Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Vůbec jsem tady na abclinuxu nezaslechl nic o Google+. To tam nikdo není? A co Kernel Ultras, už mají zadní vrátka? Co se vám na G+ líbí, co se vám nelíbí? A ocení místní bezpečností paranoici https? A co na to Jan Tleskač? Má už svoje kolo?
Kdyby si mě chtěl někdo přidat, tak tady je profil: https://plus.google.com/115696026087185650246/
Tiskni
Sdílej:
Vidím to podobně, jenže se obávám, že Google+ zabil Diasporu, podle mě to nemá šanci se dostat mezi lidi a budou to používat leda linuxáci (podobně jako identi.ca.
Ale jsem za Google+ rád, je to mnohem lepší než Facebook, funguje líp jako beta než FB za celou dobu provozu...
Tak mysql jakožto všude dostupná, je IMO vhodnější než mongo.Všechno co je opensource a má slušno dokumentaci se dá považovat za všeobecně dostupné. Ceny VPS se dostaly pod hranici, kdy to má ještě smysl nějak víc řešit.
Tak mysql jakožto všude dostupná, je IMO vhodnější než mongo.
Osobní auto je lepší než raketoplán, protože je dostupnější. Zejména pro cestu na oběžnou dráhu. Ne že bych byl z MongoDB nějak extra nadšený, ale jsou projekty, kde má své místo.
Tak mysql jakožto všude dostupná, je IMO vhodnější než mongo.Ona je mysql dokumentova databaza?
Můžu se zetat, kolik je ti let?Proč? Co chceš z mého věku vyvodit?
Svet sa nám rozdelil na tých čo sú a nie su na FB džihád.Ani jsem si nevšiml.
Moje nejoblíbenější asociální síť je ABCLinuxu, to mi nikdo nevezme
Nejsem paranoidní, ale to ještě neznamená, že po mně nejdou.
To je přece přesně v unixovém duchu, dělat jednu věc a dělat ji dobře. Tedy aspoň ten TwitterA centralizovaně :D. To je hrozně UNIXové :P.
JID/čas
**.
A teď jde jen o to jak podle toho klíče JID/čas
dohledat konkrétní stavovou zprávu. Např. tak, že z JIDu zjistíme doménu a ta může mít v TXT záznamu odkaz na službu, která tyhle zprávy archivuje – těch může být víc alternativních, nebo dokonce každý uživatel může mít svoji v profilu (to už by se muselo tahat přes XMPP a nestačilo by DNS). Případně může existovat vyhledávač (Google je na to asi moc obecný, ale možná by šel taky použít), který bude tyhle služby procházet a indexovat. A všechny tyhle data se dají dost dobře cacheovat (protože data jen přibývají a zpětně se nemění), takže není potřeba se pokaždé znova dotazovat DNS nebo posílat XMPP požadavky.
*) ten je globálně jednoznačný a na rozdíl od @david připouští existenci i jiných poskytovatelů služeb – netváří se, jako že služba XYZ (v tomto případě Twitter) je středem vesmíru a všichni si z ní mají sednout na zadek.
**) tohle by se samozřejmě nepřenášelo takhle primitivně jako prostý text, ale bylo by to zapsané nějak sémanticky, pomocí značkovacího jazyka a mělo by to podporu v daném protokolu.
A teď jde jen o to jak podle toho klíče JID/čas dohledat konkrétní stavovou zprávu. Např. tak, že z JIDu zjistíme doménu a ta může mít v TXT záznamu odkaz na službu, která tyhle zprávy archivuje – těch může být víc alternativních, nebo dokonce každý uživatel může mít svoji v profilu (to už by se muselo tahat přes XMPP a nestačilo by DNS). Případně může existovat vyhledávač (Google je na to asi moc obecný, ale možná by šel taky použít), který bude tyhle služby procházet a indexovat. A všechny tyhle data se dají dost dobře cacheovat (protože data jen přibývají a zpětně se nemění), takže není potřeba se pokaždé znova dotazovat DNS nebo posílat XMPP požadavky.
Čuchám potenciální problém, co se výkonu týče. Ostatně na StatusNetu můžu data zpětně měnit, rep. minimálně mazat.
A že z těch 50 requestů je 48 pro obsah, který se uloží do cache a příště se načte z ní1) To sice ano, ale když na tu stránku nechodíš často nebo tam jdeš poprvé, tak to prostě zdržuje. 2) I když se berou z mezipaměti, musí se čtyřicetkrát poslat ten
GET
požadavek a přijmout 304 Not Modified
odpověď.
Mimochodem, když načtu frantovo.cz, dopadne to na čísla téměř stejně, proč asi?1) Až na jednu výjimku (jeden obrázek z api.flattr.com) jsou z jedné domény. 2) Je tam celkem dost obrázků, které jsou součástí obsahu (u každého článku jeden), přesto se stáhne o skoro 100 KB dat méně než na tom Twitteru (kde jde hlavně o ty textové zprávy). 3) Text naskočí prakticky hned a ty „blbosti kolem“ se načítají až pak (u Twitteru je to přesně naopak). 4) Použil jsem hotové řešení (Drupal), protože to z hlediska poměru úsilí/užitek vycházelo nejlépe – byť samozřejmě taková řešení nebývají po všech stránkách (v tomto případě rychlost) optimální. Ale věř, že kdybych si našel čas na psaní vlastního blogovacího systému na míru, bylo by to úspornější. P.S. ať neodbíháme od tématu – smyslem mého příspěvku nebylo kritizovat Twitter – reagoval jsem na Davidovy pochyby ohledně výkonu a snažil jsem se říct, že decentralizované/distribuované řešení by nemuselo být výrazně horší než současný centralizovaný Twitter (jehož rychlost zřejmě uživatelé akceptují jako ještě přijatelnou) a spíš by mohlo být i rychlejší…
Mně osobně by se nejvíc zamlouvalo, kdyby se dal XMPP rozšířit o pár „sociálních“ extenzí...Neznalost neomlouvá.