Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Hledali jsme podrobný technický popis na jeden protokol, Google nám něco vypliv, zjistil jsem (zase?), že RFC jsou volně k nakouknutí, k "Velkému průvodci síťovými protokoly" bylo sice cd, ale to s sebou furt netahám. Tak mne napadlo, co někde shromáždit odkazy, i to se už tady řešilo.
Popisek: Denik Saska Bralovskeho
je zase trosku jiny nez
ty predchazejici a opet s jistym nadechem...
Další vzpomínka na Plzeň, MUD, život tam a tak vůbec (autora neznám, podepsaný je Gethor). Ještě bych rád vyhrabal recenzi na hru Život, byla někde ve Score, asi. Taky bych ji sem dal.
Na iHnedCz je pokus o nástin rozboru vztahu vzdělání a kriminality. Mne tam hlavně překvapilo, jak moc mají stát popravy. Taky uváděné údaje jsou dost vytržené ze souvislostí, třeba u toho pojistného je cena platná při současném stavu a čekám, že se může o dost změnit při objevení jiných a výnosnějších "kšeftů". A tuto by neměl být článek pro ekonomy, ale sociology. Když má člověk perspektivu a uplatnění, tak snad "nezlobí"?
V poslední době se mi toho nějak hromadí, padá na mne depka, jak se mi nedaří zvládat frontu úkolů. To, co následuje, jsem chtěl projet snad před třemi měsíci a strašilo mi to v odložených blogpostech.
Ukázal se kolega v práci s dvd o korupci ve fotbale, s Jirkou Lábusem a Petrem Čtvrtníčkem, chlámali jsme se všichni. Na ČSFD se o tom dost dobře píše. Teď jsem je konečně našel na webu, takže čekam poštou tričko „Ty vole, dyk já ten fotbal nedělám pro sebe...“ a dvd :-D
Mistrovství a olympiády se střídají, lední hokej se hraje, i při pohledu na "naše" výsledky si říkám, že mne už zápasy reprezentace nechávají skoro klidným. Zlatý hattrick nám nikdo nevezme, i když se třeba bude někdy znovu opakovat, dění už zapáleně sledovat nebudu. Chybí mi v naší hře hravost Kladeňáků, jo nostalgie . Můžu jen přát našim klukům, ať aspoň jeden zápas v Turíně ještě vyhrajou.
Dneska už mam zase jednou voraz, tak si můžu splnit, co jsem odkládal, třeba dát dohromady pár hlášek, co by mohly být na místě patičky - kdyby se tam vešly (budu postupně doplňovat). Objevil jsem totiž, že starší patičky zde nezůstávají natvrdo, je jen jedna aktuální a ta se "propisuje" všude.
I díky Valentýnovi už máme doma Celestinské proroctví, můžeme doporučit všem. Podařilo se mi díky němu více se najít, objevit nějaké souvislosti, co mi dříve unikaly. Má pro mne smysl ne jako náboženská kniha, ale jako zdroj k přemýšlení o souvislostech, o hledání sebe samého.
Duplicitní blog, původní zde.
Byl jsem kdysi ucho, dostal jsem ZX spectrum, snil jsem, jak se naučím programovat, co všechno se mi povede. Nebylo z toho nic, kromě pár pokusů v basicu. Pak přišlo Atari 130XL (nebo XE?), tam už to bylo fakt hlavně paření. Na gymplu přišel Karel a nějaká teorie, čili většnou primitivní hraní.
Máme doma dvě kočky, obě umí být pěkně živé i dávat o sobě vědět.Občas nám něco "povídají".
Sedí nám čelem, třeba na stole, mňoukají, předklání se při tom, jako by to prožívaly. Tak jsme si z toho se ženou začli dělat srandu, co nám asi říkaj:
Zase jednou jsem zkoušel rozchodit Egrensis v linuxu, jednou na nějakém live-cd šlo v Kaffeine, dneska se mi ani jednou nechytlo. Vim, že je na to mplayer-plugin, to si ho budu muset zkompilovat. Tak jsem ale objevil, že lze koukat i na video z Atlasu a že je tam toho dost.
Čas od času mne chytne nějaká hra. Naposled to byla "Zuma", šla hrát i pod wine, ale tam mi nešla 3d akcelerace.