Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak, zase mi odešli disky (snad jen disk).
Dne 24.12.2009 jsem do serveru koupil dva nové diky - 250GB. Dnes po restartu serveru se logo výrobce místo nějakých 5ti sekund ukazovalo asi minutu.
Po tom co server začal nabíhat, se začali množit chyby - ata2: srst failed a taky občas i grub error 15.
Wow, to je teda super, systém bootoval asi 10 minut, potom jsem se tedy mohl přihlásit.
Chtěl jsem zkontrolovat logy, dmesg a všechno důležité, abych věděl co se vlastně děje, smůla, téměř nic nefungovalo - při pokusu něco spustit disk zapípal (spíše to znělo jako by se vypl a zapl) a program se nespustil (zkoušel jsem cat, ping, vim a ifconfig).
Smůla, tak jsem si řekl že zkontroluju co na to říká bios. našel jen jeden disk - ten se systémem, druhý na zálohy je pryč, asi utekl.
Jako první mě napadlo zkontrolovat kaběláž, všechnu kabeláž související s diskem jsem vyměnil, žádná změna.
Tak jsem se rozhodl že nejlepší bude systém neinstalovat, chtěl jsem tedy zazálohovat to co zbylo ehm, prakticky nic nešlo spustit, ani ssh takže zálohy asi nebudou. Nakonec mi pomohlo mnou tolik nenáviděné (LiveCD) Kubuntu. Za 15 minut byl Debian zase nainstalován a teď ho zrovna konfiguruji.
Vůbec nechápu jak mi disk mohl odejít prakticky po měsíci používání a ještě k tomu když se používal jen jednou denně (každý den v 04:00 zálohy).
Byl to disk značky maxtor diamond max 23.
Druhý disk je tedy KO, první se zdá být ok (systém zatím běží :D). Každý z těch disků stál 1500 Kč, takže to tak hrozný není, ale přeci jen 1500Kč za disk který je použit 1x denně, po měsíci mi odejde (zdá se že nenávratně) a ještě k tomu vezme všechny svoje data s sebou... to je docela dost.
Disky byly kupovány u czc.cz, rád bych ten jeden reklamoval, ale nerad bych aby se k těm zálohám někdo dostal, myslíte že je dobrý nápad to dát na reklamaci? A jak dlouho vám vydrží takový disk? Jak bych se měl k disku chovat aby vydržel alespoň měsíc a půl?
Díky
Tiskni
Sdílej:
Pardon, jen jsme zvěžně koukl na cenu ve výpisu kde bylo 2962Kč, neuvědomil jsem si poštovné a sluchátka
Vůbec nechápu jak mi disk mohl odejít prakticky po měsíci používání a ještě k tomu když se používal jen jednou denně (každý den v 04:00 zálohy).To je normální - vada z výroby. V prvních 6 měsících života disku je vlivem výrobních vad zvýšená pravděpodobnost selhání. Proto nebývá dobré věřit novým diskům.
Disky byly kupovány u czc.cz, rád bych ten jeden reklamoval, ale nerad bych aby se k těm zálohám někdo dostal, myslíte že je dobrý nápad to dát na reklamaci?Ne, není. Pokud jsou na tom disku citlivá data, a nelze je bezpečně (viz nástroj shred) smazat, pak nereklamovat.
A jak dlouho vám vydrží takový disk? Jak bych se měl k disku chovat aby vydržel alespoň měsíc a půl?
Naopak - chovejte se k novým diskům co nejméně šetrně (tím samozřejmě nemyslím s nimi práskat o zem) - pořádně je zapřáhněte, nechte z nich číst, nechte je přepsat nějakými daty, projeďte s nimi několika cykly (zapnout/vypnout), nechte je zapojené 24 hodin denně, atd., prostě nové disky zahořte. Průběžně se dívejte na S.M.A.R.T. údaje a hledejte případný problém. Pokud mají výrobní vadu, s trochou štěstí selžou brzy, a vy je reklamujete ještě před tím, než na ně nahrajete data.
Pokud chcete na disky ukládat citlivá data, zkuste popřemýšlet o diskovém šifrování. Šifrované disky můžete reklamovat s relativním klidem.
To mi připomíná jeden starý vtip:
<erno> hm. I've lost a machine.. literally _lost_. it responds to ping, it works completely, I just can't figure out where in my apartment it is.
Vůbec nechápu jak mi disk mohl odejít prakticky po měsíci používání a ještě k tomu když se používal jen jednou denně (každý den v 04:00 zálohy).ROFL, podobne komentare mne opravdu dostavaji na zem
Nejde, vypadá to že ten disk je úplně mrtvej, ani bios ho nenajde...
Ale točí se, kontrolka aktivity disku (taková ta dioda na základovce) svítí