale psát ne - což je pro opravování textů podstatný nedostatek.
Už od nasazení nového vzhledu jsem chtěl vytvořit alternativní styl pro ty, kdo mají radši tmavé barvy. Dlouho nebyl čas, a tak mezitím Leoš přidal do kódu Abíčka šikovnou podporu pro jakýkoliv externí CSS styl. Také mě několik lidí předběhlo a výsledkem byly tmavě laděné styly, které už pár čtenářů využívá.
Teď, když jsem měl konečně volnou neděli, jejíž část jsem tomu mohl věnovat, jsem dal dohromady vlastní tmavý/černý styl, který budu udržovat aktuální společně s tím standardním světlým. Není tedy třeba mít obavy, že by za tím původním zaostával.
UPDATE: Styl byl aktualizován.
Připadá vám velikost fontů na AbcLinuxu tak akorát? Měly by být větší, menší, zůstat stejné? Názory na tuhle otázku se dost různí. Většinou je Abc vnímáno jako web s velkým písmem. Možná to bude dané zprasenou interpretací CSS v IE...