Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Na desktopu mi 2.6.30 (gentoo) funguje naprosto v pořádku, dokonce vyřešili jeden bug, který mě trochu trápil :-) Rozdíl ve výkonu nepozoruji žádný
"Kdyby to bylo možné, okamžitě bych se vrátil na 2.6.29."
ty pri aktualizaci jadra mazes to stare? to bych si teda nelajznul
Na gentoo mam klidne 4 kernely nainstalovane najednou a v bootladeru se jen mezi nima prepinam .. Nevim jak na Archu
Nojo, já mám možnost použít 2.6.26
+1
/lib/modules/
, takže po aktualizaci je potřeba rebootovat, jinak člověk nemůže zavádět moduly atd.
Kdyby to bylo možné, okamžitě bych se vrátil na 2.6.29.Je to možné. Nemáš 2.6.29 v cache? Případně si můžeš v historii kernel26 postahovat starší PKGBUILD a spol a balíček jádra si sestavit
Nainstaluj 2.6.31-rc3, vyzkoušej, co funguje a co ne, nareportuj bugy, ať to stihnou ještě do vydání finální verze opravit...
a ohledně grafiky připomínám, že pokud jede glxgears nad circa 60fps, tak je výkon graficky v pořádku... glxgears není benchmark, pokud si pokles zaznamenal na něm...
Nevymazal ten upgrade firmware? (Případně není potřeba FW dát jinam / mít jiné userspace nástroje na je nahrávání???)
Ja som updatoval Arch na 30kove jadro a na notebooku Toshiba L300 a som žiadny problém nezaznamenal.
A pre špekulantov: Ešteže ostatné dístrá sa po update nerozhodia, že? Ubuntu 9.04 v základnej inštalácií (nepotrebovalo ani update) malo problémy s Intel grafikou, Mandriva problémy so zvukom na mojej L300 (hned po instalacii mala zapnutý mikrofon na plne gule a chytalo to spätnú väzbu)... takže ak niekomu niečo nefunguje, nemusí to byť zrovna Archom...
bash-4.0# pwd /usr/src/linux-2.6.29 bash-4.0# make install sh /usr/src/linux-2.6.29/arch/x86/boot/install.sh 2.6.29 arch/x86/boot/bzImage System.map "/boot" Cannot find LILO. bash-4.0#Co když mám grub?
make modules_install
. Člověk se pak občas diví presne, mluvis mi uplne z duse na 2.6.29 jsem se radoval jak mi konecne vsechno zase funguje, 2.6.30 predevsim mojigrafarnu opet odeslalo do ....
Ted cekat tak tejden nez to spravci balicku vyresi. Vzdycky kdyz si clovek mysli ze uz se nic horsiho nemuze stat, tak se to stane.
Kaffeine na libjpeg závisí, jenom ne přímo. Zkus třeba pactree.
No, IMHO se proti té nové libjpeg dalo všechno překompilovat, ale to asi chvilku potrvá a pokud se mirror synchronizovanej v nějakým intervalu trefí do té správně chvilky, tak tohle vznikne.
[kotyz@behemot ~]$ kaffeine
kaffeine: error while loading shared libraries: libjpeg.so.62: cannot open shared object file:
No such file or directory
Ještě kdyby tak kdemod-legacy byl v ABS
Jsou, ale ne v ABS.
Na tu wifi je potřeba blacklistnout modul ssb ( !ssb do MODULES v /etc/rc.conf).
Tohle taky nefunguje :(. Jakmile se VPNka spoji a prenese par packetu tak kernel panic a konec. Dost neprijemna chyba, pro ty kdo pouzivaji linux v praci.
Já nevidím jedinej problém Archu... Jenom samej 2.6.30...
Ale nikdo ho nikomu nenutí
Chyba distribuce je, když je něco špatně zabalený, zkompilovaný(Gentooisti odpustí) nebo starý...
Chyba je maximálně na straně vývojářu Linuxu, že vypustil šmejda. Balíčkáři s tím pak už nic nenadělají...
To už pak ale není distributor, ale kernel hacker. A ten patří do upstreamu...
...jádro 2.6.30 tam půjde již v nějaké verzi s opravami či bude přeskočeno.
Někdo ale musí udělat ty opravy.
Které distribuce s rolling updates kromě Archu a Gentoo jsou "na trhu"?
Debian testing/unstable. Svým způsobem taky openSuSE Factory a asi tedy i Mandriva Cooker. Jiné neznám. Ale pokud chceš (relativní) stabilitu, doporučuji ten Debian.
Pak tedy vidím velkou díru na trhu... desítky větších distribucí s tradičním stylem vydávání a jen pár rolling-updates.
Podle mého jsou na tom kvantitativně podobně (Debian + Gentoo + Arch X Fedora + openSuSE + Mandriva + Ubuntu; nevím, co je Slackware), jenom na Debianu je toho spousta postavená (třeba Ubuntu).
Kde je pan Hoferek? Ten by se toho mohl ujmout... :))
Vždyť ještě ani neudělal Greenie jako metabalíček!
Tiskni
Sdílej: