Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Je pátek dopoledne, vyšel mi čas volna, protože je spousta nových pacientů, co se nepřihlásili na jógu,což v pátek vůbec není zvykem. Koukám na monitor a píši blog. Ani nevím o čem bude. Jen mám chuť psát o něčem jen tak. Snad ten blog nemusí být ani chytrý. V poslední době jsem se dostal do příjemného naladění. Mám chuť i žertovat, naskakují mi repliky jako kdysi a i lidé kolem mne na mě reagují poměrně příznivě jako ještě loni.
Zdá se že všechno už definitivně povolilo. Nikam nechvátám, celkem mě nic netlačí a jen si tak žiji a sleduji cvrkot kolem sebe. Takhle jsem žil velmi dlouho a vždy to byly šťastné chvíle mého života. Dělat si svoje, a dívat se jak čas a život plyne. Tenhle pocit plynutí miluji. Sice si uvědomuji že let života přibývá, čas žití se zkracuje, ale těší mě si vychutnávat život. Přemýšlel jsem včera a vlastně se i rozhodl, že se vydám do Portugalska. Tam jsem ještě nebyl a chtěl bych poznat tu zem mořeplavců, co měla obrovskou koloniální říši, jež vlastně ze všech koloniálních velmocí nejdéle odolávala rozpadu.
Portugalci jsou považováni za malý národ, ale docela ovlivnili velkou část světa. Uvědomuji si, že o téhle zemi skoro nic nevím. Pamatuji si jména jako: „Jindřich mořeplavec, Vasco de Gama” a další. Takže seženu letenku a vyrazím. Budu muset si něco přečíst, abych věděl co se dá všechno vidět. Tím nechci říct, že se zrovna tam vydám. Ale je dobré vědět co mě tam čeká. Španělsko, to jsem tak zhruba tušil co je tam k vidění. Portugalsko se mi dlouho zdálo takovou periferii Evropy. Konečně jsem z periferie, takže jsem měl tendence se periferiím vyhýbat.
Portugalsky sice neumím, ale španělsky také ne a přesto jsem prošel celé Španělsko a Chile. Tedy ani Portugalsko by neměl být problém. Už se těším. Jen nevím jestli půjdu ze severu na jih a nebo obráceně. Ona to vážně není velká země, takže asi nebude problém ji za měsíc přejít celou. Záleží na tom kde vystoupím z letadla. Velká města nemusím nikde na světě. Takže pokud to půjde budu cestovat po venkově, procházet malá města a preferovat budu klid před velkoměstským ruchem. Kde se asi zřejmě stavím bude Fatima. Konečně mohu to udělat i jako pouť. Odpoledne mě čekájí ještě dva programy a potom adié domu. V sobotu v neděli snad klid. Stavím se v knihovně, něco si přečtu, projdu se udělám si pokud to půjde co nejpříjemnější víkend. Slíbil jsem malý blog o pěším cestování na Abíčku pro Leoše Literáka, tak jestli budu mít náladu, napíšu ho. Tyhle věci co jsou jako manuál mě moc nebaví. Raději jen tak v náznaku. Protože je to strašně individuální. Konečně se o to můžu pokusit i tady.
Cestovat pěšky, jak jsem zjistil, jsem i dnes v padesáti šesti letech schopný průměrnou rychlostí kolem šesti kilometrů. I ve vedrech. Chodím tím způsobem, že jdu dvě hodiny a tak půl hodiny až hodinu odpočívám. V přestávce si vařím kafe na vařiči, který nesu sebou. Plynový. Jím co mi chutná. Neomezuji se v jídle. Jíst mi chutná, vzhledem k energetickému výdeji. Ale hodně jím rajčata, která jsou zdrojem hořčíku, jehož nedostatek může způsobit svalové křeče. Také piji minerálky s obsahem hořčíku a jiných minerálů. Je potřeba doplnit sole, jež organismus ztrácí pocením.
Ve vedrech, jež byla v Izraeli, kde jsem byl v červenci, nebo v Chile, kde jsem byl sice v únoru, což je podobné počasí jako ve Středomoří v létě, tak srpen, piji kolem deseti litrů vody. Nedělám si starosti z močením protože většinou vše vypotím. Jdu kolem dvanácti hodin denně. Z toho tak sedm hodin čistého času. Na oběd mám delší přestávku. Denně tímto způsobem ujdu kolem čtyřiceti kilometrů.
Vzhledem k tomu, že cestuji většinou v těchto zemích ve vedru a na slunci, zásadně odpočívám ve stínu. Žádné opalování na slunci. Na slunci jsem dost a dost. Dodržuji pravidelný rytmus chůze. Nezrychluji ani nezpomaluji. Na hlavě mám zásadně pokrývku hlavy. Jako obrana proti úžehu. Jídlo kupuji tak maximálně na den. Víc nemá smysl v civilizované zemi. Ve Španělsku se to vyplatí, protože vesnice jsou často od sebe vzdáleny mezi 20-40 km. Což je pro mnohé celodenní pochod. Dbám především na dostatek vody. Dehydratace je svinstvo. Co si kdo dá do ruksaku je jeho věc. Co nosím já to jsem popsal v blogu „Boty, ruksak a Nový Zéland zde. Tak to je asi tak všechno co považuji za nutné zdůraznit. Předpokládám, že pan Literák plus ostatní, co to budou číst, jsou myslící lidé z vysokým IQ. Tak si to cestování užijte. Případné dotazy na tel: 737 847 317. Bezplatná poradna pro budoucí chodce.
Takže mé volno se chýlí ke konci, musím jít pracovat. Svinský čas, volno mě rozmazlilo. Radši bych ležel doma, ale až zítra.
Tiskni
Sdílej: