Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Vůbec jsem tady na abclinuxu nezaslechl nic o Google+. To tam nikdo není? A co Kernel Ultras, už mají zadní vrátka? Co se vám na G+ líbí, co se vám nelíbí? A ocení místní bezpečností paranoici https? A co na to Jan Tleskač? Má už svoje kolo?
Kdyby si mě chtěl někdo přidat, tak tady je profil: https://plus.google.com/115696026087185650246/
Tiskni
Sdílej:
Vidím to podobně, jenže se obávám, že Google+ zabil Diasporu, podle mě to nemá šanci se dostat mezi lidi a budou to používat leda linuxáci (podobně jako identi.ca.
Ale jsem za Google+ rád, je to mnohem lepší než Facebook, funguje líp jako beta než FB za celou dobu provozu...
Tak mysql jakožto všude dostupná, je IMO vhodnější než mongo.Všechno co je opensource a má slušno dokumentaci se dá považovat za všeobecně dostupné. Ceny VPS se dostaly pod hranici, kdy to má ještě smysl nějak víc řešit.
Tak mysql jakožto všude dostupná, je IMO vhodnější než mongo.
Osobní auto je lepší než raketoplán, protože je dostupnější. Zejména pro cestu na oběžnou dráhu. Ne že bych byl z MongoDB nějak extra nadšený, ale jsou projekty, kde má své místo.
Tak mysql jakožto všude dostupná, je IMO vhodnější než mongo.Ona je mysql dokumentova databaza?
Můžu se zetat, kolik je ti let?Proč? Co chceš z mého věku vyvodit?
Svet sa nám rozdelil na tých čo sú a nie su na FB džihád.Ani jsem si nevšiml.
Moje nejoblíbenější asociální síť je ABCLinuxu, to mi nikdo nevezme
Nejsem paranoidní, ale to ještě neznamená, že po mně nejdou.
To je přece přesně v unixovém duchu, dělat jednu věc a dělat ji dobře. Tedy aspoň ten TwitterA centralizovaně :D. To je hrozně UNIXové :P.
JID/čas
**.
A teď jde jen o to jak podle toho klíče JID/čas
dohledat konkrétní stavovou zprávu. Např. tak, že z JIDu zjistíme doménu a ta může mít v TXT záznamu odkaz na službu, která tyhle zprávy archivuje – těch může být víc alternativních, nebo dokonce každý uživatel může mít svoji v profilu (to už by se muselo tahat přes XMPP a nestačilo by DNS). Případně může existovat vyhledávač (Google je na to asi moc obecný, ale možná by šel taky použít), který bude tyhle služby procházet a indexovat. A všechny tyhle data se dají dost dobře cacheovat (protože data jen přibývají a zpětně se nemění), takže není potřeba se pokaždé znova dotazovat DNS nebo posílat XMPP požadavky.
*) ten je globálně jednoznačný a na rozdíl od @david připouští existenci i jiných poskytovatelů služeb – netváří se, jako že služba XYZ (v tomto případě Twitter) je středem vesmíru a všichni si z ní mají sednout na zadek.
**) tohle by se samozřejmě nepřenášelo takhle primitivně jako prostý text, ale bylo by to zapsané nějak sémanticky, pomocí značkovacího jazyka a mělo by to podporu v daném protokolu.
A teď jde jen o to jak podle toho klíče JID/čas dohledat konkrétní stavovou zprávu. Např. tak, že z JIDu zjistíme doménu a ta může mít v TXT záznamu odkaz na službu, která tyhle zprávy archivuje – těch může být víc alternativních, nebo dokonce každý uživatel může mít svoji v profilu (to už by se muselo tahat přes XMPP a nestačilo by DNS). Případně může existovat vyhledávač (Google je na to asi moc obecný, ale možná by šel taky použít), který bude tyhle služby procházet a indexovat. A všechny tyhle data se dají dost dobře cacheovat (protože data jen přibývají a zpětně se nemění), takže není potřeba se pokaždé znova dotazovat DNS nebo posílat XMPP požadavky.
Čuchám potenciální problém, co se výkonu týče. Ostatně na StatusNetu můžu data zpětně měnit, rep. minimálně mazat.
A že z těch 50 requestů je 48 pro obsah, který se uloží do cache a příště se načte z ní1) To sice ano, ale když na tu stránku nechodíš často nebo tam jdeš poprvé, tak to prostě zdržuje. 2) I když se berou z mezipaměti, musí se čtyřicetkrát poslat ten
GET
požadavek a přijmout 304 Not Modified
odpověď.
Mimochodem, když načtu frantovo.cz, dopadne to na čísla téměř stejně, proč asi?1) Až na jednu výjimku (jeden obrázek z api.flattr.com) jsou z jedné domény. 2) Je tam celkem dost obrázků, které jsou součástí obsahu (u každého článku jeden), přesto se stáhne o skoro 100 KB dat méně než na tom Twitteru (kde jde hlavně o ty textové zprávy). 3) Text naskočí prakticky hned a ty „blbosti kolem“ se načítají až pak (u Twitteru je to přesně naopak). 4) Použil jsem hotové řešení (Drupal), protože to z hlediska poměru úsilí/užitek vycházelo nejlépe – byť samozřejmě taková řešení nebývají po všech stránkách (v tomto případě rychlost) optimální. Ale věř, že kdybych si našel čas na psaní vlastního blogovacího systému na míru, bylo by to úspornější. P.S. ať neodbíháme od tématu – smyslem mého příspěvku nebylo kritizovat Twitter – reagoval jsem na Davidovy pochyby ohledně výkonu a snažil jsem se říct, že decentralizované/distribuované řešení by nemuselo být výrazně horší než současný centralizovaný Twitter (jehož rychlost zřejmě uživatelé akceptují jako ještě přijatelnou) a spíš by mohlo být i rychlejší…
Mně osobně by se nejvíc zamlouvalo, kdyby se dal XMPP rozšířit o pár „sociálních“ extenzí...Neznalost neomlouvá.